Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγουρα εξαλειφεις το προβλημα πανω απο 30%

Παρε με ζεολιθο

https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html

 

ΥΓ Ειχε κατω απο 200ευρω και τον τελευταιο καιρο τα εχουν ανεβασει ολα!

Ναι διαβαζω οτι αυτοι με ζεολιθο ειναι ακριβοτεροι,αυτο λογω οτι το διαμερισμα ειναι διχως θερμανση ε?Κατεβαινει αρκετα τον χειμωνα,15 και βαλε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι διαβαζω οτι αυτοι με ζεολιθο ειναι ακριβοτεροι,αυτο λογω οτι το διαμερισμα ειναι διχως θερμανση ε?Κατεβαινει αρκετα τον χριμωνα,15 και βαλε

Αν εχεις πραγματικα σοβαρο προβλημα οπως το λες θα σου ερθει πιο ακριβα απο το να κανεις μια εσωτερικη μονωση..

Δεν πρεπει να κλεινει ποτε.. και θα σε φανε τα ρευματα..

Οσο και να την ριξεις την υγρασια μετα απο 2-3ωρες παλι τα ιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγουρα εξαλειφεις το προβλημα πανω απο 30%

Με το 1cm πάχος? Εδώ πλέον τα 3cm είναι αστεία.

 

Επίσης με τις εσωτερικές δεν υπάρχει κίνδυνος υγροποίησης or something?

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/10164273/Inventor-Armony-A2-20L.html

 

Το εχω ηδη αυτο στο δικο μου σπιτι (45τμ) και ειμαι ευχαριστημενος. Και παρολο που λεει 400w δεν εχω δει καμια τρελη αυξηση στην ΔΕΗ

 

Ειναι και αυτο μετα στα 22lt/μερα αλλα με αρκετα λιγοτερη καταναλωση αλλα δεν την ξερω σαν μαρκα

 

https://www.skroutz.gr/s/13013139/United-DUE-2236.html

καποιος?

 

Ξαναλεω 35τμ στην Ν. Κρηνη στην Θεσσαλονικη και 1-2 τετραγωνα πανω απο την θαλασσα σε 1ο οροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 1cm πάχος? Εδώ πλέον τα 3cm είναι αστεία.

 

Επίσης με τις εσωτερικές δεν υπάρχει κίνδυνος υγροποίησης or something?

Το σωστο ειναι να γινει εξωτερικα αλλα στην αναγκη και εσω να γινει δεν θα υπαρξει αμεσο προβλημα..

Ειναι πιο οικονομικη λυση απο το να σε φανε τα ρευματα απο κλιματιστικα-αφυγραντηρες..

καποιος?

 

Ξαναλεω 35τμ στην Ν. Κρηνη στην Θεσσαλονικη και 1-2 τετραγωνα πανω απο την θαλασσα σε 1ο οροφο.

Αν μεσο ορο δεν πεφτεις κατω απο 18β παρε με συμπιεστη..

Εκει στα 20λ ειναι καλα..

κοιτα και αυτον Inventor Eva II E2-ION16L

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μεσο ορο δεν πεφτεις κατω απο 18β παρε με συμπιεστη..

Εκει στα 20λ ειναι καλα..

κοιτα και αυτον Inventor Eva II E2-ION16L

 Το σπιτι εχει ac και θερμοπομπους οποτε ειναι οκ η θερμοκρασια.

 

Απλα τον 2ο που εβαλα πως τον βλεπεις στα 140W? Δεν γνωριζω την μαρκα 

United DUE-2236
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως σου βγει .Δεν ξερεις τα μεσα του .Το ιδιο με ινβεντορ που γραφεις  .Και ιδια που μοιαζουν με αλλους.

Οτι παραγγειλουν,τα φτιαχνουν τριτοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπιτι εχει ac και θερμοπομπους οποτε ειναι οκ η θερμοκρασια.

 

Απλα τον 2ο που εβαλα πως τον βλεπεις στα 140W? Δεν γνωριζω την μαρκα 

United DUE-2236

Μπορει να σου βγει και πολυ καλος αλλο το μονο σιγουρο δεν εχεις καλη υποστηριξη..

Οταν ακουω Αμοιρίδης - Σαββίδης μου προκαλει μια ταση φυγης..!!!

Εχω ακουσει διαφορα και ειμαι και παθον..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητώ από τους γκουρού της αφύγρανσης :P να μου πουν μια γνώμη :)

Inventor Eva II Pro EP3-ION16L/20L ή Olimpia Splendid Aquaria Thermo 16/22 Pure 3i

και γιατί;

τα στοιχεία που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι θόρυβος, κατανάλωση, ικανότητα αφύγρασης και στην συνέχεια ψιψιψώνια. Τα περισσότερα ψιψιψώνια είναι νομίζω κοινά αν και ο Olimpia μπορεί να εκπέμψει και θερομότητα το οποίο δεν ξέρω αν συμφέρει γιατί βλέπω έχει τεράστια διαφορά στην κατανάλωση. Για πείτε καμιά γνώμη μήπως είναι τπτ που δεν έχω προσέξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το σωστο ειναι να γινει εξωτερικα αλλα στην αναγκη και εσω να γινει δεν θα υπαρξει αμεσο προβλημα..

Ειναι πιο οικονομικη λυση απο το να σε φανε τα ρευματα απο κλιματιστικα-αφυγραντηρες..

Σε βάθος χρόνου ναι, πιο οικονομική λύση από το να δουλεύει συνέχεια ο αφυγραντήρας, αλλά ως λύση γενικότερα ούτε για ημίμετρο δεν μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον θορυβο δεν μπορει να σου πει καποιος αν δεν τους εχει ακουσει και τους 2..

Για το θεμα της καταναλωσης να ξερεις οτι δεν μπορεις να την παλεψεις μονο με αφυγραντηρα..

Οποτε αν αυτο που δεν παραγει θερμοτητα σε αναγκαζει να βαζεις περισσοτερη θερμανση τοτε ειναι το ιδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο ειναι να γινει εξωτερικα αλλα στην αναγκη και εσω να γινει δεν θα υπαρξει αμεσο προβλημα..

Ειναι πιο οικονομικη λυση απο το να σε φανε τα ρευματα απο κλιματιστικα-αφυγραντηρες..

Αν μεσο ορο δεν πεφτεις κατω απο 18β παρε με συμπιεστη..

Εκει στα 20λ ειναι καλα..

κοιτα και αυτον Inventor Eva II E2-ION16L

εχω κλιματιστικο 12000 btu στην κρεβατοκαμαρα,στο πολυ κρυο δεν κανει τιποτα,οποτε οπως λες και ο αφυγραντηρας το ιδιο θα κανει>?Δεν θα αφαιρεσει τουλαχιστον την υγρασια που κανει το κρυο πιο εντονο σαν αισθηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητώ από τους γκουρού της αφύγρανσης :P να μου πουν μια γνώμη :)

Inventor Eva II Pro EP3-ION16L/20L ή Olimpia Splendid Aquaria Thermo 16/22 Pure 3i

και γιατί;

τα στοιχεία που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι θόρυβος, κατανάλωση, ικανότητα αφύγρασης και στην συνέχεια ψιψιψώνια. Τα περισσότερα ψιψιψώνια είναι νομίζω κοινά αν και ο Olimpia μπορεί να εκπέμψει και θερομότητα το οποίο δεν ξέρω αν συμφέρει γιατί βλέπω έχει τεράστια διαφορά στην κατανάλωση. Για πείτε καμιά γνώμη μήπως είναι τπτ που δεν έχω προσέξει...

 

Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i

Εγω εχω 3 χρονια τωρα τον Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 , απλα για να γλυτωσεις λεφτα παρε χωρις Thermo τσαμπα extra ειναι .

Αθορυβος , και κανει πραγματικα δουλεια .

Στους λογαριασμους ρευμτος η διαφορα ειναι μικρη ( λειτουργεια 14/24 ωρες  )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κλιματιστικο 12000 btu στην κρεβατοκαμαρα,στο πολυ κρυο δεν κανει τιποτα,οποτε οπως λες και ο αφυγραντηρας το ιδιο θα κανει>?Δεν θα αφαιρεσει τουλαχιστον την υγρασια που κανει το κρυο πιο εντονο σαν αισθηση?

Να σου προτεινω μια λυση να ζεσταθει το κοκκαλακι σου γιατι ξερω την περιπτωση..

https://www.skroutz.gr/s/8784/Kerosun-Rainbow-Type-E.html#reviews

 

Αν ηξερα πηγη με φθηνο καυσιμο θα την επαιρνα..

Θα εχεις μια σωστη ζεστη.. και γω θα σου κανω δωρο την βαμβακερη πετσετα να σκουπιζεις τους τοιχους που θα τρεχουν τα νερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...