Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω την εξής απορία...πηρα δανεικό τον Inventor EVA. Είχα και εγώ 2 υγρόμετρα...ποιό να πιστέψω τώρα (γιατί παίζει ρόλο και η ψυχολογία :-) )

20170225_150656.jpg

Tι 64 τι 61, μικρες οι διαφορες. Εδω υπαρχουν αποκλυσεις με αλλα υγρομετρα 15%+-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι 64 τι 61, μικρες οι διαφορες. Εδω υπαρχουν αποκλυσεις με αλλα υγρομετρα 15%+-

Με τον inventor συγκρίνω, το φίλτρο είναι πεντακάθαρο!

Να εμπιστεύομαι του αφυγραντήρα ή τα κινέζικα απο το ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εξής απορία...πηρα δανεικό τον Inventor EVA. Είχα και εγώ 2 υγρόμετρα...ποιό να πιστέψω τώρα (γιατί παίζει ρόλο και η ψυχολογία :-) )

20170225_150656.jpg

Καταρχάς ξεκινάμε απο κάτι βασικό :

 

Το συγκεκριμένο μετρητικό όργανο (HTC-1) έχει ακρίβεια +- 5%  .

 

Δεύτερον μετράς λάθος και εισάγεις μετρητικά σφάλματα στο πείραμα σου . 

Την  πιο σωστή ένδειξη θα την πάρεις στην εισαγωγή του αφυγραντήρα και πάλι με αποκλίσεις εξαιτίας του οργάνου σου . 

 

Επίσης δεν θέλω να πιστεύω  ότι παίρνεις μετρήσεις δίπλα σε ζεστό σώμα καλοριφέρ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ξεκινάμε απο κάτι βασικό :

 

Το συγκεκριμένο μετρητικό όργανο (HTC-1) έχει ακρίβεια +- 5%  .

 

Δεύτερον μετράς λάθος και εισάγεις μετρητικά σφάλματα στο πείραμα σου . 

Την  πιο σωστή ένδειξη θα την πάρεις στην εισαγωγή του αφυγραντήρα και πάλι με αποκλίσεις εξαιτίας του οργάνου σου . 

 

Μου αρέσει η επιστημονική απάντηση! Το καλοριφέρ είναι κλειστό. Να τονίσω ότι το όργανο το έβαλα και στην εισαγωγή με παρόμοια αποτελέσματα. Το σφάλμα όμως δικαιολογεί αρκετά την απόκλιση των μετρήσεων

 

Επίσης, όταν ξεκινάει ο αφυγραντήρας, ξεκινάει με μεγάλη τιμή και μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα σταθεροποιείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης, όταν ξεκινάει ο αφυγραντήρας, ξεκινάει με μεγάλη τιμή και μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα σταθεροποιείται

Αυτό δεν είναι κάποιο λειτουργικό πρόβλημα. Αφού σταθεροποιείται άμεσα σε λίγα δευτερόλεπτα δεν το θεωρώ κάτι με ουσία για να το αναλύσουμε γιατί συμβαίνει . 

 

Πέρα απο την ακρίβεια του υγρόμετρου σου έχε υπόψιν πως και ο  οποιοσδήποτε αφυγραντήρας στο εμπόριο έχει και αυτός μια μικρή απόκλιση . Γενικά όλα τα αισθητήρια όργανα έχουν αποκλίσεις.

 

Εγω στην περίπτωση σου και λαμβάνοντας υπόψιν την απόκλιση του υγρόμετρου σου και κάποια x απόκλιση φυσιολογική μεν στο αισθητήριο του αφυγραντήρα και στον τρόπο που μετράμε την υγρασία με το υγρόμετρο σου που και αυτός ο τρόπος δεν ειναι και αριστος σου λεω εμπειρικά και μόνο δεν εντοπίζω κάποιο πρόβλημα .

 

Βασικά η δηλωμένη αποκλιση του οργάνο σου είναι +- 5% . Ίσως να ναι και μεγαλύτερη γιατί δεν νομίζω να είναι πιστοποιημένο το όργανο σου . Για τέτοια πράγματα θέλουμε επαγγελματικά όργανα για καλύτερη ακρίβεια μετρήσεων άρα και πιο κοντά στην πραγματικότητα αποτελέσματα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι κάποιο λειτουργικό πρόβλημα. Αφού σταθεροποιείται άμεσα σε λίγα δευτερόλεπτα δεν το θεωρώ κάτι με ουσία για να το αναλύσουμε γιατί συμβαίνει . 

 

Πέρα απο την ακρίβεια του υγρόμετρου σου έχε υπόψιν πως και ο  οποιοσδήποτε αφυγραντήρας στο εμπόριο έχει και αυτός μια μικρή απόκλιση . Γενικά όλα τα αισθητήρια όργανα έχουν αποκλίσεις.

 

Εγω στην περίπτωση σου και λαμβάνοντας υπόψιν την απόκλιση του υγρόμετρου σου και κάποια x απόκλιση φυσιολογική μεν στο αισθητήριο του αφυγραντήρα και στον τρόπο που μετράμε την υγρασία με το υγρόμετρο σου που και αυτός ο τρόπος δεν ειναι και αριστος σου λεω εμπειρικά και μόνο δεν εντοπίζω κάποιο πρόβλημα .

 

Βασικά η δηλωμένη αποκλιση του οργάνο σου είναι +- 5% . Ίσως να ναι και μεγαλύτερη γιατί δεν νομίζω να είναι πιστοποιημένο το όργανο σου . Για τέτοια πράγματα θέλουμε επαγγελματικά όργανα για καλύτερη ακρίβεια μετρήσεων άρα και πιο κοντά στην πραγματικότητα αποτελέσματα.

 

 

Εδώ είναι το ψυχολογικό που χω αναφέρει προηγούμενα. Αν το όργανο δείχνει 70% και ο αφυγραντήρας 55% η απόκλιση είναι μεγάλη και δεν ειναι ενδεικτικό για το πότε χρειαζόμαστε αφυγραντήρα. Καταλήγω στο συμπέρασμα πως αφυγραντήρα χρειαζόμαστε όχι όταν δείχνουν τα νούμερα, αλλά όταν το νιώθουμε στην ατμόσφαιρα και υπάρχουν και ορατά σημάδια (μούχλα, άσχημη μυρωδιά κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η media markt εβαλε ενα εξυπνο φιλτρο με 2 επιλογες σε υγρασια και τμ σπιτιου και σου φιλτραρει μοντελα, βγαζοντας αυτα που σου κανουν τελικα.

 

http://www.mediamarkt.gr/el/category/_αφυγραντήρες-501594.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνοντας για αφυγραντηρα και διαβαζοντας το φορουμ κατεληξα πριν 20 μερες στην αγορα του morris mde2417.βασικο κριτηριο η τιμη , οι δοσεις (199€ προσφορα σε γνωστο πολυκαταστημα ,12 ατοκες) η καταναλωση και επιδοσεις για σπιτι 100 τμ.εντυπωσεις:καλη ποιοτητα κατασκευης,δεν τριζει και δεν συντονιζει,εχει ομορφο σχεδιασμο με ευαναγνωστο το ποσοστο υγρασιας.ο θορυβος με εφαρμογη κινητου ειναι απο 34db ως 43db.ανεκτος,σαν κλιματιστικο σε μεσαια_ μεγαλη σκαλα αλλα οχι για μεσα στο δωματιο το βραδυ για τα δικα μου δεδομενα.η καταναλωση με ειδικο μετρητη εδειξε 310w στο low 320w στο high(ουσιαστικα στο high λειτουργει πιο εντονα ο ανεμιστηρας).οταν λειτουργει μονο ο ανεμιστηρας εδειξε 20w με 30w.οταν πιασει τη δοσμενη υγρασια σταματα ο συμπιεστης και λειτουργει μονο ανεμιστηρας ο οποιος ομως δεν σταματα.ο ιονιστης και η UV λειτουργια μαζι επηρεαζει 2-3w.εχει δημιουργισει καλυτερη αισθηση του αερα στο χωρο.δειχνει οτι ο ιονιστης με το φιλτρο ανθρακα κανει δουλεια.σε μικροτερο χωρο π.χ σαλονι κατεβαζει γρηγοροτερα την υγρασια ενω τοποθετημενο στο διαδρομο με πορτες ανοιχτες χρειαζεται περισσοτερο χρονο.ελπιζω να βοηθησα οπως και εγω βοηθηθηκα απο τις προηγουμενες αναφορες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον Meaco 20L.
Ξαφνικά από προχθές εχει κολλήσει στο 62%-63% και δεν γεμίζει με νερό ο κάδος.
Έβγαλα το φίλτρο, πεντακάθαρο, και είδα οτι στην αριστερή κάτω γωνία εχει σχηματιστεί πάγος. Στη δεξιά κάτω γωνία υπαρχει ένας αισθητήρας. Επίσης δεν μπαίνει σε λειτουργία απόψυξης. Όταν έμπαινε το καταλάβαινα γιατί ανέβαζε στροφές ο ανεμιστήρας, τωρα δεν το κάνει.
Τι κάνω;
Εχει service στο Ηράκλειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...