Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι να πάρω έναν αφυγραντήρα για ένα σπίτι 75 τετραγωνικών, αλλά με παλιά κουφώματα και γενικά κακή μόνωση στην περιοχή του Πειραιά (αρκετή υγρασία). Τον τελευταίο χρόνο μάλιστα στην πολυκατοικία έχουν σταματήσει να ανάβουν καλοριφέρ οπότε αναγκαστικά θέρμανση μόνο με κλιματισμό (περιορισμένη έως μηδαμινή σε κάποιους χώρους του σπιτιού).

Το πρόβλημά μου είναι αν πρέπει να πάω σε ζεόλιθο ή συμπιεστή, ώστε να βοηθάει στη θέρμανση του σπιτιού σε περίπτωση επιλογής ζεόλιθου.

Σκέφτομαι αν πάω σε συμπιεστή να πάρω έναν εκ των Morris MDE-2026i

https://www.skroutz.gr/s/12645950/Morris-MDE-2026i.html

ή τον Puredry PD 20L Design Low Energy

https://www.skroutz.gr/s/8104310/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy.html

 

Διαφορετικά σε κάποιον Ζεόλιθου, π.χ. τον Meaco DD8L

https://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html

 

Εσείς προτείνεται να πάω καλύτερα σε τεχνολογία Ζεόλιθου ή Ιονιστή;

τι θερμοκρασίες έχεις;

πολυ καλες επιλογες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν γενικά η θερμοκρασία στο χώρο σου είναι κάτω από 15 βαθμούς πας μονόδρομο προς ζεόλιθο, οι οποίες συσκευές καίνε περισσότερο ρεύμα. Είναι πολύ αποδοτικές στην αφύγρανση του χώρου σίγουρα σε τέτοιες συνθήκες.

τι θερμοκρασίες έχεις;

πολυ καλες επιλογες...

Αν γενικά η θερμοκρασία στο χώρο σου είναι κάτω από 15 βαθμούς πας μονόδρομο προς ζεόλιθο, οι οποίες συσκευές καίνε περισσότερο ρεύμα. Είναι πολύ αποδοτικές στην αφύγρανση του χώρου σίγουρα σε τέτοιες συνθήκες.

τι θερμοκρασίες έχεις;

πολυ καλες επιλογες...

Η θερμοκρασία μου ειναι λιγο πιο κάτω απο τους 20, κυρίως όμως επειδή λείπω πολλές ώρες και το σπίτι δεν αερίζεται σωστά. Ναι το ξέρω για την κατανάλωση γι αυτο προβληματίζομαι με τον ζεολιθο απλά σκέφτομαι μήπως η χρήση του μου περιορίσει τη χρήση κλιματιστικού. Αν όμως με έναν απλο με συμπιεστή η φυσική θερμοκρασία έρθει σε πιο λογικό πλαίσιο τουε ίσως και ο ζεολιθος να ειναι υπερβολικός για Πειραιά.

Όσο για τους άλλους με συμπιεστή μου αρέσουν πολυ όσα εχω διαβάσει για τον Puredry απλά με χαλάει οτι εχει δυο χρονια εγγύηση αντί για πέντε που δίνουν οι περισσότεροι. Θα πήγαινα και σε Delonghi που ξέρω απο την αδερφή μου που εχει και της εχει βγει λίρα εκατό, αλλα ειναι χωρίς ιονιστή και ξεραίνεται αρκετά η ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασία μου ειναι λιγο πιο κάτω απο τους 20, κυρίως όμως επειδή λείπω πολλές ώρες και το σπίτι δεν αερίζεται σωστά. Ναι το ξέρω για την κατανάλωση γι αυτο προβληματίζομαι με τον ζεολιθο απλά σκέφτομαι μήπως η χρήση του μου περιορίσει τη χρήση κλιματιστικού. Αν όμως με έναν απλο με συμπιεστή η φυσική θερμοκρασία έρθει σε πιο λογικό πλαίσιο τουε ίσως και ο ζεολιθος να ειναι υπερβολικός για Πειραιά.

Όσο για τους άλλους με συμπιεστή μου αρέσουν πολυ όσα εχω διαβάσει για τον Puredry απλά με χαλάει οτι εχει δυο χρονια εγγύηση αντί για πέντε που δίνουν οι περισσότεροι. Θα πήγαινα και σε Delonghi που ξέρω απο την αδερφή μου που εχει και της εχει βγει λίρα εκατό, αλλα ειναι χωρίς ιονιστή και ξεραίνεται αρκετά η ατμόσφαιρα.

 

Η Puredry έχει και ένα μικρότερο κομμάτι 12 λίτρων, το οποίο όπως λένε όσοι τον πουλάνε ,καλύπτει 80τμ. Είναι οικονομικός σε τιμή αγοράς καθώς και σε κατανάλωση. Χαμηλότερη τιμή σήμερα 169ευρω και με 7 άτοκες δόσεις εδώ:

 

http://www.apothema.gr/puredry-pd-12l-design-low-energy-124772p

 

Πιστεύω θα είναι και ελαφρύς ώστε να κάνεις εναλλαγές στο χώρο για καλύτερη απόδοση.

Και εγώ όπως ανέφερα χθες φλερτάρω με την εταιρεία, δεν έχω δει ακόμη μηχάνημα από κοντά και πρέπει να πάω να δω. Παρόλο που έχει 2 χρόνια εγγύηση θα το αγόραζα αν μου άρεσε γιατί:

ΑΝ είναι αθόρυβος όντως,

έχει χαμηλή κατανάλωση,

σχετικά καλή τιμή,

έχει ιονιστή και λάμπα UV,

θα τα βγάλει τα λεφτά του.

Σίγουρα θα σου περιορίσει τη χρήση κλιματιστικού για θέρμανση, γιατί χωρίς υγρασία στο χώρο σου, η αίσθηση που θα έχεις θα είναι πιο καλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργεί εδω και ενα 4ωρο και απο 72% υγρασία που είχε ο χώρος την έριξε στο 59%. Ντάξει στο silent mode το μηχάνημα είναι εντελώς αθόρυβο.Ακόμη και στο φουλ(turbo) δεν σε ενοχλεί καθόλου.

Μόλις άπλωσε ρούχα η συζυγος και μπήκε στην λειτουργία dry που είναι για στέγνωμα ρούχων.

Αύριο θα αφήσω περαιτερω εντυπώσεις.

αναμένουμε με αγωνία!

Τελικα καθυστερημενα αποφασισα και αγορασα σημερα τον Inventor EVA II PRO EP3-ION20L με 205 ευρω (10 περισσοτερα απο την χαμηλοτερη τιμη της Black Friday).

Ελπιζω να βγει καλος.Θα ενημερωσω οταν εχω εικονα του προιοντος.

Εντυπώσεις έως σήμερα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εντυπώσεις έως σήμερα?

Δεν παρέλαβα ακομα.

 

update:τελικα ακυρωσα την παραγγελια μου γιατι το μαγαζι με πηρε και μου ειπε οτι επειδη το αυτοκινητο τους δεν παει συχνα Ασπροπυργο μπορει να καθυστερησει η παραδοση μεχρι 15 μερες και  γιαυτο να παω εγω να τον παρω απ το καταστημα.Αλλιως εξτρα 10 ευρω.

 

Παρηγγειλα αμεσως απο αλλον με την ιδια τιμη.

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω και εγω αφυγραντηρα αλλα οσο και να διαβαζω , πιο πολυ μπερδευομαι.

 

Ο μεγιστος χωρος που θα μπει ( θα μετακινειται) ειναι 40 τμ.

 

Δεν με ενδιαφερει το budget (αρκει να μην παμε σε υπερβολες.) θα ηθελα οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασία μου ειναι λιγο πιο κάτω απο τους 20, κυρίως όμως επειδή λείπω πολλές ώρες και το σπίτι δεν αερίζεται σωστά. Ναι το ξέρω για την κατανάλωση γι αυτο προβληματίζομαι με τον ζεολιθο απλά σκέφτομαι μήπως η χρήση του μου περιορίσει τη χρήση κλιματιστικού. Αν όμως με έναν απλο με συμπιεστή η φυσική θερμοκρασία έρθει σε πιο λογικό πλαίσιο τουε ίσως και ο ζεολιθος να ειναι υπερβολικός για Πειραιά.

Όσο για τους άλλους με συμπιεστή μου αρέσουν πολυ όσα εχω διαβάσει για τον Puredry απλά με χαλάει οτι εχει δυο χρονια εγγύηση αντί για πέντε που δίνουν οι περισσότεροι. Θα πήγαινα και σε Delonghi που ξέρω απο την αδερφή μου που εχει και της εχει βγει λίρα εκατό, αλλα ειναι χωρίς ιονιστή και ξεραίνεται αρκετά η ατμόσφαιρα.

 

Πειραια ενα που ξερω με παλιο σπιτι ,ειναι με συμπιεστη .Μια χαρα .Και διπλα στην θαλασα .

Στην αδερφη σου μηπως εχει μπουκωσει το φιλτρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς είμαστε ευχαριστημένοι από αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/4220023/Ariston-DEOS-11.html

χαμηλομέτρια φασαρία αλλά με συμπαθητική χροιά, μικρό δοχείο αν δεν θες να αδειάζεις καθημερινά (18m2 με ανοικτό μπάνιο), απλότης, φορητότης, στα 160 προσφορά που τον πήραμε: μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραια ενα που ξερω με παλιο σπιτι ,ειναι με συμπιεστη .Μια χαρα .Και διπλα στην θαλασα .

Στην αδερφη σου μηπως εχει μπουκωσει το φιλτρο ;

Τι να πω, μπορεί...

Πάντως σε συμπίεση έχω καταλήξει. Πήγα σήμερα και είδα από κοντά τον Morris MDE-2026i και τον Puredry PD 20L, μου φάνηκαν καλές κατασκευές και το ίδιο μου είπε και ο πωλητής, ότι είναι πολύ καλά μοντέλα. Πάω προς τον Puredry, αλλά με κρατάει λίγο το δύο χρόνια εγγύηση μιας και έχω διαβάσει για πολλές περιπτώσεις σε άλλες εταιρείες που μετά τα δύο χρόνια αρχίζει και τα παίζει ο συμπιεστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που πατε και βλεπετε σε εκθεσεις, βεβαιωθειτε οτι λειτουργει ο συμπιεστης και οχι ο ανεμιστηρας σε stand by. Ριχτε την υγρασια πρωτα στις ρυθμισεις.

 

Λοιπον παρελαβα εναν puredry 12L χαλια μαυρα απο θορυβο. Σαν ενα χαλασμενο αεροθερμο κανει. Ποτε δεν ειχα συσκευη που να κανει ετσι, πηρα την αντιπροσωπεια δεν το παραδεχονται. Εγω τον ηπια τουλαχιστον σωθειτε εσεις. Σε πρωτη φαση βλεπω ενα κακιστο afer sales απο την puredry hellas

 

2 φορες μην πω τρεις τον θορυβο του κλιματιστικου κανει.

 

Θα τον στειλω για ελενχο καποιο προβλημα εχει...να δω τι θα ερθει πισω...sorry για το υφος μου εχω τα νευρα μου.

Τρελο ψεμα τα 39db αν τελικα με αφησουν ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που πατε και βλεπετε σε εκθεσεις, βεβαιωθειτε οτι λειτουργει ο συμπιεστης και οχι ο ανεμιστηρας σε stand by. Ριχτε την υγρασια πρωτα στις ρυθμισεις.

 

Λοιπον παρελαβα εναν puredry 12L χαλια μαυρα απο θορυβο. Σαν ενα χαλασμενο αεροθερμο κανει. Ποτε δεν ειχα συσκευη που να κανει ετσι, πηρα την αντιπροσωπεια δεν το παραδεχονται. Εγω τον ηπια τουλαχιστον σωθειτε εσεις. Σε πρωτη φαση βλεπω ενα κακιστο afer sales απο την puredry hellas

 

2 φορες μην πω τρεις τον θορυβο του κλιματιστικου κανει.

 

Θα τον στειλω για ελενχο καποιο προβλημα εχει...να δω τι θα ερθει πισω...sorry για το υφος μου εχω τα νευρα μου.

Τρελο ψεμα τα 39db αν τελικα με αφησουν ετσι.

Δυστυχως την πατησες αλλα δεν φταις εσυ καθως εχει προταθει πολλες φορες εδω..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που πατε και βλεπετε σε εκθεσεις, βεβαιωθειτε οτι λειτουργει ο συμπιεστης και οχι ο ανεμιστηρας σε stand by. Ριχτε την υγρασια πρωτα στις ρυθμισεις.

 

Λοιπον παρελαβα εναν puredry 12L χαλια μαυρα απο θορυβο. Σαν ενα χαλασμενο αεροθερμο κανει. Ποτε δεν ειχα συσκευη που να κανει ετσι, πηρα την αντιπροσωπεια δεν το παραδεχονται. Εγω τον ηπια τουλαχιστον σωθειτε εσεις. Σε πρωτη φαση βλεπω ενα κακιστο afer sales απο την puredry hellas

 

2 φορες μην πω τρεις τον θορυβο του κλιματιστικου κανει.

 

Θα τον στειλω για ελενχο καποιο προβλημα εχει...να δω τι θα ερθει πισω...sorry για το υφος μου εχω τα νευρα μου.

Τρελο ψεμα τα 39db αν τελικα με αφησουν ετσι.

 

Στα μαγαζια δεν σε αφηνουν ευκολα να ρυθμισεις μηχανημα .Ο πωλητης οτι θελει .Μην το χαλασεις και καλα.

Δες αν εχει βλαβη .Αλλιως ειναι αυτο που εχουν πει πολλοι .Τα μηχανηματα απο τριτους,δεν ειναι σταθερα σε ποιοτητα.Αλλαζουν τα μεσα, ποσο θελουν να κοστιζει.Ολα καλα τα διαφημιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που πατε και βλεπετε σε εκθεσεις, βεβαιωθειτε οτι λειτουργει ο συμπιεστης και οχι ο ανεμιστηρας σε stand by. Ριχτε την υγρασια πρωτα στις ρυθμισεις.

 

Λοιπον παρελαβα εναν puredry 12L χαλια μαυρα απο θορυβο. Σαν ενα χαλασμενο αεροθερμο κανει. Ποτε δεν ειχα συσκευη που να κανει ετσι, πηρα την αντιπροσωπεια δεν το παραδεχονται. Εγω τον ηπια τουλαχιστον σωθειτε εσεις. Σε πρωτη φαση βλεπω ενα κακιστο afer sales απο την puredry hellas

 

2 φορες μην πω τρεις τον θορυβο του κλιματιστικου κανει.

 

Θα τον στειλω για ελενχο καποιο προβλημα εχει...να δω τι θα ερθει πισω...sorry για το υφος μου εχω τα νευρα μου.

Τρελο ψεμα τα 39db αν τελικα με αφησουν ετσι.

 

Κατ αρχήν εύχομαι να είναι ζημιά της συσκευής ο θόρυβος που ακούς, και να στην αντικαταστήσουν. Γιατί αν είναι ο ήχος των ‘’ ψευδών ‘’ 39 db, τότε υπάρχει πρόβλημα. Πως θα μπορούσε άραγε κάποιος να ελέγξει τα db θορύβου ενός αφυγραντήρα? Γιατί η Puredry, που είναι και Ελληνική, έχει ουσιαστικά 2 κομμάτια της με 12 και 20 λίτρα αντίστοιχα, στους αθόρυβους του skroutz, με πάρα πολλές κριτικές, οι οποίες είναι όλες θετικές. Όλα ρόδινα φαίνονται εκεί, εκτός αν είναι κριτικές των ‘’ υπαλλήλων του εργοστασίου και των οικογενειών τους ‘’. Αν πατήσεις στο skroutz το εικονίδιο (αθόρυβος), σου βγάζει αρχικά τα 2 αυτά κομμάτια, σε αναζήτηση δημοτικότητας, και έχει πετάξει εκτός, άλλα κομμάτια που έχουν άνω των 40 db θόρυβο. Οπότε αν είναι παγίδα εύκολα την πατάς.

 

Κοίταξα τώρα πάλι μια γρήγορη ματιά, κριτικές για το 20 λίτρο μηχάνημα και παρατήρησα καλύτερα πως αρκετοί, διστακτικά λένε για κάποιο θόρυβο. Ίσως είναι και το μεγάλο λάθος του Έλληνα που αν την πατήσει δε λέει ποτέ στους άλλους να προσέξουν, σε αντίθεση εδώ με τον Zerg13 που άμεσα μας ενημέρωσε. Άρα θα υπάρχει χαμηλή ποιότητα υλικών και τρίζουν αφού συντονίζονται κατά τη λειτουργία.

 

Ακόμη θεωρώ πως από πλευράς σωστής επαφής και ενημέρωσης μπορείς καλύτερα μόνο σε καταστήματα που πωλούν κλιματιστικά και μόνο. Είναι αρκετά καταστήματα αυτά. Έχουν όμως καλύτερη γνώση οι υπάλληλοι για τα προϊόντα τους. Δεν είναι όπως στα πολυκαταστήματα που ο ίδιος υπάλληλος είναι μια στα πλυντήρια, μια στα ψυγεία και μετά στις τηλεοράσεις…..

Περιμένουμε νεότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...