Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα προσπαθήσω να βρω ένα υγρασιόμετρο για να δω πόσο έχω... ο χώρος είναι 16-20 βαθμούς

τι ειδους θερμανση εχεισ για το χωρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε ποια περιοχη τησ ελλαδος εισαι ?

Πατρα μενω φιλε και το σπιτι δεν ειναι και το καλυτερο απο θεματα υγρασιας... μεχρι και καποια ρουχα που ειχα σε μια ντουλαπα μουχλιασαν λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αγοραζα με συμπιεστη στη θεση σου, η θερμοκρασια σου δεν ειναι πολυ χαμηλη και θα κανεις οικονομικη δουλεια οσο αφορα την καταναλωση

Επισης οι εξωτερικεσ θερμοκρασιεσ στη πατρα δεν ειναι χαμηλες αρα αυτος με το συμπιεστη δεν θα κανει αρκετα defrost που επηρεαζαν την αποδοση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ωρες καψιματος στο νετ και αφου διαβασα ολο το νημα σημερα εγινα κατοχος του Meaco dd8l. Σπιτι σε χωριο της πατρας 80τετραγωνικα με θερμοκρασια απο 10 μεχρι 20 το ανωτερο και η υγρασια μεχρι σημερα κανει παρτυ, Νερο στα καινουρια αλουμινοπαραθυρα, μουχλα στο φρεσκοβαμενο ταβανι, μουχλα στην καινουρια κρεβατοκαμαρα, τα συρταρια φρακαραν γιατι φουσκωσε το ξυλο και ειναι μολις 5 μηνων αγορασμενα... εγκεφαλικο !!! τον παρηγγειλα χτες απο skroutz σε προσφορα 229 και σημερα ανεβηκε στα 249. Ελπιζω να με σωσει γιατι εχω τρελαθει. Αναβω καλοριφερ στο φουλ 6-8 ωρες την μερα και η θερμοκρασια δεν περναει τους 18 κι αν . Απο τοτε που σταματησα να αναβω τζακι με εφαγε η υγρασια. Θα σας πω εντυπωσεις συντομα (ελπιζω να μην πεταξα τα λεφτα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

έχω αγοράσει τον intentor rise (r2), 

αρχικά κάπου είχε πάρει το μάτι μου για την κατανάλωση του meaco ddl8, αν μπορείτε πείτε μου σε ποια σελίδα είναι, μιας και τα 2 μοντέλα είναι τα ίδια. 

 

τέλος, 

τον έχω βάλει προς το παρών σε ένα δωμάτιο με έντονο πρόβλημα, και ενώ στέγνωσαν οι τοίχοι και η υγρασία παίζει από 50% ως 60% αν τον κλείσω για τον μεσημεριανό ύπνο ή ακόμα χειρότερα για τον βραδινό η υγρασία πάει πάλι στα ύψη, αυτό σημαίνει ότι θέλει πολύ δουλειά ακόμα ε? 

τον δουλεύω στο normal fan - high ή normal υγρασία την ημέρα και eco fan - παρόμοια υγρασία το βράδυ ή μεσημέρι που κοιμόμαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις έντονο πρόβλημα υγρασίας δεν υπάρχει "αν τον κλείσω για τον μεσημεριανό ύπνο ή ακόμα χειρότερα για τον βραδινό".

 

Τον ανάβεις 24/7 Νοέμβρη-Μάρτη.

Όταν πιάσει το ποσοστό υγρασίας που έχεις ρυθμίσει τότε σταματάει να δουλεύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει 7 ωρες στο Normal (2 fan + 2 σταγονες) και εχει γεμισει το μισο δοχειο δλδ 1L και ως εκπληξεως μου οι σταγονες απο τα αλουμινια εχουν εξατμηστει ακομα και απο τον τοιχο στο προβληματικο δωματιο. Επομενο σημειο αναφορας η μουχλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει 7 ωρες στο Normal (2 fan + 2 σταγονες) και εχει γεμισει το μισο δοχειο δλδ 1L και ως εκπληξεως μου οι σταγονες απο τα αλουμινια εχουν εξατμηστει ακομα και απο τον τοιχο στο προβληματικο δωματιο. Επομενο σημειο αναφορας η μουχλα !

Για τον χρόνο που τον χρησιμοποιείς και το μέγεθος του προβλήματος που περιέγραψες λίγο έχει βγάλει.. Δουλειά πάντως θα κάνεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις έντονο πρόβλημα υγρασίας δεν υπάρχει "αν τον κλείσω για τον μεσημεριανό ύπνο ή ακόμα χειρότερα για τον βραδινό".

 

Τον ανάβεις 24/7 Νοέμβρη-Μάρτη.

Όταν πιάσει το ποσοστό υγρασίας που έχεις ρυθμίσει τότε σταματάει να δουλεύει.

 

Δυστυχως αν ενοχλει κανοντας θορυβο και δεν πιανει το ποσοστο υγρασιας ,δεν μπορεις να τον εχεις ανοικτο συνεχεια ,χωρια την καταναλωση μια το ενα μια το αλλο ,ολα γραφουν λογαριασμο σε ενα σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον θόρυβο βάλτον πιο μακρυά από το δωμάτιο που κοιμάσαι.

 

Τα χρήματα που θα πληρώσεις σε ρεύμα είναι λιγότερα από αυτά που θα φας σε

χλωρίνες/αντιμουχλικά προϊόντα + βαψίματα στους τοίχους + μεγαλύτερο κόστος θέρμανσης (+ τυχόν γιατρούς ή αντικατάσταση αντικειμένων από την μούχλα).

 

Δεν θα μιλήσω για την ποιότητα ζωής που δημιουργεί μια άσχημη ατμόσφαιρα στο σπίτι γιατί με την κρίση

που έχουμε ίσως είναι το τελευταίο που μπορεί να σκεφτεί κάποιος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χωρο πασ να καλυψεις, σε ποια θερμοκρασια ειναι συνηθωσ ο χωρος και τι % υγρασιας εχεις σημερα ?

αυτα ειναι τα βασικα για να επιλεξουμε οποιοδηποτε αφυγραντηρα καταλληλο για το χωρο μας

85 τμ, 18-20 βαθμούς, 70-75 υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...