Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασε ολες τις κριτικες για το μοντελο που θες και πραξε αναλογα.

Εγω διαβασα ολο το φορουμ 2-3 φορες διαβασα οτι εβρσκα για τον δικο μου και εκανα την αγορα.

Δεν μπορω να σου προτεινω κανεναν.

Οταν μου φερανε τον δικο μου τον εβαλα μετα απο 5 ωρες σε λειτουργια για να κατσουν τα υγρα.

Μετα απο μια ωρα τον εκλεισα γιατι χαλαγε τον κοσμο.Μιλαμε για πολλη φασαρια.

Πηρα το σερβις τον ακουσανε και μου ειπαν αμεση αντικατασταση γιατι ειχε προβλημα

Ετσι και εγινε χωρις δευτερη κουβεντα.Αυτος που εχω τωρα δουλευει ρολοι και ας του λειπει μια βιδα απο πισω :-) (θα την εχασε ο κινεζος)

Θελω να σου πω οτι υπαρχουν και αυτα και ενα στα τοσα θα ειναι προβληματικο

Μυρωδιες τριξιματα θορυβος κανεις δεν τα γνωριζει απο πριν.


Κανονικα θα επρεπε στα κλιματιστικα να μπορουμε να ρυθμιζουμε ποση υγρασια θελουμε (αλλα και να μετραμε την υπαρχουσα). Αυτη η δουλεια ενος...ΚΛΙΜΑτιστικου. Σε κανενα αλλο πλανητη :)
Εν ετη 2017 δεν μπορουμε να ρυθμισουμε υγρασια και χρειαζομαστε extra συκευες υγραςιομετρα μαλακιουλες κτλ.
Δωστε κανα λινκ με φτηνο υγρασιμετρο

Link.png Site: θερμομετρουγρασιομετρο

αυτο εχω,φτηνο και καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sick boy, ομορφο και φτηνο αλλα ενας λεει οτι μετρανε λαθος στις κριτικες, τα συγκρινε με ακριβα υγρομετρα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα, επειδή διάβασα όλο το θέμα και έχω καταλήξει σε αγορά inventor.

Το θέμα είναι πως είμαι σε 4 μοντέλα.

 

Inventor Premium 16lt - 189€

Inventor Eva II 16lt – 199€

Inventor Eva II 20lt – 195€

Inventor Rise 8lt – 200€

 

Τι να διαλέξω;

 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα θα επρεπε στα κλιματιστικα να μπορουμε να ρυθμιζουμε ποση υγρασια θελουμε (αλλα και να μετραμε την υπαρχουσα). Αυτη η δουλεια ενος...ΚΛΙΜΑτιστικου. Σε κανενα αλλο πλανητη :)

Εν ετη 2017 δεν μπορουμε να ρυθμισουμε υγρασια και χρειαζομαστε extra συκευες υγραςιομετρα μαλακιουλες κτλ.

Δωστε κανα λινκ με φτηνο υγρασιμετρο

Εχεις υποψη σου καποιο κλιματιστικο που να κανει και σοβαρη αφυγρανση; Το δωματιο που εχει το μεγαλυτερο προβλημα δεν εχει κλιματιστικο οποτε μια χαρα θα με βολευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις υποψη σου καποιο κλιματιστικο που να κανει και σοβαρη αφυγρανση; Το δωματιο που εχει το μεγαλυτερο προβλημα δεν εχει κλιματιστικο οποτε μια χαρα θα με βολευε.

Όλα τα κλιματιστικα θεωρητικα κανουν και την βγαζουν εξω στο σωληνακι. Στην πραξη δεν ξερω τι παιζει. Κανε μια ερωτηση στο θεμα Συμβουλες για κλιματιστικα.

Αν ειναι δυνατον να βαζουμε κλιματιστικα και να θελουμε ΚΑΙ αφυγραντηρα μου κανει εντυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όσες φορές δοκίμασα με σχετικά αξιοπρεπές κλιματιστικό (Mitsubishi Heavy Industries των 20kBTU σε χώρο ~50τμ) μόνο αφύγρανση δεν έκανε. Ίσως να κατέβασε το ποσοστό 2-3% αλλά μέχρι εκεί. Φαντάζομαι θα κάνει κάποια δουλειά σαν λύση ανάγκης σε μικρότερο χώρο και με σημαντικά ποσοστά υγρασίας, αλλά δεν πιστεύω ότι μπορεί να αντικαταστήσει ένα καθαρόαιμο αφυγραντήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα κλιματιστικα θεωρητικα κανουν και την βγαζουν εξω στο σωληνακι. Στην πραξη δεν ξερω τι παιζει. Κανε μια ερωτηση στο θεμα Συμβουλες για κλιματιστικα.

Αν ειναι δυνατον να βαζουμε κλιματιστικα και να θελουμε ΚΑΙ αφυγραντηρα μου κανει εντυπωση.

Κανενα κλιματιστικο δεν κανει το ΧΕΙΜΩΝΑ ΑΦΥΓΡΑΝΣΗ ο λογος ειναι οτι τεχνικα δεν γινεται αυτο

ολα τα κλιματιστικα κανουν ΑΦΥΓΡΑΝΣΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ μεσω του προγραμματοσ Ψυξησ ή του ειδικου που εχουνε ολα τα κλιματιστικα τησ αφυγρανσης που για να λειτουργησει βγαζει ψυχρο αερα για να κανει αφυγρανση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sick boy, ομορφο και φτηνο αλλα ενας λεει οτι μετρανε λαθος στις κριτικες, τα συγκρινε με ακριβα υγρομετρα.

εχω ενα τοπικο μετεωρολογικο σταθμο και μου τα δειχνει το ιδιο.

εχω φωτο αλλα δεν βρηκα ακομα το κολπο για να της ανεβασω

αν ηταν μουφα το εργαλειο θα εβαζα κατι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχετε κάποια γνώμη για τον αφυγραντήρα Meaco DD8L; Έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια αλλά δεν ξέρω αν είναι υπερβολή για το σπίτι που μένω (~55τμ). Γενικά έχει αρκετή υγρασία αφού για 15 μέρες που έλειψα τα Χριστούγεννα και δεν το άνοιξα μούχλιασε σε κάποια σημεία. Θεωρείται καλύτερο πρώτα να αγοράσω κάποιο υγρασιόμετρο για να δω τι παίζει; (ροτάω επειδή υπάρχουν ξεκάθαρα σημάδια ότι έχει αρκετή υγρασία μέχρι και ρούχα που έχω σε μία ντουλάπα μούχλιασαν σε κάποια σημεία) Για ποιές τιμές υγρασίας  είναι καλό να αγοραστεί αφυγραντήρας; Επίσης, αν όντως υπάρχει πρόβλημα να προχωρήσω στην αγορά του παραπάνω μοντέλου;

Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η υγρασία περνάει το 70% θες αφυγραντήρα , οι γιατροί λένε πως 55 - 60 % υγρασία είναι το ιδανικό , είναι παλιό μοντέλο με κατανάλωση 650 W , είναι πολύ , δες παρόμοιο θέμα B)

 

http://www.insomnia.gr/topic/633803-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1/?do=findComment&comment=55404318

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα, επειδή διάβασα όλο το θέμα και έχω καταλήξει σε αγορά inventor.

Το θέμα είναι πως είμαι σε 4 μοντέλα.

 

Inventor Premium 16lt - 189€

Inventor Eva II 16lt – 199€

Inventor Eva II 20lt – 195€

Inventor Rise 8lt – 200€

 

Τι να διαλέξω;

 

Ευχαριστώ!

Τι χωρο πασ να καλυψεις, σε ποια θερμοκρασια ειναι συνηθωσ ο χωρος και τι % υγρασιας εχεις σημερα ?

αυτα ειναι τα βασικα για να επιλεξουμε οποιοδηποτε αφυγραντηρα καταλληλο για το χωρο μας

Εγώ πάντως όσες φορές δοκίμασα με σχετικά αξιοπρεπές κλιματιστικό (Mitsubishi Heavy Industries των 20kBTU σε χώρο ~50τμ) μόνο αφύγρανση δεν έκανε. Ίσως να κατέβασε το ποσοστό 2-3% αλλά μέχρι εκεί. Φαντάζομαι θα κάνει κάποια δουλειά σαν λύση ανάγκης σε μικρότερο χώρο και με σημαντικά ποσοστά υγρασίας, αλλά δεν πιστεύω ότι μπορεί να αντικαταστήσει ένα καθαρόαιμο αφυγραντήρα.

Πολυ σωστη η παρατηρηση σου και το θεμα που μασ αναφερεις .

Ουσιαστικα δινεις την απαντηση στο οτι το κλιματιστικο δεν κανει αφυγρανση το χειμωνα απο τη πρακτικη του μερια

Καλησπέρα, έχετε κάποια γνώμη για τον αφυγραντήρα Meaco DD8L; Έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια αλλά δεν ξέρω αν είναι υπερβολή για το σπίτι που μένω (~55τμ). Γενικά έχει αρκετή υγρασία αφού για 15 μέρες που έλειψα τα Χριστούγεννα και δεν το άνοιξα μούχλιασε σε κάποια σημεία. Θεωρείται καλύτερο πρώτα να αγοράσω κάποιο υγρασιόμετρο για να δω τι παίζει; (ροτάω επειδή υπάρχουν ξεκάθαρα σημάδια ότι έχει αρκετή υγρασία μέχρι και ρούχα που έχω σε μία ντουλάπα μούχλιασαν σε κάποια σημεία) Για ποιές τιμές υγρασίας  είναι καλό να αγοραστεί αφυγραντήρας; Επίσης, αν όντως υπάρχει πρόβλημα να προχωρήσω στην αγορά του παραπάνω μοντέλου;

Ευχαριστώ! :)

Ειναι σηματικο : Τι υγρασια εχεις σημερα στο χωρο σου δανεισου ενα υγρασιομετρο για μια ωρα και το χεισ βρει.

Αν πρεπει να παρεις desicant ή οχι πες μασ σε τι θερμοκρασιεσ δουλευει ο χωροσ μεσα στο 24 ωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως όσες φορές δοκίμασα με σχετικά αξιοπρεπές κλιματιστικό (Mitsubishi Heavy Industries των 20kBTU σε χώρο ~50τμ) μόνο αφύγρανση δεν έκανε. Ίσως να κατέβασε το ποσοστό 2-3% αλλά μέχρι εκεί. Φαντάζομαι θα κάνει κάποια δουλειά σαν λύση ανάγκης σε μικρότερο χώρο και με σημαντικά ποσοστά υγρασίας, αλλά δεν πιστεύω ότι μπορεί να αντικαταστήσει ένα καθαρόαιμο αφυγραντήρα.

 

Όλα τα κλιματιστικα θεωρητικα κανουν και την βγαζουν εξω στο σωληνακι. Στην πραξη δεν ξερω τι παιζει. Κανε μια ερωτηση στο θεμα Συμβουλες για κλιματιστικα.Αν ειναι δυνατον να βαζουμε κλιματιστικα και να θελουμε ΚΑΙ αφυγραντηρα μου κανει εντυπωση.

Κοιταξτε τις οδηγίες χρήσης .Μερικά έχουν αισθητήρα υγρασιας και θελουν συγκεκριμενη ρυθμιση για να λειτουργήσει .Aλλα αναφερουν ότι με την χειμερινή λειτουργία δεν χρειάζεται κατι παραπάνω ,άλλα γραφουν λαμβάνουν κάποιες συνθηκες υποψη κλπ.Αναλογα τι γραφει καθε μηχανημα ,δοκιμαζετε και μετρατε την υγρασία μετα απο αρκετο χρονο λειτουργίας να αποδόσει το μηχανημα ,που βεβαια αυτο είναι σχετικο με θεμα καταλληλοτητας μηχανηματος για ενα χωρο και θεσης.

Επεξ/σία από Gary_Kokkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σηματικο : Τι υγρασια εχεις σημερα στο χωρο σου δανεισου ενα υγρασιομετρο για μια ωρα και το χεισ βρει.

Αν πρεπει να παρεις desicant ή οχι πες μασ σε τι θερμοκρασιεσ δουλευει ο χωροσ μεσα στο 24 ωρο

Θα προσπαθήσω να βρω ένα υγρασιόμετρο για να δω πόσο έχω... ο χώρος είναι 16-20 βαθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει τούτο εδώ πέρα από Amazon:

 

https://www.amazon.co.uk/dp/B00LOFQ6ZI

 

Δεν είναι το ακριβέστερο (αυτό δα έλειπε, στα 40 ευρώ, αν και έχω δει πολύ χειρότερα), όμως έχει ξεχωριστή ασύρματη μονάδα που μετράει θερμοκρασία/υγρασία πχ. σε άλλο δωμάτιο ή στο μπαλκόνι, μπορεί να καλιμπραριστεί βάσει ενός αξιόπιστου υγρομέτρου (έστω και δανεικού) για καλύτερες μετρήσεις και σαν μπόνους είναι και ρολόι που συγχρονίζεται αυτόματα μέσω DCF (υπάρχει σταθμός στη Γερμανία που η εκπομπή του φτάνει μέχρι την Ελλάδα τα βράδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...