Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, μένω στα Χανιά, 50τμ κοντά στη θάλασσα με βορινη προσοψη προς τη θάλασσα. Απο θέρμανση μόνο κλιματιστικό. Η θερμοκρασία χωρίς το κλιματιστικό 12-16, με το κλιματιστικό φθάνει 19-20. Η υγρασία 60-70 αναλογως του καιρού... Τα ερωτήματα λοιπόν. Θεωρείτε πως χρειάζομαι αφυγραντηρα κ θα δω διαφορά τόσο στην υγρασία όσο και στη θερμοκρασία που επίσης με ενδιαφέρει αλλά και στην γενικότερη αίσθηση της ατμοσφαιρας; Να σημειωσω ότι το σπίτι είναι δεκαετίας κ δεν έχει εμφανη υγρασία δηλ. μούχλα ήνα στάζουν τα τζάμια ή να είναι υγρά τα αλουμίνια (εκτός του μπάνιου) Από την άλλη, τα ρούχα είναι νοτισμενα... Αν τελικά αγπρασω, να προτιμησω με συμπιεστη ή χωρίς; που αποτι εχω καταλάβει αποδιδουν καλύτερα σε χαμηλότερη θερμοκρασία αλλά καταναλώνουν κ περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

85 τμ, 18-20 βαθμούς, 70-75 υγρασία.

Καλημερα

Θελεις σιγουρα αφυγραντηρα καταρχασ υγρασια >60, για τα μ2 θες 20 λιτρο και στη θερμοκρασια του χωρου σου με τεχνολογια συμπιεστη 

Παιδιά, μένω στα Χανιά, 50τμ κοντά στη θάλασσα με βορινη προσοψη προς τη θάλασσα. Απο θέρμανση μόνο κλιματιστικό. Η θερμοκρασία χωρίς το κλιματιστικό 12-16, με το κλιματιστικό φθάνει 19-20. Η υγρασία 60-70 αναλογως του καιρού... Τα ερωτήματα λοιπόν. Θεωρείτε πως χρειάζομαι αφυγραντηρα κ θα δω διαφορά τόσο στην υγρασία όσο και στη θερμοκρασία που επίσης με ενδιαφέρει αλλά και στην γενικότερη αίσθηση της ατμοσφαιρας; Να σημειωσω ότι το σπίτι είναι δεκαετίας κ δεν έχει εμφανη υγρασία δηλ. μούχλα ήνα στάζουν τα τζάμια ή να είναι υγρά τα αλουμίνια (εκτός του μπάνιου) Από την άλλη, τα ρούχα είναι νοτισμενα... Αν τελικά αγπρασω, να προτιμησω με συμπιεστη ή χωρίς; που αποτι εχω καταλάβει αποδιδουν καλύτερα σε χαμηλότερη θερμοκρασία αλλά καταναλώνουν κ περισσότερο;

Αν η χαμηλη θερμοκρασια 12-16 ειναι το 80% τησ ημερασ διαλεξε χωρισ συμπιεστη, εαν το αντιθετο τοτε τεχνολογιασ με συμπιεστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα! Έχω έναν αφυγραντήρα juro pro 16l, και έχω το εξής πρόβλημα. Ανάβω τον αφυγραντήρα, δουλεύει αρκετές ώρες(λογικό για να ρίξει την υγρασία), και ρίχνει την υγρασία στα επιθυμητά επίπεδα. Έστω 60βαθμους και κλείνει σε κατάσταση αναμονής. Το πρόβλημα είναι ότι σε τρια-τέσσερα λεπτά το πολύ, η υγρασια πηγαίνει από 58 σε 64 και ξανααναβει (20-30secs ο συμπιεστής και για 5 επιπλέον λεπτά μονο ο ανεμιστήρας.. και την "ρίχνει" την υγρασία σε 57 και το μηχάνημα κλείνει σε αναμονή. Αυτό το άνοιγμα κλείσιμο (ανά 3-4λεπτα) το κάνει συνέχεια.. (το άφησα μέχρι και δύο μέρες και δεν σταμάτησε να το κάνει.. μέχρι που το εκλεισα(off) και το άνοιξα μετά από μερικές ώρες οπου τότε άρχισε να δουλεύει σωστά δηλαδή όταν ανέβηκε η υγρασια ξεκίνησε να δουλεύει... και μετά άνοιγμα κλείσιμο ανά τρία τέσσερα λεπτά όπως πριν) Μίλησα με την εταιρεία και μου ανέφερε ότι έτσι δουλεύουν όλοι οι αφυγραντήρες. Η απορία μου είναι, εσείς έχετε παρατηρήσει τέτοια συμπεριφορά στους αφυγραντήρες σας; Και μία υποσημείωση, παρατήρησα ότι η υγρασια ανεβαίνει μόνο όταν δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι δουλεύει και μένα φίλε μου. Έχω τον inventor Eva II 16l.

Η υγρασία ανεβαίνει γρήγορα πλασματικά δηλαδή μόνο όταν δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας.

Οπως τα είπες δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:/ τραγικό είναι αν κάνουν όλοι έτσι.. Εγώ τον εκλεισα πριν δύο ώρες(έπαιζε υγρασια 57-63) και ανοιγοκλεινε τζάμπα ρεύμα, τσαμπα θόρυβος, και μόλις τωρα τον ξαναανοιξα και μαγικα δείχνει σωστή υγρασία (54) και δεν ανοίγει... Ισως για αυτό τον λόγο βάζουν timer... Πατάτες κατασκευές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πατάτα σπίτι κυρίως... :P

 

Τι περίμενες να το ανάψεις πχ για 2-3 ώρες το πρωί/μεσημέρι κι άλλες τόσες το απόγευμα/βράδυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα να ανοιγοκλεινει όταν έχει υγρασία... Όχι συνέχεια... (Ή έστω ανά 20λεπτα) σαν έλεγχο.. όχι να έχει 54 υγρασία και να είναι ρυθμισμένο στο 60 και να ανοιγοκλεινει ανά 3 λεπτά (20 sec συμπιεστή,5 λεπτά ανεμιστήρας) όπως ανέφερα παραπάνω

Κρατάει υγρασία μέσα ο αφυγρας και δείχνει λάθος την υγρασία αν δουλέψει αρκετές ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντα υπάρχει κάποιο ποσοστό υγρασίας, το θέμα έιναι πόσο ρυθμίζεις για να το ρίξει το οποίο δουλεύει σαν "θερμοστάτης". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγρασία τώρα έχει 54, το έχω ρυθμισμένο 60 και δεν ανοίγει... Αν το βάλω σε CO η 50 μετά για δύο/τρεις ώρες..(και έχει μαζέψει νεράκι), και το ξαναβάλω π.χ.60 επειδή θα έχει υγρασία μέσα στον αφυγρα, θα ανοιγοκλεινει συνεχώς.. Παρόλο που μπορεί να έχει 49(έστω λέω).. Μόλις κλείνει ο ανεμιστήρας, θα πηγαίνει σε τρία λεπτά από 49 σε 63 και θα ανοίγει πάλι

Και θα κλεινει συνεχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι σαν το καλοριφέρ αν βάζεις το θερμοστάτη πχ στους 20 και τον αφήνεις μόνιμα εκεί ανοιχτό. Ανεβαίνει η θερμοκρασία στους 20, σβήνει το καλοριφέρ, αν πέσει στους 19 ξανανάβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις το θερμόστατη του καλοριφέρ, πάνω από το καλοριφέρ, ή σε σημείο να δείχνει λάθος ένδειξη επειδή επηρεάζετε από την ζέστη που παράγει.. Πιστεύεις θα δουλέψει;

Όπως ακριβώς το περιέγραψες πίστευα θα δουλευει... Αλλά τζιφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον χρόνο που τον χρησιμοποιείς και το μέγεθος του προβλήματος που περιέγραψες λίγο έχει βγάλει.. Δουλειά πάντως θα κάνεις..

 Ειχες δικιο φενεται να κανει δουλεια..!!! Εδω και 2 μερες σβηνει οταν γεμισει στις 8 ωρες καθε φορα ακριβη ωρα, οποτε 250γρ την ωρα βγαζει στην 2η σταγονα και 2 fan . Την πρωτη μερα "διαβασα" λαθος το "ματι" του νερου (οταν φτασει λιγο πανω απο την μεση ειναι το Full αρα την πρωτη φορα 2 λιτρα εβγαλε οχι 1)  εν τω μεταξυ δεν κανει πολυ θορυβο στο 1 fan κοιμασαι ανετα διπλα του στο 2 τον βαζω εξω απ την πορτα του δωματιου με ανοιχτη πορτα και ολες γενικοτερα για να μαζευει απο παντου. Το δοχειο του νερου δεν μου φενεται πολυ στιβαρο δεν ξερω αν θα αντεξει για χρονια κατα τα αλλα βλεπω πως τα αξιζει τα λεφτα του . Σημερα θα βαλω και ιονιστη να δω τι λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από έρευνα πήρα μετρητή υγρασίας μέτρησα τον χώρο και είδα 80 τα 100 υγρασια και παρήγγειλα αφυγραντηρα και συγκεκριμένα αυτών ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ 20LT MIDEA MDDG-20DEN3 (HAP.540705) η ερώτηση μ είναι έχω σπίτι 80τμ που να τον βάλω στο κέντρο ή κάθε 3 ώρες πχ να τον αλλάζω δωμάτιο. Όλα τα δωμάτια έχουν σχεδόν τον ίδιο επίπεδο υγρασίας. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο θα το δεισ με τη χρηση , αρχιζοντασ απο το κεντρο του σπιτιου και μετα βρισκοντασ το δωματιο που εχει τη μεγαλη διαφορα απο τα αλλα συνηθωσ καποιο βορινο

Επεξ/σία από lexusr450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...