Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει να προτείνει κανείς μετεορολογικό σταθμό μέχρι 15-20 ευρώ το πολύ; Το θέλω για μέτρηση αφύγρανσης κυρίως!

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/metewrologikoi-stathmoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Εμμέσως βέβαια ρωτάει αν είναι της προκοπής.

 

Δεν θα ήταν άσχημο αν ξέρει κάποιος ποιοι αξίζουν πχ μέχρι 20, μέχρι 40 και 40+...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα αλλά και του lidl αλλά και ένα Εγγλέζικο παλιό Smiths αναλογικό το οποίο πρέπει να είναι αντίκα vintage τα ίδια γράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O hama των 15 ευρώ εχει μια απόκλιση στη μέτρηση σχετικής υγρασίας κατα 2~3%.Ο Meaco σταματάει αυτόματα στο 50% και το υγρόμετρο συνήθως δείχνει 52%.

Το ρολόι,σε εμένα τουλάχιστον,χάνει κανα 10λεπτο (δέν είναι θέμα μπαταρίας).

Ως υγρόμετρο ας πούμε είναι οκ,άλλα μέχρι εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά κάνω μια έρευνα αγοράς για έναν αφυγραντήρα και είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2

 

 

1) http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/146650-rohnson-r-9116

 

 

2) http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/156512-emide-d014a-16

 

 

Τον rohnson τον δίνει ο Κωτσόβολος 110 ευρώ μείον κάτι που με<προβληματίζει>.Πολλά χρήματα κάτω.Η μάρκα του είναι ψιλογνωστή.

 

 

Όσον αφορά τον άλλον την μάρκα του δε την ξέρω καθόλου,ένα υπέρ που βρήκα είναι πως έχει και ιονιστή.

 

 

Το σπίτι μου είναι 75 τ.μ και έχω δωροεπιταγή Κωτσόβολου γιαυτό και κοιτάω μόνο εδώ

 

 

Όποιος ξέρει ας μου πει την γνώμη του πάνω σε αυτούς τους 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και το φθινόπωρο / χειμώνας πλησιάζουν πλέον και θέλω να είναι προετοιμασμένος.

 

Συνοπτικά:

  • Ενιαίο σπίτι 9 μέτρα (μήκος) Χ 7 μέτρα (πλάτος) Χ 5 μέτρα (ύψος), ουσιαστικά "ορθογώνιο" και ψηλοτάβανο. Δεν υπάρχουν δωμάτια ξεχωριστά εκτός από το μπάνιο.
  • Θερμοκρασία / Υγρασία χωρίς a/c: 13-14 / 58
  • Max θερμοκρασία / Υγρασία με a/c: 18-19 / 61
  • Υγρασία πάνω από 67% δεν είδα να γράφει το όργανο με το a/c να δουλεύει. Θερμοκρασία πάνω από 19 βαθμούς επίσης δεν είδα.

Οι παραπάνω μετρήσεις πάρθηκαν τον χειμώνα που μας πέρασε, σε περίοδο όπου το κρύο μέσα στο σπίτι ήταν αισθητό (αρχές Φεβρουαρίου).

 

Ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή, ανεξαρτήτου χρημάτων. 

 

Μοναδικό χαρακτηρισιτκό που με ενδιαφέρει να υποστηρίζει ο αφυγραντήρας είναι να δουλεύει με χρονοπρογραμματισμό μιας και λείπω πολλές ώρες από το σπίτι καθώς και να επανέρχεται σε λειτουργία μετά από διακοπή ρεύματος, στις ίδιες ρυθμίσεις.

 

Κοιτάω προς συμπιεστή ή με ζεόλιθο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μεταξύ αυτών

Με επιφύλαξη για το αν οι inventor συνδέονται με αποχέτευση ...

 

Τον Meaco dd8l τον έχω και κάνει καλή δουλειά, με το after sale service πιθανόν στο μέλλον να έχεις πρόβλημα....

Διαβάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων με ζεόλιθο κατέληξα σε αυτόν http://www.skroutz.gr/s/11896912/Puredry-PDD-8L.html λόγο του ότι έχει τις ίδιες λειτουργίες του inventor rice 8 r2 με το πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας που έχει ο meaco dd8l φτιάχνονται όλοι στο ίδιο εργοστάσιο και έχουν περίπου την ίδια τιμή.... αν αγόραζα τώρα αφυγραντήρα αυτόν θα έπαιρνα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Meaco dd8l τον έχω και κάνει καλή δουλειά, με το after sale service πιθανόν στο μέλλον να έχεις πρόβλημα....

Διαβάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων με ζεόλιθο κατέληξα σε αυτόν http://www.skroutz.gr/s/11896912/Puredry-PDD-8L.html λόγο του ότι έχει τις ίδιες λειτουργίες του inventor rice 8 r2 με το πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας που έχει ο meaco dd8l φτιάχνονται όλοι στο ίδιο εργοστάσιο και έχουν περίπου την ίδια τιμή.... αν αγόραζα τώρα αφυγραντήρα αυτόν θα έπαιρνα!! 

Ο puredry είναι στην ίδια τιμή πάνω κάτω με τον inventor rise . Δεν βρίσκω λόγο να πάρει κάποιος τον puredry με 2 χρόνια εγγύηση και να μήν προτιμήσει τον Rise που έχει 5 χρόνια εγγύηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο puredry είναι στην ίδια τιμή πάνω κάτω με τον inventor rise . Δεν βρίσκω λόγο να πάρει κάποιος τον puredry με 2 χρόνια εγγύηση και να μήν προτιμήσει τον Rise που έχει 5 χρόνια εγγύησης

Διότι όπως προείπα δεν έχει το πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας που για μένα είναι σημαντικό, κάνει οικονομία και σταματά το βεντιλατέρ όταν η υγρασία είναι χαμηλά, έτσι δεν έχει μόνιμα θόρυβο στο σπίτι.

Για το θέμα των 5 χρόνων, είναι περίεργο φτιαγμένα στο ίδιο εργοστάσιο ο ένας να δίνει 5 χρόνια και οι άλλοι 2 χρόνια, θα πρέπει να διαβάσουμε μάλλον τα ψιλά γράμματα των εγγυήσεων !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα πρέπει να διαβάσουμε μάλλον τα ψιλά γράμματα των εγγυήσεων !!

Να ήταν κλιματιστικό, που θέλει εγκατάσταση/συντήρηση/κτλπ να το καταλάβω, αλλά τι ειδικές απαιτήσεις να θέλει η εγγύηση ενός αφυγραντήρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το θεμα της εγγυησης βασιζεται στο ποσο δινει βαρυτητα και  επενδυει η αντιπροσωπεια στην ελλαδα στο προιον, στο πελατη και στο after sales service της 

Εγω θα προτιμουσα τη μεγαλη εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι όπως προείπα δεν έχει το πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας που για μένα είναι σημαντικό, κάνει οικονομία και σταματά το βεντιλατέρ όταν η υγρασία είναι χαμηλά, έτσι δεν έχει μόνιμα θόρυβο στο σπίτι.

Για το θέμα των 5 χρόνων, είναι περίεργο φτιαγμένα στο ίδιο εργοστάσιο ο ένας να δίνει 5 χρόνια και οι άλλοι 2 χρόνια, θα πρέπει να διαβάσουμε μάλλον τα ψιλά γράμματα των εγγυήσεων !!

Το πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας όπως το ονομάζουν είναι χαρακτηριστικό λειτουργίας των περισσότερων αφυγραντήρων (αν όχι όλων) .

 

Όταν πιάσει ο χώρος το ποσοστό υγρασίας που έχουμε ορίσει σταματάνε την λειτουργία του συμπιεστή και του ανεμιστήρα έπειτα απο ένα χρονικό σημείο . Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και μοναδικό που έχει ο puredry.

 

Είναι λογικό και ο rise να έχει την ίδια αρχή λειτουργίας αλλά αυτό το ξέρει καλύτερα η εταιρία όπου μπορείς να τους ρωτήσεις . 

 

Οι 2 εγγυήσεις: 

 

https://puredryhellas.com/shop/warranty-puredryhellas/

 

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty/5-years-warranty-premium-GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεζονέτα τριώροφη 200+ τετραγωνικά συνολικά (80+80+60 περίπου) υποθέτω ότι η μόνη λύση είναι ξεχωριστός αφυγραντήρας σε κάθε επίπεδο ε;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...