Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς δεν μένω εκεί, και δεν υπάρχει θερμόμετρο για να ζητήσουμε μέτρηση, το μόνο που, δυστυχώς, μπορώ να απαντήσω είναι πως το σπίτι θερμαίνεται με καλή ξυλόσομπα και πως δεν έχει... πολικές θερμοκρασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πας για καποιο αφυγραντηρα λοιπον με συμπιεστη , εφοσον οταν λειτουργει αυτος οι θερμοκρασιες ειναι απο 15 βαθμους και πανω .

Για επιλογη τωρα

Olimpia Splendid Aquaria 22 ( 22λτ / 295w / 40db )

Επεξ/σία από villasg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς δεν μένω εκεί, και δεν υπάρχει θερμόμετρο για να ζητήσουμε μέτρηση, το μόνο που, δυστυχώς, μπορώ να απαντήσω είναι πως το σπίτι θερμαίνεται με καλή ξυλόσομπα και πως δεν έχει... πολικές θερμοκρασίες. 

Αφυγραντήρα με συμπιεστή να αγοράσεις ! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! 

Να εξετάσουμε μερικές προτάσεις και πέραν του Olimpia; 

Νομίζω έχω μια έκπτωση σε Midea/Fujitsu. Υπάρχει κάτι ενδιαφέρον σε αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midea = Μεγαλος θορυβος και υψηλη καταναλωση

fujitsu δεν βγαζει συσκευες .

 

Ο,τι και να παρεις να ειναι με συμπιεστη , 20 και πανω λιτρα , και καταναλωση κοντα στα 300w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε villas. Για τα inventor έχουμε εικόνα;

 

Στις προηγούμενες σελιδες  ( εχουν και αυτοι αρκετο θορυβο 45+db , και μεγαλυτερη καταναλωση απο 300W εκτος τον pure )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε villas. Για τα inventor έχουμε εικόνα;

https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/eva-ii-pro-wi-fi#tech-specs

 

Για κοιτα αυτο ειναι νεο μοντελο 20λιτρων με καταναλωση 260W, η χαμηλη του σκαλα ειναι στα 37db. Εχει προγραμμα για στεγνωμα ρουχων , ιονιστη και wifi απομακρυσμενο ελεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας παιδιά. 

Θα ήθελα τα φώτα σας, καθώς διαβάζω για ζεόλιθους και... βάμβακες και δεν έχω/έχουμε ιδέα. 

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά αφυγραντήρα για ισόγειο σπίτι (μονοκατοικία), περί τα 70-80 τ.μ., σε χωριό των Σερρών, το οποίο έχει μεγάλο θέμα με υγρασία (μούχλα κ.λπ). Βασική προϋπόθεση είναι να μπορούν να το χειριστούν άτομα δίχως μεγάλη εξοικείωση με συσκευές (ηλικιωμένοι κ.λπ), ενώ καλό θα ήταν να μην «καίει» πολύ ρεύμα. «Ταβάνι» σε ό,τι αφορά το κόστος θα έλεγα τα 200 (μέγιστο 240 για κάποια εξαιρετική διαφορά στην απόδοση). 

 

Ευχαριστώ πολύ :)

 

 

https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/eva-ii-pro-wi-fi#tech-specs

 

Για κοιτα αυτο ειναι νεο μοντελο 20λιτρων με καταναλωση 260W, η χαμηλη του σκαλα ειναι στα 37db. Εχει προγραμμα για στεγνωμα ρουχων , ιονιστη και wifi απομακρυσμενο ελεγχο

 

Δεν το ανεφερα γιατι εχει βαλει ταβανι 240€  και αυτος κανει 279 (20lt) ( 70-80 τετραγωνικα μονοκατοικια με πολλη υγρασια )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά πήρα τον juro pro oxygen

Η ερώτηση που θέλω να κάνω πόσες ώρες πρέπει να τον έχω ανοιχτό την ημέρα ?το σπίτι είναι περίπου 75 τετραγωνικά ?είναι καλύτερα να τον έχω συνέχεια ανοιχτό η θα μας μπιμπ η ΔΕΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έχουμε ένα δωμάτιο 10 τμ το οποίο έχει αρκετή υγρασία. Το κακό είναι ότι βγάζει και από μια ντουλάπα, με αποτέλεσμα να βγάζουν προβλήματα τα ρούχα κλπ

 

Θα μας δώσει λύση ένας αφυγραντηρας; και αν ναι τι χαρακτηριστικά να κοιτάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εαν ειναι μονο σε ενα δωματιο και ολο το σπιτι ειναι ΟΚ , πρεπει να δεις γιατι το κανει .

Ισως χρειαστει κατι απο εξω/πανω να φτιαξει ( σοβα/μόνωση κλπ )

Anyway με ενα αφυγραντηρα θα φτιαξει , αρχικα τον βαζεις μεσα να δουλευει 24/24 στο full  με ανοιχτες τις ντουλαπες να "ρουφηξει" ολη την υγρασια και μετα τον δουλευεις μονιμα στο δωματιο .

Μονο για το δωματιο θα χρειαστεις εναν στα 10-12 Lt , εαν ομως θες να τον χρησημοποιεις σε ολο το σπιτι , αλλαζει αυτο .

Επισης εαν το δωματιο ειναι θερμαινόμενο ( θερμοκρασια πανω απο 15-16 βαθμους ) βαζεις με συμπιεστη , εαν οχι με ζεολιθο ( εχει πολλη πιο μεγαλη καταναλωση ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι προσωπικά θα προτιμούσα να έχω μηχάνημα με συμπιεστή να λειτουργεί σε χώρο που δεν ειμαι μέσα παρά τον ζεόλιθο που εχει και αντισταση για να δουλέξει. Σε περιπτωση δυσλειτουργίας το πρώτο απλα δε θα δουλέψει, το δευτερο δε ξερω πως συμπεριφέρεται. Στη τελική θα εβαζα τον αφυγραντηρα καπου κεντρικά μακριά απο επιπλα, χαλια κουρτινες κτλ. Παντως ολα δειχνουν ζεολιθο

 

Είχε κάποιος ποτέ σοβαρό πρόβλημα αφήνοντας αφυγραντήρα με ζεόλιθο σε σπίτι που δεν κατοικείται κατά τους χειμερινούς μήνες;

Υπάρχει φόβος πχ φωτιάς ή κάποιου άλλου κακού σε περίπτωση δυσλειτουργίας όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω;

Αν κάποιος έχει αφυγραντήρα με ζεόλιθο σε εξοχικό και τον αφήνει αναμμένο με σύνδεση στην αποχέτευση όλο το χειμώνα ας μας μει την εμπειρία του (όπως και την επιβάρυνση στην κατανάλωση ρεύματος αν την έχει μετρήσει).

Είμαι σε φάση αγοράς του Inventor Rise R2-ION8L (τώρα που οι Inventor δίνουν πλέον 5ετή εγγύηση) και κάθε πληροφορία και βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...