Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να σου προτεινω μια λυση να ζεσταθει το κοκκαλακι σου γιατι ξερω την περιπτωση..

https://www.skroutz.gr/s/8784/Kerosun-Rainbow-Type-E.html#reviews

 

Αν ηξερα πηγη με φθηνο καυσιμο θα την επαιρνα..

Θα εχεις μια σωστη ζεστη.. και γω θα σου κανω δωρο την βαμβακερη πετσετα να σκουπιζεις τους τοιχους που θα τρεχουν τα νερα!!!

ειχα τετοια,την πεταξα,βρωμουσε απιστευτα,δεν εχω υγρασια τυπου να τρεχουν νερα σε τοιχους αλλα εντονο κρυο βαρυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€1,390 το λιτρο με καταναλωση 1λιτρο σε 4ωρες  ( Κατανάλωση (Lt/h) 0,26 )........ παπαπαπαπαπαπαπα .

 

 

Εγω ξερω οτι εχει 2.5ε το λιτρο

 

ΜΕ εξαπατησε η Kerosun γιατι αλλα λεει στην σελιδα της ( φωτο παρακατω ) http://www.kerosun.com.gr/index.php/tips/fuel-prices-up

Κανονικα  €1,916 βγαινει η αοσμη [ https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/kausimo/kirozini/kirozini-aosmi-kerosun-18-l-61998475/ ]

 

ειχα τετοια,την πεταξα,βρωμουσε απιστευτα,δεν εχω υγρασια τυπου να τρεχουν νερα σε τοιχους αλλα εντονο κρυο βαρυ .

 

Υπαρχει και η αοσμη αλλα ειπαμε μεγαλο κοστος [ https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/kausimo/kirozini/kirozini-aosmi-kerosun-18-l-61998475/ ]

 

Snap4.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αοσμη ειναι πραγματικα αοσμη; ή μυριζει στο αναμα

Off topic, αλλα μπορώ να βοηθήσω.

Όλες μυρίζουν λίγο στο άναμμα, κ λιγότερο στο σβήσιμο, κ καλό είναι να αεριζεται γενικά ο χώρος.

 

Omni (στρογγυλή) δεν είχα ποτέ.

Οι ηλεκτρονικές (έχω 2 σε σπίτι κ επαγγελματικό χωρο, lc 43 κ lc 54), με την άοσμη τουλάχιστον, δεν μυρίζουν κατά την διάρκεια (εκτός κ αν τις βάλεις να αναβοσβήνουν διαρκώς/save Mode η κάτι παρόμοιο).

Η απλή κηροζινη έχει 1.40, η άοσμη 1.50 κ μπαίνει μόνο στις ηλεκτρονικές.

 

Αν δεν κάνω λάθος, είναι πιο ακριβή από inverter αλλά φθηνότερη από θέρμανση με αντιστάσεις, για την ίδια ισχύ, κ η ζέστη της δεν έχει καμία σχέση με του air condition.

 

Αν κ παιζει inverter στο σαλόνι, δεν το έχω λειτουργήσει για θέρμανση από φετος που τις πηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off topic, αλλα μπορώ να βοηθήσω.

Όλες μυρίζουν λίγο στο άναμμα, κ λιγότερο στο σβήσιμο, κ καλό είναι να αεριζεται γενικά ο χώρος.

 

Omni (στρογγυλή) δεν είχα ποτέ.

Οι ηλεκτρονικές (έχω 2 σε σπίτι κ επαγγελματικό χωρο, lc 43 κ lc 54), με την άοσμη τουλάχιστον, δεν μυρίζουν κατά την διάρκεια (εκτός κ αν τις βάλεις να αναβοσβήνουν διαρκώς/save Mode η κάτι παρόμοιο).

Η απλή κηροζινη έχει 1.40, η άοσμη 1.50 κ μπαίνει μόνο στις ηλεκτρονικές.

 

Αν δεν κάνω λάθος, είναι πιο ακριβή από inverter αλλά φθηνότερη από θέρμανση με αντιστάσεις, για την ίδια ισχύ, κ η ζέστη της δεν έχει καμία σχέση με του air condition.

 

Αν κ παιζει inverter στο σαλόνι, δεν το έχω λειτουργήσει για θέρμανση από φετος που τις πηρα.

 

 

 

Off topic, αλλα μπορώ να βοηθήσω.

Όλες μυρίζουν λίγο στο άναμμα, κ λιγότερο στο σβήσιμο, κ καλό είναι να αεριζεται γενικά ο χώρος.

 

Omni (στρογγυλή) δεν είχα ποτέ.

Οι ηλεκτρονικές (έχω 2 σε σπίτι κ επαγγελματικό χωρο, lc 43 κ lc 54), με την άοσμη τουλάχιστον, δεν μυρίζουν κατά την διάρκεια (εκτός κ αν τις βάλεις να αναβοσβήνουν διαρκώς/save Mode η κάτι παρόμοιο).

Η απλή κηροζινη έχει 1.40, η άοσμη 1.50 κ μπαίνει μόνο στις ηλεκτρονικές.

 

Αν δεν κάνω λάθος, είναι πιο ακριβή από inverter αλλά φθηνότερη από θέρμανση με αντιστάσεις, για την ίδια ισχύ, κ η ζέστη της δεν έχει καμία σχέση με του air condition.

 

Αν κ παιζει inverter στο σαλόνι, δεν το έχω λειτουργήσει για θέρμανση από φετος που τις πηρα.

 

 

 

ενας αφυγραντηρας θα βοηθουσε?Κεροζαν ειχα και δεν μ αρεσε καθολου η χρηση της,επαναλαμβανω οτι δεν εχω φανερη υγρασια   τυπου μουχλα και οτιδηποτε αλλο,απλα το κρυο η η ζεστη ειναι πιο βαρια και εντονη απο τον εξωτερικο χωρο

Επεξ/σία από tsopanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας αφυγραντηρας θα βοηθουσε?Κεροζαν ειχα και δεν μ αρεσε καθολου η χρηση της,επαναλαμβανω οτι δεν εχω φανερη υγρασια   τυπου μουχλα και οτιδηποτε αλλο,απλα το κρυο η η ζεστη ειναι πιο βαρια και εντονη απο τον εξωτερικο χωρο

Κατσε οταν εκαιγε η κεροζαν το τζαμι σου δεν γεμιζε υγρασια??? Στους τοιχους σε καποια σημεια δεν ειδες δακρυα???

Εγω παντως ειχα τετοια φαινομενα και σε χωρο μαλιστα με 65% υγρασια(χωρις θερμανση).

Εχεις μετρησει την υγρασια του χωρου σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε οταν εκαιγε η κεροζαν το τζαμι σου δεν γεμιζε υγρασια??? Στους τοιχους σε καποια σημεια δεν ειδες δακρυα???

Εγω παντως ειχα τετοια φαινομενα και σε χωρο μαλιστα με 65% υγρασια(χωρις θερμανση).

Εχεις μετρησει την υγρασια του χωρου σου?

σ ενα αλουμινιο κουφωμα εχει μαυρισει μια πλευρα λιγο κ μια γωνια στο δωματιο εχει ελαχιστο,θα το μετρησω το σαββατοκυριακο,απλα ρωταω,οκ εχει υγρασια,που θα εχει,ο αφυγραντηρας θα κανει κατι η τζαμπα θα δουλευει>?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρετε σε όποιο χώρο έχει σχηματιστεί μαυρίλα και μούχλα,έχει πάνω από 70% υγρασία.Η χρήση αφυγραντήρα είναι επιβεβλημένη,για να σταματήσουν τα φαινόμενα.Εγω εγώ τον meaco ddl8, γενικά είμαι ευχαριστημένος,αλλά η ΔΕΗ,ειδικά την πρώτη χρονιά που τον αναβά πολύ,με τσουρουφλισε,350 εκκαθαριστικός μου ήρθε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρετε σε όποιο χώρο έχει σχηματιστεί μαυρίλα και μούχλα,έχει πάνω από 70% υγρασία.Η χρήση αφυγραντήρα είναι επιβεβλημένη,για να σταματήσουν τα φαινόμενα.Εγω εγώ τον meaco ddl8, γενικά είμαι ευχαριστημένος,αλλά η ΔΕΗ,ειδικά την πρώτη χρονιά που τον αναβά πολύ,με τσουρουφλισε,350 εκκαθαριστικός μου ήρθε!

 

Τώρα πόσο συχνά τον ανάβεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ενα αλουμινιο κουφωμα εχει μαυρισει μια πλευρα λιγο κ μια γωνια στο δωματιο εχει ελαχιστο,θα το μετρησω το σαββατοκυριακο,απλα ρωταω,οκ εχει υγρασια,που θα εχει,ο αφυγραντηρας θα κανει κατι η τζαμπα θα δουλευει>?

Λοιπον εισαι σε ενα σπιτι χωρις θερμανση με θερμοκρασια 18β και 65%.Μπαινοντας τωρα στο δωματιο που δουλευει ο αφυγραντηρας 19-20β με 45-50% αισθανεσαι το κλιμα ηπιο..

δηλαδη σαν να ειχαν βαλει θερμανση και αρχιζει το περιβαλλον να παγωνει.. Οταν ο αφυγραντηρας με συμπιεστη ριξει την υγρασια στο 50% αρχιζει πλεον

και βγαζει χλιαρο αερα.. εξου και η ανοδο της θερμοκρασιας..

Να ξέρετε σε όποιο χώρο έχει σχηματιστεί μαυρίλα και μούχλα,έχει πάνω από 70% υγρασία.Η χρήση αφυγραντήρα είναι επιβεβλημένη,για να σταματήσουν τα φαινόμενα.Εγω εγώ τον meaco ddl8, γενικά είμαι ευχαριστημένος,αλλά η ΔΕΗ,ειδικά την πρώτη χρονιά που τον αναβά πολύ,με τσουρουφλισε,350 εκκαθαριστικός μου ήρθε!

Ατυπο.. Μονο με μετρητη μπορεις να εκφερεις την καταναλωση του..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν παρεις τον καταλληλο αφυγραντηρα γιατι να μην κανει δουλεια;; (μιλαμε για γνωστες επωνυμες μαρκες!)

 

Κανε μια βολτα να δεις τι πουλανε .Μονο αν ξοδεψεις αρκετα. .

Τα περισοτερα ειναι απο τριτους.Δεν αξιζουν τα λεφτα τους.

Οπως  τυχουν απο λειτουργια ,σερβις,υπομονη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν παρεις τον καταλληλο αφυγραντηρα γιατι να μην κανει δουλεια;; (μιλαμε για γνωστες επωνυμες μαρκες!)

το θεμα ειναι..και για αυτο ρωταω 42 τ.μ.ολο το δυαρακι,ποιος ειναι ο καταλληλος?με συμπιεστη η οχι?

Kαποιος ας μου δωσει μια βοηθεια σε αυτο,μετα ψαχνω και μονος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...