Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ποια αντιπαράθεση, δε λύνουμε περιουσιακά.
Απλά διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, σύμφωνα με το διάγραμμα Mollier που ανέβασες, ένα σπίτι 80τ.μ. και ύψους 3μ, (240κ.μ αέρα) στους 22 βαθμούς ο αέρας έχει περίπου 3,5 κιλά νερό με 70% υγρασία και περίπου 4,5 κιλά με 100% υγρασία.
Αν μια τετραμελής οικογένεια παράγει 24 κιλά νερό όπως έγραψες και έρθουν και πέσουν στα 4,5 του κορεσμένου αέρα (100%), δεν έχεις αυτόματα καταρράκτες στους τοίχους;

 

 

Να μιλησουμε για φαντασια η πραγματικοτητα?

Στην πραγματικοτητα οχι δεν γινεται καταρακτης. Γιατι? Το εχω γραψει σε 2 μυνηματα

 

post-181688-0-59737100-1486476935_thumb.jpg

 

ΤΟΤΕΕ τομος 1 σελ 79 και περα.  

 

Στα παλια κτηρια πανε οι αλλαγες αερα συννεφο. Αν εισαι απο τους μοντερνους που εχουν ασχολειθει με Nzeb ακομα και εκει το ελαχιστο ειναι 0.6 αλλαγες αερα /h. Και μιλαμε για κτηρια που εχουμε την μεγαλυτερη αεροστεγανοτητα που μπορει να επιτευχθει μεχρι σημερα αλλιως δεν μπορεις να πιστοποιηθεις ως Nzeb.

Αλλα ακομα και σε αυτα εχουμε μηχανικο αερισμο για να μην εχουμε συγκεντωση CO και CO2 καθως και επιθημητη Υγρασια - Θερμοκρασια 

 

Στην φαντασια ναι ειναι πιθανο. Αν εχουμε ανιουσα υγρασια και (ασε την ανιουσα) πχ αμονωτα στοιχεια και ειχαμε +24kg νερου και δεν ανοιγαμε ποτε τα παραθυρα και πλεναμε, μαγειρευουμε, απλωνουμε ρουχα στο καλοριφερ τοτε ναι θα ειχαμε καταρρακτη. Αλλα νομιζω δεν μιλαω για δομικα προβληματα πιο πανω αν δεν κανω λαθος.

Αν εχουμε μπαινουμε σε αλλα χωραφια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Dionysg αυτο που μετρανε οι μετεορολογικοι σταθμοι που εχει ο καθενας μας σπιτι του, τι ειναι; Δηλαδη αν μπαζουν τα κουφωματα και εχω υγρασια τι να κανω; (Ωραια τα γραφηματα αλλα πλζ οχι αλλα σε πιστευουμε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετρανε σχετικη υγρασια 

Τι σημαινει εχεις υγρασια? Υγροποιηση στα τζαμια ? Αυξημενη σχετικη υγρασια στο χωρο? Σταμπες λευκες στους τοιχους (ή πρασινη / μαυρη μουχλα)? Υγροποιηση στους τοιχους ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω, τι μετραει; Σχετικη υγρασια και αυτο;

http://penteli.meteo.gr/stations/athens/

 

Ποια η διαφορα αυτου με αυτα που εχουμε σπιτι; Οι γιατροι γιατι λενε 55% και οχι πανω απο 60% υγρασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ισχύει θεωρητικά αλλά με τα παραπάνω δεδομένα στο σπίτι μου θα έπρεπε να έχω

24kg υγρασία + όση μπαίνει όταν ανοίγουν οι πόρτες.

Σε θεωρητικό επίπεδο θα έπρεπε πριν μπω σπίτι να φοράω τα βατραχοπέδιλα μου.

 

 

Σε πρακτικό επίπεδο θα πω τι ισχύει τους 3 χειμώνες που χρησιμοποιώ αφυγραντήρα.

- Δεν έχω πλέον ίχνος μούχλας στους τοίχους. Παλιά κάθε βδομάδα έπρεπε να καθαρίζω με χλωρίνη.

- τα τζάμια δεν στάζουν

- τα ρούχα στις ντουλάπες δεν βρωμάνε

- πρώτα άναβα τα καλοριφές...δεν έπιανε ποτέ ούτε καν 20 βαθμούς και στο σπίτι κρυώναμε

- τώρα πιάνω άνετα τους 20 βαθμούς...το σπίτι το αισθάνεσαι ζεστό...ο καυστήρας κλείνει και ανοίγει όπως θα έπρεπε

 

Μάλλον δεν έχει υπολογιστεί κάποια παράμετρος στις εξισώσεις και στα γραφήματα και τα αποτελέσματα δεν συμβαδίζουν

με την πραγματικότητα που νιώθεις όταν δουλεύουν αυτοί οι "άχρηστοι" αφυγραντήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δικιά μου περίπτωση, στο διαμέρισμα που μένουμε, κατασκευής 2006, κάθε χειμώνα τα τζάμια το πρωί ήταν μούσκεμα από πάνω εως κάτω από το νερό, με αποτέλεσμα να αρχίσει να δημιουργείται μούχλα γύρω από τα κουφώματα.

 

Επίσης η αίσθηση της ζέστης δεν ήταν καλή. Ένιωθες δηλαδή την υγρασία στο χώρο.

 

Το σπίτι αεριζόταν καθημερινώς, αλλά αυτό δεν έλυνε το πρόβλημα, διότι αφενός το σπίτι πάγωνε και ήθελε περισσότερο χρόνο να ξαναζεσταθεί, αφετέρου όταν κλείναμε, η υγρασία ξαναανέβαινε από τη δραστηριότητα στο σπίτι (μαγείρεμα, μπάνιο, πλύσιμο πιάτων, βραστήρες νερού κλπ). Δεν το συζητάω καν για τις περιπτώσεις που η υγρασία εξωτερικού χώρου είναι 75% και άνω.

 

Από τη στιγμή που βάλαμε αφυγραντήρα, τα αποτελέσματα που είχαμε ήταν τα εξής:

 

- Σταμάτησαν να μουσκεύονται τα τζάμια

- Η υγρασία είναι πάντα γύρω στο 60%

- Σταμάτησε να εμφανίζεται μούχλα στα κουφώματα

- Νιώθουμε άνετα με λιγότερη θέρμανση (20 βαθμούς)

- Ο λογαριασμός του ρεύματος πήγε επάνω περίπου 20 ευρώ το μήνα ( 17,6 cent η κιλοβατώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον αρθρο απο το σκρουτζ για αυτον που θελει πληροφοριες για τους αφυγραντηρες

http://www.skroutz.gr/guides/61.Pos-na-epilexo-ton-katallilo-afygrantira-gia-tin-ygrasia-sto-spiti-mou.html?utm_campaign=guides&utm_medium=proposer&utm_source=guides_449

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κι εγώ είδα την προσφορά και τον παρήγγειλα, να δούμε τι αποτελέσματα θα έχουμε.Τα 5 χρόνια εγγύηση σε κάνουν να νιώθεις μια ασφάλεια πάντως.

 

Πάντως μου φαίνεται για μια υπερτιμημένη αγορά αυτή των αφυγραντήρων, ιδίως αν δεις αντίστοιχα μοντέλα άλλων εταιρειών στην Ευρώπη που εδώ πωλούνται σε πολύ πιο αυξημένη τιμή.

Νεώτερα από το μέτωπο! 

Πρώτες εντυπώσεις: 

- ο θόρυβος στο low που το έχω βάλει είναι ανεκτός,μοιάζει με θόρυβο μικρού κλιματιστικού, όντως στο 1m είναι γύρω στα 42db και στο high δεν είδα αξιοσημείωτη διαφορά στην μέτρηση (μέσω εφαρμογής στο κινητό βεβαίως).

- Σαν κατασκευή αξιοπρεπής, δεν είναι φτερό στον άνεμο, περίπου 15 κιλά. Θα ήθελα να έχει μια χειρολαβή για να το μετακινώ πιο εύκολα, αλλά ζεις και χωρίς αυτό.  Έχει χειρολαβή τελικά, δεν την είχα προσέξει.

- Σαν αποτέλεσμα αφύγρανσης: δουλεύοντας για περίπου 8 ώρες γέμισε το δοχείο νερού και σταμάτησε, το δοχείο είναι 4 λίτρων όπως λένε οι προδιαγραφές αλλά αδειάζοντας το σε ένα πλαστικό δοχείο 4 λίτρων δεν το γέμισε, πρέπει να πήρε περίπου 3 λίτρα όπως το είδα.

- Το υγρόμετρο που έχω στο σπίτι έδειχνε πριν βάλω τον αφυγραντήρα 88%(ενώ συνήθως δείχνει γύρω στο 84%). Το υγρόμετρο του αφυγραντήρα έδειχνε 78-79%. Δεν ξέρω ποιου η ένδειξη είναι πιο σωστή. Το πρωί ο αφυγραντήρας έδειχνε 65% και το υγρόμετρο 79-80%.

Επεξ/σία από nkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματησε γιατι επρεπε να σταματησει ή σταματησε γτ γεμισε το δοχειο; 4 λιτρα γραφει, αν σταματαει απο τα 3 δεν λεει. Αλλο αφυγραντηρα ειχες ποτε;

Το συστηνεις; Ή κατι σε χαλαει; Αυτα για τις διαφορετικες μετρησεις, κατι απο τα 2 δεν μετραει σωστα. Εποσης βλεπω δεν καταφερε να ριξει την υγρασια. Ή το εκλεισες το βραδυ;

Ευχαριστουμε για τα νεα απ το μετωπο. Περιμενουμε και αλλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεώτερα από το μέτωπο! 

Πρώτες εντυπώσεις: 

- ο θόρυβος στο low που το έχω βάλει είναι ανεκτός,μοιάζει με θόρυβο μικρού κλιματιστικού, όντως στο 1m είναι γύρω στα 42db και στο high δεν είδα αξιοσημείωτη διαφορά στην μέτρηση (μέσω εφαρμογής στο κινητό βεβαίως).

- Σαν κατασκευή αξιοπρεπής, δεν είναι φτερό στον άνεμο, περίπου 15 κιλά. Θα ήθελα να έχει μια χειρολαβή για να το μετακινώ πιο εύκολα, αλλά ζεις και χωρίς αυτό.

- Σαν αποτέλεσμα αφύγρανσης: δουλεύοντας για περίπου 8 ώρες γέμισε το δοχείο νερού και σταμάτησε, το δοχείο είναι 4 λίτρων όπως λένε οι προδιαγραφές αλλά αδειάζοντας το σε ένα πλαστικό δοχείο 4 λίτρων δεν το γέμισε, πρέπει να πήρε περίπου 3 λίτρα όπως το είδα.

- Το υγρόμετρο που έχω στο σπίτι έδειχνε πριν βάλω τον αφυγραντήρα 88%(ενώ συνήθως δείχνει γύρω στο 84%). Το υγρόμετρο του αφυγραντήρα έδειχνε 78-79%. Δεν ξέρω ποιου η ένδειξη είναι πιο σωστή. Το πρωί ο αφυγραντήρας έδειχνε 65% και το υγρόμετρο 79-80%.

δοκιμασε να αλλαξεις μπαταριες στο υγρομετρο να δεις οτι δουλευει σωστα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σταματησε γιατι επρεπε να σταματησει ή σταματησε γτ γεμισε το δοχειο; 4 λιτρα γραφει, αν σταματαει απο τα 3 δεν λεει. Αλλο αφυγραντηρα ειχες ποτε;

Το συστηνεις; Ή κατι σε χαλαει; Αυτα για τις διαφορετικες μετρησεις, κατι απο τα 2 δεν μετραει σωστα. Εποσης βλεπω δεν καταφερε να ριξει την υγρασια. Ή το εκλεισες το βραδυ;

Ευχαριστουμε για τα νεα απ το μετωπο. Περιμενουμε και αλλα...

Καλησπέρα, 

  σταμάτησε γιατί χτύπησε το κουδούνι! ότι γέμισε ο κάδος. Έτυχε και είχα μπετονάκι από απιονισμένο νερό και σκέφτηκα να το βάλω εκεί. Και μάλιστα αυτά είναι 4λίτρων. Αλλά όπως έγραψα δεν γέμισε. 

Για να το συστήσω πρέπει να το δω σε βάθος χρόνου αν μου κάνει δουλειά. Δεν είμαι πωλητής οπότε δεν βιάζομαι ούτε να συστήσω ούτε να αποθαρρύνω κανέναν.

Όχι, είναι πρώτη αγορά αφυγραντήρα.

Προφανώς κάποιο από τα 2 δεν μετράει καλά, μάλλον πρέπει να δανειστώ κανένα άλλο για να δω προς τα που κλίνει η ζυγαριά.

 

Την υγρασία την έριξε,από 78% σε 65% σε 8 ώρες, αλλά δεν ξέρω αν έπρεπε να την ρίξει πιο γρήγορα, το περίμενα να πέσει πιο εντυπωσιακά να σου πω την αλήθεια ακούγοντας γνωστούς με τους δικούς τους. Αλλά πιθανότατα να έχουν και πιο 'δυνατούς' compressors(και μεγαλύτερη κατανάλωση βεβαίως).

 

Όχι δεν το έκλεισα από χθες βράδυ καθόλου, αυτή την στιγμή έχει πέσει στο 57% (και 75% στο υγρόμετρο από 88% χθες, γκρρρρ) και γέμισε άλλη μία φορά τον κάδο.

δοκιμασε να αλλαξεις μπαταριες στο υγρομετρο να δεις οτι δουλευει σωστα !!!!

Λες;;;;;; το είχες πάθει κι εσύ;

αν βρω μπαταρίες θα το κάνω και θα σας πω. Υποτίθεται πάντως ότι είναι και εταιρείας που εξειδικεύεται σε τέτοιες συσκευές, παρότι το συγκ/νο δεν είναι επαγγελματικό. Ευχαριστώ για την ιδέα! B)

 

Νεώτερα: Μπαταρίες καινούργιες βρέθηκαν αλλά το αποτέλεσμα είναι σχεδόν το ίδιο, από 75% είμαι τώρα στο 73% στο υγρόμετρο και 56-57% στον αφυγραντήρα. Μια διαφορά 16 μονάδων δηλαδή, δεν είναι και λίγη.

Δεν ξέρω μήπως ο αφυγραντήρας επειδή το έχει το υγρόμετρο ενσωματωμένο επηρεάζεται από την αφύγρανση που κάνει και δίνει πιο 'ξηρά' νούμερα απ'ότι το εξωτερικό υγρόμετρο.

Επεξ/σία από nkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και ο Zambezi απο τον platinum είχαν 10 μονάδες διαφορά στην ένδειξη υγρασίας με τον platinum να δείχνει όσο κι ένα υγρασιόμετρο πιο είχα.

 

Ξέρετε αν υπάρχει θέμα να λειτουργεί συνεχώς ο αφυγραντήρας, μήπως πρέπει να τον σταματάω για κάποια ώρα για να κρυώνουν τα εξαρτήματα του; Δουλεύει περίπου 40 ώρες συνέχεια τώρα.

 

Τελευταία ένδειξη γύρω στο 55-57%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι γράφουν οι οδηγίες χρήσης ,σε άλλη φίρμα και μοντέλο έχει κουμπί για συνεχή λειτουργία  μέχρι να γεμίσει ο κάδος, αλλά απομονώνει κάποιες λειτουργίες . Η Ιnventor απο πλευρά της γενικά διαφημίζει συνεχή λειτουργία.Καθένας τα δικά του.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι γράφουν οι οδηγίες χρήσης ,σε άλλη φίρμα και μοντέλο έχει κουμπί για συνεχή λειτουργία  μέχρι να γεμίσει ο κάδος, αλλά απομονώνει κάποιες λειτουργίες . Η Ιnventor απο πλευρά της γενικά διαφημίζει συνεχή λειτουργία.Καθένας τα δικά του.

 

 

 

ναι, αυτό για την συνεχή λειτουργία το έχουν για το στέγνωμα ρούχων.

 

Και μια διόρθωση από τις πρώτες εντυπώσεις που είχα γράψει: Τελικά έχει χερούλι για να το κουβαλήσεις, δεν το είχα προσέξει όταν το ξεπακέταρα επειδή είναι χωνευτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...