Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Βέβαια αν είναι ένα 24αρι μόνο, δεν φτάνει για 80tm και για αυτό δεν πάει πάνω από 19 βαθμούς η θερμοκρασία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπραβο icsd08063 

Αυτο το ερωτημα εχει τεθει απο πολλους και ερχεσαι με απλο τροπο(αρκετη υπομονη) να δωσεις το αποτελεσμα 

Mε ενα πρακτικο τροπο μασ απεδειξες οτι τα ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΥΓΡΑΝΣΗ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ.

Ναι χρειαζεται να εχεις και αφυγραντηρα, ειδικα τωρα με το μαλακωμα της θερμοκραΣΙΑς θα εχει και ανοδο της υγρασιας

 

Το ερώτημα τώρα είναι, τι αφυγραντήρα παίρνω???

 

 

Βέβαια αν είναι ένα 24αρι μόνο, δεν φτάνει για 80tm και για αυτό δεν πάει πάνω από 19 βαθμούς η θερμοκρασία...

 

Το κλιματιστικό που έχω είναι το Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE. Αρκετά καλό πιστεύω. Δεν έχω βάλει άλλο διότι έχω και ενεργειακό τζάκι, αρκετά μεγαλύτερο από τα κ.μ. που απαιτεί το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω μια ερώτηση σήμερα έφτασε με βροχή να δείχνει υγρασία 70 τα 100. Ο αφυγραντήρας δούλευε όλη μερα και μετά από πολλή ώρα έπεσε στο 60 με δυσκολια. Εχω τον inventor Eva II E2-ION20L σε 80 τμ σπίτι μήπως να πάρω ποιο μεγάλο για το σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το κλιματιστικό που έχω είναι το Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE. Αρκετά καλό πιστεύω. Δεν έχω βάλει άλλο διότι έχω και ενεργειακό τζάκι, αρκετά μεγαλύτερο από τα κ.μ. που απαιτεί το σπίτι.

Άρα φαντάζομαι ότι όταν ανάβεις και το ενεργειακό τζάκι πάει πάνω από 19 βαθμούς, kk...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα τώρα είναι, τι αφυγραντήρα παίρνω???  Το κλιματιστικό που έχω είναι το Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE. Αρκετά καλό πιστεύω. Δεν έχω βάλει άλλο διότι έχω και ενεργειακό τζάκι, αρκετά μεγαλύτερο από τα κ.μ. που απαιτεί το σπίτι.

Το κλιματιστικο για τον χώρο που περιγράφεις ,συνθηκες απο κρυο ,και ιδιομορφία  ψηλοταβανο κλπ δεν είναι αρκετο ή σε λάθος θέση .Θα το δεις και απο τη κατανάλωση.Δοκίμασε και άλλες ρυθμίσεις αναλογα τι γραφουν οι οδηγίες .Καποια αναφερουν ρύθμιση συνεχης λειτουργίας για να κρατα θερμοκρασία ,αλλα πληρωνεις ρευμα,αλλα κανουν καλυτερη δουλεια στο Αuto.Πολλοι πάντως βαζουν οροφης μηχανηματα σε τετοιες περιπτώσεις ή 2 κλιματιστικα αναλογα.Ειδικα όταν έχεις και άλλο μέσο θερμανσης και θέλεις τωρα και βοηθητικο ,ένας λόγος παραπάνω να δουν τον χωρο και να σου προτείνουν λυση με όχι όμως τι πουλανε .Ρωτας επιτόπου αρκετους μέχρι να καταληξεις.Κατανάλωση θορυβο θαχεις και μεχρι να αποδώσει ο αφυγραντήρας ,και σε λαθος επιλογη θα έχεις γεμισει ασκοπα απο μηχανηματα χωρις νασαι ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω μια ερώτηση σήμερα έφτασε με βροχή να δείχνει υγρασία 70 τα 100. Ο αφυγραντήρας δούλευε όλη μερα και μετά από πολλή ώρα έπεσε στο 60 με δυσκολια. Εχω τον inventor Eva II E2-ION20L σε 80 τμ σπίτι μήπως να πάρω ποιο μεγάλο για το σπίτι?

Οχι απλα αφησε το να δουλεψει περισσοτερες ωρες, βρισκομαστε σε περιοδο με υψηλη υγρασια γιατι εχει ανεβει η θερμοκρασια και λιωνουν τα παντα μετα απο ενα μηνα συνεχομενο βαρυ χειμωνα

Επισης καθαρισε συχνα το φιλτρο του αφυγραντηρα σου για καλυτερη αποδοση

Το ερώτημα τώρα είναι, τι αφυγραντήρα παίρνω???

 

 

 

Το κλιματιστικό που έχω είναι το Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE. Αρκετά καλό πιστεύω. Δεν έχω βάλει άλλο διότι έχω και ενεργειακό τζάκι, αρκετά μεγαλύτερο από τα κ.μ. που απαιτεί το σπίτι.

Σιγουρα λογω των θερμοκρασιων του σπιτιου δεν χρειαζεσαι desicant αλλα με συμπιεστη 

Θα προτιμουσα ενα 20 λιτρο, η επιλογη βεβαια δικια σου

Διαβασε τισ σελιδες του θεματος αυτου και θα φτασεις στην επιλογη που θελεις

Ριξε και μια ματια στο σκρουτζ , διαβασε και τα σχολια τους 

Στο εχω σορταρει με συμπιεστη στα 20 λιτρα και βαση δημοτικοτητας http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/582470_698107/%CE%88%CF%89%CF%82-20-lt-%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%9C%CE%B5-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AE.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τον inventor premium.

Κανει πολυ καλη δουλεια, ειδικα το mode για στεγνωμα ρουχων με εσωσε.

 

Μονη απορια ειναι το mode SMD (έξυπνη λειτουργια).

Ειναι ιδιαιτερα σπαστικο γιατι σαματαει και ξεκιναει ανα 5-10 λεπτα την λειτουργια

και το βραδυ με ενοχλει.

Τον συνεχoμενο θορυβο μετα απο 5 λεπτα τον συνηθιζεις και ολα κομπλε,

αλλα αυτο το συχνο σταματα-ξεκινα δεν παλευεται :P

 

Αλλοι με inventor να μου πουν αν κανω κατι λαθος?

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σπιτι 75τμ με μεγαλυτερο ενιαιο ~35τμ και θερμοκρασιες 17-20 κελσιου τι προτεινετε? Θεωρειτε τα 10-12 λιτρα/24 αρκετα ή θελει παραπανω? Σκεφτομαι για καποιον απ τους παρακατω, τι γνωμη εχετε και αν εχετε κατι καλυτερο να προτεινετε. Η τιμη που θα ηθελα να δωσω ειναι μαξιμουμ 150-160 ευρω.

 

https://www.skroutz.gr/s/9780911/Toyotomi-TDEH-10U.html

 

https://www.skroutz.gr/s/9535875/Inventor-Care-C2-10L.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8108691/Gree-GDN-10AH.html

 

https://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6977203/Gree-GDN-12-AH.html

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πηγαινα για   20 λιτρο, οχι κατι μικροτερο σε αποδοση

Στα λεφτα που θελεις να ξοδεψεις δες αυτον http://www.skroutz.gr/s/10023563/Nobu-Aiko-20DEN1.html

Εχει εγγυηση απο την Inventor αρα δεν θα εχεις προβλημα στο after sales service https://www.nobuklima.gr/egiisi-nobu


Εχω τον inventor premium.

Κανει πολυ καλη δουλεια, ειδικα το mode για στεγνωμα ρουχων με εσωσε.

 

Μονη απορια ειναι το mode SMD (έξυπνη λειτουργια).

Ειναι ιδιαιτερα σπαστικο γιατι σαματαει και ξεκιναει ανα 5-10 λεπτα την λειτουργια

και το βραδυ με ενοχλει.

Τον συνεχωμενο θορυβο μετα απο 5 λεπτα τον συνηθιζεις και ολα κομπλε,

αλλα αυτο το συχνο σταματα-ξεκινα δεν παλευεται :P

 

Αλλοι με inventor να μου πουν αν κανω κατι λαθος?

Αν θεσ να αποφυγεις τα start/stop ρυθμισε το οχι σε smd , αλλα σε απλη λειτουργια και ζητα 55% υγρασια 


Έχω σπίτι 130 τμ.τι αφυγραντηρα προτεινετε?

Τι υγρασια εχεις σημερα, ποια ειναι η μεση θερμοκρασια του σπιτιου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα φαντάζομαι ότι όταν ανάβεις και το ενεργειακό τζάκι πάει πάνω από 19 βαθμούς, kk...

 

Πάνω από 19 μετά βία στο κάτω μέρος του σπιτιού, μόνο αν καίει πολλές ώρες και με σχετικά όχι χαμηλή θερμοκρασία έξω.

Στο πάνω μέρος του σπιού πιάνω άνετα τους 22-23.

 

 

Το κλιματιστικο για τον χώρο που περιγράφεις ,συνθηκες απο κρυο ,και ιδιομορφία  ψηλοταβανο κλπ δεν είναι αρκετο ή σε λάθος θέση .Θα το δεις και απο τη κατανάλωση.Δοκίμασε και άλλες ρυθμίσεις αναλογα τι γραφουν οι οδηγίες .Καποια αναφερουν ρύθμιση συνεχης λειτουργίας για να κρατα θερμοκρασία ,αλλα πληρωνεις ρευμα,αλλα κανουν καλυτερη δουλεια στο Αuto.Πολλοι πάντως βαζουν οροφης μηχανηματα σε τετοιες περιπτώσεις ή 2 κλιματιστικα αναλογα.Ειδικα όταν έχεις και άλλο μέσο θερμανσης και θέλεις τωρα και βοηθητικο ,ένας λόγος παραπάνω να δουν τον χωρο και να σου προτείνουν λυση με όχι όμως τι πουλανε .Ρωτας επιτόπου αρκετους μέχρι να καταληξεις.Κατανάλωση θορυβο θαχεις και μεχρι να αποδώσει ο αφυγραντήρας ,και σε λαθος επιλογη θα έχεις γεμισει ασκοπα απο μηχανηματα χωρις νασαι ευχαριστημένος.

 

Επειδή από το pc που γράφω δεν έχω εύκαιρο Autocad, θα υποστείς το βάρβαρο paint  :P

Δες μία πολύ πρόχειρη κάτοψη του σπιτιου.

 

home_zpsxlu4holq.png

 

Τo aircondition είναι ακριβώς πάνω από την πόρτα 2, φυσώντας απευθείας στο χώρο του σαλονιού όπου και καθόμαστε, πιάνοντας άνετα και κουζίνα. Πάνω από την κουζίνα ακριβώς είναι το δώμα όπου και κοιμόμαστε.

Θεωρώ ότι η θέση του μηχανήματος είναι η σωστή. Το αν είναι αρκετό ή όχι είναι άλλο θέμα που δεν το γνωρίζω.

 

 

Οχι απλα αφησε το να δουλεψει περισσοτερες ωρες, βρισκομαστε σε περιοδο με υψηλη υγρασια γιατι εχει ανεβει η θερμοκρασια και λιωνουν τα παντα μετα απο ενα μηνα συνεχομενο βαρυ χειμωνα

Επισης καθαρισε συχνα το φιλτρο του αφυγραντηρα σου για καλυτερη αποδοση

Σιγουρα λογω των θερμοκρασιων του σπιτιου δεν χρειαζεσαι desicant αλλα με συμπιεστη 

Θα προτιμουσα ενα 20 λιτρο, η επιλογη βεβαια δικια σου

Διαβασε τισ σελιδες του θεματος αυτου και θα φτασεις στην επιλογη που θελεις

Ριξε και μια ματια στο σκρουτζ , διαβασε και τα σχολια τους 

Στο εχω σορταρει με συμπιεστη στα 20 λιτρα και βαση δημοτικοτητας http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/582470_698107/%CE%88%CF%89%CF%82-20-lt-%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%9C%CE%B5-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AE.html

 

Σε αυτό το δίλημα βρίσκομαι. Με συμπιεστή ή με ζεόλιθο. Παίζω αρκετά στα όρια του συμπιεστή πιστεύω, για αυτό και έχω μπερδευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo aircondition είναι ακριβώς πάνω από την πόρτα 2, φυσώντας απευθείας στο χώρο του σαλονιού όπου και καθόμαστε, πιάνοντας άνετα και κουζίνα. Πάνω από την κουζίνα ακριβώς είναι το δώμα όπου και κοιμόμαστε.

Θεωρώ ότι η θέση του μηχανήματος είναι η σωστή. Το αν είναι αρκετό ή όχι είναι άλλο θέμα που δεν το γνωρίζω.

 

Kλιματιστικά ακριβώς πάνω απο πόρτα και παραθυρα , συνήθως δεν αποδίδουν καλα ,έχουν προβλημα στην εγκατασταση ,υπολογίζουν λάθος .Είναι η εύκολη λύση να το βαλουν φθηνα,να τελειώνουν να πάρουν τα χρήματα.Σε παρόμοιες περιπτώσεις χώρων από ότι γνωρίζω, μεγάλα μηχανήματα,μπαινουν αντίθετα προς το δρομο στο σχεδιο.Αλλά σε ψηλοταβανα όπως έχεις αναφέρει τον χωρο σου, κυρίως βαζουν οροφης ακριβότερα μηχανηματα ή και δευτερο μηχανημα αλλου αναλογα όπως κρίνει τεχνικος με μελετη .Τώρα βεβαια η εγκατασταση έχει γίνει για φασαρίες και νεα εξοδα.Το πιο ευκολο ειναι να κοιταξεις με τεχνικο αν το μηχανημα έχει και καποιο άλλο γενικο προβλημα και να κάνεις σωστη επιλογη άλλου φθηνότερου βοηθητικου θερμαντικου μέσου.Στο θέμα αυτό καλυτερα να δουν επίσης τον χωρο σου και να σου προτείνουν λυση,και ρωτάς και αλλους επιτοπου αν έχεις αμφιβολιες,επειδη αφορα συνδιασμο θέρμανσης και με το τζακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θελουμε να κλιματισουμε ενα χωρο με κυριο ζητουμενο τη θερμανση δεν βαζουμε ποτε κλιματιστικο τυπου οροφης.

Ο λογος ειναι απλος ο θερμος αερας ειναι "ελαφρυς"  δεν θα κατεβει ποτε κατω και σαν αποτελεσμα θα κρυωνουμε 

Ειδικα αν ειναι ψηλοταβανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θελουμε να κλιματισουμε ενα χωρο με κυριο ζητουμενο τη θερμανση δεν βαζουμε ποτε κλιματιστικο τυπου οροφης.Ο λογος ειναι απλος ο θερμος αερας ειναι "ελαφρυς"  δεν θα κατεβει ποτε κατω και σαν αποτελεσμα θα κρυωνουμε Ειδικα αν ειναι ψηλοταβανο

Αναλογα όπως κρίνει μια μελετη. Μια βόλτα σε θεατρα, εκθέσεις ,παλια σπιτια,αιθουσες εκδηλωσεων, βλεπει κανεις διαφορες εγκαταστάσεις και τι ισχυει.Τα χρηματα σαν κοστος είναι το θέμα και off topic όλα αυτά για τη θεματικη ενοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...