Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mέτρησες την υγρασία; Καλα ένας δεν φτάνει και θες και δεύτερο;

 

Να αερίζεται το σπίτι παιδιά! πέφτει η υγρασία >20%. Μην σκεύτεστε το κρύο, κερδίζεται σε υγρασία. Ουτε ένα πόντο δεν θα πέσει!

Μια το πρωϊ ίσως και μια δεύτερη το μεσημεράκι. 15  λεπτά φτάνουν.

 

Και τα ρούχα έξω. Ανεβάζουν την υγρασία. Ισως και μια extra μικρή εκτόνωση υγρασίας όταν βαζεται ρούχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Mέτρησες την υγρασία; Καλα ένας δεν φτάνει και θες και δεύτερο;

 

Να αερίζεται το σπίτι παιδιά! πέφτει η υγρασία >20%. Μην σκεύτεστε το κρύο, κερδίζεται σε υγρασία. Ουτε ένα πόντο δεν θα πέσει!

Μια το πρωϊ ίσως και μια δεύτερη το μεσημεράκι. 15  λεπτά φτάνουν.

 

Και τα ρούχα έξω. Ανεβάζουν την υγρασία. Ισως και μια extra μικρή εκτόνωση υγρασίας όταν βαζεται ρούχα.

τι να μετρησω ρε φιλε ; Αφου ξερω τι παιζει ,ζω σε τελευταιο οροφο με τα πισω δωματια  " ακαλυπτα" και βαραει η βροχη τους τοιχους ,τα εχουμε ξαναπει, το ερωτημα μου ειναι συγκεκριμενο ! Δεν φτανει φυσικα ενας με τιποτα σε τετοιο σπιτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχεις προβλημα απο ταρατσα;

Ναι έχει και εκεί αλλά δεν δίνουν λεφτά κανείς οπότε ότι μπορώ κάνω από μέσα, υπάρχει μια απλή μόνωση στην ταράτσα με μαύρη πίσσα κάπως έτσι, είδαμε βελτίωση αλλά όχι τεράστια. Πλέον με τα μηχανήματα ότι γίνει μέχρι να φύγω από εδώ και να ηρεμησω :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να ξέρεις η υγροποίηση πάνω στον υαλοπίνακα είναι φυσικό φαινόμενο και δε αποτελεί απαραίτητα πρόβλημα. Αυτό το φαινόμενο εμφανίζεται εξαιτίας της διαφοράς θερμοκρασίας του μέσα χώρου και του εξωτερικού περιβάλλοντος σε γενικές γραμμές. . Ακόμα και σε άρτια μονωμένα κουφώματα με τριπλά ενεργειακά τζάμια και εσωτερικά γεμισμένα με ευγενές αέριο μπορεί να το συναντήσεις . 

 

Όσον αφορά την επιλογή αφυγραντήρα για τον χώρο σου αυτό εξαρτάται απο ένα σύνολο παραγόντων όπως:

 

1) Οι διαστάσεις του χώρου.

2) Τα επίπεδα υγρασίας της περιοχής σου.

3) Θερμομόνωση και υγρομόνωση του χώρου σου.

4) Η θερμοκρασία του χώρου σου.

5) Πόσο συχνά γίνεται αερισμός στο χώρο σου.

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να απαντηθεί εύκολα ποιος είναι ο καταλληλότερος αφυγραντήρας για ένα χώρο . Κανονικά όπως η θέρμανση και ο κλιματισμός έτσι και αυτή η περίπτωση θέλει μηχανολογική μελέτη  αλλά υπάρχουν εμπειρικοί κανόνες για αποφυγή λάθους επιλογής.

 

Μπορείς να μου πεις αν οι χώροι είναι θερμαινόμενοι,τι θερμοκρασία έχεις στους χώρους και (αν έχεις υγρόμετρο) τί ποσοστό υγρασίας έχεις κατά μέσο όρο για να σου προτείνω (εμπειρικά και ενδεικτικά πάντα όπως ανέφερα πιο πάνω) τί αποδοτικοτητας αφυγραντήρα χρειάζεσαι ;

Επίσης θέλω να μου πεις στο περίπου το σαλόνι πόσα τ.μ είναι . 

 

Όσον αφορά τους αφυγραντήρες inventor είναι μια φθηνή αξιόπιστη λύση τους προτείνω και τα 3 χρόνια εγγύηση είναι στα συν τους !

 

Μπορείς να δεις και σε Inventor . Είναι πολύ καλοί, αξιόπιστοι (κατά προσωπική εμπειρία) και έχουν 3 χρόνια εγγύηση .

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν είμαι πολύ θετικός για τα Inventor, έχω κλιματιστικό και επιλογές που έχω στο κοντρόλ δεν τις έχει το δικό μου, έχει ένα πολύ απλό και βασικό εγχειρίδιο χρήσης και πρέπει να ρωτήσεις για να μάθεις ότι οι επιλογές που βλέπεις στο κοντρόλ (π.χ. θερμοκρασία μέσα και έξω από το σπίτι) είναι για πιο ακριβά μοντέλα. Αφύγρανση που το είχα αφησει να κάνει το κλιματιστικό σε μικρό δωμάτιο και δεν είχε κατεβάσει καθόλου την υγρασία μετά από μερικές ώρες.

 

Οπότε θέλω να πάω σε πιο ασφαλείς λύσεις. Για τα μοντέλα της Philco Air Dry έχετε άποψη;5 χρόνια εγγύηση έχουν και χρόνια εταιρεία. Κι αν δείτε και τα φυλλάδια τους πολύ εμπεριστατωμένα.

Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22

Βασικα εχει και το "thermo" οποτε και κρυο πολυ να ειναι το δωματιο τον βαζεις μεσα το αναβεις κλεινεις πορτες και τον αφηνεις ! ! !

 

Ειχα γραψει τον 10/2015

"Δεν εχει τριγμούς αυτο που ακούγετε ειναι ο ανεμιστήρας και ο συμπιεστης , σαν τον απορροφητήρα της κουζινας στην 1η σκαλα ( μικρη ).

Ενα "κακο" ειναι οτι δεν εχει σκαλες να ρυθμίσεις τον ανεμιστήρα οπως εχουν αλλοι .

Η εισοδος - εξοδος του αερα ειναι απο τα πλαγια οποτε θελει χωρο δεξια - αριστερα για να δουλεψει .

Η θηκη και τα extra φιλτρα δειχνουν ψευτικα"

Στα συν η μαρκα που εχει εξειδηκευση .

1η δοκιμη

Σε σπιτι της αθηνας 64 τετραγωνικα , θεση στο κεντρο του σπιτιου ( χωλ ).

Συνθήκες 24° 66 % υγρασια ωρα 17:00 - ρύθμιση στο "αυτόματο" .

Μετα απο 2 1/2 ωρες εφτασε στο 55% ( μισο δοχειο γεμισε δλδ περιπου 1,5Lt ) .

Όποιος θελει μπορεί να δει το manual εδω : http://www.carad.gr/images/eshop/catalog/products/0506/files/AQUARIA_THERMO_%20K180011500C.pdf"

 

Απο τοτε με εχει σωσει προσωπικα , στεγνωσε το σπιτι και πλεον απαιτειται ελαχιστη λειτουργεια καθε 2 μερες .

 

Η θερμοδιακοπη παιζει ρολο εαν ζεις σε περιοχη με συνεχεις θερμοκρασιες κατω των 4 βαθμων κελσιου .

Γενικα δηλαδη στον βορρα .

Εαν δεν εισαι εκει καλυτερα να τα "χωσεις" σε πιο καλα τζαμια

 

Παιζει μεγαλο ρολο .

Εμενα που ηταν εξοχικο και το εκανα μονιμη κατοικια και στοκαριστικε και βαφτηκε για πρωτη φορα , εκανε 3 χρονια να στεγνωσει .

Τα 2 πρωτα μονο με καλοριφερ και τζακι δεν γινοταν κατι , μεχρι που πηρα τον αφυγραντηρα και συνηλθε

 

=====================

Tip εαν εχετε πολυ υγρασια , προσπαθηστε να στεγνωνετε ενε ενε τα δωματια .

Βαλτε μεσα το αφυγραντη , δωστε και μια θερμοκρασια καλη εαν μπορειτε , και κλειστε πορτες και αφηστε τον .

 

Σε σπίτι που θερμαίνεται, έχει νόημα να πάρεις το thermo μοντέλο; ή το μοντέλο με τον ιονιστή είναι πιο χρήσιμο; Τελικά αυτό που λες για το "ψεύτικο" κάποιων τμημάτων του olimpia σου έβγαλαν πρόβλημα αυτά τα 2 χρόνια που το έχεις; ή αντέχουν ακόμα; Από θόρυβο πως τα πάει; Το δοχείο νερού είναι αρκετό ή το αδειάζεις συχνά;

Αυτό που λες για τους τοίχους που έκαναν 3 χρόνια να στεγνώσουν μου δίνει μια ελπίδα αισιοδοξίας, γιατί είμαι σε παρόμοια κατάσταση σε σπίτι μονωμένο από παντού και η υγρασία καρφωμένη στο 84%. Ελπίζω (όταν καταλήξω σε αφυγραντήρα) να λυθεί το πρόβλημα.

 

Για τους Morris με τον ιονιστή τι λέτε;

Ανάμεσα σε Meaco, Olimpia, Gree, Morris & Philco που θα πηγαίνατε; Όσο το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι...  :wacko:  :unsure:  :huh:

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα δεν μου εχει παρουσιασει .

Θορυβος ενος ψυγειου .

Ειναι αρκετο αλλα εαν εχει πολυ υγρασια θελει πιο συχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον eva ii απο χθες,εχω μια απορια,αφου βγαζει κρυο αερα πως θα ζεσταθει το σπιτι;

εκτός κι αν αναφέρει ότι έχει κάποια αντίσταση (βλ. π.χ. olympia splendid thermo Μοντέλο) για να ζεσταίνει τον αέρα που αφυγραίνει, δεν πρόκειται να σου ζεστάνει το σπίτι, αφύγρανση θα σου κάνει, οπότε θα νιώθεις πιο ζεστά έχοντας την ίδια θερμοκρασία στο σπίτι που είχες και πριν και φυσικά δεν θα έχεις μούχλα κλπ στο σπίτι.

Απ'ότι έχω διαβάσει μπορεί να σου ανεβάσουν οι αφυγραντήρες(με συμπιεστή, όπως αυτός που αναφέρεις) έναν βαθμό τον αέρα που επεξεργάζονται. Αυτοί που από την φύση τους ζεσταίνουν τον αέρα καθώς τον επεξεργάζονται είναι οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον eva ii απο χθες,εχω μια απορια,αφου βγαζει κρυο αερα πως θα ζεσταθει το σπιτι;

Δεν βγαζει κρυο αλλα την θερμοκρασια που εχει ο χωρος σου..

Στο θερμομετρο δεν θα δεις καποια διαφορα.. απλα το κρυο θα το αισθανεσαι λιγοτερο και αν βαλεις καποιο θερμαντικο σωμα ο χωρος σου θα ζεσταθει πιο γρηγορα..

Ποσες ωρες το λειτουργεις? Ειδες καποια διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες αυτος αξιζει για παιδικο δωματιο και μονο ;

 

http://ledmagonisstore.gr/dehumidifier-universe

 

Γυρω στα 15 τ. μ., τον θελω για δευτερο

 

 

 

εχω ηδη για γενικη χρηση

 

 

 

http://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html 

Μακρια απο αυτα τα μικρα σκουπιδια , για κανενα ντουλαπι αντε και για το μπανιο σε καμια γωνια να μην ενοχλει για πουθενα αλλου.

Περυσι πηρα αυτον http://www.e-shop.gr/afygrantiras-primo-mini-csq1303-055l-mixanikos-p-HAP.001028

Απο τα ποιο πεταμενα λεφτα που εχω δωσει,τσαμπα την καταναλωση ρευματος που εκανε

Ολη την εβδομαδα να δουλευει μερα νυχτα δεν μαζευει μισο λιτρο σε 17τ.μ που τον ειχα

Για τον θορυβο να πω οτι εκανε περισσοτερο απο τον meaco12 l που πηρα πριν κανενα μηνα

Τον θορυβο τον κανει το ανεμιστηρακι που εχουνε μεσα το οποιο χαλαει γρηγορα και αρχιζει και κανει σαματα μεγαλο

Γνωμη μου να παρεις τον μικροτερο κανονικο αφυγραντηρα για να δεις αποτελεσματα.

Χαμενος δεν θα παει οταν μιλας για μεγαλο προβλημα υγρασιας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσημερι ως 10 το βραδυ περιπου,διαφορα στον αερα οντως νιωθω παντως.

Με τι θερμοκρασια? Αισθανεσαι λιγοτερο το κρυο σε σχεση με πριν?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. για τον αφυγραντήρα Inventor Eva II E2-ION16L και βλεπω μεγαλη διαφορα στην θερμανση. καθε μερα αδιαζω γυρω στο 1 λιτρο. παιδια παρτε αμφυγραντηρα αφοβα. αξιζει και με το παραπανω. να κανω μια ερωτηση για σπιτι 45 τμ ποιο να προτιμησω? θελω γυρω στα 100 ευρω ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη οχι,θερμοκρασια δεν εχω να μετρησω. Παντως σταθερα στο εξυπνο προγραμμα δειχνει γυρω στο 65. Πριν το εβαλα στο απλη αφυγρανση που μπορεις να ρυθμισεις απο 35 και οανω οσο θες...να το αφησω στο εξυπνο η να το βαλω εγω χειροκινητα;

Παντως χθες οταν γυρισα σπιτι δεν ενιωθα τοσο κρυο οσο πριν.

Το σπιτι ειναι μικρο,55τμ,αν το βαλω στο hall θα ειναι καλυτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη οχι,θερμοκρασια δεν εχω να μετρησω. Παντως σταθερα στο εξυπνο προγραμμα δειχνει γυρω στο 65. Πριν το εβαλα στο απλη αφυγρανση που μπορεις να ρυθμισεις απο 35 και οανω οσο θες...να το αφησω στο εξυπνο η να το βαλω εγω χειροκινητα;

Παντως χθες οταν γυρισα σπιτι δεν ενιωθα τοσο κρυο οσο πριν.

Το σπιτι ειναι μικρο,55τμ,αν το βαλω στο hall θα ειναι καλυτερα;

Εχεις υψηλη υγρασια, πρεπει να το αφησεις ενα 3 ημερο σερι στο κεντρο του σπιτιου να δουλευει.

Θα πεσει ο χωρος στα 50-55 και θα δεις διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...