Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δνε κλείνουν οι αφυγραντηρες, δουλεύουν στο ρελαντί όταν πιάσουν την επιθυμητή υγρασία που έχεις ορίσει. Meaco έχω και από το πρωί στην πρώτη σκάλα μάζεψε 1.5 λίτρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νορμάλ υγρασία πόσο πρέπει να θεωρούμε σε ενα δωμάτιο.?

55%

Και ένα τελευταίο γιατι μπορώ να τον αλλάξω παίζει ρόλο αυτοί που είναι με ιονιστη?

Ναι ο Ιονιστησ αποτελει πλεονεκτημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντος απογοητευτικά από τον δικό μου... Υγρασία τώρα σπιτιού 57 ρυθμισμένος 60, άρα σε κατάσταση αναμονής.. συμπιεστής/ανεμιστήρακι κλειστό.. Άλλαξα την ρύθμιση σε 55, δούλεψε για τρία λεπτά σε αφυγρανση, το ξανά άλλαξα σε 60, και τοτε λάθος εμφάνιση υγρασίας(μόλις κλείσει ο ανεμιστήρας) και συνεχόμενα άνοιγμα κλείσιμο πάλι..Άνοιγμα κλείσιμο, ανά 3 λεπτά... χωρίς λόγο αφού η υγρασια είναι 57...

Με λίγα λόγια αν ξεκινήσει και κάνει αφυγρανση.. ο μετρητής δείχνει ότι να ναι.. ανοίγει συνέχεια.. και μοναδική λύση για να ηρεμήσει είναι το κουμπί OFF

Και άνοιγμα όταν στεγνώσει μέσα του ο αφυγραντήρας... Για να δείξει σωστή ένδειξη υγρασίας και να δουλέψει όταν υπαρχει λόγος να δουλέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Θελεις σιγουρα αφυγραντηρα καταρχασ υγρασια >60, για τα μ2 θες 20 λιτρο και στη θερμοκρασια του χωρου σου με τεχνολογια συμπιεστη

 

Αν η χαμηλη θερμοκρασια 12-16 ειναι το 80% τησ ημερασ διαλεξε χωρισ συμπιεστη, εαν το αντιθετο τοτε τεχνολογιασ με συμπιεστη

Κ γενικότερα θεωρείς ότι αξίζει να δωσω τα χρήματα για την αγορά συν την κατσναλωση του αφυγραντηρα με ρην υγρασία που εχω; Δηλ από το 65-70 που εχω αν τη ριξω με τον αφυγραντηρα στο 50 ας πούμε που μάλλον είναι το ιδανικό, θα δω ουσιαστική διαφορά; Ρωτώ διότι δεν εχω 80 που βλέπω ότι λένε άλλοι. Ουτε τρεχουν νερα στα τζάμια ή δημιουργείται μουχλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες δικιο φενεται να κανει δουλεια..!!! Εδω και 2 μερες σβηνει οταν γεμισει στις 8 ωρες καθε φορα ακριβη ωρα, οποτε 250γρ την ωρα βγαζει στην 2η σταγονα και 2 fan . Την πρωτη μερα "διαβασα" λαθος το "ματι" του νερου (οταν φτασει λιγο πανω απο την μεση ειναι το Full αρα την πρωτη φορα 2 λιτρα εβγαλε οχι 1) εν τω μεταξυ δεν κανει πολυ θορυβο στο 1 fan κοιμασαι ανετα διπλα του στο 2 τον βαζω εξω απ την πορτα του δωματιου με ανοιχτη πορτα και ολες γενικοτερα για να μαζευει απο παντου. Το δοχειο του νερου δεν μου φενεται πολυ στιβαρο δεν ξερω αν θα αντεξει για χρονια κατα τα αλλα βλεπω πως τα αξιζει τα λεφτα του . Σημερα θα βαλω και ιονιστη να δω τι λεει

Μια χαρά σε βρίσκω.. Το μόνο που μένει να δεις είναι κατανάλωση.. Εκεί τσιμπάει λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:/ τραγικό είναι αν κάνουν όλοι έτσι.. Εγώ τον εκλεισα πριν δύο ώρες(έπαιζε υγρασια 57-63) και ανοιγοκλεινε τζάμπα ρεύμα, τσαμπα θόρυβος, και μόλις τωρα τον ξαναανοιξα και μαγικα δείχνει σωστή υγρασία (54) και δεν ανοίγει... Ισως για αυτό τον λόγο βάζουν timer... Πατάτες κατασκευές...

Μια απο τα ιδια .Τελικα ισχυει οτι πληρωσεις παιρνεις

 

 

Για τον θόρυβο βάλτον πιο μακρυά από το δωμάτιο που κοιμάσαι.

 

Τα χρήματα που θα πληρώσεις σε ρεύμα είναι λιγότερα από αυτά που θα φας σε

χλωρίνες/αντιμουχλικά προϊόντα + βαψίματα στους τοίχους + μεγαλύτερο κόστος θέρμανσης (+ τυχόν γιατρούς ή αντικατάσταση αντικειμένων από την μούχλα).

 

Δεν θα μιλήσω για την ποιότητα ζωής που δημιουργεί μια άσχημη ατμόσφαιρα στο σπίτι γιατί με την κρίση

που έχουμε ίσως είναι το τελευταίο που μπορεί να σκεφτεί κάποιος.

Μακρια τον εχω ,ειναι και η διαταξη του καθε σπιτιου .Βαψιματα υπαρχουν μπογιες που αντεχουν υγρασια απλα σκουπιζεις με πανι .Ποιοτητα ζωης αναλογα την υπολοιπο σπιτι τι συσκευες εχεις και χρηση.Για διαθεση πρωτα τα οικονομικα καθενος πλεον τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Θελεις σιγουρα αφυγραντηρα καταρχασ υγρασια >60, για τα μ2 θες 20 λιτρο και στη θερμοκρασια του χωρου σου με τεχνολογια συμπιεστη

 

Αν η χαμηλη θερμοκρασια 12-16 ειναι το 80% τησ ημερασ διαλεξε χωρισ συμπιεστη, εαν το αντιθετο τοτε τεχνολογιασ με συμπιεστη

Κ γενικότερα θεωρείς ότι αξίζει να δωσω τα χρήματα για την αγορά συν την κατσναλωση του αφυγραντηρα με ρην υγρασία που εχω; Δηλ από το 65-70 που εχω αν τη ριξω με τον αφυγραντηρα στο 50 ας πούμε που μάλλον είναι το ιδανικό, θα δω ουσιαστική διαφορά; Ρωτώ διότι δεν εχω 80 που βλέπω ότι λένε άλλοι. Ουτε τρεχουν νερα στα τζάμια ή δημιουργείται μουχλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το 65%-70% με Μ.Ο. ιδανικου το 55% καλυτερο βεβαια το 50% σαν απολυτο

Η διαφορα στην αισθητη θερμοκρασια ειναι μεγαλη , με λιγα λογια αν σου δωσο 21C με 50% αισθανεσαι ζεστα και με 22C σους 65% αισθανομαι καπως οχι ζεστα και αρχιζω να ζηταω για παραδειγμα απο το κλιματιστικο 23 με 25 C γιατι το περιβαλον ειναι υγρο παροτι ειναι ζεστο  αποτελεσμα να αισθανομαι "συγκριο"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προταση για αγορα αφρυγραντηρα για σπιτι με αεριο γυρω στα 70τμ.. Εσπασαν οι σωληνες του απο πανω και γεμισε το ταβανι νερο και υγρασια.. θελουμε αφυγραντηρα και γι αυτο τον λογο ωστε να στεγνωσει πιο γρηγορα και να απορροφαται η υγρασια στο σπιτι... Ευχαριστω

 

Επεξ/σία από liverpoolman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και περιμένω υγρόμετρο για να ξέρω ακριβώς υγρασία/θερμοκρασίες, τι προτείνετε για σπίτι με πολύ υγρασία;

 

50τμ είναι όλο με τους χώρους να είναι πολύ μαζεμένοι.

 

Κατά προτίμηση από Κωτσόβολο  για να μπει σε δόσεις, εκτός άμα είναι εξωφρενική η διαφορά σε τιμή από skroutz.

 

Ευχαριστώ πολύ τους ειδικούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το 65%-70% με Μ.Ο. ιδανικου το 55% καλυτερο βεβαια το 50% σαν απολυτο

Η διαφορα στην αισθητη θερμοκρασια ειναι μεγαλη , με λιγα λογια αν σου δωσο 21C με 50% αισθανεσαι ζεστα και με 22C σους 65% αισθανομαι καπως οχι ζεστα και αρχιζω να ζηταω για παραδειγμα απο το κλιματιστικο 23 με 25 C γιατι το περιβαλον ειναι υγρο παροτι ειναι ζεστο αποτελεσμα να αισθανομαι "συγκριο"

Ευχαριστώ για την απάντηση. Προς τα εκεί εκλινα κ εγώ αλλά ήθελα κ εγκυροτερη γνώμη... Οπότε θα παραγγείλω τον meaco dd8l μιας κ παίζει μόνο κλιματιστικό κ η θερμοκρασία χωρίς αυτό ξεκινά από 14-15, ελπίζοντας η αφυγρανση να έχει σαφες αντίκτυπο και στη θερμοκρασία του χώρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...