Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και εγώ είχα το ίδιο θέμα γιατί το δικό μου σπίτι είναι στην Αλεξανδρούπολη και μάλιστα δίπλα στην θάλασσα. Πήρα τελικά Link.png Site: αυτόντον αφυγραντήρα  μετά από πολύ ψάξιμο και έμεινα πολύ ικανοποιημένος με την αποδοσή του. Τον έχω τώρα πάνω από χρόνο και δεν έχω κανένα παράπονο. Όσο για την κατανάλωση του ρεύματος δεν είδα μεγάλη διαφορά στους λογαριασμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχε κάποιος ποτέ σοβαρό πρόβλημα αφήνοντας αφυγραντήρα με ζεόλιθο σε σπίτι που δεν κατοικείται κατά τους χειμερινούς μήνες;

Υπάρχει φόβος πχ φωτιάς ή κάποιου άλλου κακού σε περίπτωση δυσλειτουργίας όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω;

Αν κάποιος έχει αφυγραντήρα με ζεόλιθο σε εξοχικό και τον αφήνει αναμμένο με σύνδεση στην αποχέτευση όλο το χειμώνα ας μας μει την εμπειρία του (όπως και την επιβάρυνση στην κατανάλωση ρεύματος αν την έχει μετρήσει).

Είμαι σε φάση αγοράς του Inventor Rise R2-ION8L (τώρα που οι Inventor δίνουν πλέον 5ετή εγγύηση) και κάθε πληροφορία και βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!

Δεν υπάρχει θέμα . Το ότι έχει αντίσταση και όχι συμπιεστή σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ληφθεί ως παράγοντας για το πόσο  ασφαλές είναι το προϊόν.

 

Εξάλλου τα έχουμε ξαναπεί . Σε σπίτι ΜΗ θερμενόμενο ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ο αφυγραντήρας με ζεόλιθο .

Καλησπέρα παιδιά πήρα τον juro pro oxygen

Η ερώτηση που θέλω να κάνω πόσες ώρες πρέπει να τον έχω ανοιχτό την ημέρα ?το σπίτι είναι περίπου 75 τετραγωνικά ?είναι καλύτερα να τον έχω συνέχεια ανοιχτό η θα μας μπιμπ η ΔΕΗ ?

Οσο τον έχεις ανοιχτό σου κρατάει σταθερή την υγρασία στο χώρο σου . Δηλαδή σε ανεκτά επίπεδα . Η ερώτηση σου πρέπει να βασίζεται σε αυτό . Πόσες ώρες την ημέρα θέλεις να έχεις συνθήκες άνεσης στον χώρο σου . 

 

Η ΔΕΗ γιατί να σε μπιπ ; Ο αφυγραντήρας δεν δουλεύει μονίμως . Ενεργοποιείται όταν η υγρασία έχει ξεπεράσει το ποσοστό που του έχεις ορίσει και απενεργοποιείται όταν η υγρασία είναι λίγο πιο κάτω απο το ποσοστό που του έχεις ορίσει . 

Στην τελική ένας τυπικός 20 λιτρος αφυγραντήρας καίει όσο καίει το desktop pc μου όταν παίζω games . 

Καλησπέρα,

 

Έχουμε ένα δωμάτιο 10 τμ το οποίο έχει αρκετή υγρασία. Το κακό είναι ότι βγάζει και από μια ντουλάπα, με αποτέλεσμα να βγάζουν προβλήματα τα ρούχα κλπ

 

Θα μας δώσει λύση ένας αφυγραντηρας; και αν ναι τι χαρακτηριστικά να κοιτάξω;

Αρχικά πρέπει να δεις ποια είναι η πηγή του κακού και έχεις έντονη υγρασία τοπικά στην ντουλάπα . Εντόπισε το πρόβλημα σου και δες αν είναι θέμα π.χ διαρροής σωλήνα ή κάτι άλλο . 

 

Στο ερώτημα σου παντως σου απαντώ ότι ένας αφυγραντήρας θα σε βοηθήσει  αρκεί να αφήσεις ανοιχτή την ντουλάπα και να τον έχει κάπως κοντά σε αυτήν για καλυτερα αποτελέσματα . Ένας 12 λιτρος αφυγραντήρας πιστεύω θα σε καλύψει άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω την παρεα,θα ηθελα να μου πειτε ποια η διαφορα σε αυτους τους δυο αφυγραντηρες που να δικαιολογει και την διαφορα στην τιμη...

https://www.skroutz.gr/s/317921/Olimpia-Splendid-Aquaria-22.html

https://www.skroutz.gr/s/10147226/Olimpia-Splendid-Aquaria-Super-Pure-3i.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη φορά αφυγραντήρας καθώς μας πνίξανε στην μπόχα και αντεδύκνειται το άνοιγμα του παραθύρου πλέον - αύριο ψωνίζω αυτόν http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/160226-ariston-deos11 και θα αναφέρω τις εντυπώσεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω σπίτι 120 τμ.τι προτείνετε μέχρι 200 ευρώ?

εγώ τσεκαρω τον http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/146651-rohnson-r-9120

 

Αξίζει?ποιον άλλο προτείνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω σπίτι 120 τμ.τι προτείνετε μέχρι 200 ευρώ?

εγώ τσεκαρω τον http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/146651-rohnson-r-9120

 

Αξίζει?ποιον άλλο προτείνετε

Θα εβλεπα αυτον http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/178418-inventor-ep3-ion20l-eva-ii με λιγα παραπανω λεφτα

Οι διαφορες ειναι οτι διαθετει ιονιστη και εχει χαμηλοτερη σταθμη θορυβου στα 37db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρώτη φορά αφυγραντήρας καθώς μας πνίξανε στην μπόχα και αντεδύκνειται το άνοιγμα του παραθύρου πλέον - αύριο ψωνίζω αυτόν http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/160226-ariston-deos11 και θα αναφέρω τις εντυπώσεις μου

Ariston DEOS11 λοιπόν, 4η μέρα χρήσης και όντως κάνει δουλειά:

Στην ετικέτα γράφει για χώρους μέχρι 25m2, μέγιστο 30m2 και θόρυβος 39db(A).

Χρήση σε δωμάτιο 18m2 μαζί με το ανοικτό μπάνιο όπου λαμβάνουν χώρα δύο λουτρά τη μέρα. Δεν ξαναθολώσαν τα τζάμια και τέλος η αίσθηση υγρασίας παρά τα ανοικτά παράθυρα που απαιτούσε κλιματιστικό στην αφύγρανση για να φύγει.

Πραγματικός θόρυβος περί τα 10dB(A) παραπάνω λόγω των ανακλάσεων στις επιφάνειες κοντά στη θέση του καθώς προφανώς τα 39dB(Α) τα μετράνε σε ανηχοϊκό θάλαμο. Αν ήταν 45 αντί για 39 στα χαρτιά, σε πραγματικές συνθήκες θα μου έσπαγε τα νεύρα καθώς είναι οριακός για τα αυτιά μου. Το μεγάλο θέμα δεν είναι τόσο η στάθμη θορύβου αλλά η χροιά: Εδώ οι Ιταλοί(?) σχεδιαστές σκίσανε καθώς ο φυγοκεντρικός ανεμιστήρας μιξάρεται σωστά με το πρρρρ του συμπιεστή και τελικά μετά από λίγο τον αγνοείς καθώς δεν υπάρχουν συχνότητες πάνω από 300 τόσα Hz σε σοβαρή ένταση να ενοχλήσουν. Αυτά - αν υπάρχει απορία, ρίξτε τη μου.

Επεξ/σία από Mi_ka
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ έχω σπίτι 120 τμ.τι προτείνετε μέχρι 200 ευρώ?

εγώ τσεκαρω τον http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/146651-rohnson-r-9120

 

Αξίζει?ποιον άλλο προτείνετε

 

Μετα απο ψαξιμο βρηκα τα εξης

 

R-9220 GENIUS = Gree GDN20AX-Κ4ΕΒA1A

Gree Daisy 20 AV = Gree GDN20AV-K3EBA1A

 

Οποτε ειναι 2 ιδια μοντελα με διαφορετικη τιμη.

 

Airflow volume -> m3h (H/M/L) ->         130/115/105

Sound prower level -> db(A)(H/M/L) -> ​ 43/41/39

 

Απλος υπαρχουν αναφορες οτι ειναι πιο αθορυβος απο οτι ειναι στις μετρησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλος υπαρχουν αναφορες οτι ειναι πιο αθορυβος απο οτι ειναι στις μετρησεις

η υποκειμενική αντίληψη θορύβου έχει να κάνει πολύ με τη χροιά ασχέτως μετρήσεων πχ ένας κλασικός ανεμιστήρας με λιγότερα dB(A) από ένα φυγοκεντρικό μπορεί να ενοχλεί πολύ περισσότερο γιατί το φάσμα του θορύβου είναι περιορισμένο γύρω από την συχνότητα ιδιοσυντονισμού της φτερωτής (ακούγεται σαν ... αεροπλάνο) ενώ ο φυγοκεντρικός ακούγεται σαν λευκός θόρυβος στο περίπου και τον αγνοείς πολύ ευκολότερα παρά τα περισσότερα dB(A)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αφυγραντήρας ΔΕΝ κρυώνει το χώρο, αντιθέτως τον ζεσταίνει: Ο συμπυκνωτής (ζέστη) και ο εξαερωτής (κρύο) βρίσκονται στον ίδιο χώρο (σε αντίθεση με τα κλιματιστικά) άρα το συνολικό θερμικό τους αποτύπωμα είναι μηδέν και προστίθεται η λειτουργία του μοτέρ του συμπιεστή συν η θερμότητα από της τριβές ατελότητας του όλου συστήματος δηλαδή από όσο καταλαβαίνω, μεγάλο μέρος από τα 200-300 βατ της κατανάλωσης τελικά καταλήγουν σαν θερμότητα στο χώρο μας...

 

και φυσικά η έλλειψη υγρασίας κάνει το χώρο να μας φαίνεται πολύ πιο ζεστός στα κρύα και δροσερός στις ζέστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ο αφυγραντήρας ΔΕΝ κρυώνει το χώρο, αντιθέτως τον ζεσταίνει: 

 

Εννοείς οι stand alone αφυγραντήρες? Γιατί ο villasg έλεγε για την λειτουργία Dry των κλιματιστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...