Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ανέβει η ξηρασία(!!!!!!!!!),λίγο δύσκολο.η υγρασία που υπαρ,ει στον αέρα,μεταφερεται απο την υψηλη περιοχή,στην χαμηλή.σαφως όταν ανοιγεις τα παράθυρα ,η υγρασία απο μέσα(αν είναι υψηλη) παει εξω,αλλά και το αναποδο,αν εξω είναι ανεβασμένη και μέσα χαμηλή,θα μπει μεσα.ταυτόχρονα ,αν μέσα εχεις και υψηλοτερη θερμοκρασία απο οξω,το ποσοστο υγρασίας που θα μετρηθεί,θα είναι μικροτερο απο εξω...

 

παντως μεσα οταν ειναι κλειστα ολα, εχω μονιμως 17-18 βαθμους θερμοκρασια και 25-30% υγρασια, την ιδια στιγμη που εξω εχει 40-45% υγρασια κ γυρω στους 5 βαθμους κελσιου.

ε με το που ανοιγω παραθυρα η θερμοκρασια πεφτει 14-15 και η υγρασια κατω απο 20%..

τωρα αν φταιει ο μετρητης δεν ξερω, παντως στο σκρουτζ οπως εγραψα κ χτες εχει αριστες κριτικες...

 

Marley αν δεν εισαι ανοικιαστης αλλαξε τα παλια ξυλινα κουφωματα. Εμφανης διαφορα στον λογαριασμο δεη τουλαχιστον 60% ειδικα αν εχεις και αερα, ανεβα και αλλο

 

δεν ειναι δικο μου το σπιτι οποτε τα ξυλινα μενουν ως εχουν :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα κ χρονια πολλα!!! Μενω σε ενα διαμρισμα 15χρονων στον 3 οροφο δυστυχως λογω μιας υδραυλικης βλαβης που υπεστει ο επανω οροφος με την μπανιερα ειχε ως αποτελεσμα να κατεβει μουχλα σε τοιχους κτλπ λογω της διαρροιης που υπηρχε για μεγαλο χρονικο διαστημα το καλοκαιρι εκανα γενικες εργασιες επισκευασαμε τη ζημια επανω κ φτιαξαμε τους τοιχους τωρα θελω να παρψ αφυγραντηρα για προληπτικους λογους να βοηθαει στο στεγνωμα τον τοιχων για να μην εχει κρατησει μεσα νερα κ εχω παλι προβληματα η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι 15 κ πανω λογω του οτι εχει διπλα τζαμια αλουμινια κτλπ αλλα λογω του υψους τα αλουμινια σε μπανιο κτλπ ειναι υγρα σκεφτομαι να παρω τον meaco platinum 20 επειδη το σπιτι ειναι 120 τμ κ ηταν μικρη η διαφορα τιμης απο τον philco air dry 16 ποια η γνωμη σας ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για να καταλαβω ο αφυγραντηρας παντα δεν κανει θετικη δουλεια?

Δηλαδη ειναι αυτο που εχω ακουσει οτι και χαμηλη θερμοκρασια να εχουμε πχ 17β το κρυο δεν το πολυ καταλαβαινουμε-δεν μας πειραζει..

γιατι εχουμε αφαιρεσει την υγρασια απο τον αερα..

Εγω δεν εχω κατσει σε χωρο με αφυγραντηρα για να ξερω πριν και μετα..

Σκεφτομαι να παρω εναν για να περιορισω την θερμανση αλλα και για καλυτερο περιβαλλον..

Ειναι ετσι η τσαμπα θα τον παρω??? Θα περιορισω τα ρευματα ή θα εχω την αναγκη να τα χρησιμοποιω ταυτοχρονος και

τα δυο δηλαδη κλιμα-αφυγραντηρα?????

Εχω την αναγκη αρκετες φορες να φτανω την εσωτερικη 23β για ζεσταινομαι σωστα αλλιως στους 20-21β εχω την αισθηση του κρυο..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για να καταλαβω ο αφυγραντηρας παντα δεν κανει θετικη δουλεια?

Δηλαδη ειναι αυτο που εχω ακουσει οτι και χαμηλη θερμοκρασια να εχουμε πχ 17β το κρυο δεν το πολυ καταλαβαινουμε-δεν μας πειραζει..

γιατι εχουμε αφαιρεσει την υγρασια απο τον αερα..

Εγω δεν εχω κατσει σε χωρο με αφυγραντηρα για να ξερω πριν και μετα..

Σκεφτομαι να παρω εναν για να περιορισω την θερμανση αλλα και για καλυτερο περιβαλλον..

Ειναι ετσι η τσαμπα θα τον παρω??? Θα περιορισω τα ρευματα ή θα εχω την αναγκη να τα χρησιμοποιω ταυτοχρονος και

τα δυο δηλαδη κλιμα-αφυγραντηρα?????

Εχω την αναγκη αρκετες φορες να φτανω την εσωτερικη 23β για ζεσταινομαι σωστα αλλιως στους 20-21β εχω την αισθηση του κρυο..!!!

Σημασία έχει σε πρώτη φάση να δεις μεν ένα υγρομετρο αν πραγματικά τον χρειάζεσαι..
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αφυγραντήρας δεν είναι θερμαντικό σώμα.

Ρίχνοντας την υγρασία σε ένα δωμάτιο αυτό ζεστένεται πιο εύκολα οπότε

με χαμηλή υγρασία δεν θα χρειάζεται να πας στους 23 βαθμούς και θα ζεστένεσαι μια χαρά και στους 20-21.

 

Μην περιμένεις όμως να ζεσταθείς με 17 βαθμούς. Απλά μπορεί να κρυώνεις λιγότερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αφυγραντήρας δεν σε ζεσταίνει άμεσα,μπορείς να το πείς έμμεσα αφού αφαιρεί την υγρασία από την ατμόσφαιρα,την γλυκαίνει και το όποιο κρύο είναι λιγότερο αισθητό

 

επίσης αν έχεις πρόβλημα υγρασίας σε κάποιο χώρο,την απορροφά και δεν μένει σχηματίζοντας μούχλα

 

καταπολεμά την υγρασία όπου είναι πάνω από το φυσιολογικό,αν έχεις φυσιολογικά επίπεδα υγρασίας στο σπίτι ή δεν υπάρχει τοπικό πρόβλημα υγρασίας σε κάποιο δωμάτιο,δεν θα έχεις αισθητή διαφορά με τον αφυγραντήρα και ουσιαστικά δεν τον χρειάζεσαι

 

επειδή έχω ανεβασμένα επίπεδα υγρασίας και πρόβλημα στον τοίχο δωματίου που είναι εκτεθειμένο στον καιρό,με τον αφυγραντήρα σώθηκα.Διατηρεί την υγρασία σε κανονικά επίπεδα και τράβηξε όλο το νερό από τον τοίχο που είχε μαζέψει ορατή υγρασία.Αν δεν είχα πρόβλημα δεν θα τον αγόραζα

 

πρόσφατα πήρα έναν για την μητέρα μου η οποία δεν είχε σοβαρό πρόβλημα υγρασίας,τον δουλεύει πολύ λιγότερο αφού πιάνει αμέσως το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας και η διαφορά στην ατμόσφαιρα δεν είναι τόσο αισθητή όσο στο δικό μου που έχει πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι μου είναι 95 τετραγωνικά. Ο μεγάλος χώρος το σαλόνι με το χολ ζεσταίνονται με ξυλοσομπα οπότε δεν παρατηρείται υγρασία εκεί καθόλου.

Όμως πέρα από το χολ δλδ στα δωμάτια λόγω έλλειψης θέρμανσης(μόνο τα βράδια κλιματιστικό πριν κοιμηθούμε) έχουμε πολλή υγρασία εμφανή στο ταβάνι σε τοίχους και στα τζάμια.

 

Ο αφυγραντηρας θα τοποθετηθεί στην άκρη του σπιτιού που είναι τα δωμάτια. Η ερώτηση μου είναι αν πάρω έναν 16αρη όπως τον eva 2 θα βοηθήσει για την αφαίρεση της υγρασίας στα δωμάτια που θέλω ή θα δουλεύει όλη την ημέρα προσπαθώντας να καλύψει τα τετραγωνικά όλου του σπιτιού;

 

Ο λόγος που κοιτάζω 16αρηδες είναι γιατι βρίσκω επώνυμους γύρω στα 200 ευρώ ενώ για έναν καλό 20αρη θα πάω στα 270.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφυγραντήρας DELONGHI DNC 65

 

Γεια σας,

Πήρα αυτό το μοντέλο και θα ήθελα γνώμες (μιας και στα mediamarkt μπορείς να τον αλλάξεις).....αν είναι καλή μάρκα ή καλό μοντέλο...κτλ.

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_delonghi-dnc-65-1062762.html

 

 

https://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

 

Θετικά:

1) Μικρό μέγεθος

2) Αθόρυβος

3) Δεν μυρίζει ο ζεόλιθος (που διάβασα σε κάποια forum)

4) Ελαφρύς

5) Δεν έχει συμπιεστή και λειτουργεί σε όλες τις θερμοκρασίες.

6) Βγάζει αρκετό νερό...άρα λογικά κάνει δουλειά.

 

 

Μείον:

1) Δεν έχει οθόνη για % υγρασίας (αν διάβασα σωστά παίρνει μπρος όταν ξεπερνά το 55% η υγρασία. Δεν ξέρω αν αν αυτό είναι και το φυσιολογικό βέβαια)

2) Δεν έχει auto-start....αλλά δεν ξέρω αν θα μου χρειαζόταν και κάπου...μιας και σπίτι είμαι όταν λειτουργεί.

 

 

Δεν ξέρω:

1) Αν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή....χώρος πάνω από 80 τετραγωνικά.

2) Αν η κατανάλωση είναι χαμηλή

3) Αν ο ιονιστής κάνει δουλειά....δεν ξέρω πως να το επαληθεύσω.

 

 

Το πήρα διότι μένω σε ημιυπόγειο και θα ήθελα να κάνω καλύτερο κλίμα λόγο παιδιών......

 

 

Περιμένω νέα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε χρειάζομαι αγορά αφυγραντήρα; Δεν ξέρω αν εχω υγρασία. υδρατμούς βρίσκω σπάνια στα τζαμια μόνο οταν κρεμάω τα ρουχα μεσα για στεγνωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε χρειάζομαι αγορά αφυγραντήρα; Δεν ξέρω αν εχω υγρασία. υδρατμούς βρίσκω σπάνια στα τζαμια μόνο οταν κρεμάω τα ρουχα μεσα για στεγνωμα.

Τσεκαρε το με ενα υγρασιομετρο , πριν αγορασεις αφυγραντηρα

Εαν η υγρασια ειναι μεγαλυτερη απο > 60 ναι θελεις αφυγραντηρα

http://www.skroutz.gr/c/2276/Metrites-Ygrasias.html?from=catspan&keyphrase=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF

Το σπίτι μου είναι 95 τετραγωνικά. Ο μεγάλος χώρος το σαλόνι με το χολ ζεσταίνονται με ξυλοσομπα οπότε δεν παρατηρείται υγρασία εκεί καθόλου.

Όμως πέρα από το χολ δλδ στα δωμάτια λόγω έλλειψης θέρμανσης(μόνο τα βράδια κλιματιστικό πριν κοιμηθούμε) έχουμε πολλή υγρασία εμφανή στο ταβάνι σε τοίχους και στα τζάμια.

 

Ο αφυγραντηρας θα τοποθετηθεί στην άκρη του σπιτιού που είναι τα δωμάτια. Η ερώτηση μου είναι αν πάρω έναν 16αρη όπως τον eva 2 θα βοηθήσει για την αφαίρεση της υγρασίας στα δωμάτια που θέλω ή θα δουλεύει όλη την ημέρα προσπαθώντας να καλύψει τα τετραγωνικά όλου του σπιτιού;

 

Ο λόγος που κοιτάζω 16αρηδες είναι γιατι βρίσκω επώνυμους γύρω στα 200 ευρώ ενώ για έναν καλό 20αρη θα πάω στα 270.

Θα αγοραζα στην θεση σου τον 20 λιτρο EVA II κοστιζει 29ε παραπανω 

Για τα 95μ2 καλυτερος ειναι ο 20 λιτροσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

 

θέλω να αγοράσω έναν υγραντήρα της Inventor αλλά είμαι ανάμεσα σε 2 μοντέλα της... τον Inventor Power-40 & Inventor Power-50

οι 2-3 διαφορές τους είναι

1ον) η ικανότητα αφύγρανσης  στον ένα είναι 40 λίτρα και στον δεύτερο 50 λίτρα την ημέρα

2ον) η κατανάλωση ρεύματος που ο πρώτος έχει 518W και ο δεύτερος 684W

3ον) η τελευταία διαφορά βρίσκεται στο φρέον που έχουν μέσα τους R410A / 190g & R410A / 290g

 

Αυτό λοιπόν που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ και οι 2 συσκευές έχουν την ίδια ροή αέρα 

345 / 320 m³ / h ο δεύτερος αφυγραντήρας βγάζει 10 λίτρα παραπάνω νερό τη μέρα...

 

θα το εκτιμούσα λοιπόν αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την διαφορά τους...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα! λοιπον επειδη εχει γίνει πολυ της μόδας οι αφυγραντήρες !!! κρατήστε την ψυχραιμία σας και ελενξτε αν πραγματικά χρειαζεστε αφυγραντήρα!!! παρτε με 15-20 ευρω ενα θερμομετρο που να μετραει κ υγρασία και ελενξτε τους χώρους αν ειναι 50-60% ειναι μια χαρα!! και δεν χρειαζεστε ενα τετοιο μηχανημα!! αυτα τα μηχανηματα προορίζονται για ανθρωπους που μενουν σε παλια σπιτια χωρις καλη μόνωση η σε ανθρωπους που μενουν επαρχία..

Επεξ/σία από oliz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ένα βήμα πριν παραγγείλω τον inventor rise και θα τον προτιμήσω έναντι του means ddl8 για τον ένα χρόνο έξτρα εγγύηση, εφόσον είναι ουσιαστικά το ίδιο προϊόν. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι εάν ο rise σβήνει τον ανεμιστήρα όπως ο ddl8 όταν επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα υγρασίας. Η δουλεύει συνεχόμενα?

Τέλος υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα 200-240 για μηχάνημα χωρίς συμπιεστή που να είναι καλύτερο από τα παραπάνω δύο?

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα! λοιπον επειδη εχει γίνει πολυ της μόδας η αφυγραντήρες !!! κρατήστε την ψυχραιμία σας και ελενξτε αν πραγματικά χρειαζεστε αφυγραντήρα!!! παρτε με 15-20 ευρω ενα θερμομετρο που να μετραει κ υγρασία και ελενξτε τους χώρους αν ειναι 50-60% ειναι μια χαρα!! και δεν χρειαζεστε ενα τετοιο μηχανημα!! αυτα τα μηχανηματα προορίζονται για ανθρωπους που μενουν σε παλια σπιτια χωρις καλη μόνωση η σε ανθρωπους που μενουν επαρχία..

Μπραβο oliz το θετεισ παρα πολυ σωστα , για να μην υπαρχουν αγορες αφυγραντηρων χωρισ λογο και πεταμενα λεφτα σε μια πολυ δυσκολη οικονομικα εποχη στην Ελλαδα

Το μονο που θα συμπληρωνα ειναι σε χωρους που το υγρασιομετρο δειχνει >65% χρειαζομαστε σιγουρα αφυγαντηρα

Είμαι ένα βήμα πριν παραγγείλω τον inventor rise και θα τον προτιμήσω έναντι του means ddl8 για τον ένα χρόνο έξτρα εγγύηση, εφόσον είναι ουσιαστικά το ίδιο προϊόν. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι εάν ο rise σβήνει τον ανεμιστήρα όπως ο ddl8 όταν επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα υγρασίας. Η δουλεύει συνεχόμενα?

Τέλος υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα 200-240 για μηχάνημα χωρίς συμπιεστή που να είναι καλύτερο από τα παραπάνω δύο?

Ευχαριστώ.

Φιλοσ μου πριν απο ενα μηνα  αγορασε αυτο το μοντελο https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/afygrantiras-rise-desiccant , στα 199ε απο εδω http://www.apothema.gr/inventor-rise-r2-ion8l-115072p και οταν το ρωτησα μου ειπε οτι σταματαει ο ανεμιστηρασ οταν πιασει το επιθυμητο αποτελεσμα υγρασιασ, του ειπα να το διπλοτσεκαρει και οντωσ ειναι ετσι

Βεβαια σε παλαιοτερο post εχει αναφερθει για  το προηγουμενο μοντελο παλαιοτερησ γενιασ  τησ inventor http://www.skroutz.gr/s/7348978/Inventor-Rise-8lt.html οτι ο ανεμιστηρασ δεν εκοβε, προφανωσ στη νεα γενεια αυτο αναβαθμιστηκε 

Παντωσ και οι 2 εταιρειες Meaco και Inventor εχουνε καλο after sales service, απλα ο νεος Rise εχει πολυ ωραιο design τα μηχανηματα βεβαια ειναι τα ιδια εσωτερικα

Καλησπέρα σας.

 

θέλω να αγοράσω έναν υγραντήρα της Inventor αλλά είμαι ανάμεσα σε 2 μοντέλα της... τον Inventor Power-40 & Inventor Power-50

οι 2-3 διαφορές τους είναι

1ον) η ικανότητα αφύγρανσης  στον ένα είναι 40 λίτρα και στον δεύτερο 50 λίτρα την ημέρα

2ον) η κατανάλωση ρεύματος που ο πρώτος έχει 518W και ο δεύτερος 684W

3ον) η τελευταία διαφορά βρίσκεται στο φρέον που έχουν μέσα τους R410A / 190g & R410A / 290g

 

Αυτό λοιπόν που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ και οι 2 συσκευές έχουν την ίδια ροή αέρα 

345 / 320 m³ / h ο δεύτερος αφυγραντήρας βγάζει 10 λίτρα παραπάνω νερό τη μέρα...

 

θα το εκτιμούσα λοιπόν αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την διαφορά τους...

 

 

Παρε την Inventor να σου απαντησουνε σε αυτο το θεμα ειναι πολυ εξειδικευμενο 

Εικαζω οτι λογικα εχει μεγαλυτερο συμπιεστη για αυτο θελει παραπανω φρεον, αλλα κοινο ανεμιστηρα ο 40 λιτροσ με το 50 λιτρο αυτο συμβαινει σε αρκετα μοντελα αφυγραντηρων

Μια ερωτηση τι χωρο θεσ να καλυψεις και ποιο το % υγρασιας που εχεισ σημερα στο χωρο 

Επεξ/σία από lexusr450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...