Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια ποτε βαζεται μπροστα τον αφυγραντηρα?Στο ποσο τις εκατο?

Αυτό που θέλουμε σε έναν χώρο για να υπάρχουν συνθήκες άνεσης είναι το ποσοστό υγρασίας να είναι μεταξύ 45% και 55%

Καλησπέρα,ενδιαφέρομαι και εγω να αγοράσω έναν αφυγραντηρα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω κάποιον από το πάνω ράφι ή θα κάνω την δουλειά μου και με κάποιον πιο φθηνό.

Το σπίτι είναι 80τ.μ. και εως τώρα έχω σοβαρό πρόβλημα με υγρασία στις ντουλάπες(ΜΟΥΧΛΑ).

Χθές εκανα μια μέτρηση και είχα μέσα στην ντουλάπα 85% υγρασία και στο δωμάτιο 73%.

Το σπίτι ειναι Νεα Ιωνία.

 

Ως τώρα έχω δει τις μάρκες Meaco και Puredry.

Δες και τους Inventor . Μπορείς να πάρεις τηλ τις αντιπροσωπίες για να τους ρωτήσεις ότι σε απασχολεί (όροι εγγύησης, διάρκεια εγγύησης, χαρακτηριστικά μοντέλων) για να κάνεις μια καλή επιλογή.

 

Έναν 20 λιτρο αφυγραντήρα ή ίσως και μεγαλύτερο θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει μεχρι τωρα απο κοντα τους

 

Philco AirDRY 20+

Inventor EVA II PRO 20L

Meaco 20L Platinum

Gree Daisy 20L

Delonghi DDS 30

 

τους οποιους εχω βαλει σε αυξουσα σειρα αναλογα με το θορυβο που εκαναν οταν τους ακουσα με πιο ησυχο απ ολους και μαλιστα με διαφορα το Philco. Απο ποιοτητα ειναι ολοι τους αρκετα καλοι αλλα ξεχωριζω λιγακι παραπανω τον Gree σαν γενικοτερη αισθηση (πλαστικα, design κλπ).

 

Κατοπιν κι ενω δε συνηθιζω ν αγοραζω αγνωστες σχετικα μαρκες ή γενικοτερα απο μη μεγαλα ονοματα, ειδα και τους

 

Puredry PD 20L Design Low Energy

Morris 24L MDE-2028

 

των οποιων η ποιοτητα ηταν καλη αλλα επιπλεον ηταν παρα πολυ ησυχοι σε σημειο που να φτανουν τον πιο ησυχο απ τον παραπανω πινακα κι αυτο ειναι κατι που με προβληματισε αρκετα.

Πως γινεται να εχουν λιγοτερο θορυβο απο προϊοντα εταιρειων οπως των παραπανω κι ενω οχι μονο εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα σε λιτρα, καταναλωση κλπ αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις ακομα καλυτερα? Υπαρχει κατι που συμβαινει και δεν καταλαβαινω -καποιο λακο στη φαβα δηλαδη- ή ειναι δικο μου λαθος και προκαταληψη που τα θεωρω σαν πιο "δευτερα" προϊοντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον αφυγραντηρα που εφεραν τα τζαμπο,στα 50 και 70 ευρω νομιζω,τον εχει καποιος;στο κουτι δεν γραφει ουτε ποσα βατ ειναι,και δεν μπορω να βρω με ποιον τροπο κανει αφυγρανση.γραφει για 380 γρ μερα ή ωρα δεν θυμαμαι........αξιζει μια δοκιμη;

Οντως αξιζει; Γιατι θελει να αγορασει μια θεια μου και δεν θελει να δωσει πολλα λεφτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αφου διαβασα οτι τα τ.μ. που γραφουν οτι καλυπτουν ειναι για ενιαιο χωρο και το 42 τ.μ δυαρακι μου δεν ειναι πηρα για τοδωματιο που κοιμαμαι εναν 10λιτρων και θα τον μεταφερω οταν θελω ,αυτον

 

https://www.skroutz.gr/s/9535875/Inventor-Care-C2-10L.html?from=account_favorites

το καταστημα απαντησε αμεσα και θα τον εχω αυριο οποτε μετα απο δοκιμη θα μπορω να σας ενημερωσω οσους ενδιαφερεστε για κατι σαν αυτον,δινουν κ δωρο ενα υγρασιομετρο-θερμομετρο κι ειχαν την καλυτερη τιμη που την βλεπεις μονο αν μπεις στο δικο τους σαιτ οχι στο σκρουτζ και ατοκες δοσεις,ολα καλα.Παντως πολυ βοηθεια απο εδω δεν πηρα,ελαχιστοι ασχοληθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλουμε σε έναν χώρο για να υπάρχουν συνθήκες άνεσης είναι το ποσοστό υγρασίας να είναι μεταξύ 45% και 55%

Δες και τους Inventor . Μπορείς να πάρεις τηλ τις αντιπροσωπίες για να τους ρωτήσεις ότι σε απασχολεί (όροι εγγύησης, διάρκεια εγγύησης, χαρακτηριστικά μοντέλων) για να κάνεις μια καλή επιλογή.

 

Έναν 20 λιτρο αφυγραντήρα ή ίσως και μεγαλύτερο θέλεις.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Εγω εχω το περσινο μοντελο eva ii 16l και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο.

Να ρωτησω κατι αλλο.

Πρεπει να δουλευει συνεχεια ο αφυγραντηρας για να κρατασει σταθερη την υγρασια?

Πχ αμα βαλω να την ριξει 50% και τον κλεισω μετα απο κανα 2 ωρες ανεβαινει παλι στο 60%+ η υγρασια?τι σημαινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει μεχρι τωρα απο κοντα τους

 

Philco AirDRY 20+

Inventor EVA II PRO 20L

Meaco 20L Platinum

Gree Daisy 20L

Delonghi DDS 30

 

τους οποιους εχω βαλει σε αυξουσα σειρα αναλογα με το θορυβο που εκαναν οταν τους ακουσα με πιο ησυχο απ ολους και μαλιστα με διαφορα το Philco. Απο ποιοτητα ειναι ολοι τους αρκετα καλοι αλλα ξεχωριζω λιγακι παραπανω τον Gree σαν γενικοτερη αισθηση (πλαστικα, design

 

 

Κατοπιν κι ενω δε συνηθιζω ν αγοραζω αγνωστες σχετικα μαρκες ή γενικοτερα απο μη μεγαλα ονοματα, ειδα και τους

 

Puredry PD 20L Design Low Energy

Morris 24L MDE-2028

 

των οποιων η ποιοτητα ηταν καλη αλλα επιπλεον ηταν παρα πολυ ησυχοι σε σημειο που να φτανουν τον πιο ησυχο απ τον παραπανω πινακα κι αυτο ειναι κατι που με προβληματισε αρκετα.

Πως γινεται να εχουν λιγοτερο θορυβο απο προϊοντα εταιρειων οπως των παραπανω κι ενω οχι μονο εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα σε λιτρα, καταναλωση κλπ αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις ακομα καλυτερα? Υπαρχει κατι που συμβαινει και δεν καταλαβαινω -καποιο λακο στη φαβα δηλαδη- ή ειναι δικο μου λαθος και προκαταληψη που τα θεωρω σαν πιο "δευτερα" προϊοντα?

Τον Philco που τον είδες γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα.

Τον Morris τον 2026i (έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτόν που είδες αλλά ειναι 20λιτρα) τον πήρε μια φίλη μου και δείχνει καλός και αθόρυβος αλλά κι εγώ κολλάω στο ότι δεν έχει τόσο "καλό" όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα τελικά τον Inventor EVA II PRO EP3-ION16L,πιστέυω να έκανα καλή επιλογή.Θα γράψω εντυπώσεις εδώ όταν έρθει και δουλέψει καμιά εβδομάδα.

 

XronisR περιμένω με αγωνία review για να αγοράσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζοντας το νήμα αποφάσισα και αγόρασα τον inventor Eva ii pro 20lt για χρηση σε ισογεια κατοικια 82τμ. Η θερμοκρασία της οικίας μεχρι στιγμης δεν κατεβαίνει κάτω απο τους 20 βαθμους και οταν χρειαστει χρησιμοποιώ κλιματιστικο για θερμανση. Τον έχω τοποθετήσει σε χωλ στη μεση της οικίας οπου επικοινωνει με τις δυο κρεβατοκαμαρες και τον ενιαίο χώρο σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα και έχω ορίσει την τιμή στο 55%. Ειναι η τρίτη ημέρα που τον χρησιμοποιώ και λειτουργεί συνεχως με ένδειξη που δεν κατεβαίνει κατω απο το 57% δείχνοντας οτι δεν εχει τη δυνατότητα να κατεβάσει κι άλλο την υγρασία. Δουλευοντας τον τμηματικα σε διάφορα σημεια του σπιτιού τότε φθάνει στην επιθυμητή ένδειξη και σταματάει. Βέβαια ενα ξεχωριστό υγρασιομετρο που εχω, εαν δουλευει σωστα, δεν δειχνει κάτω απο 60% υγρασία. Κανω κατι λαθος ή τελικα δεν επαρκεί η συσκευη για κάλυψη ολης της οικίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζοντας το νήμα αποφάσισα και αγόρασα τον inventor Eva ii pro 20lt για χρηση σε ισογεια κατοικια 82τμ. Η θερμοκρασία της οικίας μεχρι στιγμης δεν κατεβαίνει κάτω απο τους 20 βαθμους και οταν χρειαστει χρησιμοποιώ κλιματιστικο για θερμανση. Τον έχω τοποθετήσει σε χωλ στη μεση της οικίας οπου επικοινωνει με τις δυο κρεβατοκαμαρες και τον ενιαίο χώρο σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα και έχω ορίσει την τιμή στο 55%. Ειναι η τρίτη ημέρα που τον χρησιμοποιώ και λειτουργεί συνεχως με ένδειξη που δεν κατεβαίνει κατω απο το 57% δείχνοντας οτι δεν εχει τη δυνατότητα να κατεβάσει κι άλλο την υγρασία. Δουλευοντας τον τμηματικα σε διάφορα σημεια του σπιτιού τότε φθάνει στην επιθυμητή ένδειξη και σταματάει. Βέβαια ενα ξεχωριστό υγρασιομετρο που εχω, εαν δουλευει σωστα, δεν δειχνει κάτω απο 60% υγρασία. Κανω κατι λαθος ή τελικα δεν επαρκεί η συσκευη για κάλυψη ολης της οικίας;

Τι λαθος να κανεις; Γεμιζει ο καδος; Δουλευει στο full. Ισως σε 4-5 μερες να κανει την παυση που θες.

Παρε τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια και πες το προβλημα σου ισως στο αλλαξουν.

 

Γιατι δοκιμαζεις στο σαλονι; Που ειναι το μεγαλυτερο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάδος γεμίζει κανονικά. Το δοκίμασα στο σαλόνι γιατί ειναι ο μεγαλύτερος χώρος και δουλεύει όπως περίμενα δηλαδή σταματάει αυτοματα. Απλά θεωρούσα οτι θα είχε παρόμοια απόδοση για ολο συνολικά το σπιτι. Ισως έπρεπε να αγορασω ισχυρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, χρειάζομαι ενα αφυγραντήρα μικρό, για 1 δωμάτιο μονο, εκει υπάρχει το προβλημα,γυρω στα 10 m2 εχει καποιος να μου προτείνει κατι? 

 

Εχω αγοράσει αυτόν https://www.skroutz.gr/s/2328811/Olimpia-Splendid-Aquaria-10.html

για αλλο δωμάτιο εδω και 2-3 χρονια και ειμαι αρκετα ευχαριστημένος.Σκέφτομαι μηπως πάρω τον ιδιο, απλά αν καποιος εχει κατι αλλο να προτείνει σαν ποιο "καινουριο" προιον καλά θα ήταν.

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, χρειάζομαι ενα αφυγραντήρα μικρό, για 1 δωμάτιο μονο, εκει υπάρχει το προβλημα,γυρω στα 10 m2 εχει καποιος να μου προτείνει κατι? 

 

Εχω αγοράσει αυτόν https://www.skroutz.gr/s/2328811/Olimpia-Splendid-Aquaria-10.html

για αλλο δωμάτιο εδω και 2-3 χρονια και ειμαι αρκετα ευχαριστημένος.Σκέφτομαι μηπως πάρω τον ιδιο, απλά αν καποιος εχει κατι αλλο να προτείνει σαν ποιο "καινουριο" προιον καλά θα ήταν.

 

Ευχαριστώ.

https://www.skroutz.gr/s/9535875/Inventor-Care-C2-10L.html πηρα αυτον για 12τ.μ.,πρωτη μερα σημερα καταβασε την υγρασια απο το 77% στο 56 σε 2 ωρες και κατεβαινει,θορυβος σαν κλιματιστικο δεν μ ενοχλει,τον πηρα απο εκειπου δινει θερμομετρο0υγρομετρο δωρο,εχει την πιο χαμηλη τιμη μεσα στην σελιδα του.Το υγρομετροδεν λεει πολλα :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...