Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον συστήνεις; πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι, με τι υγρασία ξεκίνησες και τι θερμοκρασία παίζει στο σπίτι;

απ'οτι καταλαβα το ειχες 2 μέρες ανοιχτό στο medium. Μέτρησες καθόλου τι έκαψε;

75τμ ειναι το σπιτι με 2 δωματια,θερμοκρασια αυτη την στιγμη 21,3 βαθμους.Περιπου στα 20 ειναι σταθερα,οταν αναβω καλοριφερ παει 22.

Ξεκινησε με 80%,τωρα ειναι στο 60% εδω και καποιες ωρες.

Σε 4 ωρες εκαψε 1kwh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζοντας το νήμα αποφάσισα και αγόρασα τον inventor Eva ii pro 20lt για χρηση σε ισογεια κατοικια 82τμ. Η θερμοκρασία της οικίας μεχρι στιγμης δεν κατεβαίνει κάτω απο τους 20 βαθμους και οταν χρειαστει χρησιμοποιώ κλιματιστικο για θερμανση. Τον έχω τοποθετήσει σε χωλ στη μεση της οικίας οπου επικοινωνει με τις δυο κρεβατοκαμαρες και τον ενιαίο χώρο σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα και έχω ορίσει την τιμή στο 55%. Ειναι η τρίτη ημέρα που τον χρησιμοποιώ και λειτουργεί συνεχως με ένδειξη που δεν κατεβαίνει κατω απο το 57% δείχνοντας οτι δεν εχει τη δυνατότητα να κατεβάσει κι άλλο την υγρασία. Δουλευοντας τον τμηματικα σε διάφορα σημεια του σπιτιού τότε φθάνει στην επιθυμητή ένδειξη και σταματάει. Βέβαια ενα ξεχωριστό υγρασιομετρο που εχω, εαν δουλευει σωστα, δεν δειχνει κάτω απο 60% υγρασία. Κανω κατι λαθος ή τελικα δεν επαρκεί η συσκευη για κάλυψη ολης της οικίας;

Βρηκα κατι για αυτο που ρωτας...

 

....Γεια σας! εχω τον αφυγραντηρα ολοκαινουργιο 2 ημερων σε σπιτι 60 τετραγωνικα σαλονι και 2 υπνοδοματια και θερμοκρασια 20 -22 βαθμους. εαν το τοποθετησω σε μια κρεβατοκαμαρα λογο θορυβου θα εχω απολυτη αφυγρανση σε ολο το σπιτι? ευχαριστω!

 

-->Οπως έχουμε αναφέρει και σε άλλο ερώτημα πελάτη πιο κάτω, η κάλυψη ενός φυγραντήρα αναφέρεται σε ενιαίο χώρο. Λειτουργεί σωστά και αποδοτικά σε χρόνο και κατανάλωση στο δωμάτιο στο οποίο έχει τοποθετηθεί. Εάν τον τοποθετήσετε σε ένα δωμάτιο δεν θα καταφέρει να αφυγράνει το υπόλοιπο σπίτι. Επίσης, και σε κεντρικό διάδρομο με όλες τις πόρτες των δωματίων ανοιχτές, δεν εγγυάται η σωστή απόδοσή του.

Καλύτερη λύση είναι να τον μετακινείτε από δωμάτιο σε δωμάτιο που χρειάζεται αφύγρανση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους από Κρήτη!

Ψάχνουμε αφυγραντήρα για μεζονέτα σε εξοχική περιοχή, έτους κατασκευής 2004, 90τμ ισόγειο, 60τμ 1ος όρ. Περιοχή με αρκετή υγρασία αλλά υγρασιόμετρο δεν έχουμε και δεν ξέρουμε ακριβώς, απλά την νιώθεις στην ατμόσφαιρα. Εντούτοις, ΔΕΝ έχουμε πρόβλημα με μούχλα ή μαυρίλες (είχαμε κάνει πολύ καλή δουλειά με τη μόνωση) όμως το πρωί το αυτοκίνητο έξω στάζει από την υγρασία. 

Σκεφτόμαστε να πάρουμε μια συσκευή για το βράδυ για τον πάνω όροφο (ή τέλος πάντων να τον λειτουργούμε κάτω την ημέρα και πάνω το βράδυ). Σωστό είναι αυτό ή τζάμπα θα καίει; 
Ο άντρας μου έχει δει τον Juro Pro Diamond 16L . Τον έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σκεφτομαι να παρω καποιον αφυγραντηρα. Το σπιτι ειναι ισογειο γυρω στα 70τμ. Σκεφτομαι για τον inventor care C2. Βλεπω εχει 2 εκδοσεις εναν 10λ κ εναν 12λ. Ο 10λ θα με καλυψει? Η να δωσω τα 45 παραπανω ευρω για τον 12λ???

 

Επισης μια ερωτηση. Στο σπιτι εχω ενα μικρο αποθηκακι το οποιο ειναι κατω απο εξωτερικη σκαλα που παει στο απο πανω σπιτι και μαζευει αρκετη υγρασια λογω του οτι απ εξω κολλητα εχει κ παρτερι. Τωρα βαζω μεσα αφυγραντηρες με χαλαζια που παιρνω απ τα jumbo κλπ. Οπως το σκεφτομαι θα βαλω τον αφυγραντηρα που θα παρω τωρα κοντα στο αποθηκακι (του οποιου την πορτα εχω ανοιχτη) για να σταματησω να βαζω τα κουτακια με τον χαλαζια.

 

Θα δουλεψει οπως το σκεφτομαι??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ή 20 θες.

Στα αλλα που ρωτας δεν ειναι ευκολο να καταλαβουμε την δομη του χωρου σου.

 

Αν δεν εχει θερμανση ο χωρος να δεις αφυγραντηρα με ζεολιθο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενδοδαπεδια θερμανση με αντλια θερμοτητας. Απο θερμανση ειμαι μονιμα στους 22c. Το 12αρι δηλαδη δεν θα κανει δουλεια? Δεν ηθελα να ξεφυγω πανω απ τα 150ε :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενδοδαπεδια θερμανση με αντλια θερμοτητας. Απο θερμανση ειμαι μονιμα στους 22c. Το 12αρι δηλαδη δεν θα κανει δουλεια? Δεν ηθελα να ξεφυγω πανω απ τα 150ε :S

ποια ειναι τα ποσοστα υγρασιας σου?

Αν εχεις μονιμα θερμανση μπορει και να μην χρειαζεσαι αφυγρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει μεχρι τωρα απο κοντα τους

 

Philco AirDRY 20+

Inventor EVA II PRO 20L

Meaco 20L Platinum

Gree Daisy 20L

Delonghi DDS 30

 

τους οποιους εχω βαλει σε αυξουσα σειρα αναλογα με το θορυβο που εκαναν οταν τους ακουσα με πιο ησυχο απ ολους και μαλιστα με διαφορα το Philco. Απο ποιοτητα ειναι ολοι τους αρκετα καλοι αλλα ξεχωριζω λιγακι παραπανω τον Gree σαν γενικοτερη αισθηση (πλαστικα, design κλπ).

 

Κατοπιν κι ενω δε συνηθιζω ν αγοραζω αγνωστες σχετικα μαρκες ή γενικοτερα απο μη μεγαλα ονοματα, ειδα και τους

 

Puredry PD 20L Design Low Energy

Morris 24L MDE-2028

 

των οποιων η ποιοτητα ηταν καλη αλλα επιπλεον ηταν παρα πολυ ησυχοι σε σημειο που να φτανουν τον πιο ησυχο απ τον παραπανω πινακα κι αυτο ειναι κατι που με προβληματισε αρκετα.

Πως γινεται να εχουν λιγοτερο θορυβο απο προϊοντα εταιρειων οπως των παραπανω κι ενω οχι μονο εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα σε λιτρα, καταναλωση κλπ αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις ακομα καλυτερα? Υπαρχει κατι που συμβαινει και δεν καταλαβαινω -καποιο λακο στη φαβα δηλαδη- ή ειναι δικο μου λαθος και προκαταληψη που τα θεωρω σαν πιο "δευτερα" προϊοντα?

 

φιλε και εγω ειμαι αναμεσα σε puredry και morris.

Ειχε αναφερθει για αφυγραντηρες που εισαγονται για απλα εδω γινεται η εισαγωγη και πατανε το ονομα που θελουν. Ετσι και το invetor ειναι τετοια φαση οπως και το morris και το puredry. Κινεζικα ολα.

 

Το morris εχει 50ευρω λιγοτερα...οποτε το σκεφτομαι. Δεν ξερω ομως ακομα τι να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαια μπηκα σημερα να δω τιμες και αισθητη αυξηση σε σχεση με όταν το παραγγειλα εγω στις 11 του μηνα.

Update:Εχει φτασει 57% υγρασια,οπως εχω πει 75 τμ σπιτι,τοποθετημενο στο χωλ,στο πιο κεντρικο σημειο του σπιτιου με ανοιχτες πορτες δωματιων.Στα 189€ μου φαινεται μια καλη αγορα,με 5 χρονια εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε και εγω ειμαι αναμεσα σε puredry και morris.

Ειχε αναφερθει για αφυγραντηρες που εισαγονται για απλα εδω γινεται η εισαγωγη και πατανε το ονομα που θελουν. Ετσι και το invetor ειναι τετοια φαση οπως και το morris και το puredry. Κινεζικα ολα.

 

Το morris εχει 50ευρω λιγοτερα...οποτε το σκεφτομαι. Δεν ξερω ομως ακομα τι να κανω.

 

 

Οκ, το ερωτημα λοιπον ειναι εαν αξιζει να δωσεις τα ιδια σχεδον ή εστω ελαχιστα λιγοτερα χρηματα για καποιον που δεν ειναι απο κατασκευαστρια εταιρεια -με οτι αυτο συνεπαγεται- οπως τους

Puredry PD 20L Design Low Energy

Morris 24L MDE-2028

Inventor EVA II PRO 20L

 

ή να παμε με λιγα ευρω παραπανω σ εναν εκ των

Philco AirDRY 20+

Meaco 20L Platinum

Gree Daisy 20L

Delonghi DDS 30

οι οποιοι ειναι ολοι κατασκευαστες?

 

Θα διαλεγα σχετικα ανετα το Philco με βαση αυτα που "ακουσα" οταν τους ειδα σε λειτουργια αλλα με κολλαει λιγακι το οτι εχει πολυ μικρο δοχειο (2,5λιτρα) και ισως σταματαει νωρις τη λειτουργια οταν λειπω ή τη νυχτα.

 

Οποιος εχει προτιμηση σε καποιον απ τους παραπανω ας πει τη γνωμη του διοτι το πολυ μεχρι το τελος της εβδομαδας θα ηθελα να τον αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι τα ποσοστα υγρασιας σου?

Αν εχεις μονιμα θερμανση μπορει και να μην χρειαζεσαι αφυγρ.

Δεν εχω υγρομετρο για να μετρησω. Αλλα στεγνωνουμε κ ρουχα μεσαστο σπιτι τωρα το χειμωνα κ στο αποθηκακι βγαζει υγρασια, αν δεν βαλω τα κουτακια με το χαλαζια βρισκω μουχλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, το ερωτημα λοιπον ειναι εαν αξιζει να δωσεις τα ιδια σχεδον ή εστω ελαχιστα λιγοτερα χρηματα για καποιον που δεν ειναι απο κατασκευαστρια εταιρεια -με οτι αυτο συνεπαγεται- οπως τους

Puredry PD 20L Design Low Energy

Morris 24L MDE-2028

Inventor EVA II PRO 20L

 

ή να παμε με λιγα ευρω παραπανω σ εναν εκ των

Philco AirDRY 20+

Meaco 20L Platinum

Gree Daisy 20L

Delonghi DDS 30

οι οποιοι ειναι ολοι κατασκευαστες?

 

Θα διαλεγα σχετικα ανετα το Philco με βαση αυτα που "ακουσα" οταν τους ειδα σε λειτουργια αλλα με κολλαει λιγακι το οτι εχει πολυ μικρο δοχειο (2,5λιτρα) και ισως σταματαει νωρις τη λειτουργια οταν λειπω ή τη νυχτα.

 

Οποιος εχει προτιμηση σε καποιον απ τους παραπανω ας πει τη γνωμη του διοτι το πολυ μεχρι το τελος της εβδομαδας θα ηθελα να τον αγορασω.

 

Η Philco δεν ειναι κατασκευαστης νομιζω. Για δες αυτο: 

και αυτο:
ειναι ακριβως ο ιδιος με τον Philco AirDry 16.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι gree και οι delongi ειναι θορυβώδης και καινε παραπανω. Ειδικα οι delongi συμφωνα με τους αριθμούς που δινουν.

 

Οι invetor ειναι και αυτοι θορυβωδης και μαλιστα δεν υπαρχει quality control.

 

Για τους αλλους δεν ξερω τπτ. Αλλα οι αριθμοι τους δεν λενε κ πολλα.

 

Προσωπικά επειδη θελω να παρω ειμαι αναμεσα σε puredry και morris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι gree και οι delongi ειναι θορυβώδης και καινε παραπανω. Ειδικα οι delongi συμφωνα με τους αριθμούς που δινουν.

 

Οι invetor ειναι και αυτοι θορυβωδης και μαλιστα δεν υπαρχει quality control.

 

Για τους αλλους δεν ξερω τπτ. Αλλα οι αριθμοι τους δεν λενε κ πολλα.

 

Προσωπικά επειδη θελω να παρω ειμαι αναμεσα σε puredry και morris.

 

Με βαση αυτα που ειδα και ακουσα ο ιδιος κι εχω προσωπικη εμπειρια μπορω να σου πω οτι

-Οι Gree Daisy 20L & Delonghi DDS 30 ειναι θορυβωδης αρκετα (με τον Delonghi λιγο παραπανω), ενω και οι δυο μοιαζουν πολυ ποιοτικοι.

-O Inventor EVA II PRO 20L δεν ειναι σχεδον καθολου θορυβωδης αλλα ο θορυβος του δεν ειναι και πολυ "καθαρος", ειναι σαν να χει λιγο γρεζι. Για το quality control που λες δεν εχω αποψη αλλα εχω αποψη για το σερβις τους (σε κλιματιστικο) και μπορω να πω τα καλυτερα.

-Ο Puredry PD 20L Design Low Energy με εντυπωσιασε με τον απιστευτα χαμηλο και "καθαρο" θορυβο. Αν δεν ηταν το αγνωστο ονομα και τα 2 ετη εγγυησης αντι για 5 που εχουν αλλοι θα τον ειχα παρει ηδη. Αξιζει παντως μια παρατηρηση οσον αφορα την καταναλωση αφου αν δει καποιος δειχνει να ξεκινα απ τα 230W/20°C & 60%rh και να φτανει μεχρι τα 370W/30°C & 80%rh ( https://puredryhellas.com/shop/puredry-pd-20l-design-low-energy/ )οποτε δεν ξερω ποση θα ειναι η καταναλωση σε συνθηκες που με ενδιαφερουν δηλαδη περιπου 20°C & 70-80%rh. Η διαφορα στην αποκλιση ειναι μεγαλη αν δεις.

-Ο Morris 24L MDE-2028 εξισου εντυπωσιακα χαμηλου θορυβου με τον Puredry με οχι τοσο "καθαρο" θορυβο ομως και γενικοτερα μοιαζει -τουλαχιστον σε εμφανιση- λιγοτερο ποιοτικος.

Για τους αλλους δεν αναφερεσαι οποτε δε σου λεω κατι παραπανω, ισχυει οτι ειχα πει στο προηγουμενο μου ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...