Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λιγο καιρο σκεφτομαι να παρω αυτον https://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html#reviews

Θα λειτουργησει καποιες φορες και σε θερμοκρασιες περιπου 12-14 C οταν δεν θα εχει θερμανση. Ισως θα ηταν προτιμοτερο ενας με ζεολιθο αλλα προτιμω mitsubishi που δεν βγαζει. Εχει καποιος εμπειρια απο τον συγκεκριμενο...?

Για τέτοιες θερμοκρασίες προτίμησε αφυγραντήρα με ζεόλιθο . Οι αφυγραντήρες με συμπιεστή θα δουλεύουν με αρκετά μειωμένη απόδοση και η λειτουργία απόψυξης θα επεμβαίνει αρκετές φορές με αποτέλεσμα όταν είναι σε κατάσταση απόψυξης (defrost) να μην κάνει αφύγρανση του χώρου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα.

 

Ψάχνω αφυγραντήρα για σπίτι 53τμ (με 2 υπνοδωμάτια), ισόγειο με πολλή υγρασία.

Το σπίτι είναι κλειστό το χειμώνα (εξοχικό) και θέλω να διατηρώ την υγρασία απλώς σε λογικά επίπεδα όσο δεν είμαι εκεί.

 

Επειδή ο αφυγραντήρας θα είναι μόνιμα σε λειτουργία (με σωλήνα στην αποχέτευση) η λύση του ζεόλιθου μου φαίνεται πως για λειτουργία 6+ μήνών θα βγει πολύ ακριβή, παρόλο που όπως αναφέρετε ο ζεόλιθος συνίσταται σε χώρους χωρίς θέρμανση.

 

Από λίτρα νομίζω ότι λόγω αρκετής υγρασίας θα χρειαστώ πάνω από 12 (λογικά 16), οπωσδήποτε αυτόματη επανεκκίνηση με τις ίδιες ρυθμίσεις (είδα πχ ότι ο Delonghi DEX16 μάλλον δεν έχει) και σίγουρα ψάχνω κάτι με όσο το δυνατό χαμηλότερη κατανάλωση και τιμή έως 250€.

 

Κάποια πρόταση;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν πέφτει αρκετά η θερμοκρασία τα περισσότερα λίτρα είναι δωρον αδωρον γιατί θα έχει μειωμένη απόδοση. Ίδια φάση με εξοχικό είμαι κι εγώ και θα πάω σε ζεολιθο αναγκαστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πέφτει αρκετά η θερμοκρασία τα περισσότερα λίτρα είναι δωρον αδωρον γιατί θα έχει μειωμένη απόδοση. Ίδια φάση με εξοχικό είμαι κι εγώ και θα πάω σε ζεολιθο αναγκαστικά...

 

Έχεις υπολογίσει επίπεδο κόστους;

Οι ζεόλιθοι απ'ότι βλέπω είναι περί τα 650W.

 

Η μειωμένη απόδοση (αναμενόμενη σε κρύο περιβάλλον) εκτός του να μην μπορεί να διατηρήσει την υγρασία στα επιθυμητά επίπεδα, τι άλλο μπορεί να προκαλέσει; Αύξηση κατανάλωσης (περισσότερες ώρες χρήσης); Πρόβλημα/βλάβη στον αφυγραντήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από την στιγμή που χρειάζομαι αποτέλεσμα τι άλλο να κάνω πέρα από ανακαίνιση που δεν προβλέπεται προς το παρόν, ίσως με το νέο εξοικονομώ.

 

Λογικά θα δουλεύει και περισσότερες ώρες σε περίπτωση που δεν του έχεις βάλει να λειτουργεί για Χ ώρες αλλά μέχρι να ρίξει την υγρασία στο σημείο που θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λες. Λογικά θα δουλεύει πιο πολλές ώρες για να πιάσει αυτο που του έχεις ορίσει. Τώρα για βλάβη δε το νομίζω. Πιο λογικό μου φαίνεται ότι θα μειωθεί η διάρκεια ζωής του αλλά αυτό σε βάθος χρόνου. Και γω ψάχνομαι για αφυγραντήρα και έχω το ίδιο κλασικό δίλημμα ζεόληθου ή συμπιεστή. Περίμενα να δω πως είναι και το καλοκαίρι στο μέρος που ζω (Χανιά) και αν θελω να το λειτουργό και καλοκαίρι, πραγμα που ο ζεόληθος δεν δεικνυται λογω ζεστου αέρα.Ετσι οπως το είδα θα παω για ζεολιθο. Στη περίπτωσή σου difiralex αν η θερμοκρασία πέφτει πολύ χαμηλά θα πέφτει η απόδοση. Σου στελνω λινκ απο έναν αφυγραντήρα δες πχ στεις εικόνες το διάγραμμα με βάση τη θερμοκρασία για να καταλάβεις τη πτώση της απόδοσης. Αν υποθέσουμε οτι η μέση θρεμοκρασία στον χώρο θα είναι 12C μάλλον νομίζω ότι θα δουλεύει συνέχεια αν τον θέσεις στο 65%. Σαν κατανάλωση σίγουρα θα έρθει στα ίδια με το ζεόλιθο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι προσωπικά θα προτιμούσα να έχω μηχάνημα με συμπιεστή να λειτουργεί σε χώρο που δεν ειμαι μέσα παρά τον ζεόλιθο που εχει και αντισταση για να δουλέξει. Σε περιπτωση δυσλειτουργίας το πρώτο απλα δε θα δουλέψει, το δευτερο δε ξερω πως συμπεριφέρεται. Στη τελική θα εβαζα τον αφυγραντηρα καπου κεντρικά μακριά απο επιπλα, χαλια κουρτινες κτλ. Παντως ολα δειχνουν ζεολιθο

 

http://designclima.gr/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82-meaco-platinum-20l-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχετε να προτεινετε κανεναν αμφυγραντηρα απο αυτους που στεγνωνουν και ρουχα

αμα ειναι δυνατον  να μην κανει πολυ θορυβο

 

εγω ελεγα για αυτον https://www.skroutz.gr/s/4376618/Meaco-20L-Platinum.html

τωρα η μανα μου ακουσε οτι υπαρχουν καποιοι που κανουν και αυτη την δουλεια(στεγνωμα),αμα δεν αξιζει πειτε το  να προχωρησω στον μεακο που κοιτουσα εξ αρχη 

σπιτι 100τ.μ 

Επεξ/σία από kostas.mouts4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ενα θα σας πω "Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22" , η Olimpia Splendid εχει εξειδικευση στα συστηματα αφυγρανσης .

Διαβαστε το Manual του = http://www.carad.gr/images/eshop/catalog/products/0506/files/AQUARIA_THERMO_%20K180011500C.pdf

Κανει ολα αυτα που ζητατε οι παραπανω ( λιγο θορυβο - στεγνωμα ρουχα - αυτοματη επανεκκίνηση κλπ ) το ιδιο κανει και ο απλος χωρις το "thermo" που απλα δεν εχει αντισταση για να θερμαινει το χωρο και ειναι αισθητα πιο φτηνος [ Olimpia Splendid Aquaria 22  ].

Τον εχω σχεδον 3 ετη και πραγματικα κανει τεραστια δουλεια .

Συστηνεται ανεπυφυλακτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε να προτεινετε κανεναν αμφυγραντηρα απο αυτους που στεγνωνουν και ρουχα

αμα ειναι δυνατον  να μην κανει πολυ θορυβο

 

εγω ελεγα για αυτον https://www.skroutz.gr/s/4376618/Meaco-20L-Platinum.html

τωρα η μανα μου ακουσε οτι υπαρχουν καποιοι που κανουν και αυτη την δουλεια(στεγνωμα),αμα δεν αξιζει πειτε το  να προχωρησω στον μεακο που κοιτουσα εξ αρχη 

σπιτι 100τ.μ 

Δες και τους inventor . Καλύτερη τιμή, με wifi (κάποιοι) και με 5 χρόνια εγγύηση:

 

https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires

 

Για 100 τ.μ αν υποθέσουμε ότι είναι ενιαίος χώρος σε βλέπω για 20lt - 25 lt αφυγραντήρα εντελώς προσεγγιστικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέτοιες θερμοκρασίες προτίμησε αφυγραντήρα με ζεόλιθο . Οι αφυγραντήρες με συμπιεστή θα δουλεύουν με αρκετά μειωμένη απόδοση και η λειτουργία απόψυξης θα επεμβαίνει αρκετές φορές με αποτέλεσμα όταν είναι σε κατάσταση απόψυξης (defrost) να μην κάνει αφύγρανση του χώρου .

Αν δεν ηταν το mitsubishi κατα πασα πιθανοτητα θα πηγαινα στο ζεολιθο αλλα βλεπω πως και το mitsubishi εχει τεχνολογιες που ειναι για χαμηλες θερμοκρασιες οπως το hot gas defrost και την εμπιστευομαι πολυ περισσοτερο σαν εταιρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι αφυγραντήρες λειτουργούν και ως στεγνωτήρια ρούχων;

Δεν το ήξερα αυτό.

Και στεγνωτηρια παπουτσιων, οι inventορ eva ii εχουν και αξεσουαρ.

Το μονο κακο οτι καινε αρκετο ρευμα οταν μπαινουν στην διαδικασια στεγνωματος.

Λοιπον ενα θα σας πω "Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22" , η Olimpia Splendid εχει εξειδικευση στα συστηματα αφυγρανσης .

Διαβαστε το Manual του = http://www.carad.gr/images/eshop/catalog/products/0506/files/AQUARIA_THERMO_%20K180011500C.pdf

Κανει ολα αυτα που ζητατε οι παραπανω ( λιγο θορυβο - στεγνωμα ρουχα - αυτοματη επανεκκίνηση κλπ ) το ιδιο κανει και ο απλος χωρις το "thermo" που απλα δεν εχει αντισταση για να θερμαινει το χωρο και ειναι αισθητα πιο φτηνος [ Olimpia Splendid Aquaria 22  ].

Τον εχω σχεδον 3 ετη και πραγματικα κανει τεραστια δουλεια .

Συστηνεται ανεπυφυλακτα

Συμπιεστη εχουν. Λογικα τον χρησιμοποιει για θερμανση. Δεν το εχω ξανακουσει σαν λειτουργια, μου κανει εντυπωση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας παιδιά. 

Θα ήθελα τα φώτα σας, καθώς διαβάζω για ζεόλιθους και... βάμβακες και δεν έχω/έχουμε ιδέα. 

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά αφυγραντήρα για ισόγειο σπίτι (μονοκατοικία), περί τα 70-80 τ.μ., σε χωριό των Σερρών, το οποίο έχει μεγάλο θέμα με υγρασία (μούχλα κ.λπ). Βασική προϋπόθεση είναι να μπορούν να το χειριστούν άτομα δίχως μεγάλη εξοικείωση με συσκευές (ηλικιωμένοι κ.λπ), ενώ καλό θα ήταν να μην «καίει» πολύ ρεύμα. «Ταβάνι» σε ό,τι αφορά το κόστος θα έλεγα τα 200 (μέγιστο 240 για κάποια εξαιρετική διαφορά στην απόδοση). 

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...