Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φώτα σας:

 

Χώρος (υπνοδωμάτιο + υπόλοιπος χώρος) = 40 τ.μ.

Θερμοκρασία: 15 βαθμοί

Υγρασία: υπνοδωμάτιο 75, Υπόλοιπος χώρος 60

Θέρμανση: θερμοπομπός και η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 18 βαθμούς

 

 

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω 3:

 

Χωρίς συμπιεστή:

Meaco DD8L

Inventor Rise R2-ION8L

 

Με συμπιεστή:

Inventor Eva II E2-ION16L

 

Θέλω να παραγγείλω άμεσα.

Τον Inventor Rise R2-ION8L παρε λογω των θερμοκρασιων που εχεις, θα σου υποκαθιστα εν μερει και τον θερμοπομπο καποιες φορεσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τον έχω και γω τον Rise πολυ καλος...στο eco δε καίει τίποτα σύμφωνα με τα watt του(300 κάτι watt) και βγάζει χλιαρό αέρα που πάνω κάτω θα σε ζεσταίνει!

Έχει και ιονιστη!

Ζεόλιθο προτίμησε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω και γω τον Rise πολυ καλος...στο eco δε καίει τίποτα σύμφωνα με τα watt του(300 κάτι watt) και βγάζει χλιαρό αέρα που πάνω κάτω θα σε ζεσταίνει!

Έχει και ιονιστη!

Ζεόλιθο προτίμησε!

Με 18-19 βαθμούς, είναι καλύτερα ζεόλιθος στη χαμηλή σκάλα? (340w) ή κομπρέσορας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@ gia_nnis, lexusr450, olimpiakos 7

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, προχώρησα στην παραγγελία άμεσα.

Είναι αλήθεια ότι και εγώ έκλεινα προς τον RISE.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@ gia_nnis, lexusr450, olimpiakos 7

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, προχώρησα στην παραγγελία άμεσα.

Είναι αλήθεια ότι και εγώ έκλεινα προς τον RISE.

Το βιντεακι το εστειλα για να δειξω οτι η λυση ειναι η μονωση..

Τα υπολοιπα ειναι καρκινοματα της τσεπης..!!!

Ο ζεο αποδιδει καλυτερα στις χαμηλες με αυξημενα ρευματα ενω ο συμπιεστης χανει ποσοστο της αποδοσης του..

Εχω την εντυπωση οτι ειναι στη φαση ισα βαρκα ισα νερα..

Εκει που σιγουρα συμφερει με συμπιεστη σε σχεση με ζεο ειναι στις υψηλες θερμοκρασιες 19+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πίνακες απόδοσης της meaco δείχνουν ότι τουλάχιστον οι δικοί τους αφυγραντήρες με κομπρέσσορα καίνε λιγότερο ρεύμα ανα λίτρο υγρασίας ακόμα και για θερμοκρασίες κοντά στους 10 βαθμούς κελσίου (σύγκριση meaco 20L platinum με meaco zambezi).

 

Το πρόβλημα με τους αφυγραντήρες με κομπρέσσορα είναι ότι από τους 15 βαθμούς και κάτω, ενώ καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα σε 24ωρη λειτουργία από αυτούς με ζεόλιθο, αφαιρούν στον ίδιο χρόνο λιγότερη υγρασία.

 

Στους 10 βαθμούς, σε 24 ώρες o meaco20L με κομπρέσσορα θα τραβήξει 2,5 λίτρα με 153W/hr (1,46ΚWH/lt), ενώ ο zambezi με ζεόλιθο θα τραβήξει στη χαμηλή σκάλα 3,9 λίτρα με 351W/hr (2.16KWH/lt). O zambezi είναι 48% πιό ενεργοβόρος.

 

Εν ολίγης, ο αφυγραντήρας με κομπρέσσορα θα καίει πάντα λιγότερο ρεύμα για τα ίδια λίτρα αφύγρανσης με τον ζεόλιθο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα τον Zambezi ένα Σαββατοκύριακο και τωρα έχω τον platinum 20L μπορώ να σας πω με σιγουριά οτι ο Zambezi κάνει πολύ περισσότερο θόρυβο απο τον platinum.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει πολυ καλα σχολια αν τσεκαρεις στο σκρουτζ για αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Ψάχνομαι και εγώ για αγορά αφυγραμτήρα.

Πρόκειται για ενιαίο σπίτι 9 μέτρα (μήκος) Χ 7 μέτρα (πλάτος) Χ 5 μέτρα (ύψος), ουσιαστικά "ορθογώνιο".

Δεν υπάρχουν δωμάτια ξεχωριστά εκτός από το μπάνιο.

 

Ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή, ανεξαρτήτου χρημάτων. Με ενδιαφέρει να δουλεύει με χρονοπρογραμματισμό μιας και λείπω πολλές ώρες από το σπίτι.

 

Κοιτάω προς Meaco DD8L Zambezi

Άλλες προτάσεις υπάρχουν? Γενικά πιστεύω έχω εύκολο σπίτι για να επιλέξω έναν καλό αφυγραντήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. πηρα τον  Inventor Eva II E2-ION16L. σε σπιτι 80 τμ που να τον τοποθετησω? ποσοστο υγρασιας σχεδον σε ολα τα δωματια ειναι το ιδιο. σαλονι κουζηνα που ειναι μαζι εχω τζακι και το ζεστενω ποιο συχνα. να το βαλω στο 1 απο τα 2 δωματια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδη πρώτη μέρα λειτουργία το έβαλα πρώτα στο ένα δωμάτιο και έβγαλε σε 4 ώρες γύρω στο ένα λίτρο. Βέβαια ποιο πριν είχα ανοίξει τα παράθυρα κ είχε υγρασία γύρω στο 70%. Τώρα το πήγα στο άλλο δωμάτιο να δούμε τι θα κάνει. Το έχω βάλει στο οικονομικο πρόγραμμα και ανάβει κ σβήνει κάθε 30 λεπτά. Προς το παρών ευχαριστημένος. Η βλακεια μ που δεν πρόλαβα την προσφορα με τα 150 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...