Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραλλαγές προιόντων όπως συμφέρει κάθε εισαγωγέα κάθε φορά . Πρακτικά ,αν δεις ότι από κάποιο σημειο και μετα ζεστένεται,κάνει θόρυβο παραπάνω,ζορίζεται λόγω κατασκευής,παρτίδας,οτιδήποτε έτυχε ,το σταματάς όπως κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, σκέφτομαι και εγώ να κάνω μία αγορά αφυγραντήρα. Πρόκειται για το σαλόνι του σπιτιού όπου κάθονται σχεδόν όλη μέρα οι γονείς μου, με θερμοκρασία μόνιμα στους 18-21 βαθμούς αλλά και υγρασία, που κυμαίνεται μεταξύ 55-75% ανάλογα τον καιρό. Ο χώρος είναι στα 20 τετραγωνικά οπότε ένας που καλύπτει τα 40τ.μ λογικά θα μου είναι αρκετός.
Έχετε να προτείνεται κάποιον απο τους παρακάτω;
 

Singer SDHM-10DI με ιονιστη: 109€ 
Toyotomi TDEH-10U: 115€ 
Singer SDHM-10M: 117€ 
Inventor Care 10l: 129€ 
Philco CUBE 3: 129€ 
Ιnventor care c2-12l: 145€

Ευχαριστώ πολύ.
 

Επεξ/σία από teo_3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σκέφτομαι και εγώ να κάνω μία αγορά αφυγραντήρα. Πρόκειται για το σαλόνι του σπιτιού όπου κάθονται σχεδόν όλη μέρα οι γονείς μου, με θερμοκρασία μόνιμα στους 18-21 βαθμούς αλλά και υγρασία, που κυμαίνεται μεταξύ 55-75% ανάλογα τον καιρό. Ο χώρος είναι στα 20 τετραγωνικά οπότε ένας που καλύπτει τα 40τ.μ λογικά θα μου είναι αρκετός.

Έχετε να προτείνεται κάποιον απο τους παρακάτω;

 

Singer SDHM-10DI με ιονιστη: 109€ 

Toyotomi TDEH-10U: 115€ 

Singer SDHM-10M: 117€ 

Inventor Care 10l: 129€ 

Philco CUBE 3: 129€ 

Ιnventor care c2-12l: 145€

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Το singer 10M  δεν θα το κοιτούσα ούτε με σφαίρες μιας και δεν έχει ρύθμιση επιθυμητής υγρασίας στον χώρο σου . 

Επίσης το Philco cube ναι μεν έχει ρύθμιση επιθυμητής υγρασίας αλλά μόνο 3 συγκεκριμένες τιμές που είναι : 40-50-60 % και λειτουργία cont 

 

Απο κει και πέρα  εγώ θα κοιτούσα η για το toyotomi ή για το inventor care 10lt ή 12lt

Απο χαρακτηριστικά είναι και τα 3 πολύ καλά και έχουν ηλεκτρονική ρύθμιση επιθυμητής υγρασίας σε διάφορα επίπεδα. 

Εκει που βλέπω να υπερτερουν τα 2 Care είναι στην εγγύηση . 3 χρόνια δίνει η Inventor αντί για 2 που δίνει η toyotomi .

Τον Care τον έχω στο χωριό μου για τους παπούδες και είμαι ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα . 

 

Οπότε για μένα κοιτάς ανάμεσα σε αυτά τα 3 μοντέλα . Τα 2 της inventor και της toyotomi .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το singer 10M  δεν θα το κοιτούσα ούτε με σφαίρες μιας και δεν έχει ρύθμιση επιθυμητής υγρασίας στον χώρο σου . 

Επίσης το Philco cube ναι μεν έχει ρύθμιση επιθυμητής υγρασίας αλλά μόνο 3 συγκεκριμένες τιμές που είναι : 40-50-60 % και λειτουργία cont 

 

Απο κει και πέρα  εγώ θα κοιτούσα η για το toyotomi ή για το inventor care 10lt ή 12lt

Απο χαρακτηριστικά είναι και τα 3 πολύ καλά και έχουν ηλεκτρονική ρύθμιση επιθυμητής υγρασίας σε διάφορα επίπεδα. 

Εκει που βλέπω να υπερτερουν τα 2 Care είναι στην εγγύηση . 3 χρόνια δίνει η Inventor αντί για 2 που δίνει η toyotomi .

Τον Care τον έχω στο χωριό μου για τους παπούδες και είμαι ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα . 

 

Οπότε για μένα κοιτάς ανάμεσα σε αυτά τα 3 μοντέλα . Τα 2 της inventor και της toyotomi .

 

 

Και η αλήθεια είναι ότι ο Philco έχει αρκετές καλές κριτικές απο χρήστες και ψυκτικό υγρό r410a που φίλος ψυκτικός μου είχε πει ότι είναι καλύτερο απο το r134a αν και δε θυμάμαι το γιατί.

Το Toyotomi μου φαίνεται αρκετά καλό vfm όντως αλλά δε βρίσκω καθόλου γνώμες χρηστών και έχει σχεδόν όλα τα μοντέλα σε προσφορά. Για τα Inventor επίσης παίρνω καλές κριτικές και απο γνωστό μου.

Σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε αν υπάρχει θέμα να λειτουργεί συνεχώς ο αφυγραντήρας, μήπως πρέπει να τον σταματάω για κάποια ώρα για να κρυώνουν τα εξαρτήματα του; Δουλεύει περίπου 40 ώρες συνέχεια τώρα.

 

Τελευταία ένδειξη γύρω στο 55-57%.

Τα κλιματιστικα και οι αφυγραντηρες εχουνε κατασκευαστει για συνεχη χρηση και τα 2 ειναι μηχανεσ τεχνιτου κλιματος

Με ορθη χρηση ορισμου λογικησ θερμοκρασιας ή υγρασιας δεν εχουνε κανενα θεμα να ειναι συνεχεια σε λειτουργια

Για παραδειγμα στον αφυγραντηρα αν εχουμε 55% ρυθμισμενο που ειναι αρεστο % για τους περισσοτερους ανθρωπους δεν εχει;ς κανενα θεμα

Ο αφυγραντηρας με μια τετοια ρυθμιση μετα τισ πρωτες 10 ημερες που θα στεγνωσει εντελωσ το χωρο απλα θα ανοιγοκλεινει σε τακτα χρονικα διαστηματα

Το continues ειναι για συγκεκριμενες εφαρμογες οπως για παραδειγμα στεγνωμα χωρου μετα απο πλυμιρισμα ή βαψιμο 

Σε αυτο το mode αγνοει το % υγρασιας και ειναι σε συνεχη λειτουργια χωρισ να σταματαει ποτε, ειδικα αν του βαλεις και σωληνα αποχετευσης για συνεχη αποστραγγιση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλιματιστικα και οι αφυγραντηρες εχουνε κατασκευαστει για συνεχη χρηση και τα 2 ειναι μηχανεσ τεχνιτου κλιματος

Με ορθη χρηση ορισμου λογικησ θερμοκρασιας ή υγρασιας δεν εχουνε κανενα θεμα να ειναι συνεχεια σε λειτουργια

Για παραδειγμα στον αφυγραντηρα αν εχουμε 55% ρυθμισμενο που ειναι αρεστο % για τους περισσοτερους ανθρωπους δεν εχει;ς κανενα θεμα

Ο αφυγραντηρας με μια τετοια ρυθμιση μετα τισ πρωτες 10 ημερες που θα στεγνωσει εντελωσ το χωρο απλα θα ανοιγοκλεινει σε τακτα χρονικα διαστηματα

Το continues ειναι για συγκεκριμενες εφαρμογες οπως για παραδειγμα στεγνωμα χωρου μετα απο πλυμιρισμα ή βαψιμο 

Σε αυτο το mode αγνοει το % υγρασιας και ειναι σε συνεχη λειτουργια χωρισ να σταματαει ποτε, ειδικα αν του βαλεις και σωληνα αποχετευσης για συνεχη αποστραγγιση

Αυτό ήθελα να ρωτήσω, σε πόσες μέρες λογικά θα έχει 'στεγνώσει' το σπίτι. Κάπου είχα διαβάσει για 3ημερο, εσύ υπολογίζεις ότι 10 μέρες είναι αρκετές.

 

Η αφύγρανση κρατάει περισσότερη ώρα την θερμοκρασία του σπιτιού σταθερή; δηλ. π.χ αν είχες 20 βαθμούς ρυθμισμένη την θερμοκρασία του χώρου, τώρα με τον αφυγραντήρα θα ανάψουν λιγότερες φορές τα καλοριφέρ γιατί δεν θα πέφτει γρήγορα η θερμοκρασία του χώρου ή δεν έχει σχέση και απλά είναι θέμα αίσθησης της ζέστης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O σωστός τρόπος λειτουργίας είναι πάντα ότι αναφέρουν οι οδηγίες χρήσης της συσκευασίας του προιόντος ,αυτό έχεις πάρει σε μηχάνημα ,όχι τι γνωρίζει καθένας από άλλες περιπτώσεις.Ο κάθε κατασκευαστής ξέρει καλύτερα από οποιοδήποτε.Αν δεν αναφέρουν οι οδηγίες, ρωτάς την υποστήριξη του προιόντος τι ισχύει σε σχέση με ότι διαφημίζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήθελα να ρωτήσω, σε πόσες μέρες λογικά θα έχει 'στεγνώσει' το σπίτι. Κάπου είχα διαβάσει για 3ημερο, εσύ υπολογίζεις ότι 10 μέρες είναι αρκετές.

 

Η αφύγρανση κρατάει περισσότερη ώρα την θερμοκρασία του σπιτιού σταθερή; δηλ. π.χ αν είχες 20 βαθμούς ρυθμισμένη την θερμοκρασία του χώρου, τώρα με τον αφυγραντήρα θα ανάψουν λιγότερες φορές τα καλοριφέρ γιατί δεν θα πέφτει γρήγορα η θερμοκρασία του χώρου ή δεν έχει σχέση και απλά είναι θέμα αίσθησης της ζέστης;

H αφυγρανση αφαιρει το νερο απο τον αερα σαν αποτελεσμα των στεγωνει

Οταν ο αερας ειναι στεγνος χρειαζομαστε λιγοτερη ενεργεια για να το θερμανουμε με οποιοδηποτε μεσο (ac,θερμαντικο,κεντρικη θερμανση). Γεγονος που σημαινει οτι πιανουμε ποιο γρηγορα την επιθυμητη θερμοκρασια και το θερμαντικο σωμα σταματαει ποιο συντομα

Οσο αφορα την αισθηση απο το ανθρωπο αν εισαι σε χωρο με 20C και 80% υγρασια νιωθεις συγκριο και να σε διαπερναει το κρυο. Αν τωρα στους 20C η υγρασια ειναι 45% φτανεις στο να αισθανεσαι ζεστα

Τα παραπανω μπορουνε να τα πιστοποιηθουνε απο χρηστες αφυγραντηρων ειδικα οταν αποκτουν εμπειρια απο το 2ο φθινοπωρο και χειμωνα χρησης αυτου του μεσου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό με την λιγότερη ενέργεια θέρμανσης, αλλά μόνο αυτό με την αίσθηση κρύου/ζέστης?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αφυγρανση αφαιρει το νερο απο τον αερα σαν αποτελεσμα των στεγωνει

Οταν ο αερας ειναι στεγνος χρειαζομαστε λιγοτερη ενεργεια για να το θερμανουμε με οποιοδηποτε μεσο (ac,θερμαντικο,κεντρικη θερμανση). Γεγονος που σημαινει οτι πιανουμε ποιο γρηγορα την επιθυμητη θερμοκρασια και το θερμαντικο σωμα σταματαει ποιο συντομα

Οσο αφορα την αισθηση απο το ανθρωπο αν εισαι σε χωρο με 20C και 80% υγρασια νιωθεις συγκριο και να σε διαπερναει το κρυο. Αν τωρα στους 20C η υγρασια ειναι 45% φτανεις στο να αισθανεσαι ζεστα

Τα παραπανω μπορουνε να τα πιστοποιηθουνε απο χρηστες αφυγραντηρων ειδικα οταν αποκτουν εμπειρια απο το 2ο φθινοπωρο και χειμωνα χρησης αυτου του μεσου

Κατατοπιστική η εξήγηση, ευχαριστώ, πάντως είχα τολμήσει να κατεβάσω ένα βαθμό την θερμοκρασία τις προηγούμενες μέρες που είχε φτιάξει ο καιρός και τώρα που έπιασε κρύο πάλι και νόμιζα ότι με τις 2-3 μέρες λειτουργίας του αφυγραντήρα θα ήμουν οκ, το ένιωσα το σύγκριο και την ξαναανέβασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχε υποψη σου οτι με τα μεγαλα κρυα προ 10  ημερου η υγρασια του περιβαλοντος ειχε πεσει.

Οταν η θερμοκρασια το τελευταιο 10 ημερο ανεβηκε, παραλληλα η εξωτερικη υγρασια περιβαλοντος ανεβηκε κατακορυφα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι πήρατε και δεν είχατε νερό στους τοίχους και μούχλα, είδατε διαφορά στην ατμόσφαιρα;

Nαι ! Σημασία έχει η σχετική υγρασία του χώρου σου να κυμαίνεται κάπου μεταξύ 45-55 %  (το εύρος αυτό είναι ένα κοινά αποδεκτό εύρος όπου έχει προκύψει απο έρευνες και στατιστικούς πίνακες ). Αυτό είναι το ιδανικό εύρος σχετικής υγρασίας για να πετύχουμε συνθήκες άνεσης στον χώρο μας, δηλαδή (να το πω και πιο απλά )να νιώθουμε "ευχάριστα" . Ο αφυγραντήρας φροντίζει να μειώνει τα επίπεδα υγρασίας στον  "προβληματικό" σου χώρο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι πήρατε και δεν είχατε νερό στους τοίχους και μούχλα, είδατε διαφορά στην ατμόσφαιρα;

Απο το 70-75% στο 50-55% ειναι 30% πτωση υγρασιας, θα το νιωσετε αμεσα

ο χωρος σου θα εχει ποιο γλυκια θερμανση γιατι ο αερας θα ειναι στεγνοσ ,χωρισ υγρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...