Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Σκέφτομαι να αγοράσω εναν αφυγραντήρα για το σπίτι.

Τωρα το χειμώνα η θερμοκρασία του σπιτιού ειναι 17-18 βαθμους την περισσοτερη διάρκεια της μέρας (λόγω δουλειάς) και το απόγευμα ανάβω τα καλοριφέρ.

Δε ξέρω αν σκέφτομαι σωστά, αλλά ψάχνω για έναν αφυγραντήρα χωρις συμπιεστή για να εκμεταλλευτώ ίσως και τον όποιο θερμό αέρα για θέρμανση του σπιτιού γιατί το σπίτι δεν έχει μόνωση.

Γύρω στα 200 ευρώ.

Έχω βρει αυτους :

1. DELONGHI DNC 65

2. TROTEC TTR55E

3. Ecoair DD122 FW

4. CARAD HUMIFIX ZEN 22

5. Inventor Rise 8lt

6. Inventor Rise R2-ION8L (5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ!!!!)

 

Βέβαια με δελεάζουν ιδιαίτερα οι αφυγραντήρες με συμπιεστή λόγω τιμών πχ.

1. BUDGET D002A10

2. Singer SDHM-10L-18DI

3.  NOBU Guru 10l (3 χρόνια εγγυηση)

4. CVMORE CVDRY-10

5. Airfan Dryer 10Lt

 

Δε μπορώ να πω ότι το σπίτι είναι κρύο, αλλά η θερμοκρασία πέφτει και στους 16 σε κάποια δωμάτια, τη μέρα. Επειδή διάβασα ότι οι αφυγραντήρες με συμπιεστή έχουν θέμα στην απόδοσή τους κάτω απο 20 βαθμούς, για αυτό στράφηκα προς desiccant. Εσεις τι λέτε?

 

   

 

Αφυγραντήρα με συμπιεστή σε συμφέρει όταν η θερμοκρασία του χώρου κατα την διάρκεια λειτουργίας του είναι πάνω απο 15 βαθμούς . Αυτό που σου παν για τους 20 βαθμούς δεν στέκει . 

 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου ; 

Αν μετρησεις με την ιδια εφαρμογη εχεις κοινο παρονομαστη...κατα τα αλλα συμφωνω οτι μετρανε χωρις ακριβεια

Όχι διότι σε μη διαμορφωμένους χώρους εργαστήρια το οποιοδήποτε dbμετρο  ή εφαρμογή για κινητό (ακόμα χειρότερα λόγο σοβαρών αποκλίσεων) επηρεάζεται ανα πάσα στιγμή και δείχνει λάθος μετρήσεις . Δεν υπάρχει κοινός παρανομαστής. Ο χώρος πρέπει να είναι σταθερά ελεγχόμενος και ηχομονωμένος για τον παραμικρό εξωγενή θόρυβο .

Μήπως τα 200 περίπου ευρώ είναι πολλά για ένα αφυγραντήρα με συμπιεστή? Με τα ίδια λεφτά αγοράζεις κάποιον με ζεόλιθο...

Η ουσία δεν είναι αυτή. Το ΠΡΩΤΟ πράγμα που κοιτάμε για την επιλογή κατάλληλου αφυγραντήρα για τον χώρο μας τόσο όσον αφορά την κατανάλωση του όσο και την απόδοση του είναι η θερμοκρασία του χώρου .  Αυτό είναι το πρώτο και βασικότερο κριτήριο αγοράς για να πιάσουν τόπο τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένας 16 λιτρος ή ακόμα καλύτερα 20 λιτρος θα σε καλύψουν . Ο χώρος σου έχει πάνω απο 15 βαθμούς θερμοκρασία ;

 

Αν ο χώρος σου είναι απο 15 βαθμούς και πάνω όταν δουλεύει ο αφυγραντήρας τότε κοιτάς τεχνολογίας με συμπιεστή . Αν είναι κάτω απο 15 τότε τεχνολογίας με ζεόλιθο . 

 

Σε ευχαριστω ,για τις μεχρι τωρα, απαντησεις σου.

 

Οταν θα δουλευει ο αφυγραντηρας θα ειναι πανω απο 15 σιγουρα.

 

Ποιοι ειναι καλυτεροι? Εμενα με ενδιαφερει ενα μοντελο αξιοπιστο που να κανει την δουλεια του και να διωξει την υγρασια απο το σπιτι μου.

 

Η υγρασια προερχεται και απο το περιβαλλον αλλα και επειδη πολλες φορες απλωνει η γυναικα ρουχα μεσα στο σπιτι γιατι εξω δεν στεγνωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση βρε παιδια για οσους εχουν τον Rohnson r-9216. Ανα τακτα χρονικα διαστηματα το power αναβοσβηνει το λαμπακι. Συμβαινει και σε αλλους μηπως. Οσο και να εψαξα δεν βρηκα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω ,για τις μεχρι τωρα, απαντησεις σου.

 

Οταν θα δουλευει ο αφυγραντηρας θα ειναι πανω απο 15 σιγουρα.

 

Ποιοι ειναι καλυτεροι? Εμενα με ενδιαφερει ενα μοντελο αξιοπιστο που να κανει την δουλεια του και να διωξει την υγρασια απο το σπιτι μου.

 

Η υγρασια προερχεται και απο το περιβαλλον αλλα και επειδη πολλες φορες απλωνει η γυναικα ρουχα μεσα στο σπιτι γιατι εξω δεν στεγνωνουν.

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_296_3784_6926_26312/Delonghi_or_Singer_or_Toyotomi_or_Inventor_or_Meaco_or_Puredry/f/582470/eos-20-lt-imera.html

 

Απο όλους αυτούς η Inventor δίνει 5 ετή εγγύηση και ο EVAI II pro έχει την μικρότερη στάθμη θορύβου . Πολύ καλοί οι αφυγραντήρες της Inventor. Δεν διαβάζω παράπονα. Καλοί φαίνονται και οι Meaco σύμφωνα με όσα διαβάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ζεολιθο ειναι καλυτεροι?

 

Ειμαι τοσο ασχετος που ακομα και απο την τοσο καλη λιστα που μου εχεις ετοιμασει δεν ξερω ποιον να διαλεξω.

 

Ποιον θα επερνες εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου ειναι ευκολο εχεις ipad ή android; Τα εχω και τα 2πες με οτι εφαρμογη θες να μετρησω....

Μετρησα με το sound meter 45db και με το decibel X 52-53db θορυβο. Μονο μην ξεχασεις να μετρησεις με μετρο, 1μετρο αποσταση απο την συσκευη, εγω πηγα 1 μετρο προς το ταβανι. Αλλιως δεν μετρας σωστα. Οτι εφαρμογη θες πες να την βαλω απ ολα εχω.

Να δω τι γινεται μονο το δικο μου κανει σαν κομπρεσερ ή ολων.

 

Και οποιος αλλος θελει απλα να γραψει το μοντελο του, την εφαρμογη που χρησιμοποιησε και να κρατησει ενα μετρο αποσταση. Α και να ριξετε την υγρασια να λειτουργει ο συμπιεστης.

 

Με Decibel X μου ανεβοκατεβαίνει μεταξύ 48-49 με το μηχάνημα και τον ανεμιστήρα σε φουλ λειτουργία. Ξαναλέω κάνει θόρυβο όσο ένα κλιματιστικό τύπου ινβέρτερ. Δεν είναι κάτι που ενοχλεί και ειδικά άμα το βάλεις και στο low πέφτει ακόμα περισσότερο.

 

Το λειτουργώ εδώ και 3 ώρες περίπου και στο σαλόνι τουλάχιστον που κάθομαι μπορώ να πω πως έχει ξεκινήσει να φαίνεται διαφορά. Όχι τρελά πράγματα ακόμα αλλά φαίνεται. Πιστεύω μετά από 1-2 μέρες λειτουργίας θα έχω πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το low και το high τι ειναι ο ανεμιστηρας; Ή ο κομπρεσορας;

Εμενα αλλαζει μονο η δυναμη του ανεμιστηρα....το fan speed.

 

Βασικα στο low κανει ετσι εμενα και κανει χειροτερο θορυβο απο κλιματιστικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μετρησεις με την ιδια εφαρμογη εχεις κοινο παρονομαστη...κατα τα αλλα συμφωνω οτι μετρανε χωρις ακριβεια

καμμιά 20αριά σελίδες πίσω έγραψα κάτι σκόρπια για το θόρυβο - 39 db(A) του δικού μας μάλλον σε ανηχοηκό θάλαμο σημαίνει κάπου +6 με +8db(A) κοντά σε τοίχο-γωνία και το σημαντικότερο, τα 39db όσο ζυγισμένα και να είναι κατά κλίμακα ακουστότητος (Α), δε μας λένε τίποτα για τη χροιά του ήχου - αν ο δικός σου έχει θέμα και δουλεύει προβληματικά μπορεί να έχει λίγα μπάσα και κτύπους υψίσυχνους και η τελική μέτρηση θορύβου (Α) να είναι ίδια αλλά η χροιά ανυπόφορη και να φαίνεται πιο θορυβώδης από όσο είναι - ειδάλλως τα ΧαρΧάρλευ θα είχαν πεθάνει δεκαετίες τώρα στις μετρήσεις potato-potato-potato αλλά αργόστροφα, το ντεσιμπελόμετρο δεν ανεβαίνει...

Επεξ/σία από Mi_ka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ντεσιμπελομετρο μετραμε θορυβο. Υπαρχουν και εφαρμογες στο κινητο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ευσταθουν. Θελουν και αποσταση ενος μετρου αλλιως μετρανε μαλακιες...

Τιποτα δεν θα γινει...κανει θορυβο ο συμπιεστης πρεπει να το στειλω για ελενχο τιποτα δεν θα κανουν....εστειλα video στην αντιπροσωπεια οκ μου λενε ειναι....

 

Επισης οι σπυρες του κομπρεσορα ειναι στραβομενες σε καποιο σημειο, σαν να τις εχει πατησει καποιος με δαχτυλο...

 

Για το θορυβο δες μηπως  δεν πατα καλα το μηχανημα.Μπορει να συντονιζει και να σου φαινεται .Για κατι φθηνο για μετριση για τον θορυβο  υπαρχουν μικρες συσκευες .Στα μαγαζια με ηλεκτρονικα εξαρτηματα .Καποια ειχε και το πρακτικερ ,λερου .Σιγουρα καλυτερα απο κινητο .Απλα τσεκαρεις μην νομιζεις κατι λαθος

Σε ευχαριστω ,για τις μεχρι τωρα, απαντησεις σου.

 

Οταν θα δουλευει ο αφυγραντηρας θα ειναι πανω απο 15 σιγουρα.

 

Ποιοι ειναι καλυτεροι? Εμενα με ενδιαφερει ενα μοντελο αξιοπιστο που να κανει την δουλεια του και να διωξει την υγρασια απο το σπιτι μου.

 

Η υγρασια προερχεται και απο το περιβαλλον αλλα και επειδη πολλες φορες απλωνει η γυναικα ρουχα μεσα στο σπιτι γιατι εξω δεν στεγνωνουν.

 

Κανε ενα κοπο πιο πισω .Τα ιδια εχουνε ειπωθει .Καλυτερο οτι σου αρεσει .Δες πρωτα σε μαρκα που φτιαχνει η ιδια μηχανηματα. Σε οτι πουλανε τα   μαγαζια Delongi,olimpia,gree,philco,meaco,mitsubishi ειναι οι βασικοι παικτες. Εχουν και φθηνα .

Delongi,olimpia,gree δινουν και 5 χρονια εγγυηση .Τα meaco εχουν ακριβα ανταλακτικα.Μαζι με olimpia τα πουλανε σαν επαγγελματικα.Γενικα σου γεμιζουν το ματι .Τα philco ειναι απο elextrolux που βγαζει ηλεκτρικες συσκευες. Πηγαινε δες τα ολα σε μαγαζια με κλιματιστικα. 

 

Στα φθηνα παιζει η Μidea ,που διαφημιζει στο ραδιο .Φτιαχνει και για αλλους μικρους .Μηχανηματα που ολα μοιαζουν. Μαζι οι υπολοιπες μαρκες  ειναι απο τριτους.Οπως σου τυχουν ,παραγγελνουν για φθηνα .Σε μας τα πουλανε οσο θελουν .Σε ολα δινουν εγγυηση ,αλλα και θεματα που την ακυρωνουν .Σιγα μην ζημιωσει ο καθε εμπορος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρεπεις πάντως δεν ξέρω από που προκύπτει οτι philco και meaco είναι κατασκευαστες. Σου το λέω γιατί παίζουν ανά τον πλανήτη αντίστοιχα σχέδια με αλλά brand σε μοντέλα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφυγραντήρα με συμπιεστή σε συμφέρει όταν η θερμοκρασία του χώρου κατα την διάρκεια λειτουργίας του είναι πάνω απο 15 βαθμούς . Αυτό που σου παν για τους 20 βαθμούς δεν στέκει . 

 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου ; 

Η ουσία δεν είναι αυτή. Το ΠΡΩΤΟ πράγμα που κοιτάμε για την επιλογή κατάλληλου αφυγραντήρα για τον χώρο μας τόσο όσον αφορά την κατανάλωση του όσο και την απόδοση του είναι η θερμοκρασία του χώρου .  Αυτό είναι το πρώτο και βασικότερο κριτήριο αγοράς για να πιάσουν τόπο τα λεφτά.

 

Έτσι μου είχαν πει σε ένα κατάστημα, όταν ρώτησα για τη θερμοκρασία δωματίου. Αν πέφτει η θερμοκρασία κάτω από 19-20 βαθμούς καλό είναι να πάρεις χωρίς συμπιεστή.

 

Το σπίτι είναι 65τμ. Αυτο που δεν είπα είναι ότι από το 2011, έχω ένα μικρό CARAD Humifix 10 (αν θυμάμαι καλά) και κάθε μέρα τον αλλάζω δωματιο. Σταματάει να δουλεύει μόνο το βράδυ που κοιμάμαι. Σκέφτομαι να βάλω αυτόν μόνιμα μέσα στο μπάνιο και να χρησιμοποιώ αυτόν που θα αγοράσω γενικά μέσα στο σπίτι και για στέγνωμα ρούχων στο άλλο δωμάτιο.

 

Μένω σε ένα γωνιακό ισόγειο και είναι εκτεθειμένο απο όλες τις πλευρές, οπότε η θερμοκρασία του σπιτιού τον χειμώνα αν δεν έχω το θερμοστάτη μόνιμα στους 18 (16-18 η θερμοκρασία σπιτιού) μπορεί να φτάσει και 10. Δεν έχει μόνωση. Απλά σκέφτηκα ότι με έναν με ζεόλιθο θα διατηρείται η θερμοκρασία σε ένα σταθερό επίπεδο. Αυτό που καίω σε πετρέλαιο θα το καιω σε ρεύμα.

 

Ψάχνω όπως όλοι μας να βρω τον πιο οικονομικό τόσο σε κατανάλωση όσο και αγορά και με την καλύτερη απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας 16 λιτρος ή ακόμα καλύτερα 20 λιτρος θα σε καλύψουν . Ο χώρος σου έχει πάνω απο 15 βαθμούς θερμοκρασία ;

 

Αν ο χώρος σου είναι απο 15 βαθμούς και πάνω όταν δουλεύει ο αφυγραντήρας τότε κοιτάς τεχνολογίας με συμπιεστή . Αν είναι κάτω απο 15 τότε τεχνολογίας με ζεόλιθο . 

 

Συνηθως ο θερμοστατης αναβει κοντα στο 15, ορισμενες φορες και στο 14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συνηθως ο θερμοστατης αναβει κοντα στο 15, ορισμενες φορες και στο 14

Εννοείς ότι είναι το κάτω όριο (για τις ώρες που δεν ανάβουμε το καλοριφερ) πχ ενός ψηφιακού θερμοστάτη είναι το 14-15?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τόσο αραιά ανάβει το καλοριφερ και τόσες πολλές απώλειες έχει το σπίτι ώστε να προλαβαίνει να πέσει σε αυτα τα επίπεδα θερμοκρασίας?

 

Όλοι οι μηχανολόγοι πάντως λένε ότι είναι πιο οικονομικό να ανάβει πιο συχνά (έως "μόνιμα") από το να πέφτει τόσο και μετά να πρέπει να ξανανέβει πχ στους 20-21...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...