Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καποια μοντελα βλεπω εχουν φιλτρο hepa, σαν προσθετο. Για τελειως καθαρο αερα, οπως στα κλιματιστικα.

Το θελουμε;

Νομίζω πως αναφέρουν κάποιοι κατασκευαστές ότι η χρήση φίλτρων μειώνει γύρω στο 10% την απόδοση στην αφύγρανση.

 

 

Απο το 70-75% στο 50-55% ειναι 30% πτωση υγρασιας, θα το νιωσετε αμεσα

ο χωρος σου θα εχει ποιο γλυκια θερμανση γιατι ο αερας θα ειναι στεγνοσ ,χωρισ υγρασια

 

Πάντως τώρα που έπεσε η θερμοκρασία έξω και κανονικά θα είχα κάποια κουφώματα να στάζουν νερό, δεν βλέπω παρά πολύ λίγους υδρατμούς στην γωνία, καμμία σχέση με πριν, στα προβληματικά κουφώματα. 

 

Ερώτηση: Αν ξέρει κανείς η UV-lamp στα Morris πως ξέρουμε ότι ανάβει ή όχι, ας μας διαφωτίσει γιατί είτε το πατάω το κουμπί είτε όχι, δεν βλέπω να ανάβει κάτι. Μήπως εννοεί το δαχτυλίδι που δείχνει το επίπεδο της υγρασίας;;;;

 

(http://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/MDE2016-MDE24167%20IM%20GR%20rev1.pdf)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα πρεπει να αναβει το κουμπι και να κανει απολυμανση μεσω uvlight εσωτερικα της συσκευης. Αν δεν αναβει ισως να στο αλλαξουν. Γιατι δεν πας στο skroutz, και να συμμετεχεις στην συζητηση του συγκεκριμενου μοντελου απαντανε αλλοι χρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σε σκέψη να βάλουμε αφυγραντήρα στο σπίτι και διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες έχω καταλήξει στον Meaco 20L. Αξίζει η αγορά αυτή ή είναι too much για Αθήνα Κέντρο; Το σπίτι 120 τμ που διαθέτει εξωτερική μόνωση, διπλά τζάμια (το ΠΕΑ αναφέρει ότι είναι κλάσης Γ) και θερμαίνεται καθημερινά με καλοριφέρ φυσικό αέριο.

 

Επίσης προτού δώσω 300 ευρώ, θα ήθελα να μου προτείνετε έναν αξιόπιστο και σχετικά ακριβή μετεωρολογικό σταθμό, για να μετρήσω την υγρασία σε κάθε δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω εχει hepa filter αυτο. Ειναι απ τα καλα κομματια ο maeco που εδειξες.

Μπορεις να παρεις και υγρομετρο, για οικονομια.

 

http://www.mediamarkt.gr/el/category/_μετεωρολογικοί-σταθμοί-636088.html

 

Ο δευτερος με τα 17 ευρω εχει καλες κρητικες.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, τι θα προτείνατε για χρήση σε υπόγειο 15 τετραγωνικά που θα λειτουργεί συνεχόμενα όλο το 24ωρο; Η θερμοκρασία δεν είναι υψηλή αλλά ούτε κάτω από 15-16C και με ενδιαφέρει να έχει όσο γίνεται πιο χαμηλή κατανάλωση. Δεν με ενδιαφέρει αν κάνει θόρυβο αλλά να έχει όσο μεγαλύτερο δοχείο γίνεται. Επίσης δεν θέλω να λειτουργεί συνεχόμενα για να αντιλαμβάνεται τα επίπεδα υγρασίας ή να ξεκινάει ανεμιστήρες και ιστορίες.

 

Θα άξιζε το εξής?

 

http://www.skroutz.gr/s/8108691/Gree-GDN-10AH.html

 

Με ενδιαφέρει πολύ ο κάδος να είναι 3-4 λίτρα.

Επεξ/σία από gousgounakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Ελειπα κι δεν μπορεσα να απαντησω στο φιλο

 

 

Δεν ξέρω τι ισχύει θεωρητικά αλλά με τα παραπάνω δεδομένα στο σπίτι μου θα έπρεπε να έχω

24kg υγρασία + όση μπαίνει όταν ανοίγουν οι πόρτες.

Σε θεωρητικό επίπεδο θα έπρεπε πριν μπω σπίτι να φοράω τα βατραχοπέδιλα μου.

 

Αρα θεωρητικα θα επρεπε να βαλεις μια φορα τον αφυγραντηρα και οταν φτασει εκει που θες (σχετικη υγρασια) να τον βαλεις πισω στο κουτι του και στην αποθηκη. Ομως εσυ τον εχεις συνεχεια σε stand by και λειτουργει οταν θελει. Μπορεις να μου πεις θεωρητικα γιατι το κανει αυτο?

 

Σε πρακτικό επίπεδο θα πω τι ισχύει τους 3 χειμώνες που χρησιμοποιώ αφυγραντήρα.

- Δεν έχω πλέον ίχνος μούχλας στους τοίχους. Παλιά κάθε βδομάδα έπρεπε να καθαρίζω με χλωρίνη.

 

α)Απαντησα και πιο πριν. Ειναι τουλαχιστον αστειο να νομιζεις οτι θα εξαφανισεις την μουχλα με χλωρινη. Μπες στον world health organisation να δεις τι λεει για την μουχλα και τον κινδυνο που βαζεις την υγεια σου

β)Δεν την βλεπεις. Δεν σημαινει οτι δεν την καλυπτεις πισω απο 1mm χρωματος

 

β) Η εμφανιση μουχλας εκτος απο την παραμετρο της υγρασιας εχει και αλλους λογους που εμφανιζεται.

Πχ Γιατι τα παλια σπιτια που ειναι τρυπητηρια δεν εχουν καθολου(εννοειται χωρις δομικα προβληματα)?. Γιατι ο αερας μπαινει και βγαινει κατα το δοκουν και για αλλους λιγο πιο περιπλοκους λογους.

 

Τι γινεται συνεχεια τωρα τελευταια? Αλλαζουν κουφωματα (θερμογεφυρα) με καινουργια   (μας συμβουλεψε ο γειτονας που τα ξερει αυτα καλα) δεν μονωνουν τους τοιχους (μεγαλεςςςςςςς θερμογεφυρες) και μεσα σε ενα χρονο τα ιδια παλια σπιτια που δεν ειχαν ποτε μουχλες γινονται παιδοτοπος μυκητων.

 

Που εμφανιζονται ΠΑΝΤΑ οι μουχλες. Πανω στα δοκαρια ,στις κολωνες και τις εδρασεις αυτων των 2 διπλα στις ΝΕΕΣ μπαλκονοπορτες και στα κατωκασια των ΝΕΩΝ παραθυρων.

Υπαρχει λογος γιαυτο

 

Στην δικια σου περιπτωση πχ εσυ αεριζεις το σπιτι σου η κρυωνεις και το εχεις κλειστο?

 

- τα τζάμια δεν στάζουν. Και βεβαια δεν σταζουν γιατι ο φυγραντηρας κανει με το αζημειωτο βεβαια (κοστος αγορας + λειτουργιας) αυτο που δεν κανεις εσυ τζαμπα με τον αερισμο του σπιτιου. Αφαιρει την υγρασια

 

- τα ρούχα στις ντουλάπες δεν βρωμάνε. Βρωμανε γιατι το υφασμα απορροφαει  ΠΟΛΥ υγρασια και δεν τα αεριζεις να πεσει αυτο . Ελπιζω να μην χρειαζεται να το εξηγησω

 

- πρώτα άναβα τα καλοριφές...δεν έπιανε ποτέ ούτε καν 20 βαθμούς και στο σπίτι κρυώναμε

- τώρα πιάνω άνετα τους 20 βαθμούς...το σπίτι το αισθάνεσαι ζεστό...ο καυστήρας κλείνει και ανοίγει όπως θα έπρεπε

 

Εδω τι να πρωτοπω. Εχεις μπερδεψει την βουρτσα με την χτενα. 

Οτι θερμοκρασια επιανες πριν πιανεις και τωρα. Δεν αλλαζει αυτο

Λες το σπιτι αισθανεται πιο ζεστο. Εδω ναι εχεις δικιο. Το ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ εσυ πιο ζεστο. Το comfort zone σου ειναι πχ 22C - 50 % RH. Πριν ηταν το σπιτι 22c 65% RH και το ενοιωθες πιο κρυο.

Ενας Ρωσσος πχ τι θα ελεγε με 22c και 65% RH. Γυναικα θελουμε αφυγραντηρα Η ανοιξε το παραθυρο και παμε για μπανιο?  

 

Μάλλον δεν έχει υπολογιστεί κάποια παράμετρος στις εξισώσεις και στα γραφήματα και τα αποτελέσματα δεν συμβαδίζουν

με την πραγματικότητα που νιώθεις όταν δουλεύουν αυτοί οι "άχρηστοι" αφυγραντήρες.

 

Εγω δεν ανελαβα να λυσω κανενα προβλημα. Αλλοι πριν απο εσενα ακομα και απο τοτε που ζουσαμε στις σπηλιες σκεφτηκαν οτι αν κλεισουν την εισοδο να μην μπαινει κρυος αερας και βγαινει οποτε γουσταρει και βαλουν φωτια να ζεσταθουν ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΝ πιο ανετα.

 

Απλα αργοτερα που ειχαμε τα μεσα ψαξαμε επιστημονικα  τι ειναι και ποιο το comfort zone του καθενα. 

Αυτο που λες εμπειρικα  "που νιωθεις οταν δουλεουν". 

 

Το προβλημα σου το ελυσες?  Χαλας ρευμα και ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ κιολας και θα συνεχισεις γιατι δεν ελυσες τιποτα

 

"Επι εποχες Πασοκ ψαχναμε για Υγραντηρες και τωρα ψαχνουμε για Αφυγραντηρες"

 

Πολυ σοφος ο κυριος που το ειπε. Τι να αλλαξε ομως. Μηπως αυτο εννοουν με την κλιματικη αλλαγη ? Ανεβεινει παγκοσμια η σχετικη υγρασια? 

 

χαχαχα

 

Η μηπως δουλευε η θερμανση σε τετοιο σημειο που πηγαινε η RH κατω απο το 30%. Αφυγραντηρας ηξερε κανεις τι ηταν? Μουχλες ειχε κανεις τοτε? Υγρασιες στα παραθυρα?Τα ρουχα μυριζαν?

 

Αντε στην υγεια σας πινει η ΔΕΗ.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή περιληπτικά: μην αγοράζετε αφυγραντήρες, δε χρειάζονται, ανοίξτε τα παράθυρα και ανάψτε τη θέρμανση. Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράματα, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εχει ενδιαφερον αν μπει κανεις εδω https://weathermap.netatmo.com/ και κοιταξει τι γινεται στην Ευρωπη

 

πχ  Σουηδια

post-181688-0-78956900-1487070671_thumb.jpg

 

 

Θα πρεπει τα ρουχα τους να μυριζουν και οι τοιχοι τους να ειναι μαυροι απο μουχλες

Πουλανε τοσους αφυγραντηρες εκει και διαφημιζουν θερμαντικα στρωματα και ενα σωρο βλακειες?

Η τα προοριζουν μονο για τους Ιθαγενεις της Υποσαχαριας ευρωπης

 

Τι κανουν ρε παιδι μου εκει πανω αναρωτιεμαι?


Δηλαδή περιληπτικά: μην αγοράζετε αφυγραντήρες, δε χρειάζονται, ανοίξτε τα παράθυρα και ανάψτε τη θέρμανση. Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράματα, έτσι;

 

Εχουν την χρηση τους αλλα οχι στα Ελληνικα σπιτια. Στην Κυπρο ναι Στο Ντουμπαι ναι Στο Καταρ ναι

Και οταν λεω αφυγραντηρες λεω για αφυγραντηρες οχι αυτα τα καλαμακια που ειναι το πολυ για 10m2 και γραφουν για μεχρι 100m2

 

Οι παλιοι ειχαν γνωσεις. Πραγματικα μου κανει εκπληξη που χαθηκε στο δρομο.

Δεν ανοιγαν παλια τα σπιτια τους? Δεν αεριζαν τα ρουχα τους?

Ολοι εχουμε τετοιες εικονες απο τους παππουδες μας

Ειχαν λεβητες - ενδοδαπεδιες και καυστηρες συμπυκνωσης?

Ενα τζακι και τιποτα αλλο. Δεν θυμαμαι να ηταν και ενεργειακο με σωληνες σε καθε δωματιο

Ειχαν a/c?

Αλλα εκαναν αλλα πραγματα που ξεχασαμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ επιστημονικά αυτά που λες αλλά συγνώμη δεν συμβαδίζουν με την πραγματικότητα.

 

Όταν αερίζω το σπίτι (ναι το κάνω και αυτό) δεν μπορώ να έχω ανοικτές τις μπαλκονόπορτες 24 ώρες.

Μετά από 30-40 λεπτά που θα τις κλείσω η υγρασία στο σπίτι μπορεί να έχει ανέβει ακόμα περισσότερο αλλά μπορεί και να έχει πέσει ανάλογα με το καιρό που επικρατεί.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, μετά από 1-2 ώρες με κλειστές μπαλκονόπορτες η υγρασία θα είναι και πάλι στα ύψη.

 

Συμπέρασμα:

ή θα πληρώνω 5€ τη μέρα σε ρεύμα για τον αφυγραντήρα (και θα πίνει στην υγειά μου η ΔΕΗ)

ή θα πληρώνω 5€ την ωρα σε πετρέλαιο (και θα πίνουν στην υγειά μου οι πετρελαιο-επιχειρήσεις)

 

Ο καθένας υπολογίζει τι τον συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να αεριζεις το,σπιτι 2 φορες την μερα απο 10 15 λεπτα το πολυ.δεν θα παγωσει το σπιτι ετσι ευκολα. Θελει ωρες για να παγωσει πραγματικα. Ο αερας παγωνει οχι τα αντικειμενα.

Οσο για τα υπολοιπα που αναφερει ο φιλος dionysg και αν χρειαζονται οι αφυγραντηρες, πραγματικα δεν ξερω. Στην πραξη ειναι η απαντηση. Οσοι πηραν, ειδαν διαφορα στην ατμοσφαιρα; Ή ψιλοπραματα

 

Οσο για την χαμυλη αφυγρανση που λεει ο dionysg στην ατμοσφαιρα πεφτει σιγουρα η υγρασια, δεν ξερω αν το κανει και απ τα ρουχα στις ντουλαπες επιπλα κτλ...εμεις κυριως αυτα θελουμε νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν αγοράσω τον αφυγραντήρα φέτος, το σπίτι αεριζόταν μέχρι και  8 ώρες την ημέρα (όσο λείπαμε στη δουλειά) και κάθε πρωινό όταν ξυπνούσαμε, τα τζάμια ήταν μούσκεμα από την υγρασία που φυλακιζόταν στο σπίτι από τη στιγμή που κλείναμε τα παράθυρα και μετά.

 

Σε παλαιότερο σπίτι που μέναμε, το οποίο έμπαζε από παντού, φυσικά και δεν είχαμε βρεγμένα τζάμια, ούτε μούχλα, αλλά το πρωί τα ρούχα που βάζαμε να πάμε δουλειά τα νιώθαμε βρεγμένα και την υγρασία να μας τρυπάει τα κόκκαλα. Και ναί, το σπίτι είχε ανοιχτά παράθυρα 8 ώρες την ημέρα, αλλά η υγρασία του εσωτερικού χώρου ήταν η ίδια με του εξωτερικού περιβάλλοντος, η οποία ήταν υψηλή.

 

PS: Μένω Λάρνακα, όπου η υγρασία είναι σχεδόν παντοτινή, χειμώνα-καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνει δουλειά επίσης σε σπίτι που αφήνεις βρεγμένα ρούχα μέσα? 

Θα κάνει δουλειά, απλώστρα με νοτισμένα ρούχα που δεν πρόλαβαν να στεγνώσουν έξω, στεγνώνει μέσα σε λίγες ώρες με τον αφυγραντήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...