Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα πηρα τον Inventor Care C2 12L.

Στο σπιτι εχω 55% υγρασια αλλα εχω ενα μικρο αποθηκακι στην ακρη του σπιτιου το οποιο ειναι 2-3τμ στο οποιο εβλεπα ειχα παρατηρησει στις αρχες που μετακομισα να εχει μουχλα. Εβαλα τον αφυγραντηρα στην εισοδο της αποθηκης μπροστα τοποθετημενο ετσι ωστε να τραβαει αερα απο τη μερια  της αποθηκης κ να τον στελνει προς το κεντρο του σπιτιου.

 

Οταν το πρωτο εβαλα εκει διαβαζε πανω απο 60.

 

Το ρυθμισα στο 50%. Καταφερνει κ το ριχνει μεχρι 52 περιπου. Μια φορα ειδα να λεει κ 51. Αλλα δεν σταματαει ποτε. Βεβαια το δοχειο σε 4 μερες το εχω αδειασει 5 φορες οποτε εχω αφαιρεσει αρκετο νερο. Στο υπολοιπο σπιτι η υγρασια εχει πεσει στο 50% περιπου. Αν ρυθμισω τον αφυγραντηρα στο 55, το πιανει κ σταματαει μεχρι να ξανα παει η υγρασια κοντα στο 60 και ξανα ξεκιναει.

 

Ερωτηση. Το εχω τοποθετησει σωστα γι αυτο π θελω να κανω? Μηπως πρεπει να το τοποθετησω αναποδα ωστε να  στελνει αερα προς το αποθηκακι?

Επισης για ποιο λογο δεν μπορει να το κατεβασει εκει μεσα στο 50 μιας κ ειναι πολυ μικρος ο χωρος?

Θα σου προτεινα να το κλεισεις μεσα στο αποθηκακι για 1-2 μερες με τη πορτα κλειστη

Ο λογος ειναι οτι στο αποθηκακι οπως αναφερεις εχεις υψηλη υγρασια και πρεπει να τον αφησεις να στεγνωσει εντελωσ το χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χθες αγόρασα για τους γονείς τον morris mde-1215 12λιτ/μέρα.  Τιμή black Friday 149 ευρώ. Τοποθετήθηκε σε χώρο 55 τμ. Ήμουν επιφυλακτικός γιατί είχα άσχημη εμπειρία από φασόν ηλεκτρικές συσκευές. Είναι το ίδιο μηχάνημα με τον αντίστοιχο puredry pd 12l. Στιβαρός, χωρίς τριξίματα, menu εύκολο  με μεγάλα γράμματα για ηλικιωμένους συν ιονιστή. Το υγρασιόμετρο δουλεύει σωστά και έριξε την υγρασία στο 50-55 αρκετά γρήγορα. Θεωρώ το θόρυβο μέτριο όχι αθόρυβο και ο ανεμιστήρας μένει σε συνεχή λειτουργία. Βασικά δίνει ότι υπόσχεται σε καλή τιμή. Μένει στο μέλλον να δω συχνότητα βλαβών και after sales service. Θα ενημερώνω σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφυγραντηρα για καπνιστη εχει να προτεινει κανεις; Τι φιλτρα να εχει; Τωρα μπας και τον πετυχω σε black friday

Για να κανεις σωστη δουλεια θελεις καθαριστη αερα για να κανεις δουλεια με το καπνισμα

Απεφυγε τον εχει πολυ μικρη αποδοση 1,1 λιτρων κανει για ντουλαπα  , θελεις 10 λιτρο μπορεις να βρεις στην ελληνικη αγορα με 100ε

Αυτος θα σου στοιχισει 45λιρες*1,10=50ε+μεταφορικα κανα 40ε=90ε, εγγυηση δυσκολη και αναταπτορα για το ρευμα 

https://www.skroutz.gr/s/10023521/Inventor-Premium-10.html ρε παιδια εχω αυτον τον αμφυγραντηρα τωρα για παραδειγμα τον εχω 3ωρες ανοιχτο και λεει οτι η υγρασια βρισκεται στο 65% βλεπω σε αλλους με τον αμφυγραντηρα να παει στο 50-55%,μηπως δεν εκανα εγω καλη επιλογη η επηρεαζουν κιαλοι παραγοντες?

σε εμενα το χαμηλοτερο ποσοστο που εχω δει ειναι 57% με τον αμφυγραντηρα απο 70-75 που εχω χωρις αυτον

(και με το υγρομετρο διχνει τα ιδια ποσοστα υγρασιας πανω κατω)

Τον νεο μασ αφυγραντηρα πρεπει να τον αφησουμε τουλαχιστον 2 ημερες σε mode continues , για να πεσει η υγρασια του χωρου σε καλα επιπεδα

Μετα να μπουμε σε mode με ρυθμιση υγρασιασ 50%, αν διαβασεις το manual του αφυγραντηρα σου τα αναφερει αυτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καθαριστες αερα ,απο τριτους ειναι και αυτοι .Οι περισοτεροι και ιδιες μαρκες .Σιγα μην γεμισει καποιος μηχανηματα .Οι αφυγραντηρες με φιλτρα ανθρακα κανουν καθαρισμο .

Αυτοι με χωρια λειτουργια καλυτερα .Παιρνει καποιος μια καλυτερη μαρκα αφυγραντηρα με φιλτρα.Ναναι πιο ησυχος τι θα του βγει .Κοστιζουν ομως τα φιλτρα .Και ποτε πρεπει αλλαγη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να το κλεισεις μεσα στο αποθηκακι για 1-2 μερες με τη πορτα κλειστη

Ο λογος ειναι οτι στο αποθηκακι οπως αναφερεις εχεις υψηλη υγρασια και πρεπει να τον αφησεις να στεγνωσει εντελωσ το χωρο

Λες ε? γιατι βλεπω διαφορα πχ το υγρασιομετρο να το εχω στο σαλονι 3 μετρα απ την εισοδο απ το αποθηκακι να δειχνει 50-52 και τον αφυγραντηρα να διαβαζει στην εισοδο 55-60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες αγόρασα για τους γονείς τον morris mde-1215 12λιτ/μέρα.  Τιμή black Friday 149 ευρώ. Τοποθετήθηκε σε χώρο 55 τμ. Ήμουν επιφυλακτικός γιατί είχα άσχημη εμπειρία από φασόν ηλεκτρικές συσκευές. Είναι το ίδιο μηχάνημα με τον αντίστοιχο puredry pd 12l. Στιβαρός, χωρίς τριξίματα, menu εύκολο  με μεγάλα γράμματα για ηλικιωμένους συν ιονιστή. Το υγρασιόμετρο δουλεύει σωστά και έριξε την υγρασία στο 50-55 αρκετά γρήγορα. Θεωρώ το θόρυβο μέτριο όχι αθόρυβο και ο ανεμιστήρας μένει σε συνεχή λειτουργία. Βασικά δίνει ότι υπόσχεται σε καλή τιμή. Μένει στο μέλλον να δω συχνότητα βλαβών και after sales service. Θα ενημερώνω σχετικά.

 

Καποιοι λενε οτι δεν εχει και το καλυτερο after sales service και ειναι ο λογος ο οποιος δεν εκανα την αγορα τελευταια στιγμη !

Αν εχει καποιος εμπειρια απο το service ας μας ενημερωσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε? γιατι βλεπω διαφορα πχ το υγρασιομετρο να το εχω στο σαλονι 3 μετρα απ την εισοδο απ το αποθηκακι να δειχνει 50-52 και τον αφυγραντηρα να διαβαζει στην εισοδο 55-60

Σιγουρα εχεισ υψηλη υγρασια σε εκεινο το μεροσ

Καποιοι λενε οτι δεν εχει και το καλυτερο after sales service και ειναι ο λογος ο οποιος δεν εκανα την αγορα τελευταια στιγμη !

Αν εχει καποιος εμπειρια απο το service ας μας ενημερωσει...

Το σερβισ της morris ειναι πολυ κακο, τσεκαρε το φορουμ και το σκρουτζ<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πηρα τον Inventor Care C2 12L.

Στο σπιτι εχω 55% υγρασια αλλα εχω ενα μικρο αποθηκακι στην ακρη του σπιτιου το οποιο ειναι 2-3τμ στο οποιο εβλεπα ειχα παρατηρησει στις αρχες που μετακομισα να εχει μουχλα. Εβαλα τον αφυγραντηρα στην εισοδο της αποθηκης μπροστα τοποθετημενο ετσι ωστε να τραβαει αερα απο τη μερια  της αποθηκης κ να τον στελνει προς το κεντρο του σπιτιου.

 

Οταν το πρωτο εβαλα εκει διαβαζε πανω απο 60.

 

Το ρυθμισα στο 50%. Καταφερνει κ το ριχνει μεχρι 52 περιπου. Μια φορα ειδα να λεει κ 51. Αλλα δεν σταματαει ποτε. Βεβαια το δοχειο σε 4 μερες το εχω αδειασει 5 φορες οποτε εχω αφαιρεσει αρκετο νερο. Στο υπολοιπο σπιτι η υγρασια εχει πεσει στο 50% περιπου. Αν ρυθμισω τον αφυγραντηρα στο 55, το πιανει κ σταματαει μεχρι να ξανα παει η υγρασια κοντα στο 60 και ξανα ξεκιναει.

 

Ερωτηση. Το εχω τοποθετησει σωστα γι αυτο π θελω να κανω? Μηπως πρεπει να το τοποθετησω αναποδα ωστε να  στελνει αερα προς το αποθηκακι?

Επισης για ποιο λογο δεν μπορει να το κατεβασει εκει μεσα στο 50 μιας κ ειναι πολυ μικρος ο χωρος?

Βάλ τον μέσα στο αποθηκάκι για μερικές μέρες να λειτουργεί και ρύθμισε τον σε συνεχόμενη αφύγρανση . Πρέπει να έχει τέτοια λειτουργία. Δες στο manual .

Mε  1.1 L per day αφυγραντική ικανότητα δουλειά ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ .  Δες για 10λιτρο ή12 λιτρο  . Ίσως 16 λιτρο αν έχει σοβαρά προβλήματα υγρασίας .

https://www.skroutz.gr/s/10023521/Inventor-Premium-10.html ρε παιδια εχω αυτον τον αμφυγραντηρα τωρα για παραδειγμα τον εχω 3ωρες ανοιχτο και λεει οτι η υγρασια βρισκεται στο 65% βλεπω σε αλλους με τον αμφυγραντηρα να παει στο 50-55%,μηπως δεν εκανα εγω καλη επιλογη η επηρεαζουν κιαλοι παραγοντες?

σε εμενα το χαμηλοτερο ποσοστο που εχω δει ειναι 57% με τον αμφυγραντηρα απο 70-75 που εχω χωρις αυτον

(και με το υγρομετρο διχνει τα ιδια ποσοστα υγρασιας πανω κατω)

Πρώτη φορά χρήσης καλό είναι ο αφυγραντήρας να μένει ανοιχτός σε λειτουργία συνεχόμενης αφύγρανσης για 2 μερες για να αποβάλλει  υγρασία όχι μόνο απο τον αέρα αλλά και απο τα δομικά στοιχεία και τα έπιπλα ή οτιδήποτε υφασμάτινο μέσα στο χώρο σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει και συνεχομενη λειτουργια. Το εχω ηδη βαλει ρυθμισμενο στο 40 κ εχει ηδη κατεβει στο 45. Να το βαλω λετε για κανα 3ημερο συνεχομενα η να το αφησω ετσι στο 40?

 

Επισης μετα το τριημερο να τον βγαλω κ να τον αφησω παλι στην εισοδο οπως τον ειχα? Σωστα τον εβαλα με την εισαγωγη προς την αποθηκη η ειναι πιο σωστο να ειναι η εξαγωγη προς τα εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι λενε οτι δεν εχει και το καλυτερο after sales service και ειναι ο λογος ο οποιος δεν εκανα την αγορα τελευταια στιγμη !

Αν εχει καποιος εμπειρια απο το service ας μας ενημερωσει...

 

Σε αφυγραντηρες αγνωστο .Ειναι με τι εχουν μεσα τους .Απο αλλες συσκευες φιλων , ξερω βρισκεις ακρη .

Αλλα αργουν .Βεβαια αναλογα την βλαβη .Παντου γινεται .Το ιδιο ποσο κανει .Σε παλιες συσκευες χρεωνουν ακριβα.Συμφερει να τα φτιαξεις σε σερβις της γειτονιας σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καθαριστες αερα ,απο τριτους ειναι και αυτοι .Οι περισοτεροι και ιδιες μαρκες .Σιγα μην γεμισει καποιος μηχανηματα .Οι αφυγραντηρες με φιλτρα ανθρακα κανουν καθαρισμο .

Αυτοι με χωρια λειτουργια καλυτερα .Παιρνει καποιος μια καλυτερη μαρκα αφυγραντηρα με φιλτρα.Ναναι πιο ησυχος τι θα του βγει .Κοστιζουν ομως τα φιλτρα .Και ποτε πρεπει αλλαγη. 

O Meaco και ένας juro pro έχουν ανθρακα + hepa. Και ξεχωριστή λειτουργία αφύγρανσης.

 

ΞΕχωριστή λειτουργία καθαρισμού έχουν οι Singer, Juro Pro, Μeaco, PureDdry και Rohnson. Εχεις άποψη για κάποιον απο αυτούς; Ποιον προτείνεις;

Ολοι αυτοί έχουν και φίλτρο άνθρακα.

Καποιοι λενε οτι δεν εχει και το καλυτερο after sales service και ειναι ο λογος ο οποιος δεν εκανα την αγορα τελευταια στιγμη !

Αν εχει καποιος εμπειρια απο το service ας μας ενημερωσει...

Kατι για τους morris

http://www.morris.gr/categories.asp?catid=232&title=%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82

Εχουν μια καινούργια σειρά με ένα i στο τέλος κάθε μοντέλου(πχ 2026i). Αυτους να πάρετε είναι νεα μοντέλα με 2πλούς συμπιεστές. Μπορεί να είναι trick marketing αλλα δεν αξίζει να πάτε στα παλια μοντέλα πλέον....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

                 Καλησπέρα σας, επιθυμώ να κάνω αγορά αφυγραντήρα. Όπως βλέπω οι επιλογές είναι πολλές. Όμως για να βάλω σειρά στην επιλογή μου θα ήθελα να έχει ιονιστή, για καλύτερη ποιότητα αέρα, να μην είναι θορυβώδης, και να είναι κάτω από τα 300watt. Σαν εταιρείες έχω γείρει προς Puredry, inventor και Olimpia Splendid σε συσκευές 12 – 20 λίτρων. Όπως είδα η Puredry είναι το πιο αθόρυβο όλων(39 db) και με κατανάλωση μόλις 165 watt

 

https://www.skroutz.gr/s/8139937/Puredry-PD-12L-Design-Low-Energy.html    180ευρω

http://www.apothema.gr/puredry-pd-12l-design-low-energy-124772p                169ευρω

 

                Είναι όμως εταιρεία που δεν τη γνωρίζω αλλά φλερτάρω εκεί. Έχει πολλές και καλές κριτικές από αγοραστές. Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη συσκευή ή αξιόπιστη εταιρεία γιατί δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μου και την είδα πρώτη φορά. Αν έχω ενδοιασμούς, θα πρέπει να κινηθώ στις άλλες δυο. Έχω αρκετή υγρασία και θα ήθελα να έχω σταθερά αποτελέσματα. Να μην είναι ενοχλητικό το μηχάνημα από θόρυβο, να είναι αποτελεσματικό και οικονομικό κατά τη χρήση. Ίσως είναι δύσκολος ο συνδυασμός που αναζητώ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι να πάρω έναν αφυγραντήρα για ένα σπίτι 75 τετραγωνικών, αλλά με παλιά κουφώματα και γενικά κακή μόνωση στην περιοχή του Πειραιά (αρκετή υγρασία). Τον τελευταίο χρόνο μάλιστα στην πολυκατοικία έχουν σταματήσει να ανάβουν καλοριφέρ οπότε αναγκαστικά θέρμανση μόνο με κλιματισμό (περιορισμένη έως μηδαμινή σε κάποιους χώρους του σπιτιού).

Το πρόβλημά μου είναι αν πρέπει να πάω σε ζεόλιθο ή συμπιεστή, ώστε να βοηθάει στη θέρμανση του σπιτιού σε περίπτωση επιλογής ζεόλιθου.

Σκέφτομαι αν πάω σε συμπιεστή να πάρω έναν εκ των Morris MDE-2026i
https://www.skroutz.gr/s/12645950/Morris-MDE-2026i.html

ή τον Puredry PD 20L Design Low Energy

https://www.skroutz.gr/s/8104310/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy.html

 

Διαφορετικά σε κάποιον Ζεόλιθου, π.χ. τον Meaco DD8L

https://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html

 

Εσείς προτείνεται να πάω καλύτερα σε τεχνολογία Ζεόλιθου ή Ιονιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Αν γενικά η θερμοκρασία στο χώρο σου είναι κάτω από 15 βαθμούς πας μονόδρομο προς ζεόλιθο, οι οποίες συσκευές καίνε περισσότερο ρεύμα. Είναι πολύ αποδοτικές στην αφύγρανση του χώρου σίγουρα σε τέτοιες συνθήκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Παίδες θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας γιατί θα προβώ σύντομα σε αγορά !

 

Για μαγαζί(αποθήκη) 50 τετραγωνικών,με καλή σχετικά μόνωση αλλά χωρίς θέρμανση, αξίζει; 

https://www.skroutz.gr/s/3047769/Delonghi-DDS-30.html

Θερμοκρασίες περίπου 16-17C.

 

Έχει ένα θερμαντικό στοιχείο,πιστεύετε ότι θα θερμαίνει και λίγο τον χώρο ώστε να "σπάει" κάπως το κρύο;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...