Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ντεσιμπελομετρο μετραμε θορυβο. Υπαρχουν και εφαρμογες στο κινητο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ευσταθουν. Θελουν και αποσταση ενος μετρου αλλιως μετρανε μαλακιες...

Τιποτα δεν θα γινει...κανει θορυβο ο συμπιεστης πρεπει να το στειλω για ελενχο τιποτα δεν θα κανουν....εστειλα video στην αντιπροσωπεια οκ μου λενε ειναι....

 

Επισης οι σπυρες του κομπρεσορα ειναι στραβομενες σε καποιο σημειο, σαν να τις εχει πατησει καποιος με δαχτυλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκεφτομαι και εγω να παρω αφυγραντηρα πλεον αλλα ειμαι εντελως ασχετος.

Το σπιτι μου ειναι 65τμ και σκεφτομαι να τον μεταφερω κυριως στα 2 δωματια που εχουν προβλημα υγρασιας (μεσο ορο περιπου 20τμ ας πουμε το καθενα).

Δεν με ενδιαφερει πολυ ο θορυβος ουτε το ποσο συχνα θα τον αδειαζω, με ενδιαφερει να μην καιει πολυ ρευμα κυριως.

Μπορω να διαθεσω μεχρι 200 ευρω (ισως ειναι λιγα το ξερω), τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παράγγειλα το πρωί τον Morris MDE2026i και μάλλον θα τον έχω και εντός της ημέρας. Οταν τον παραλάβω και τον δουλέψω θα ενημερώσω!

 

Περιμένω και εγώ εντυπώσεις, καθώς σκέφτομαι μήπως τον πάρω για τη μάνα μου 

 

Αν τον έχει κάποιος, ας πει καμία εντύπωση 

 

Υπόψη ότι η mother καπνίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω και εγώ εντυπώσεις, καθώς σκέφτομαι μήπως τον πάρω για τη μάνα μου 

 

Αν τον έχει κάποιος, ας πει καμία εντύπωση 

 

Υπόψη ότι η mother καπνίζει...

 

Τον παρέλαβα πριν από καμιά ώρα. Τον έχω βάλει και δουλεύει στο δυνατό και ο θόρυβος είναι περίπου όσος ενός κλιματιστικού (ίσως και λιγότερο). Πολύ βολικό το τηλεχειριστήριο που σου έχει ένδειξη για θερμοκρασία και υγρασία χώρου.

Για το θέμα με το κάπνισμα, ο συγκεκριμένος έχει ιονιστή, και πέρα από το απλό φίλτρο έχει και φίλτρο ενεργού άνθρακα που απλά σε χώρο καπνίζοντα το αλλάζεις λίγο πιο συχνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον παρέλαβα πριν από καμιά ώρα. Τον έχω βάλει και δουλεύει στο δυνατό και ο θόρυβος είναι περίπου όσος ενός κλιματιστικού (ίσως και λιγότερο). Πολύ βολικό το τηλεχειριστήριο που σου έχει ένδειξη για θερμοκρασία και υγρασία χώρου.

Για το θέμα με το κάπνισμα, ο συγκεκριμένος έχει ιονιστή, και πέρα από το απλό φίλτρο έχει και φίλτρο ενεργού άνθρακα που απλά σε χώρο καπνίζοντα το αλλάζεις λίγο πιο συχνά.

Αν σου ειναι ευκολο εχεις ipad ή android; Τα εχω και τα 2πες με οτι εφαρμογη θες να μετρησω....

Μετρησα με το sound meter 45db και με το decibel X 52-53db θορυβο. Μονο μην ξεχασεις να μετρησεις με μετρο, 1μετρο αποσταση απο την συσκευη, εγω πηγα 1 μετρο προς το ταβανι. Αλλιως δεν μετρας σωστα. Οτι εφαρμογη θες πες να την βαλω απ ολα εχω.

Να δω τι γινεται μονο το δικο μου κανει σαν κομπρεσερ ή ολων.

 

Και οποιος αλλος θελει απλα να γραψει το μοντελο του, την εφαρμογη που χρησιμοποιησε και να κρατησει ενα μετρο αποσταση. Α και να ριξετε την υγρασια να λειτουργει ο συμπιεστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι και εγω να παρω αφυγραντηρα πλεον αλλα ειμαι εντελως ασχετος.

Το σπιτι μου ειναι 65τμ και σκεφτομαι να τον μεταφερω κυριως στα 2 δωματια που εχουν προβλημα υγρασιας (μεσο ορο περιπου 20τμ ας πουμε το καθενα).

Δεν με ενδιαφερει πολυ ο θορυβος ουτε το ποσο συχνα θα τον αδειαζω, με ενδιαφερει να μην καιει πολυ ρευμα κυριως.

Μπορω να διαθεσω μεχρι 200 ευρω (ισως ειναι λιγα το ξερω), τι προτεινετε?

Γιατι ειναι λίγα ρε φιλαρακι?

Μια χαρα ειναι 200 ευρω!

 

Με 205 ευρω και δωρεαν αντικαταβολη-μεταφορικα πηρα τον 20λιτρο της φωτογραφιας(αυτος κανει 195)

https://www.skroutz.gr/s/12641370/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-ION16L.html?from=recommendations

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω εναν αφυγραντήρα για το σπίτι.

Τωρα το χειμώνα η θερμοκρασία του σπιτιού ειναι 17-18 βαθμους την περισσοτερη διάρκεια της μέρας (λόγω δουλειάς) και το απόγευμα ανάβω τα καλοριφέρ.

Δε ξέρω αν σκέφτομαι σωστά, αλλά ψάχνω για έναν αφυγραντήρα χωρις συμπιεστή για να εκμεταλλευτώ ίσως και τον όποιο θερμό αέρα για θέρμανση του σπιτιού γιατί το σπίτι δεν έχει μόνωση.

Γύρω στα 200 ευρώ.

Έχω βρει αυτους :

1. DELONGHI DNC 65

2. TROTEC TTR55E

3. Ecoair DD122 FW

4. CARAD HUMIFIX ZEN 22

5. Inventor Rise 8lt

6. Inventor Rise R2-ION8L (5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ!!!!)

 

Βέβαια με δελεάζουν ιδιαίτερα οι αφυγραντήρες με συμπιεστή λόγω τιμών πχ.

1. BUDGET D002A10

2. Singer SDHM-10L-18DI

3.  NOBU Guru 10l (3 χρόνια εγγυηση)

4. CVMORE CVDRY-10

5. Airfan Dryer 10Lt

 

Δε μπορώ να πω ότι το σπίτι είναι κρύο, αλλά η θερμοκρασία πέφτει και στους 16 σε κάποια δωμάτια, τη μέρα. Επειδή διάβασα ότι οι αφυγραντήρες με συμπιεστή έχουν θέμα στην απόδοσή τους κάτω απο 20 βαθμούς, για αυτό στράφηκα προς desiccant. Εσεις τι λέτε?

 

   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει και ο juro-pro diamond 16L στα 209 € στο apothema.gr

Έχει νομίζω συμπιεστή Mitsubishi και 10 χρόνια εγγύηση

Και πληρωμή μέχρι 14 άτοκες με κάρτα

Τσίμπησα ένα για τους γονείς μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου ειναι ευκολο εχεις ipad ή android; Τα εχω και τα 2πες με οτι εφαρμογη θες να μετρησω....

Μετρησα με το sound meter 45db και με το decibel X 52-53db θορυβο. Μονο μην ξεχασεις να μετρησεις με μετρο, 1μετρο αποσταση απο την συσκευη, εγω πηγα 1 μετρο προς το ταβανι. Αλλιως δεν μετρας σωστα. Οτι εφαρμογη θες πες να την βαλω απ ολα εχω.

Να δω τι γινεται μονο το δικο μου κανει σαν κομπρεσερ ή ολων.

 

Και οποιος αλλος θελει απλα να γραψει το μοντελο του, την εφαρμογη που χρησιμοποιησε και να κρατησει ενα μετρο αποσταση. Α και να ριξετε την υγρασια να λειτουργει ο συμπιεστης.

 

Κάτσε γιατί μπλέχτηκα 

 

Με τον Morris έχεις πρόβλημα με τον θόρυβο ή του λες να μετρήσει για να έχεις μέτρο σύγκρισης ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω και εγω αφυγραντηρα αλλα οσο και να διαβαζω , πιο πολυ μπερδευομαι.

 

Ο μεγιστος χωρος που θα μπει ( θα μετακινειται) ειναι 40 τμ.

 

Δεν με ενδιαφερει το budget (αρκει να μην παμε σε υπερβολες.) θα ηθελα οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει.

 

Ευχαριστω.

Η θερμοκρασία στον χώρο σου πέφτει κάτω απο 15 βαθμούς ή όχι ;

Με ντεσιμπελομετρο μετραμε θορυβο. Υπαρχουν και εφαρμογες στο κινητο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ευσταθουν. Θελουν και αποσταση ενος μετρου αλλιως μετρανε μαλακιες...

Τιποτα δεν θα γινει...κανει θορυβο ο συμπιεστης πρεπει να το στειλω για ελενχο τιποτα δεν θα κανουν....εστειλα video στην αντιπροσωπεια οκ μου λενε ειναι....

 

Επισης οι σπυρες του κομπρεσορα ειναι στραβομενες σε καποιο σημειο, σαν να τις εχει πατησει καποιος με δαχτυλο...

Μέτρηση θορύβου μπορεί να γίνει μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους άρτιας ηχομόνωσης (εργαστήρια) και με επαγγελματικό εξοπλισμό πανάκριβο .  Οτιδήποτε άλλο το αποτέλεσμα της μέτρησης είναι αλλού για αλλού .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασία στον χώρο σου πέφτει κάτω απο 15 βαθμούς ή όχι ;

 

 

Πεφτει ναι, δεν ηξερα οτι αυτο ειναι ενας παραγοντας που επρεπε να αναφερω.

 

Καλοριφερ ανοιγω οταν γυριζω απο την δουλεια και πολλες φορες το σπιτι ειναι στους 14 τοτε...Αυτο βεβαια μπορω να το ρυθμισω ρυθμιζοντας τον θερμοστατη να δουλευει πριν πεσει κατω απο 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι και εγω να παρω αφυγραντηρα πλεον αλλα ειμαι εντελως ασχετος.

Το σπιτι μου ειναι 65τμ και σκεφτομαι να τον μεταφερω κυριως στα 2 δωματια που εχουν προβλημα υγρασιας (μεσο ορο περιπου 20τμ ας πουμε το καθενα).

Δεν με ενδιαφερει πολυ ο θορυβος ουτε το ποσο συχνα θα τον αδειαζω, με ενδιαφερει να μην καιει πολυ ρευμα κυριως.

Μπορω να διαθεσω μεχρι 200 ευρω (ισως ειναι λιγα το ξερω), τι προτεινετε?

Ένας 16 λιτρος ή ακόμα καλύτερα 20 λιτρος θα σε καλύψουν . Ο χώρος σου έχει πάνω απο 15 βαθμούς θερμοκρασία ;

 

Πεφτει ναι, δεν ηξερα οτι αυτο ειναι ενας παραγοντας που επρεπε να αναφερω.

 

Καλοριφερ ανοιγω οταν γυριζω απο την δουλεια και πολλες φορες το σπιτι ειναι στους 14 τοτε...Αυτο βεβαια μπορω να το ρυθμισω ρυθμιζοντας τον θερμοστατη να δουλευει πριν πεσει κατω απο 15.

Αν ο χώρος σου είναι απο 15 βαθμούς και πάνω όταν δουλεύει ο αφυγραντήρας τότε κοιτάς τεχνολογίας με συμπιεστή . Αν είναι κάτω απο 15 τότε τεχνολογίας με ζεόλιθο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί μπλέχτηκα

 

Με τον Morris έχεις πρόβλημα με τον θόρυβο ή του λες να μετρήσει για να έχεις μέτρο σύγκρισης ;;;

Puredry 12L εχω, του λεω να μετρησει για να εχω μετρο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει και ο juro-pro diamond 16L στα 209 € στο apothema.gr

Έχει νομίζω συμπιεστή Mitsubishi και 10 χρόνια εγγύηση

Και πληρωμή μέχρι 14 άτοκες με κάρτα

Τσίμπησα ένα για τους γονείς μου

 

Μήπως τα 200 περίπου ευρώ είναι πολλά για ένα αφυγραντήρα με συμπιεστή? Με τα ίδια λεφτά αγοράζεις κάποιον με ζεόλιθο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασία στον χώρο σου πέφτει κάτω απο 15 βαθμούς ή όχι ;

 

Μέτρηση θορύβου μπορεί να γίνει μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους άρτιας ηχομόνωσης (εργαστήρια) και με επαγγελματικό εξοπλισμό πανάκριβο .  Οτιδήποτε άλλο το αποτέλεσμα της μέτρησης είναι αλλού για αλλού .

Αν μετρησεις με την ιδια εφαρμογη εχεις κοινο παρονομαστη...κατα τα αλλα συμφωνω οτι μετρανε χωρις ακριβεια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...