Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια. για τον αφυγραντήρα Inventor Eva II E2-ION16L και βλεπω μεγαλη διαφορα στην θερμανση. καθε μερα αδιαζω γυρω στο 1 λιτρο. παιδια παρτε αμφυγραντηρα αφοβα. αξιζει και με το παραπανω. να κανω μια ερωτηση για σπιτι 45 τμ ποιο να προτιμησω? θελω γυρω στα 100 ευρω ευχαριστω.

 

Ποση υγρασια μετραγες; Ρωταω γιατι μετραω αυτο τον καιρο. Και σε τι δωματιο το εβαλες;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα γύρω στο 75 και στης βροχές βαρουσα 90.. Το σπίτι μ είναι τετράγωνο, 80 τμ περιπου με 2 δωμάτια. Πρώτα το έβαλα στα δωμάτια τράβηξε ότι ήταν να βγάλει και τωρα το έχω στο κέντρο του σπιτιού στο οικονομικο πρόγραμμα. Σχεδόν συνέχεια δουλεύει αλλά Νερα βγάζω 1 λίτρο σχεδόν την μέρα. Μια ερώτηση σε όσους τον έχουν τον αφυγραντήρα όταν αδειάσετε το νερό τον κλείνετε η ενώ δουλεύει απλά βγάζετε το δοχείο? Κ ενώ κάνει απόψυξη να περιμένω να τελειώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα εναν δανεικο juropro oxygem 17. Στο σαλονι που τον εβαλα λεει οτι εχει 70 υγρασια οταν τον εβαλα και μετα απο κανα μισαωρο επεσε 66. Να τον βαλω να δουλευει στο συνεχομενο για αρχη η να ρυθμισω στους 50 περιπου?

Δηλ αν τον παω στο δωματιο με το μεγαλυτερο προβλημα ποσο θα λεει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα δανεικό μετεορολογικό σταθμό αλλα υποψιάζομαι οτι δεν μετράει σωστά. Εχετε να προτείνετε κατι αξιοπιστο;

 

Να αερίζεται το σπίτι καθε μέρα, είτε με αφυγραντήρα ή χωρίς. Μειωνεται η υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το αέρισμα βοηθάει. Απλά όταν έχετε αφυγραντήρα και ανοίγετε τα παράθυρα να κλείνετε την συσκευή. https://www.skroutz.gr/s/2224650/OEM-HTC-1.html?from=autocomplete&keyphrase=μετρητης+υγρασιας+εσωτερικου+χώρουαυτόν είχα και σε σχέση με το μηχάνημα πάνω κατω τα ίδια δείχνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το αέρισμα βοηθάει. Απλά όταν έχετε αφυγραντήρα και ανοίγετε τα παράθυρα να κλείνετε την συσκευή. https://www.skroutz.gr/s/2224650/OEM-HTC-1.html?from=autocomplete&keyphrase=μετρητης+υγρασιας+εσωτερικου+χώρουαυτόν είχα και σε σχέση με το μηχάνημα πάνω κατω τα ίδια δείχνουν.

Για τι να τον κλείνεις; το πολύ πολύ να πέσει η υγρασία και να κλείσει από μόνος του.. Περιττό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όταν ανοίγω τα παραθυρα πέφτει αρκετά η θερμοκρασία με αποτέλεσμα να λειτουργεί σαν απόψυξη στον δικό μ αφυγραντήρα άρα δεν έχει νόημα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος γιατί δεν μπορώ να βρω σε ξένα sites στοιχεία για τους αφυγραντήρες της Philco; Από το διεθνές site της εταιρείας φαίνεται σαν αντιπρόσωπος για την Ευρώπη η ελληνική αντιπροσωπεία, αλλά αφυγραντήρες δεν αναφέρει σαν προϊόν το site της μητρικής εταιρείας. Μήπως είναι ελληνικής συναρμολόγησης, ξέρει κανείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 100 τετραγωνικά τι λέτε να πάρω σε inventor; Ο χώρος  έχει 18-20 βαθμούς.

Δεσ τον EVA II 20λιτρα  , διαβασε και σχολια για αυτον http://www.skroutz.gr/s/9535871/Inventor-Eva-II-E2-ION20L.html#reviews

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι πήρα έναν δανεικό αφυγραντηρα γράφει ότι έχει 60 65 υγρασία είναι ρυθμισμένο να σταματήσει όταν έχει 50 και από το πρωί μάζεψε ελάχιστο νερό. Είναι λογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 100 τετραγωνικά τι λέτε να πάρω σε inventor; Ο χώρος  έχει 18-20 βαθμούς.

 

Η επιλογή αφυγραντήρα για τον χώρο σου εξαρτάται απο ένα σύνολο παραγόντων όπως:

 

1) Οι διαστάσεις του χώρου.

2) Τα επίπεδα υγρασίας της περιοχής σου.

3) Θερμομόνωση και υγρομόνωση του χώρου σου.

4) Η θερμοκρασία του χώρου σου.

5) Πόσο συχνά γίνεται αερισμός στο χώρο σου.

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να απαντηθεί εύκολα ποιος είναι ο καταλληλότερος αφυγραντήρας για ένα χώρο . Κανονικά όπως η θέρμανση και ο κλιματισμός έτσι και αυτή η περίπτωση θέλει μηχανολογική μελέτη  αλλά υπάρχουν εμπειρικοί κανόνες για αποφυγή λάθους επιλογής.

 

Τα 100 τ.μ είναι ενιαίος χώρος; Αν όχι, πόσα τετραγωνικά  είναι το σαλόνι σου; Επίσης ξέρεις τι ποσοστό υγρασίας κατα μέσο όρο έχει ο χώρος σου;

Απάντα μου σε αυτά και εμπειρικά θα σου πώ τί αφυγραντική ικανότητα σε Lt/24h πρέπει να έχει ο αφυγραντήρας που θα επιλέξεις . (Σε πρώτη φάση σε βλέπω για αγορά 20λιτρου )

Εχω ένα δανεικό μετεορολογικό σταθμό αλλα υποψιάζομαι οτι δεν μετράει σωστά. Εχετε να προτείνετε κατι αξιοπιστο;

 

Να αερίζεται το σπίτι καθε μέρα, είτε με αφυγραντήρα ή χωρίς. Μειωνεται η υγρασία.

Aν η εξωτερική υγρασία είναι μεγαλύτερη απο την εσωτερική σαφώς και δεν βοηθάει . Αυτό που καταφέρνεις είναι να προσθέτεις επίπεδα υγρασίας στον χώρο σου με ότι αυτό συνεπάγεται .

Εχω ένα δανεικό μετεορολογικό σταθμό αλλα υποψιάζομαι οτι δεν μετράει σωστά. Εχετε να προτείνετε κατι αξιοπιστο;

 

Να αερίζεται το σπίτι καθε μέρα, είτε με αφυγραντήρα ή χωρίς. Μειωνεται η υγρασία.

Αξιόπιστα όργανα μέτρησης υγρασίας αλλά και θερμοκρασίας έχει η oregon scientific . Απο τις κορυφαίες εταιρίες.

Εγώ έχω αυτό μαζί με ασύρματο αισθητήρα μέτρησης σχετικής υγρασίας και θερμοκρασίας εξωτερικού χώρου:

 

http://store.oregonscientific.com/europe/bundle-weather-station-bar208hg-plus-extras-sensors.html

 

Αυτό το πακέτο περιέχει 3 αισθητήρες  ασύρματους (μετράει και η βάση με την οθόνη υγρασία και θερμοκρασία). Εγώ είχα αγοράσει το συγκεκριμένο μοντέλο με έναν εξωτερικό αισθητήρα κάπου στα 55 ευρώ αν θυμάμαι καλά πριν χρόνια . Δες και άλλα μοντέλα της εταιρίας. Πολλά είναι ίδια σε χαρακτηριστικά και λειτουργίες με αυτό το μοντέλο  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι πήρα έναν δανεικό αφυγραντηρα γράφει ότι έχει 60 65 υγρασία είναι ρυθμισμένο να σταματήσει όταν έχει 50 και από το πρωί μάζεψε ελάχιστο νερό. Είναι λογικό

Οχι δεν ειναι λογικο .

Την επομενη μερα παλι εδειχνε 60-65 ?

Ps : Τσεκαρε το φιλτρο του αν ειναι καθαρο ή ταπωμενο σαν αποτελεσμα να υπολειτουργει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες.

Θυμίζω, σπίτι ενιαίο, 9 μέτρα (μήκος) Χ 7 μέτρα (πλάτος) Χ 5 μέτρα (ύψος), ουσιαστικά "ορθογώνιο". Βαριά 80 τ.μ. και 320 κ.μ.

Δεν υπάρχουν δωμάτια ξεχωριστά εκτός από το μπάνιο.

 

Χθες και προχθές αφιέρωσα αρκετό χρόνο σε μετρήσεις.

Φρόντισα αρχικά την πρώτη μέρα να αερίσω το σπίτι φυσικά γύρω στις 3 το μεσημέρι που γύρισα, ανοίγοντας παράθυρα.

  • Αφού λοιπόν έκλεισα τα παράθυρα, οι μετρήσεις στον χώρο του σαλονιού όπου και καθόμαστε κυρίως είναι οι εξής:
    Θερμοκρασία: 14, Υγρασία58
  • Αμέσως μόλις έκλεισα τα παράθυρα, άνοιξα air condition στην max θέρμανση (31 Κελσίου), στην μεσαία σκάλα. Μετά από 15 λεπτά:
    Θερμοκρασία: 15Υγρασία: 59
  • Μετά από 30 λεπτά:
    Θερμοκρασία: 16Υγρασία: 60
  • Μετά από 1 ώρα και 30 λεπτά:
    Θερμοκρασία: 17Υγρασία: 60
  • Μετά από 2 ώρες:
    Θερμοκρασία: 17Υγρασία: 61
  • Μετά από 6 ώρες και 30 λεπτά:
    Θερμοκρασία: 18Υγρασία: 61

 

Την δεύτερη μέρα, δεν άνοιξα παράθυρα και ξανά έκανα μετρήσεις, την ίδια και πάλι ώρα (από τις 3 το μεσημέρι και μετά).

 

  • Πριν ανοίξω aircondition:
    Θερμοκρασία: 16, Υγρασία: 65
  • Μετά από 1 ώρα λειτουργίας του aircondition:
    Θερμοκρασία: 18, Υγρασία66
  • Μετά από 3 ώρες λειτουργίας του aircondition:
    Θερμοκρασία: 19, Υγρασία64
  • Μετά από 5 ώρες και 30 λεπτά λειτουργίας του aircondition:
    Θερμοκρασία: 19, Υγρασία63

 

Παρόλο που δεν είδα κάτι το τραγικό από υγρασία, ο χώρος στο σαλόνι / κουζίνα έχει μία αίσθηση κρύου που δυστυχώς δεν φτιάχνει όσο και αν δουλεύει το air condition, το οποίο είναι καλό πιστεύω. Σε αυτό ευθύνεται το ίδιο το σπίτι που είναι ψιλοτάβανο μιας και όλη η θερμότητα ανεβαίνει ψηλά. Εξού και το 24 βαθμούς, 51 υγρασία που είδα όταν ανέβασα το όργανο πάνω. 

Υγρασία πάνω από 67% δεν είδα να γράφει το όργανο. Θερμοκρασία πάνω από 19 βαθμούς επίσης δεν είδα.

 

Το όργανο, στο κομμάτι της θερμοκρασίας είναι σωστό μιας και έχω και αναλογικό θερμόμετρο και μου λέει το ίδιο. Για την υγρασία δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά. Όσα test του έκανα μου φάνηκαν λογικά (στο μπάνιο με υδρατμούς μου έδειξε 78%)

 

 

Ποια είναι η γνώμη σας από εδώ και πέρα?

 

Έχεις μετρήσει πόση υγρασία έχει ο χώρος?

 

Ιδια ακριβως κατασταση με σενα. Αντε να χω ενα βαθμο πανω απο σενα. Τα ιδια φτανω με κλιματιστικο στους 20 αλλα το εχω στο medium fan ολη μερα και οχι auto. Καινουργια αλουμινια και εγω χωρις θερμοδιακοπη, παιζει ρολο φιλε μου, φανταζομαι δεν εχεις και εσυ.
Υγρασια δεν εχω μετρησει, σε συμβουλευω να μετρησεις πριν αγορασεις.

 

Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22

Βασικα εχει και το "thermo" οποτε και κρυο πολυ να ειναι το δωματιο τον βαζεις μεσα το αναβεις κλεινεις πορτες και τον αφηνεις ! ! !

 

Ειχα γραψει τον 10/2015

"Δεν εχει τριγμούς αυτο που ακούγετε ειναι ο ανεμιστήρας και ο συμπιεστης , σαν τον απορροφητήρα της κουζινας στην 1η σκαλα ( μικρη ).
Ενα "κακο" ειναι οτι δεν εχει σκαλες να ρυθμίσεις τον ανεμιστήρα οπως εχουν αλλοι .
Η εισοδος - εξοδος του αερα ειναι απο τα πλαγια οποτε θελει χωρο δεξια - αριστερα για να δουλεψει .
Η θηκη και τα extra φιλτρα δειχνουν ψευτικα"
Στα συν η μαρκα που εχει εξειδηκευση .
1η δοκιμη
Σε σπιτι της αθηνας 64 τετραγωνικα , θεση στο κεντρο του σπιτιου ( χωλ ).
Συνθήκες 24° 66 % υγρασια ωρα 17:00 - ρύθμιση στο "αυτόματο" .
Μετα απο 2 1/2 ωρες εφτασε στο 55% ( μισο δοχειο γεμισε δλδ περιπου 1,5Lt ) .

Όποιος θελει μπορεί να δει το manual εδω : http://www.carad.gr/images/eshop/catalog/products/0506/files/AQUARIA_THERMO_%20K180011500C.pdf"

 

Απο τοτε με εχει σωσει προσωπικα , στεγνωσε το σπιτι και πλεον απαιτειται ελαχιστη λειτουργεια καθε 2 μερες .


 

Η θερμοδιακοπη παιζει ρολο εαν ζεις σε περιοχη με συνεχεις θερμοκρασιες κατω των 4 βαθμων κελσιου .

Γενικα δηλαδη στον βορρα .

Εαν δεν εισαι εκει καλυτερα να τα "χωσεις" σε πιο καλα τζαμια


 

Παιζει μεγαλο ρολο .

Εμενα που ηταν εξοχικο και το εκανα μονιμη κατοικια και στοκαριστικε και βαφτηκε για πρωτη φορα , εκανε 3 χρονια να στεγνωσει .

Τα 2 πρωτα μονο με καλοριφερ και τζακι δεν γινοταν κατι , μεχρι που πηρα τον αφυγραντηρα και συνηλθε

 

=====================

Tip εαν εχετε πολυ υγρασια , προσπαθηστε να στεγνωνετε ενε ενε τα δωματια .

Βαλτε μεσα το αφυγραντη , δωστε και μια θερμοκρασια καλη εαν μπορειτε , και κλειστε πορτες και αφηστε τον .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο icsd08063 

Αυτο το ερωτημα εχει τεθει απο πολλους και ερχεσαι με απλο τροπο(αρκετη υπομονη) να δωσεις το αποτελεσμα 

Mε ενα πρακτικο τροπο μασ απεδειξες οτι τα ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΥΓΡΑΝΣΗ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ.

Ναι χρειαζεται να εχεις και αφυγραντηρα, ειδικα τωρα με το μαλακωμα της θερμοκραΣΙΑς θα εχει και ανοδο της υγρασιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...