Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Με βροχή ανεβαίνει και σε μένα κάνα 10-12%. Βέβαια έχω κι άλλες μέρες με 80-95% υγρασία χωρίς να βρέχει, λόγω περιοχής, που δεν βλέπω αντίστοιχη αύξηση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με βροχή ανεβαίνει και σε μένα κάνα 10-12%. Βέβαια έχω κι άλλες μέρες με 80-95% υγρασία χωρίς να βρέχει, λόγω περιοχής, που δεν βλέπω αντίστοιχη αύξηση... 

Δηλαδή εξωτερική υγρασία 80-95 και μέσα καμία αύξηση; Σε μένα πάντως παρατηρώ ότι το σπίτ είναι σταθερά περίπου 10-12 χαμηλότερα από την εξωτερική υγρασία. Παίζει ρόλο και αν δημιουργούνται ρεύματα

Για παραδειγμα τώρα έχω 55% και εξωτερική υγρασία σύμφωνα με τοπικο μετεωρολογικό σταθμό 72%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εδώ στην Πεντέλη, από το απόγευμα προς βραδάκι μέχρι το πρωί κατά τις 8-9, έχουμε έξω 80+% σχεδόν κάθε μέρα ακόμα και χωρίς βροχή. Η υγρασία στο σπίτι βλέπω να αυξάνεται κατά 10-12% από το συνήθες, όταν βρέχει ή όταν έχουμε καλούς νοτιάδες...

 

Πχ τώρα έχουμε 90% έξω, αλλά έχει να βρέξει από χτες το βράδυ αν δεν κάνω λάθος...

 

http://penteli.meteo.gr/stations/penteli/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εξωτερική υγρασία 80-95 και μέσα καμία αύξηση; Σε μένα πάντως παρατηρώ ότι το σπίτ είναι σταθερά περίπου 10-12 χαμηλότερα από την εξωτερική υγρασία. Παίζει ρόλο και αν δημιουργούνται ρεύματα

Για παραδειγμα τώρα έχω 55% και εξωτερική υγρασία σύμφωνα με τοπικο μετεωρολογικό σταθμό 72%

Δεν ξερω αν ευσταθει υ ηγρασια για ολη την περιοχη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους!! Ήρθε η εποχή να αγοράσω και εγώ έναν αφυγραντηρα για σπίτι με πολύ μεγάλο πρόβλημα υγρασίας.

ο χωρός είναι 80m2,  240m3 και αρκετά κρυος (δεν θυμάμαι θερμοκρασία αλλα τον χειμώνα το νιώθεις το κρύο , το καλοκαίρι είναι ok) , δεν θερμαίνεται δυστυχώς (στην καλύτερη κάνα air condition αλλα καλοριφέρ δεν υπάρχει) και τέλος η υγρασία σήμερα που την μέτρησα είχε ήταν 92%...

Κάποια πρόταση?
Ευχάριστω προκαταβολικά παιδιά , η βοήθεια σας πολύτιμη μιας και δεν έχω ιδέα από αυτά... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση φίλε μου lexusr450.

Με ζεόλιθο ε? έψαχνα στο skroutz και δεν βρήκα Juro Pro με ζεόλιθο. Μου είχε κάνει το κλικ εδώ και αρκετό καιρό ο Juro Pro Oxygen 25L αλλα βλέπω είναι με συμπιεστή. Inventor με ζεόλιθο βρίσκω τον Inventor Rise 8lt αλλα νομίζω 8lt είναι λίγα για τον χώρο μου αν δεν κάνω λάθος (δεν ξέρω από ότι έχω διαβάσει εδώ :P :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση φίλε μου lexusr450.

Με ζεόλιθο ε? έψαχνα στο skroutz και δεν βρήκα Juro Pro με ζεόλιθο. Μου είχε κάνει το κλικ εδώ και αρκετό καιρό ο Juro Pro Oxygen 25L αλλα βλέπω είναι με συμπιεστή. Inventor με ζεόλιθο βρίσκω τον Inventor Rise 8lt αλλα νομίζω 8lt είναι λίγα για τον χώρο μου αν δεν κάνω λάθος (δεν ξέρω από ότι έχω διαβάσει εδώ :P :P )

Αυτή την στιγμή στο εμπόριο πάνω απο 10 lt αφυγραντική ικανότητα με ζεόλιθο δεν θα βρεις . Παρ όλα αυτά σε μη θερμαινόμενους χώρους δυστυχώς ή ευτυχώς η χρήση αφυγραντήρα με ζεόλιθο είναι μονόδρομος . Ειδάλλως αν πάρεις αφυγραντήρα με συμπιεστή θα έχεις μειωμένη απόδοση και συχνές αποψυξεις του στοιχείου του (όταν γίνεται η διαδικασία απόψυξης δεν απορροφά υγρασία απο το περιβάλλον .) Η μείωση της απόδοσης και η συχνότητα της αποψυξης εξαρτάται κυρίως απο την θερμοκρασία στον χώρο σου .Όσο πιο χαμηλή τόσο το χειρότερο . Αντιθέτως οι αφυγραντήρες με συμπιεστή δουλεύουν πιο αποδοτικά σε θερμαινόμενους χώρους .

 

2 πράγματα να γνωρίζεις σε γενικές γραμμές : 1) Μη θερμαινόμενος χώρος = ζεόλιθος !!

                                                                         2) Θερμαινόμενος χώρος = καλύτερα με συμπιεστή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ Dare-Devil ;).

όντως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενες σελίδες απλά δεν είχα καταλάβει ότι έπαιζε τόσο μεγάλο ρολο. οποτε τα πράγματα απλουστεύονται αρκετά διότι όπως είπα ο χώρος δεν έχει μόνιμη θέρμανση. στην καλύτερη να βάλω το air condition και το τζάκι αλλα μόνιμη θέρμανση όπως Καλοριφερ η αέριο δεν υπάρχει. τώρα βεβαια ανάλογα και τι εννοεί ο καθένας θέρμανση. δηλαδή όταν βρίσκομαι εκεί οπως ειπα βάζω το air condition να ζεστάνει λιγακι... γενικά είναι εξοχικό σπίτι, από τους χώρους που το καλοκαίρι λες "αααχ ωραία είναι εδώ, δροσούλα" και τον χειμώνα "αμάν! έξω έχει πιο πολύ ζεστη από εδώ :P :P " έπρεπε να μετρήσω την θερμοκρασία ο χαζός ρε παιδιά. το ξέχασα τελείως.....μεγάλη βλακεία.

τεσπα. οποτε πάμε σε ζεόλιθο. έχετε να μου προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο για τον χώρο μου (240m3). όχι τίποτα άλλο , ψάχνω και όλοι ίδιοι μου φαίνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μένω μέσα αλλα όχι μόνιμα. πρόκειται για εξοχική κατοικία που παω κυριως καλοκαίρι γιατί τον χειμώνα λόγο της υγρασίας είναι απαγορευτική η διαμονή.

ρώτησα και έμαθα πως σήμερα το απόγευμα στις 5 χωρίς κλιματιστικό ανοιχο είχε 12 βαθμούς. μην φανταστείτε πως με κλιματιστικό έχει μεγάλη διαφορα γιατί είναι αρκετά παλιό το air condition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση φίλε μου lexusr450.

Με ζεόλιθο ε? έψαχνα στο skroutz και δεν βρήκα Juro Pro με ζεόλιθο. Μου είχε κάνει το κλικ εδώ και αρκετό καιρό ο Juro Pro Oxygen 25L αλλα βλέπω είναι με συμπιεστή. Inventor με ζεόλιθο βρίσκω τον Inventor Rise 8lt αλλα νομίζω 8lt είναι λίγα για τον χώρο μου αν δεν κάνω λάθος (δεν ξέρω από ότι έχω διαβάσει εδώ :P :P )

Ουπσ εκανα λαθοσ ηθελα να πω Meaco αντι για juro pro

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν ξερω πως ειναι ο ddl8 με τον ζεολιθο, αλλα ο platinum 20 που πηρα με θερμοκρασια χωρου περιπου 20 βαθμους ρουφαει σαν σκουπα. Πολυ πολυ ικανοποιημενος απο την αγορα μου παρα οτι ειναι τσιμπημενη η τιμη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...