Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε ένα σπίτι περίπου 80m2 με την υγρασία καρφωμένη στο 84-85% & σημάδια μούχλας σε γωνίες τοίχων, έχουμε την θέρμανση στους 22 βαθμούς. Είμαι ανάμεσα στον meaco platinum 20l & κάποιον από τους splendid Aquaria ή GREE daisy.

Tι λέτε; Δεκτές προτάσεις και εκτός των παραπάνω(με αιτιολόγηση όμως please).

θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω 2 με 3 βδομάδες που άλλος λέει οτι μόωο με αφυγραντήρα θα βρώ λύση άλλος ότι θα δώσω τζάμπα χρήματα. 

έλειπα απο το σπίτι 10 μερες λόγο άδειας και όταν είχα φύγει τα τζάμια/κουφώματα ήτανε όλα μούσκεμα. Μετά μετέφερε υγρασία και σε κάποιους τοίχους αν δεν τα σκούπιζα. Γύρισα 15:00 χθες περίπου δεν υπήρχε σταγόνα και κατά τις 21:00 ως τώρα στα κουφώματα είναι λίγο μούσκεμα λογικά σε λίγες μέρες θα γίνει όπωε ήτανε.

Το σπίτι το αερίζω 5 με 10 λέπτα πρωί και ίσως λίγο το απόγευμα, δεν νομίζω να γίνεται παραπάνω γιατι μετά γίνετε παγάκι έχει κρύο έξω. έχω 2 ερωτήσεις αν πιστεύεται είναι μόνο ο αφυγραντήρας η λύση. 

1) αξίζει να τον πάρω φέτος η να περιμένω του χρόνου δεδομένου οτι ίσω να έμεινε κανας μήνας χειμώνα ακόμη.

2)Αν πάρω λογικα θα πάρω invertor. Είναι καλυτερα να πάρω εναν 12l και να τον αλλάζω δωμάτιο η να πάρω εναν 20l που ίσως αν φυγει η πολύ υγρασια να πιάνει όλο το σπίτι (με το μπανιο περίπου 70 με 80 τμ)

το καλό με τον 12l ειναι ότι είναι μικρότερος και δεν κάνει και τόσο θόρυβο γιαυτο το σκέφομαι πολύ 

 

υ.γ. σόρυ αν κούραρσε το μεγαλο κείμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πάρεις αφυγραντήρα πάρε πρώτα έναν μετρητή να δεις που βρίσκεσαι. Άναψα το καλοριφέρ και νιώθω ότι αφυγραντήρας το βοήθησε αρκετά με 16 βαθμούς κ είμαι μια χαρά που παλιά ένιωθα την υγρασία. Το κακο είναι για 80 τμ πως τλκ πήρα μικρό νμζ πως δεν φτάνει. Εσείς τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 με 3 βδομάδες που άλλος λέει οτι μόωο με αφυγραντήρα θα βρώ λύση άλλος ότι θα δώσω τζάμπα χρήματα. 

έλειπα απο το σπίτι 10 μερες λόγο άδειας και όταν είχα φύγει τα τζάμια/κουφώματα ήτανε όλα μούσκεμα. Μετά μετέφερε υγρασία και σε κάποιους τοίχους αν δεν τα σκούπιζα. Γύρισα 15:00 χθες περίπου δεν υπήρχε σταγόνα και κατά τις 21:00 ως τώρα στα κουφώματα είναι λίγο μούσκεμα λογικά σε λίγες μέρες θα γίνει όπωε ήτανε.

Το σπίτι το αερίζω 5 με 10 λέπτα πρωί και ίσως λίγο το απόγευμα, δεν νομίζω να γίνεται παραπάνω γιατι μετά γίνετε παγάκι έχει κρύο έξω. έχω 2 ερωτήσεις αν πιστεύεται είναι μόνο ο αφυγραντήρας η λύση. 

1) αξίζει να τον πάρω φέτος η να περιμένω του χρόνου δεδομένου οτι ίσω να έμεινε κανας μήνας χειμώνα ακόμη.

2)Αν πάρω λογικα θα πάρω invertor. Είναι καλυτερα να πάρω εναν 12l και να τον αλλάζω δωμάτιο η να πάρω εναν 20l που ίσως αν φυγει η πολύ υγρασια να πιάνει όλο το σπίτι (με το μπανιο περίπου 70 με 80 τμ)

το καλό με τον 12l ειναι ότι είναι μικρότερος και δεν κάνει και τόσο θόρυβο γιαυτο το σκέφομαι πολύ 

 

υ.γ. σόρυ αν κούραρσε το μεγαλο κείμενο

Nα κανεις πρωτα μια εσωτερικη θερμομονωση σε προβληματικους τοιχους(αν ειναι δικο σου το σπιτι) και να παρεις και αφυγραντηρα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Ψάχνομαι και εγώ για αγορά αφυγραμτήρα.

Πρόκειται για ενιαίο σπίτι 9 μέτρα (μήκος) Χ 7 μέτρα (πλάτος) Χ 5 μέτρα (ύψος), ουσιαστικά "ορθογώνιο".

Δεν υπάρχουν δωμάτια ξεχωριστά εκτός από το μπάνιο.

 

Ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή, ανεξαρτήτου χρημάτων. Με ενδιαφέρει να δουλεύει με χρονοπρογραμματισμό μιας και λείπω πολλές ώρες από το σπίτι.

 

Κοιτάω προς Meaco DD8L Zambezi

Άλλες προτάσεις υπάρχουν? Γενικά πιστεύω έχω εύκολο σπίτι για να επιλέξω έναν καλό αφυγραντήρα.

Κάποιος παιδιά;

Το σπίτι έχει 13-14 βαθμούς Κελσίου χωρίς κανένα θερμαντικό σώμα. Όταν ανάβω air condition / τζάκι πάει στους 18-19 κάτω όπου και καθόμαστε. Στο πάνω μέρος (δώμα) όπου κοιμόμαστε είναι σαφώς πιο ζεστά. Σπίτι καινούριο του 2013, με κουφώματα αλουμινίου. Τοίχοι από πέτρα, οροφή από ξύλο.

Πήρα σήμερα τηλ. σε ένα μαγαζί να μου πουν και αυτοί την γνώμη τους και με πήγε σε meaco 20l συμπιεστή. Μου είπε οτι αφού το σπίτι έχει αυτη την θερμοκρασία καλύτερα να μην πάω σε Zambezi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δικό μου το σπίτι... Και είμαι ο πρώτος που μπήκε αν αυτό παίζει ρόλο. Απλά σκέφτομαι να το αφήσω για μετά το καλοκαίρι Αφού σε λίγο τελειώνει ο χειμώνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 με 3 βδομάδες που άλλος λέει οτι μόωο με αφυγραντήρα θα βρώ λύση άλλος ότι θα δώσω τζάμπα χρήματα. 

έλειπα απο το σπίτι 10 μερες λόγο άδειας και όταν είχα φύγει τα τζάμια/κουφώματα ήτανε όλα μούσκεμα. Μετά μετέφερε υγρασία και σε κάποιους τοίχους αν δεν τα σκούπιζα. Γύρισα 15:00 χθες περίπου δεν υπήρχε σταγόνα και κατά τις 21:00 ως τώρα στα κουφώματα είναι λίγο μούσκεμα λογικά σε λίγες μέρες θα γίνει όπωε ήτανε.

Το σπίτι το αερίζω 5 με 10 λέπτα πρωί και ίσως λίγο το απόγευμα, δεν νομίζω να γίνεται παραπάνω γιατι μετά γίνετε παγάκι έχει κρύο έξω. έχω 2 ερωτήσεις αν πιστεύεται είναι μόνο ο αφυγραντήρας η λύση. 

1) αξίζει να τον πάρω φέτος η να περιμένω του χρόνου δεδομένου οτι ίσω να έμεινε κανας μήνας χειμώνα ακόμη.

2)Αν πάρω λογικα θα πάρω invertor. Είναι καλυτερα να πάρω εναν 12l και να τον αλλάζω δωμάτιο η να πάρω εναν 20l που ίσως αν φυγει η πολύ υγρασια να πιάνει όλο το σπίτι (με το μπανιο περίπου 70 με 80 τμ)

το καλό με τον 12l ειναι ότι είναι μικρότερος και δεν κάνει και τόσο θόρυβο γιαυτο το σκέφομαι πολύ 

 

υ.γ. σόρυ αν κούραρσε το μεγαλο κείμενο

Γενικά να ξέρεις η υγροποίηση πάνω στον υαλοπίνακα είναι φυσικό φαινόμενο και δε αποτελεί απαραίτητα πρόβλημα. Αυτό το φαινόμενο εμφανίζεται εξαιτίας της διαφοράς θερμοκρασίας του μέσα χώρου και του εξωτερικού περιβάλλοντος σε γενικές γραμμές. . Ακόμα και σε άρτια μονωμένα κουφώματα με τριπλά ενεργειακά τζάμια και εσωτερικά γεμισμένα με ευγενές αέριο μπορεί να το συναντήσεις . 

 

Όσον αφορά την επιλογή αφυγραντήρα για τον χώρο σου αυτό εξαρτάται απο ένα σύνολο παραγόντων όπως:

 

1) Οι διαστάσεις του χώρου.

2) Τα επίπεδα υγρασίας της περιοχής σου.

3) Θερμομόνωση και υγρομόνωση του χώρου σου.

4) Η θερμοκρασία του χώρου σου.

5) Πόσο συχνά γίνεται αερισμός στο χώρο σου.

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να απαντηθεί εύκολα ποιος είναι ο καταλληλότερος αφυγραντήρας για ένα χώρο . Κανονικά όπως η θέρμανση και ο κλιματισμός έτσι και αυτή η περίπτωση θέλει μηχανολογική μελέτη  αλλά υπάρχουν εμπειρικοί κανόνες για αποφυγή λάθους επιλογής.

 

Μπορείς να μου πεις αν οι χώροι είναι θερμαινόμενοι,τι θερμοκρασία έχεις στους χώρους και (αν έχεις υγρόμετρο) τί ποσοστό υγρασίας έχεις κατά μέσο όρο για να σου προτείνω (εμπειρικά και ενδεικτικά πάντα όπως ανέφερα πιο πάνω) τί αποδοτικοτητας αφυγραντήρα χρειάζεσαι ;

Επίσης θέλω να μου πεις στο περίπου το σαλόνι πόσα τ.μ είναι . 

 

Όσον αφορά τους αφυγραντήρες inventor είναι μια φθηνή αξιόπιστη λύση τους προτείνω και τα 3 χρόνια εγγύηση είναι στα συν τους !

 

Καλησπέρα, σε ένα σπίτι περίπου 80m2 με την υγρασία καρφωμένη στο 84-85% & σημάδια μούχλας σε γωνίες τοίχων, έχουμε την θέρμανση στους 22 βαθμούς. Είμαι ανάμεσα στον meaco platinum 20l & κάποιον από τους splendid Aquaria ή GREE daisy.

Tι λέτε; Δεκτές προτάσεις και εκτός των παραπάνω(με αιτιολόγηση όμως please).

θενκς

Μπορείς να δεις και σε Inventor . Είναι πολύ καλοί, αξιόπιστοι (κατά προσωπική εμπειρία) και έχουν 3 χρόνια εγγύηση .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος παιδιά;

Το σπίτι έχει 13-14 βαθμούς Κελσίου χωρίς κανένα θερμαντικό σώμα. Όταν ανάβω air condition / τζάκι πάει στους 18-19 κάτω όπου και καθόμαστε. Στο πάνω μέρος (δώμα) όπου κοιμόμαστε είναι σαφώς πιο ζεστά. Σπίτι καινούριο του 2013, με κουφώματα αλουμινίου. Τοίχοι από πέτρα, οροφή από ξύλο.

Πήρα σήμερα τηλ. σε ένα μαγαζί να μου πουν και αυτοί την γνώμη τους και με πήγε σε meaco 20l συμπιεστή. Μου είπε οτι αφού το σπίτι έχει αυτη την θερμοκρασία καλύτερα να μην πάω σε Zambezi.

Ιδια ακριβως κατασταση με σενα. Αντε να χω ενα βαθμο πανω απο σενα. Τα ιδια φτανω με κλιματιστικο στους 20 αλλα το εχω στο medium fan ολη μερα και οχι auto. Καινουργια αλουμινια και εγω χωρις θερμοδιακοπη, παιζει ρολο φιλε μου, φανταζομαι δεν εχεις και εσυ.

Υγρασια δεν εχω μετρησει, σε συμβουλευω να μετρησεις πριν αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά να ξέρεις η υγροποίηση πάνω στον υαλοπίνακα είναι φυσικό φαινόμενο και δε αποτελεί απαραίτητα πρόβλημα. Αυτό το φαινόμενο εμφανίζεται εξαιτίας της διαφοράς θερμοκρασίας του μέσα χώρου και του εξωτερικού περιβάλλοντος σε γενικές γραμμές. . Ακόμα και σε άρτια μονωμένα κουφώματα με τριπλά ενεργειακά τζάμια και εσωτερικά γεμισμένα με ευγενές αέριο μπορεί να το συναντήσεις .

Σε τέτοια κουφώματα μέχρι στιγμής ούτε σταγόνα, ακόμα και με τους -5 που είχαμε στην αρχή του μήνα με 90+% υγρασία έξω. Σε υπνοδωμάτιο που κλείνει η πόρτα το βράδυ με αποτέλεσμα να αυξάνεται η υγρασία σε σχέση με τις άλλες ώρες που είναι ανοιχτή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε ένα σπίτι περίπου 80m2 με την υγρασία καρφωμένη στο 84-85% & σημάδια μούχλας σε γωνίες τοίχων, έχουμε την θέρμανση στους 22 βαθμούς. Είμαι ανάμεσα στον meaco platinum 20l & κάποιον από τους splendid Aquaria ή GREE daisy.

Tι λέτε; Δεκτές προτάσεις και εκτός των παραπάνω(με αιτιολόγηση όμως please).

θενκς

 

 

Κάποιος παιδιά;

Το σπίτι έχει 13-14 βαθμούς Κελσίου χωρίς κανένα θερμαντικό σώμα. Όταν ανάβω air condition / τζάκι πάει στους 18-19 κάτω όπου και καθόμαστε. Στο πάνω μέρος (δώμα) όπου κοιμόμαστε είναι σαφώς πιο ζεστά. Σπίτι καινούριο του 2013, με κουφώματα αλουμινίου. Τοίχοι από πέτρα, οροφή από ξύλο.

Πήρα σήμερα τηλ. σε ένα μαγαζί να μου πουν και αυτοί την γνώμη τους και με πήγε σε meaco 20l συμπιεστή. Μου είπε οτι αφού το σπίτι έχει αυτη την θερμοκρασία καλύτερα να μην πάω σε Zambezi.

 

Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22

Βασικα εχει και το "thermo" οποτε και κρυο πολυ να ειναι το δωματιο τον βαζεις μεσα το αναβεις κλεινεις πορτες και τον αφηνεις ! ! !

 

Ειχα γραψει τον 10/2015

"Δεν εχει τριγμούς αυτο που ακούγετε ειναι ο ανεμιστήρας και ο συμπιεστης , σαν τον απορροφητήρα της κουζινας στην 1η σκαλα ( μικρη ).

Ενα "κακο" ειναι οτι δεν εχει σκαλες να ρυθμίσεις τον ανεμιστήρα οπως εχουν αλλοι .

Η εισοδος - εξοδος του αερα ειναι απο τα πλαγια οποτε θελει χωρο δεξια - αριστερα για να δουλεψει .

Η θηκη και τα extra φιλτρα δειχνουν ψευτικα"

Στα συν η μαρκα που εχει εξειδηκευση .

1η δοκιμη

Σε σπιτι της αθηνας 64 τετραγωνικα , θεση στο κεντρο του σπιτιου ( χωλ ).

Συνθήκες 24° 66 % υγρασια ωρα 17:00 - ρύθμιση στο "αυτόματο" .

Μετα απο 2 1/2 ωρες εφτασε στο 55% ( μισο δοχειο γεμισε δλδ περιπου 1,5Lt ) .

Όποιος θελει μπορεί να δει το manual εδω : http://www.carad.gr/images/eshop/catalog/products/0506/files/AQUARIA_THERMO_%20K180011500C.pdf"

 

Απο τοτε με εχει σωσει προσωπικα , στεγνωσε το σπιτι και πλεον απαιτειται ελαχιστη λειτουργεια καθε 2 μερες .

...... Καινουργια αλουμινια και εγω χωρις θερμοδιακοπη, παιζει ρολο φιλε μου, ......

 

Η θερμοδιακοπη παιζει ρολο εαν ζεις σε περιοχη με συνεχεις θερμοκρασιες κατω των 4 βαθμων κελσιου .

Γενικα δηλαδη στον βορρα .

Εαν δεν εισαι εκει καλυτερα να τα "χωσεις" σε πιο καλα τζαμια

..... Και είμαι ο πρώτος που μπήκε αν αυτό παίζει ρόλο. Απλά σκέφτομαι να το αφήσω για μετά το καλοκαίρι Αφού σε λίγο τελειώνει ο χειμώνας

 

Παιζει μεγαλο ρολο .

Εμενα που ηταν εξοχικο και το εκανα μονιμη κατοικια και στοκαριστικε και βαφτηκε για πρωτη φορα , εκανε 3 χρονια να στεγνωσει .

Τα 2 πρωτα μονο με καλοριφερ και τζακι δεν γινοταν κατι , μεχρι που πηρα τον αφυγραντηρα και συνηλθε

 

=====================

Tip εαν εχετε πολυ υγρασια , προσπαθηστε να στεγνωνετε ενε ενε τα δωματια .

Βαλτε μεσα το αφυγραντη , δωστε και μια θερμοκρασια καλη εαν μπορειτε , και κλειστε πορτες και αφηστε τον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η θερμοδιακοπη παιζει ρολο εαν ζεις σε περιοχη με συνεχεις θερμοκρασιες κατω των 4 βαθμων κελσιου .

Γενικα δηλαδη στον βορρα .

Εαν δεν εισαι εκει καλυτερα να τα "χωσεις" σε πιο καλα τζαμια

Όσο λιγότερες απώλειες τόσο χαμηλότερο κόστος θέρμανσης. Πλέον υπάρχουν σε κάθε εταιρεία αρκετές σειρές με διαφορετικά επίπεδα απόδοσης με θερμοδιακοπή. Δεν είναι ανάγκη να πάει στα καλύτερα, υπάρχουν και τα μεσαία ή κατώτερα που είναι σαφώς καλύτερη επιλογή από το να βάλει κουφώματα δίχως θερμοδιακοπή. Θα του βγει ακριβότερα προφανώς από τα "ψυχρά" κουφώματα αλλά δεν θα το μετανοιώσει μελλοντικά σε σχέση με τα 2α και το κόστος θέρμανσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αλλα απωλειες εχεις και απο τα τζαμια .

Που ειναι και πιο μεγαλη ειφανεις αρα μεγαλες απωλειες .

Ειπαμε δεν ειναι πανακεια η θερμοδιακοπη αλλα δεν ειναι και για παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...