Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα καλό μήνα. Έχω να κάνω μια ερώτηση πως γίνεται όταν ανοίγω τα παραθυρα στο σπίτι να ανεβαίνει η υγρασία αντί να πέφτει.

To χειμώνα έπεφτε κατα 20-30%. Τώρα 2% και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σας ψαχνω για αφυγραντηρα. Το σπιτι μου ειναι 85m2 σαλονι κουζινα και ενας διαδρομος στη μεση που οδηγει σε μπανιο και 2 υπνοδωματια. Ειναι θερμαινομενο με καλοριφερ το οποιο το αναβω ψιλοσυχνα. Θερμοκρασια χωρις καλοριφερ 16-17C και υγρασια 80-95% και με καλοριφερ 19-20,5C και υγρασια 68-80%.(η υγρασια ειναι ιδια σε ολα τα δωματια). Εχω καταληξει στον meaco 20l platinum.  Τι λετε? Αν τον αγορασω να τον τοποθετησω στο διαδρομο? Τον αφηνω να λειτουργησει μεχρι να ριξει την υγρασια στα επιθυμητα επιπεδα και μετα τον κλεινω? Εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο? Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας εκ των προτερων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας ψαχνω για αφυγραντηρα. Το σπιτι μου ειναι 85m2 σαλονι κουζινα και ενας διαδρομος στη μεση που οδηγει σε μπανιο και 2 υπνοδωματια. Ειναι θερμαινομενο με καλοριφερ το οποιο το αναβω ψιλοσυχνα. Θερμοκρασια χωρις καλοριφερ 16-17C και υγρασια 80-95% και με καλοριφερ 19-20,5C και υγρασια 68-80%.(η υγρασια ειναι ιδια σε ολα τα δωματια). Εχω καταληξει στον meaco 20l platinum.  Τι λετε? Αν τον αγορασω να τον τοποθετησω στο διαδρομο? Τον αφηνω να λειτουργησει μεχρι να ριξει την υγρασια στα επιθυμητα επιπεδα και μετα τον κλεινω? Εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο? Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας εκ των προτερων!

Σε βλέπω για μεγαλύτερο και να τον βάλεις κεντρικά του σπιτιού. Η επιλογή κατάλληλου αφυγραντήρα δεν είναι εύκολη υπόθεση. Κανονικά θέλει μηχανολογική μελέτη  (όπως οποιοδήποτε σύστημα θέρμανσης ή ψύξης). Εμπειρικά πας με τα τετραγωνικά και το ποσοστό υγρασίας του χώρου σου . Με τέτοιο ποσοστό υγρασίας κοίτα απο 25L και πάνω . 

Η Meaco απο όσο ξέρω δεν έχει πάνω απο 20L . Μπορείς να δεις σε Inventor όπου έχουν μέχρι και 50Lt αφυγραντήρες και δίνουν 3ετή εγγύηση.

Μία λύση είναι να πάρεις έναν 30άρη με δυνατό ανεμιστήρα και να τον βάλεις κάπου κεντρικά του σπιτιού . Η άλλη λύση είναι να πάρεις 2 20άριδες  ο ένας σαλόνι ο άλλος κοντά στα υπνοδωμάτια . Αλλα η δεύτερη λύση θεωρώ ότι απο άποψη καταναλώσεων δεν οφελεί . Οπότε προτίμησε έναν 30άρη και στην μικρή πιθανότητα να μην καλύπτει πλήρως όλο το σπίτι (γιατί δεν μιλάμε για ενιαίο χώρο) πάρε μετά έναν μικρό π.χ 8lt ή 12lt για να δουλεύει επικουρικά όταν και όπου χρειάζεται .

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας ψαχνω για αφυγραντηρα. Το σπιτι μου ειναι 85m2 σαλονι κουζινα και ενας διαδρομος στη μεση που οδηγει σε μπανιο και 2 υπνοδωματια. Ειναι θερμαινομενο με καλοριφερ το οποιο το αναβω ψιλοσυχνα. Θερμοκρασια χωρις καλοριφερ 16-17C και υγρασια 80-95% και με καλοριφερ 19-20,5C και υγρασια 68-80%.(η υγρασια ειναι ιδια σε ολα τα δωματια). Εχω καταληξει στον meaco 20l platinum.  Τι λετε? Αν τον αγορασω να τον τοποθετησω στο διαδρομο? Τον αφηνω να λειτουργησει μεχρι να ριξει την υγρασια στα επιθυμητα επιπεδα και μετα τον κλεινω? Εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο? Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας εκ των προτερων!

Παντως τα σπιτια με καλοροφερ δεν υποφερουν απο υγρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι πολυ σχετικο αυτο , αναλογα με τις ωρες χρησης του καλοριφερ μπορουμε να τη "κρυψουμε" 

Αν δεις αυτο που αναφερεται παραπανω "Θερμοκρασια χωρις καλοριφερ 16-17C και υγρασια 80-95% και με καλοριφερ 19-20,5C και υγρασια 68-80%."

Επεξ/σία από lexusr450
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια όσοι ξέρετε!

Είχα ανοιχτό τον αφυγραντηρα στο eco με μεσαία σκάλα ανεμιστήρα..Παω να ξαπλώσω και σε κάποια φάση μυρίζω κάτι σαν (καμμενο;;, κάτι σαν πλαστικουρα δε ξέρω πως να περιγράψω τη μυρωδιά) και ο αέρας που έβγαζε ήταν όχι χλιαρος αλλα ζεστός!!

Να έκαψε κάνα συμπιεστή; Γενικώς πως θα καταλαβω αν έγινε κάτι;

Τώρα τον έκλεισα μέχρι να τον τεσταρω

αύριο το μεσημέρι!

*Inventor Rise δε θυμάμαι ακριβές μοντέλο!

Επίσης δουλεύει συνεχόμενα από 8 η ώρα το απόγευμα μέχρι τις 7 το πρωί! (αναμεσα σαυτες τις ώρες έχει 2 διαλλείματα περίπου 5 λεπτά λόγω μπάνιου και μετά > δωμάτιο!

(Μετά τα συνηθισμένα άνοιξε κλείσε που κάνει όταν πιάνει υγρασία!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια όσοι ξέρετε!

Είχα ανοιχτό τον αφυγραντηρα στο eco με μεσαία σκάλα ανεμιστήρα..Παω να ξαπλώσω και σε κάποια φάση μυρίζω κάτι σαν (καμμενο;;, κάτι σαν πλαστικουρα δε ξέρω πως να περιγράψω τη μυρωδιά) και ο αέρας που έβγαζε ήταν όχι χλιαρος αλλα ζεστός!!

Να έκαψε κάνα συμπιεστή; Γενικώς πως θα καταλαβω αν έγινε κάτι;

Τώρα τον έκλεισα μέχρι να τον τεσταρω

αύριο το μεσημέρι!

*Inventor Rise δε θυμάμαι ακριβές μοντέλο!

Επίσης δουλεύει συνεχόμενα από 8 η ώρα το απόγευμα μέχρι τις 7 το πρωί! (αναμεσα σαυτες τις ώρες έχει 2 διαλλείματα περίπου 5 λεπτά λόγω μπάνιου και μετά > δωμάτιο!

(Μετά τα συνηθισμένα άνοιξε κλείσε που κάνει όταν πιάνει υγρασία!)

Ολοι οι αφυγραντήρες τεχνολογίας ζεόλιθου έχουν μερικές φορές μια ελαφριά μυρωδιά . Είναι φυσιολογικό μιας και είναι φυσικό χαρακτηριστικό του υλικού (ζεόλιθος) .  Δεν είναι τίποτα το ανυσηχητικό αυτό . 

Στο εμπόριο 2 τύποι αφυγραντήρων υπάρχουν:

1. Με χρήση ζεόλιθου.

2. Με χρήση συμπιεστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας ψαχνω για αφυγραντηρα. Το σπιτι μου ειναι 85m2 σαλονι κουζινα και ενας διαδρομος στη μεση που οδηγει σε μπανιο και 2 υπνοδωματια. Ειναι θερμαινομενο με καλοριφερ το οποιο το αναβω ψιλοσυχνα. Θερμοκρασια χωρις καλοριφερ 16-17C και υγρασια 80-95% και με καλοριφερ 19-20,5C και υγρασια 68-80%.(η υγρασια ειναι ιδια σε ολα τα δωματια). Εχω καταληξει στον meaco 20l platinum.  Τι λετε? Αν τον αγορασω να τον τοποθετησω στο διαδρομο? Τον αφηνω να λειτουργησει μεχρι να ριξει την υγρασια στα επιθυμητα επιπεδα και μετα τον κλεινω? Εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο? Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας εκ των προτερων!

Πήραμε αυτόν

 

http://www.skroutz.gr/s/7830231/Philco-AirDRY-16.html

 

σε σπίτι με τραγική υγρασία 90% τουλάχιστον , τώρα δουλεύει στην χαμηλή ταχύτητα , κάνει πολύ δουλειά , κατεβάζει την υγρασία στο 55% , επίσης το πρόβλημα με την υγρασία το δημιουργούν τα παράθυρα αλουμινίου επειδή κλείνουν αεροστεγώς ( αυτό είναι το κακό ) , γι αυτό όλα τα σπίτια σήμρα έχουν τρομερή υγρασία , τώρα με λίγη θέρμανση την ημέρα ( 4 ώρες ) το σπίτι είναι σε τέλεια επίπεδα ( επειδή στα θετικά των αλουμινίων είναι πως δεν υπάρχουν διαρροές ) υγρασίας/θερμότητας , η κατανάλωση είναι πολύ καλή ( ο λογαριασμός την ΔΕΗ ) είναι στα ίδια επίπεδα , τον συστήνω χωρίς δεύτερη ματιά B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήραμε αυτόν

 

http://www.skroutz.gr/s/7830231/Philco-AirDRY-16.html

 

σε σπίτι με τραγική υγρασία 90% τουλάχιστον , τώρα δουλεύει στην χαμηλή ταχύτητα , κάνει πολύ δουλειά , κατεβάζει την υγρασία στο 55% , επίσης το πρόβλημα με την υγρασία το δημιουργούν τα παράθυρα αλουμινίου επειδή κλείνουν αεροστεγώς ( αυτό είναι το κακό ) , γι αυτό όλα τα σπίτια σήμρα έχουν τρομερή υγρασία , τώρα με λίγη θέρμανση την ημέρα ( 4 ώρες ) το σπίτι είναι σε τέλεια επίπεδα ( επειδή στα θετικά των αλουμινίων είναι πως δεν υπάρχουν διαρροές ) υγρασίας/θερμότητας , η κατανάλωση είναι πολύ καλή ( ο λογαριασμός την ΔΕΗ ) είναι στα ίδια επίπεδα , τον συστήνω χωρίς δεύτερη ματιά B)

τα παραθυρα καλα κανουν την δουλεια τους.. κανε και μια ολικη θερμομονωση και εισαι οκ!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ίσως ανόητη ερώτηση. Σε σπίτι χωρίς αφυγραντήρα αλλα και χωρίς πρόβλημα υγρασίας, τις μέρες με βροχή δεν είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει και η υγρασία του σπιτιού; Όχι να φτάνει στα επίπεδα έξω προφανώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ίσως ανόητη ερώτηση. Σε σπίτι χωρίς αφυγραντήρα αλλα και χωρίς πρόβλημα υγρασίας, τις μέρες με βροχή δεν είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει και η υγρασία του σπιτιού; Όχι να φτάνει στα επίπεδα έξω προφανώς

Αν το σπίτι δεν είναι ανάμεσα από άλλα ( εννοώ πολυκατοικίες ) , θα έχεις πάντα υγρασία , ναι φυσιολογικό είναι , φτάνει σε υψηλά επίπεδα και μέσα , αυτό που παίζει ρόλο είναι αυτό που σου είπα στην αρχή , αν είσαι ανάμεσα σε πολυκατοικίες ( με φυσιολογική θέρμανση ) τότε δεν θα έχεις πολύ υγρασία B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν το σπίτι είναι σωστά θερμο/υγρο μονωμένο τότε περιορίζεται σημαντικά η αύξηση ακόμα κι αν είναι "ελεύθερη" μονοκατοικία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοώ πολύ υγρασία. Πχ αν τη μέρα που βρέχει έξω έχει 95% υγρασία, στο σπίτι που φυσιολογικά έχει γύρω στο 50-55 δεν είναι επίσης φυσικό να ανέβει εκείνες τις μέρες στο 65-70? Μιλάω για μέρες με υπερβολική υγρασία έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...