Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια αυτο ακουγεται απο αφυγραντηρα με συμπιεστη.

Ακουγεται σαν να ρουφας με το καλαμακι οταν τελειωνει ο φραπες..!!!

Τεχνικα τι μπορει να ειναι??? Ειναι φυσιολογικο???

Κατι με την κυκλοφορια του φρεον εχω μια υποψια..

Ο ηχος εχει ηχογραφηθει απο κει που εισερχεται ο αερας..

Χωρίς να είμαι ειδικός, δεν κατάλαβα κάτι περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια αυτο ακουγεται απο αφυγραντηρα με συμπιεστη.

Ακουγεται σαν να ρουφας με το καλαμακι οταν τελειωνει ο φραπες..!!!

Τεχνικα τι μπορει να ειναι??? Ειναι φυσιολογικο???

Κατι με την κυκλοφορια του φρεον εχω μια υποψια..

Ο ηχος εχει ηχογραφηθει απο κει που εισερχεται ο αερας..

Οντως σα να ρουφας ειναι...πιστευω ειναι φυσιολογικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

snapback.pngΠερίεργο να έχει ο εσωτερικός υαλοπίνακας κάτω από 9 αφού το σπίτι ήταν στους 22, έτσι δεν είναι; 

Πάνω σε πλακάκι, όχι σε μάρμαρο. Το σωστό υπόστρωμα ποιο θα ήταν;

 

Οπως εγραψα και πριν στην υγροποιηση παιζει ρολο η εσωτερικη θερμοκρασια και σχετικη υγρασια. Αν θες να διαβασεις λιγο να παρεις μια ιδεα ψαξε λιγο στο google "σημειο δροσου κουφωματα" βγαζει πολλα αποτελεσματα. Τυχαια το πρωτο που βρηκα http://www.plusone.gr/index.php/%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CF%86%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%86%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1

 

post-181688-0-00469200-1487713238_thumb.jpg

 

Απο αυτα που λες με 22C και 85% RH ο εσωτερικος υαλοπινακας εχει 19.4 C (με ενα υπολογιστικο excel που βγαζει ακριβως την θερμοκρασια). 

 

Δυο τα προβληματα σου.

Α) Εχεις υπερβολικα υψηλη σχετικη υγρασια μεσα στο σπιτι σου.  Θα σου εξηγησω πιο κατω γιατι

 

Β) Λαθος τοποθετηση στα κουφωματα και μιση δουλεια και λαθος υλικα στην θερμομονωση(θα καταλαβεις πιο κατω ). Πρεπει να γινει θερμομονωση στην πλακα του μπαλκονιου  γιατι ειναι μια θερμογεφυρα και το κουφωμα θα πρεπει να παταει Η πανω σε μονωση Η σε ειδικο προφιλ που πουλανε οι εταιριες κουφωματων γιαυτη ακριβως την δουλεια,

 

Πχ απο τον καταλογο της Schuco ενδεικτικα ειναι για παραθυρο αλλα αντιστοιχα ειναι και στην μπαλκονοπορτα 

post-181688-0-13598400-1487714713_thumb.jpg

Απεξω θερμομονωση (μπλε) και το κουφωμα παταει πανω σε μονωση (κιτρινο). 

 

Αν ειχε γινει σωστη τοποθετηση η θερμοκρασια του εσωτερικου υαλοπινακα θα ηταν οσο και η θερμοκρασια του χωρου σου δλδ 22 και δεν θα ειχες υγροποιηση.  Δηλαδη τσαμπα η πανακριβη θερμοδιακοπη 

 

Εχει μεγάλη διαφορά το μέσα με το κλιμ/σιο, αλλά δεν έχω μετρήσει θερμοκρασία στο κλιμ/σιο. Οταν όμως έξω είχε γύρω στο 0, δεν είναι λογικό το κλιμ/σιο να έχει γύρω στους 10?

 

Οχι, δεν στενώνω ρούχα μέσα, πολύ σπάνια, με το κρύο ανοίγαμε πολύ λίγο, αναγκαστικά. Έχει νόημα ο όρος 'χρόνια υγρασία' επειδή ήταν για κάποια χρόνια γιαπί το σπίτι, ανοιχτό πανταχόθεν, να έχουν 'ποτίσει' οι τοίχοι και να θέλει κανα-δυο σεζόν για να στεγνώσει? Ενα, μάλλον σωστό, που μου είπαν (κατόπιν εορτής βέβαια), ότι σε σπίτια που μονώνονται καλύτερα να μην τα βάβουν την πρώτη χρονιά ώστε να βγάλει/"ξεράσει" ότι υγρασία είναι να βγει και το βάφεις μετά.

 

Τωρα θα σου εξηγησω το γιατι που λεω παραπανω αλλα τι να σου πρωτο γραψω. 

 

Επρεπε να γινει σοβαρη μελετη ΠΡΙΝ γινει θερμομονωση.

 

Τι υγρασια εχει η κατασκευη και πως θα την κατεβασουμε?

 

Προς ποια κατευθυνση κινουνται οι υδρατμοι. ?

 

Αν ηταν απο μεσα (εσωτερικο) προς τα εξω  επρεπε να διαλεχτουν υλικα (περιλαμβανει και το εσωτερικο χρωμα) που ο συντελεστης αντιστασης διαπνοης να μειωνετε απο μεσα προς τα εξω  (πχ μεσα 3 -2 -1 εξω )

Αυτο θα επετρεπε  την φυσικη κινηση υδρατμων μεσα στο τοιχο προς το περιβαλλον και δεν θα ειχε 85% RH οπως αναφερεις. 

 

Φαινεται φυσικο και απλο αλλα δεν εχει γινει

 

Τωρα φτιαξατε ενα ωραιο φραγμα υδρατμων.

 

Τα κουφωματα χειροτερεψαν ακομα πιο πολυ την κατασταση με τις λιγοτερες εναλλαγες αερα

 

Και για το τελειωμα αφησα το χρωμα που αν ειναι απο αυτα τα 10 κιλα 10 ευρω ηρθε να κλεισει το κεφαλαιο ελληνικο εξοικονομω κατοικον

 

Τα αποτελεσματα ειναι αυτα που βλεπεις

 

Ισχυει κατι αναλογο με το πινακα για το σημειο δροσου που σου εβαλα πιο πανω.

 

Κανονικα στους 20C εσωτερικη και 50 % RH στους 12,6C δομικου στοιχειου εχεις μουχλα και στους 9C υγροποιηση.

 

Εσυ με το 22C 85% RH κανεις μουχλα  ακομα και σε σχετικα ζεστες επιφανειες οπως του κλιμακοστασιου

 

Προσπαθησα οσο πιο μπακαλιστικα μπορουσα να στο εξηγησω

 

Μιλα με ενα μηχανικο να δεις τι μπορει να κανεις. 

 

Αποτι καταλαβες μια σοβαρη μελετη απο την αρχη θα σου ειχε γλυτωσει πολλα προβληματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Διαβάσα αρκετά από τα ποστ του φόρουμ και έχω την εξής απορία. Οκ συμφωνώ στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας (60% πχ) αλλά οταν έξω έχει 90% δε το σώζει τίποτα. Εξάλλου, η εσωτερική υγρασία είναι και συνάρτηση της εξωτερικής εξάλλου. Όταν βρέχει για παράδειγμα είναι αναμενόμενο να ανέβει η υγρασία.

Όταν λείπεις από το σπίτι όλη μέρα και αυτό αναγκαστικά δεν αερίζεται, είναι λογικό να έχεις κάποια υγρασία και χαμηλές θερμοκρασίες. Δε νομίζω να είναι πανάκεια για όλους οι αφυγραντήρες. Εξάλλου και παλιότερα, χωρίς αφυγραντήρες, και με χειρότερες μονώσεις ή καθόλου άλλες φορές, ο κόσμος αντιμετώπιζε τα προβλήματά του.

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι κατά. Σκέφτομαι να πάρω και γω για την "αίσθηση" που σου έχει. Σε μένα, τώρα ανέβασε γύρω στο 65% όταν έξω έχει 90% και είναι όλα μούσκεμα. Οπότε το θεωρώ φυσιολογικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ειδικός, δεν κατάλαβα κάτι περίεργο.

 

 

Οντως σα να ρουφας ειναι...πιστευω ειναι φυσιολογικο!

Εγινε ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.mp3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Jesus Christ, quoted reply με τις απαντήσεις 2 ατόμων μέσα στα quotes, γιατί αν δεν ζοριστείς να καταλάβεις ποιος γράφει τι, δεν αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δε νομίζω να είναι πανάκεια για όλους οι αφυγραντήρες. Εξάλλου και παλιότερα, χωρίς αφυγραντήρες, και με χειρότερες μονώσεις ή καθόλου άλλες φορές, ο κόσμος αντιμετώπιζε τα προβλήματά του.

 

 

Παλιότερα τα καλοριφέρ ήταν αναμμένα διαρκώς και τα ντουβάρια δεν κρύωναν ποτέ. Η κρίση το άλλαξε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα τα καλοριφέρ ήταν αναμμένα διαρκώς και τα ντουβάρια δεν κρύωναν ποτέ. Η κρίση το άλλαξε αυτό.

Δε διαφωνώ, αλλά όταν και έξω έχει αυξημένη υγρασία, να περιμένουμε θαύματα από τους αφυγραντήρες; Το σκέφτομαι και εγω να αγοράσω αλλά μέτα το ρεύμα θα μου έρθει αυξημένο και δεν έχω τη δυνατότητα για σπατάλες. Εξάλλου, ένα κλειστό σπίτι, ότι και να κάνω, δε θα μαζεψει υγρασία;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα να γραψω την εμπιρια μου απο

Olimpia Splendid Aquaria 22

Σε σπιτι 70 τ.μ. κανει.Αν εχετε μεγαλυτερο σπιτι απο 70τ.μ. νομιζω οτι δε θα κανει δουλεια.
πολυ ακριβος για αυτο που κανει. (δεν ξερω βεβαια κ τουσ αλλους αφυγραντηρες δεν ειχα ποτε)
την υγρασια την κατεβαζει απο 65με 70 στο 50. σε κανα 15 ωρο. αλλα κατω απο 50 πολυ δυσκολα.
1.προβλημα του ειναι ο ελενχος που κανει οταν πιασει το ποσοστο υγρασιας που ζητας, κανει ελενχο καθε 3-4 λεπτα με τον ανεμηστηρα κ τον ακους οταν κοιμασε.θα μπορουσε να κανει ελενχο ανα 30 λεπτα 

ή και 1 ωρα η υγρασια δεν ανεβενει τοσο γρηγορα.

2. Απο θορυβο μετριο προς αρκετο θα μπορουσε να εχει και σκαλες ο ανεμιστηρας οπως τα a/c. Στο δωματιο που κοιμασε δε το βαζεις με τιποτα, στο χωλ υποφερετε.
3.Δεν εχει χρονοδιακοπτη.
Γενικα θα εψαχνα κατι αλλο απο αυτο το μοντελο. τον πηρα πριν απο 2 χρονια χωρις πολυ ψαξιμο. Αν επερνα τωρα θα κοιτουσα αυτα τα  3 πραγματα που ειπα πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nεότερα από την κατανάλωση του Morris MDE-2417:

Κατανάλωση στο Low: περίπου 272 -300 w/h,

Κατανάλωση στον ανεμιστήρα (δεν σβήνει ο ανεμιστήρας όταν πιάσει το ποσοστό υγρασίας): Λιγότερα από 50 watt την ώρα.

 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Διαβάσα αρκετά από τα ποστ του φόρουμ και έχω την εξής απορία. Οκ συμφωνώ στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας (60% πχ) αλλά οταν έξω έχει 90% δε το σώζει τίποτα. Εξάλλου, η εσωτερική υγρασία είναι και συνάρτηση της εξωτερικής εξάλλου. Όταν βρέχει για παράδειγμα είναι αναμενόμενο να ανέβει η υγρασία.

Όταν λείπεις από το σπίτι όλη μέρα και αυτό αναγκαστικά δεν αερίζεται, είναι λογικό να έχεις κάποια υγρασία και χαμηλές θερμοκρασίες. Δε νομίζω να είναι πανάκεια για όλους οι αφυγραντήρες. Εξάλλου και παλιότερα, χωρίς αφυγραντήρες, και με χειρότερες μονώσεις ή καθόλου άλλες φορές, ο κόσμος αντιμετώπιζε τα προβλήματά του.

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι κατά. Σκέφτομαι να πάρω και γω για την "αίσθηση" που σου έχει. Σε μένα, τώρα ανέβασε γύρω στο 65% όταν έξω έχει 90% και είναι όλα μούσκεμα. Οπότε το θεωρώ φυσιολογικό

Απλά βοηθά .Οι περισσότεροι σήμερα δεν έχουν αφυγραντηρες όπως και καταστήματα και επαγγελματικά που θερμένονται όπου και όπως .Επισης και πολλα σπιτια δεν άναβαν συχνά  καλοριφέρ και πριν την κρίση.την εβγαζαν με κάτι ηλεκτρικο ,κάποιο τζάκι ,οτιδήποτε ,γνωριζω πολλούς με θερμοσυσωρρευτες ήταν μόδα κάποτε επίσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά βοηθά .Οι περισσότεροι σήμερα δεν έχουν αφυγραντηρες όπως και καταστήματα και επαγγελματικά που θερμένονται όπου και όπως .Επισης και πολλα σπιτια δεν άναβαν συχνά  καλοριφέρ και πριν την κρίση.την εβγαζαν με κάτι ηλεκτρικο ,κάποιο τζάκι ,οτιδήποτε ,γνωριζω πολλούς με θερμοσυσωρρευτες ήταν μόδα κάποτε επίσης.

Συμφωνώ, εξάλλου η υγρασία επηρεάζει διαφορετικά τον καθένα μας. Όμως, μετά από ποιό σημείο θεωρείται ενοχλητική και πρέπει να αντιμετωπιστεί; Και το κυριότερο, σε πιο ύψος τη μετράμε; Δηλαδή αν έχω για 5 μέρες 60% σε ύψος 1.80 και 67% σε ύψος 2μιση μέτρων προφανώς κάτι δε πάει καλά. Τον χειμώνα είχα κοντά στο 55 σταθερά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...