Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις αν αυτο: http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=64162 μετραει και εσωτερικη υγρασια;

οχι αλλιως θα το αγοραζα και γω!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω αν έχει και άλλος ίδιο πρόβλημα και αν με αγορά αφυγραντήρα αν διορθώθηκε το πρόβλημα.

Τα τζάμια και τα κουφώματα γίνονται μούσκεμα απο τη διαφορά θερμοκρασίας λογικά. Το σπίτι είναι καινούριο. Το ένα το δωμάτιο ειδικά αυτό που είναι απο τον νότο και οι εξωτερικοί τοίχοι δεν καλύπτονται στα κουφώματα όταν έχω θέρμανση είναι πολύ μούσκεμα σε σχέση με τα άλλα και μαζεύει και υγρασία σε κάποια σημεία του τοίχου. όταν απομόνωσα αυτό το δωμάτιο και έκλεισα και το καλοριφέρ εκεί το πρόβλημα διορθώθηκε κατα πολύ. Και γίνεται και ένας τοίχος που είναι προς το βορρά κάποιες φορές μούσκεμα. Τα παράθυρα στάζουν όλα εκτός απο ένα που έχει το σώμα του καλοριφέρ απο κάτω.

Το σπίτι είναι καινούριο και είμαι ο πρώτος που μπήκε και η θερμοκρασία μέσα είναι 19 με 22 βαθμούς ανάλογα την ώρα της μέρας.

Είχε κανείς ίδιο πρόβλημα να πει πως το έλυσε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς αυτό το πρόβλημα είχαμε και πήραμε αφυγραντήρα.

 

Από τότε που τον βάλαμε τέρμα τα μουσκεμένα παράθυρα, ακόμα και αν αφήσουμε απλωμένη μπουγάδα μέσα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση οπότε θα κινηθώ για αγορά. Οπότε μένει να ψάξω γνώμες για ποιον να πάρω. Σκεφτόμουνα για αυτόν https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-care-c2-12l-1186232.html λογο οτι τον έχει φίλος και είναι αθόρυβος Αλλά θα ψάξω γενικά για γνωμες και σε αυτό το ποστ.

Το σπίτι είναι περίπου 80 τετραγωνικά με το μπάνιο 2 Αλλά σκέφτομαι ότι μπορεί να τον αλλάζω δωμάτιο και να μην πάρω πολύ μεγάλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σήμερα τον Zambezi δοκιμαστικά μέχρι την Δευτέρα.

Τους είπα οτι αν δεν μου αρέσει θα πάω την Δευτέρα να πάρω τον Meaco platinum 20L. Αυτός μου πρότεινε ένα Puredry.

Θα με καλύπτει ο Zambezi για 120τμ;

Ο platinum θα κάνει περισσότερο θόρυβο από τον Zambezi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση οπότε θα κινηθώ για αγορά. Οπότε μένει να ψάξω γνώμες για ποιον να πάρω. Σκεφτόμουνα για αυτόν https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-care-c2-12l-1186232.html λογο οτι τον έχει φίλος και είναι αθόρυβος Αλλά θα ψάξω γενικά για γνωμες και σε αυτό το ποστ.

Το σπίτι είναι περίπου 80 τετραγωνικά με το μπάνιο 2 Αλλά σκέφτομαι ότι μπορεί να τον αλλάζω δωμάτιο και να μην πάρω πολύ μεγάλο

καλη επιλογη προιοντοσ, αλλα τι M.O, θερμοκρασιας εχεις στο χωρο και ποιο ειναι το ειδοσ θερμανσης που εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη επιλογη προιοντοσ, αλλα τι M.O, θερμοκρασιας εχεις στο χωρο και ποιο ειναι το ειδοσ θερμανσης που εχεις

πετρέλαιο αυτόνομη θέρμανση και βάζω και κάνα σώμα λαδιού ώστε να βοηθάει να καίει λίγο λιγότερο το πετρέλαιο. και η θερμοκρασία την έχουμε απο 19 εώς 21 με 22 βαθμούς. Απλά όπως είπα αν και πρέπει να έχει μόνωση το σπίτι και είναι και καινούριο ήμαστε οι πρώτοι που μένουμε ιδρώνουνε τα κουφώματα δεν έχει θερμογέφυρα και νοτίζουνε και κάποιοι τοίχοι αυτό θέλω να διορθώσω γιατί το σπίτι είναι πολύ ζεστό. Αλλά βλέπω όλοι πάνε σε μεγαλύτερους . εμένα αυτός για τα τετραγωνικά μου θα με καλύψει η δεν θα κάνει τίποτα και θα πρέπει να πάρω ποιο μεγάλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν πρέπει να έχουνε καθώς είναι αλουμινίου και είναι και απο μέσα κρύα  και βγάζουν πολύ νερό τα σκουπίζω πολλές φορέςτην μέρα για να μην γεμίσει και το πάτωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το πρόσεξα γιαυτό πλέον κοιταω και τον 

INVENTOR Eva II E2-ION20L 

που γράφει οτι είναι για 90 τ.μ και σε ένα site που είχε και μαγαζί στη Θεσσαλονίκη ωστε να πεταχτώ να τον πάρω το είδα 200 ευρώ απλά ψάχνω πληροφορίες και να βεβαιωθώ ότι θα μου λύσει το πρόβλημα για να μην πάει μετά χαμένος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χθες βράδυ μέχρι σήμερα το πρωι ο Zambezi έχει μαζέψει ελάχιστο νερό ( ίσα που καλύφθηκε ο πάτος του δοχείου του) ενώ δούλευε σχεδόν συνέχεια στην 1η από τις 3 ταχύτητες.
Τον έβαλα στον διάδρομο έξω απο τα υπνοδωμάτια.
Ο θόρυβος στην 1η ταχύτητα δεν παλεύετε ρε παιδιά. Θα ξυπνάω με πονοκέφαλο κάθε μέρα.
Η 1η του ταχύτητα είναι σαν την 2-3 του κλιματιστικού.
Την επόμενη νύχτα θα τον βάλω στο σαλόνι.
Δεν μυρίζει εκτός κι αν πας απο πάνω του. Αλλά και από πάνω του να πας η μυρωδιά δεν είναι απαίσια ή ενοχλητική.
Αν είχα πάρει με κομπρέσορα (Meaco platinum) θα είχε περισσότερο θόρυβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Meaco platinum 20L κάνει θόρυβο σαν ένα πολύ δυνατό κλιματιστικό + ένα χαμηλό βουητό του κομπρέσσορα.

 

Προσωπικά χαρακτηρίζω το θόρυβό του ως πολύ δυνατό, αλλά από την άλλη αυτό είναι αναπόφευκτο στους αφυγραντήρες που έχουν μεγάλη ροή αέρα. Τα πρώτα βράδια μπορεί να δυσκολευτείς να κοιμηθείς, αλλά στο τέλος θα τον συνηθίσεις.

 

Παράλληλα, δεν χρειάζεται να βρίσκεται το μηχάνημα εκεί που κοιμάσαι. Αν έχεις επιλέξει το σωστό αφυγραντήρα για το σπίτι και τις συνθήκες του, θα σου κάνει αφύγρανση σε όλο το σπίτι, αρκεί να το έχεις σε ένα κεντρικό σημείο.

 

Το διαμέρισμά μας είναι περίπου 85 τετραγωνικά και χωρίς αφυγραντήρα χτυπούσε 70-άρια και πάνω. Τώρα, με μέση θερμοκρασία 19 βαθμούς και λειτουργία περίπου 15 ώρες το 24ωρο**, η υγρασία είναι σταθερή στο 60% και το μηχάνημα μαζεύει περίπου 3 λίτρα την ημέρα.

 

** (15 ώρες αναμένος ο αφυγραντήρας, όχι 15 ώρες ασταμάτητης λειτουργίας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Meaco platinum 20L κάνει θόρυβο σαν ένα πολύ δυνατό κλιματιστικό + ένα χαμηλό βουητό του κομπρέσσορα.

 

Προσωπικά χαρακτηρίζω το θόρυβό του ως πολύ δυνατό, αλλά από την άλλη αυτό είναι αναπόφευκτο στους αφυγραντήρες που έχουν μεγάλη ροή αέρα. Τα πρώτα βράδια μπορεί να δυσκολευτείς να κοιμηθείς, αλλά στο τέλος θα τον συνηθίσεις.

 

Παράλληλα, δεν χρειάζεται να βρίσκεται το μηχάνημα εκεί που κοιμάσαι. Αν έχεις επιλέξει το σωστό αφυγραντήρα για το σπίτι και τις συνθήκες του, θα σου κάνει αφύγρανση σε όλο το σπίτι, αρκεί να το έχεις σε ένα κεντρικό σημείο.

 

Το διαμέρισμά μας είναι περίπου 85 τετραγωνικά και χωρίς αφυγραντήρα χτυπούσε 70-άρια και πάνω. Τώρα, με μέση θερμοκρασία 19 βαθμούς και λειτουργία περίπου 15 ώρες το 24ωρο**, η υγρασία είναι σταθερή στο 60% και το μηχάνημα μαζεύει περίπου 3 λίτρα την ημέρα.

 

** (15 ώρες αναμένος ο αφυγραντήρας, όχι 15 ώρες ασταμάτητης λειτουργίας)

Ποιον αφυγραντήρα έχεις;

Πήρα τον Zambezi αλλά μπορώ να τον αλλάξω τη Δευτέρα αν θέλω.

Θα προτιμούσα κάποιον με λιγότερο θόρυβο.

Επισης δεν ξερω αν χρειάζομαι με ζεόλιθο ή με κομπρέσορα. Έχω 18-19 βαθμούς συνήθως.

Και αν αλλάξω τον Zambezi τι να πάρω; Inventor κομπρέσορα; Meaco platinum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...