Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενταξει παιδια...κοιταζετε τον θορυβο οκ

Γιατι δεν κοιταζετε την αποδοση του και της συνθηκες λειτουργιας του.

πχ ο Μeaco 12L platinum (80m2) & 20L platinum  (150m2)

εχουν 239€ & 315€,

καινε σε 12 λίτρα/ημέρα (30°C 80% Σχετ. υγρ.) σε 6,2 λίτρα/ημέρα (26,7°C 60% Σχετ. υγρ.) και

καινε σε 20°C/80% 144w & 231w antistoixa

με max θορυβο 44 - 46.

 

οποτε ο Μeaco 12L platinum θεωρω οτι ειναι πολυ καλη λυση

 

οι αντιστοιχοι Puredry PD 12L & 20L Low Energy εχουν

80τμ & 150τμ

199€ & 299€

153W/20°C & 60%rh 190W/30°C & 80%rh  &  230W/20°C & 60%rh 370W/30°C & 80%rh

και θορυβο μαχ 39dBA λεει..

 

kai o Puredry PD 12L πολυ καλος (αν και οχι τοσο γνωστός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο meaco πχ ο 20αρης με τον puredry 20αρη εχουν διαφορα 15 ευρω.

 

Εγω πηρα τηλ για puredry ειναι ωραιος τυπος με βοηθησε ειπε ανταλλακτικα κομπλε ολα. Ο meaco εχει 6db παραπανω...που 6db ειναι αρκετος θορυβος ειδικα σε μικρο χωρο που ο ηχος δεν χανεται.

 

οποτε τον εχω παραγγειλει ηδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σπίτι 50τ.μ. στο Μαρούσι και με επιλογή στεγνώματος ρούχων (οπωσδήποτε), ποιον αφυγραντήρα μου προτείνετε να αγοράσω;

 

Το σπίτι μεγάλο θέμα με υγρασία δεν έχει (παρότι δεν έχω υγρασιόμετρο), αλλά επειδή ανάβουν λίγες ώρες τα καλοριφέρ θέλω να παίξω με αφυγραντήρα και air-condition για λίγη παραπάνω ζέστη, τουλάχιστον όταν δεν είναι αναμμένα τα καλοριφέρ. Και σίγουρα, όπως είπα παραπάνω, να έχει την επιλογή στεγνώματος ρούχων γιατί έχουμε θέμα.

 

Δεν θέλω να δώσω πάνω από 220 ευρώ. Η τιμή είναι το ταβάνι, ευπρόσδεκτες όλες οι χαμηλότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια...κοιταζετε τον θορυβο οκ

Γιατι δεν κοιταζετε την αποδοση του και της συνθηκες λειτουργιας του.

πχ ο Μeaco 12L platinum (80m2) & 20L platinum  (150m2)

εχουν 239€ & 315€,

καινε σε 12 λίτρα/ημέρα (30°C 80% Σχετ. υγρ.) σε 6,2 λίτρα/ημέρα (26,7°C 60% Σχετ. υγρ.) και

καινε σε 20°C/80% 144w & 231w antistoixa

με max θορυβο 44 - 46.

 

οποτε ο Μeaco 12L platinum θεωρω οτι ειναι πολυ καλη λυση

 

οι αντιστοιχοι Puredry PD 12L & 20L Low Energy εχουν

80τμ & 150τμ

199€ & 299€

153W/20°C & 60%rh 190W/30°C & 80%rh  &  230W/20°C & 60%rh 370W/30°C & 80%rh

και θορυβο μαχ 39dBA λεει..

 

kai o Puredry PD 12L πολυ καλος (αν και οχι τοσο γνωστός)

 

Τους εχω δει και τους δυο σε λειτουργια και μπορω να πω οτι απο αποψη θορυβου ο Puredry εχει πολυ χαμηλοτερη σταθμη. Οσον αφορα ομως την καταναλωση και την αποδοση ειμαι πολυ περιεργος να δω τον Puredry (και αλλους βεβαια) σε συνθηκες που πλησιαζουν τις πραγματικες και που προς τιμην τους δινει η Meaco (βασικα ολοκληρο πινακα με τιμες) δηλαδη σε 20°C / 80%rh οπου εχει 12lt/24h / 231w. Εκει θελω να δω καταναλωση και αφυγρανση κι οχι σε 30°C ή σε 60%rh. Διοτι ναι μεν φαινεται να εχουν και οι δυο χαμηλη καταναλωση (~230w) σε συνθηκες 20°C & 60%rh ομως οταν παει σε συνθηκες 30°C & 80%rh ο Meaco εχει 296w και ο Puredry 370w, αρα προφανως δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα, ουτε τοσο ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να σου απαντησω για υποστηριξη γιατι δεν εχω κανεναν απ τους δυο. Αλλωστε κι εγω προσπαθω να διαλεξω ποιον να αγορασω.

Οσον αφορα την ποιοτητα αν δεν εχεις κατι να το δεις σε βαθος χρονου δεν μπορεις να πεις και πολλα, ομως το οτι η Meaco και ειδικα ο συγκεκριμενος αφυγραντηρας εχουν πολυ καλα reviews και βαθμολογιες τοσο στο εξωτερικο οσο και στην Ελλαδα σιγουρα μετραει αρκετα.

Απο κει και περα μπορω να κρινω μονο απ αυτα τα λιγα που ειδα και ακουσα ο ιδιος οταν τους ειδα σε λειτουργια, αλλα κι απ τις τιμες που δινει η καθε εταιρεια σε καταναλωση και αφυγρανση κι εκει ειναι πιο ξεκαθαρη η Meaco αφου δινει αναλυτικοτατες πληροφοριες.

Παρολα αυτα δεν εχω αποφασισει κι ακομα ειμαι αναμεσα σε αυτους τους 2 αλλα και στον Inventor EVA Pro ii, Philco Airdry 20+ και Gree Daisy 20.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια πρόταση για 50τμ ισόγειο σπίτι του 2011, μια κρεβατοκάμαρα και μια σαλονοκουζινα, αυτόνομη θέρμανση(δεν την έχω ανάψει ακόμα για φέτος) υγρασία αυτές τις μέρες έπαιζε στο 60%.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να σου απαντησω για υποστηριξη γιατι δεν εχω κανεναν απ τους δυο. Αλλωστε κι εγω προσπαθω να διαλεξω ποιον να αγορασω.

Οσον αφορα την ποιοτητα αν δεν εχεις κατι να το δεις σε βαθος χρονου δεν μπορεις να πεις και πολλα, ομως το οτι η Meaco και ειδικα ο συγκεκριμενος αφυγραντηρας εχουν πολυ καλα reviews και βαθμολογιες τοσο στο εξωτερικο οσο και στην Ελλαδα σιγουρα μετραει αρκετα.

Απο κει και περα μπορω να κρινω μονο απ αυτα τα λιγα που ειδα και ακουσα ο ιδιος οταν τους ειδα σε λειτουργια, αλλα κι απ τις τιμες που δινει η καθε εταιρεια σε καταναλωση και αφυγρανση κι εκει ειναι πιο ξεκαθαρη η Meaco αφου δινει αναλυτικοτατες πληροφοριες.

Παρολα αυτα δεν εχω αποφασισει κι ακομα ειμαι αναμεσα σε αυτους τους 2 αλλα και στον Inventor EVA Pro ii, Philco Airdry 20+ και Gree Daisy 20.

Για τους inventor εχουμε πει δεν εχει quality control και μαζι με τον gree ειναι πολυ θορυβώδης. Για philco δεν ξερω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ανάμεσα στο να πάρω ή να μη πάρω έναν αφυγραντήρα εδώ και κανά μήνα. Με έχει βάλει σε σκέψεις. Όχι τόσο το αρχικό κόστος αλλά το αν τον χρειάζομαι πραγματικά και η μετέπειτα κατανάλωση. Το  σπίτι έχει μονά τζάμια, πλήρως αμόνωτο. Ζεσταίνεται με καμιά σομπα carbon και aic condition. Ειδικά όμως τα a/c δεν αφαιρούν την υγρασία από τα δομικά στοιχεία. Σε 2 σημεία στο βορινό δωμάτιο είχε εμφανιστεί μούχλα λόγω της παγωμένης ταράτσα και πότε πότε όταν κάνει κρύο έξω υπάρχουν κάποιες υγροποιήσεις στα κουφώματα. Αν το σπίτι ήταν μονωμένο αρκετά καλά, με σωστά κουφώματα και καλοριφέρ, ίσως χρειαζόταν αφυγραντήρας σε μέρες μόνο όπως η προηγούμενη εβδομάδα. Όντως βελτιώνεται η αίσθηση όταν πας από σχετική υγρασία 70% σε 55%. Καλό είναι το χειμώνα να ανοίγουμε και τα παράθυρα τέρμα για λίγο, για να μπαίνει κρύος αέρας με μικρότερη απόλυτη υγρασία. Αυτά έχουν αναλυθεί σε μεγάλο βαθμό είδα σε παλιότερα posts. Σήμερα όμως πχ που είχα τον αφυγραντήρα στο βορινό δωμάτιο έδειχνε 58%. Άνοιξα ένα λεπτό τα τζάμια και έπεσε στο 45%. Μόλις τα έκλεισα πήγε 57%..που μάλλον σημαίνει ότι υπάρχει υγρασία στα δομικά στοιχεία. Δε τη γλιτώσω και εδώ την εσωτερική μόνωση..ουφ.

 

Πιστεύω πως αν κάποιος θερμαίνεται με a/c είναι απαραίτητος ένας αφυγραντήραςειδικά για συνθήκες των μηνών οκτωβρίου-νοεμβρίου, μαρτίου απριλιου που και δεν έχει χαμηλή θερμοκρασία και υγρασία υψηλή υπάρχει. Αναλόγως την περιοχή φυσικά και με μέτρο στη λειτουργία. 

 

Δανείστηκα έναν Puredry 12L από έναν φίλο να δοκιμάσω. Είδα κιόλας ότι υπάρχει και αναφορά σε αυτόν πιο πάνω. Με έναν μετρητή ισχύος είδα ότι δεν ανέβηκε πάνω από 150watt η κατανάλωση. Στη μεγάλη σκάλα , με ιονιστή και σε θερμοκρασία 19 βαθμούς. Στη μικρή ήταν γύρω στα 135watt.Πιστεύω ότι είναι καλός ο μετρητής. Τον έχω δοκιμάσει σε αερόθερμα και ηλεκτρικές σόμπες. Με εντυπωσίασε πολύ η κατανάλωση με όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα για το τι κάνουν πολλές εταιρείες. Μάζεψε σε χώρο 40m2 με 63% υγρασία ένα λίτρο σε 6 ώρες που τον άφησα το βράδυ. Καλά είναι 4 λίτρα τη μέρα για ονομαστική ισχύ 12 λίτρα (στους 30 βαθμούς). Για μένα ακόμα και στη μικρή σκάλα κάνει θόρυβο αλλά είναι σχετικό. Στη μεγάλη σκάλα τον ακουγα στον ύπνο στην άλλη άκρη του σπιτιου :P Δε θα τον ήθελα για ώρα δίπλα μου. Δε θα τον έχω πολύ στα χέρια μου για να τον δοκιμάσω εκτενέστερα. Ο ιονιστής δε ξέρω αν κάνει κάτι. Άλλον έναν που είχα στο μάτι είναι ο Invertor Eva II Pro 20L αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα πραγματικά στοιχεία. 

 

Έκατσα και τα έγραψα για να βοηθήσω όσο μπορώ όποιον μπορώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια πρόταση για 50τμ ισόγειο σπίτι του 2011, μια κρεβατοκάμαρα και μια σαλονοκουζινα, αυτόνομη θέρμανση(δεν την έχω ανάψει ακόμα για φέτος) υγρασία αυτές τις μέρες έπαιζε στο 60%.

ευχαριστώ

θερμανση δεν βαζεις?θερμοκρασια?

παιδιά μια πρόταση για 50τμ ισόγειο σπίτι του 2011, μια κρεβατοκάμαρα και μια σαλονοκουζινα, αυτόνομη θέρμανση(δεν την έχω ανάψει ακόμα για φέτος) υγρασία αυτές τις μέρες έπαιζε στο 60%.

ευχαριστώ

θερμανση δεν βαζεις?θερμοκρασια?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα φιλε η μουχλα ειναι υγρασια. Το σπιτι θελει να το ανοιξεις κανα μισαωρο. Η μουχλα εμφανιζεται σε σημεια που δεν εχει φως.... Οχι απαραιτητα λογω υγρασιας. Ομως με τον αερισμο θα πεσει η υγρασια και γλυτωνεις το μουχλισμα.

 

Ξερω οτι ειναι καπως να ανοιγεις το σπιτι μιση ωρα αλλα αμα θες να μην εχεις τετοια προβληματα και γιατρο εαν ρωτησεις κανεις πολυ καλο στην υγεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...