Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολο τον κοσμο..

ειμαι σε αναζητηση αγορας αφυγραντηρα και θα ηθελα καποια βοηθεια απο τους κατοχους.

καταρχην θερμανση δεν εχω στο σπιτι παρα μονο καποιους θερμοπομπους τους οποιους αποφευγω να τους ανοιγω οσο γινεται γιατι καινε πολυ.

μια και μενω κοντα στην παραλια θεσσαλονικης ο θερμαικος μας ειναι γενναιοδωρος απο υγρασια παραπονο δεν εχουμε :-D

 

τον θελω κυριως για το σαλονακι που εχω (20τμ) αλλα εφοσον εχει ροδακια μπορω να τον πηγαινοφερνω κ στο υπνοδωματιο(15τμ). Το μπατζετ μου ειναι 150-200€ μαξιμουμ. Θα ηθελα κ ιονιστη εφοσον υπαρχει η επιλογη.

 Η υγρασια στο σπιτι δεν ξερω ακριβως τι ποσοστο κυμαινεται, παντως νερα στα τζαμια, μουχλες κλπ δεν βλεπω. το καταλαβαινω οταν πονανε τα κοκκαλα μου το βραδυ χωρις να κρυωνω και πολυ.

 

οπως καθε φορα λοιπον που θελω να αγορασω κατι σημαντικο μπαινω στο πολυαγαπημενο σκρουτζ επιλεγω αυτα με τη μεγαλυτερη δημοτικοτητα, περισσοτερα αστερια κ διαβαζω ολες τις κριτικες.

απο αυτα που διαβασα κατεληξα αρχικα στον Link.png Site: InventorEva II 16λίτρων και τον Link.png Site: InventorPremium 10λίτρων

 

 

ο 1ος εχει δυνατοτητα αφυγρανσης 16λιτρα/ημερα & παροχη αερα 150m³

ενω ο 2ος εχει δυνατοτητα αφυγρανσης 10λιτρα/ημερα &  παροχη αερα 200m³

 

ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα τους ειναι τα ιδια

 

ποιο ειναι το πιο αποτελεσματικο "συν" των 2 αφυγραντηρων? 

 

 σαφως καθε προταση αλλου μηχανηματος ειναι ευπροσδεκτη. ευχαριστω προκαταβολικα κ καλες γιορτες :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όντας άσχετος με το αντικείμενο, ξεκίνησα να διαβάζω σιγά-σιγά το νήμα μπας και μάθω τίποτα. Να ρωτήσω όμως, σε διαμέρισμα 130τμ με ποσοστά υγρασίας γύρω στο 33-40% και θερμοκρασία 21oC με θέρμανση (19 χωρίς), ο αφυγραντήρας θα κάνει καθόλου διαφορά; Ή προορίζεται κυρίως για τα ποσοστά 60-80% που διαβάζω παραπάνω;

Δεν σου χρειαζεται αφυγραντηρασ, ειναι χρησιμοσ οταν εχεις πανω απο >60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολο τον κοσμο..

ειμαι σε αναζητηση αγορας αφυγραντηρα και θα ηθελα καποια βοηθεια απο τους κατοχους.

καταρχην θερμανση δεν εχω στο σπιτι παρα μονο καποιους θερμοπομπους τους οποιους αποφευγω να τους ανοιγω οσο γινεται γιατι καινε πολυ.

μια και μενω κοντα στην παραλια θεσσαλονικης ο θερμαικος μας ειναι γενναιοδωρος απο υγρασια παραπονο δεν εχουμε :-D

 

τον θελω κυριως για το σαλονακι που εχω (20τμ) αλλα εφοσον εχει ροδακια μπορω να τον πηγαινοφερνω κ στο υπνοδωματιο(15τμ). Το μπατζετ μου ειναι 150-200€ μαξιμουμ. Θα ηθελα κ ιονιστη εφοσον υπαρχει η επιλογη.

 Η υγρασια στο σπιτι δεν ξερω ακριβως τι ποσοστο κυμαινεται, παντως νερα στα τζαμια, μουχλες κλπ δεν βλεπω. το καταλαβαινω οταν πονανε τα κοκκαλα μου το βραδυ χωρις να κρυωνω και πολυ.

 

οπως καθε φορα λοιπον που θελω να αγορασω κατι σημαντικο μπαινω στο πολυαγαπημενο σκρουτζ επιλεγω αυτα με τη μεγαλυτερη δημοτικοτητα, περισσοτερα αστερια κ διαβαζω ολες τις κριτικες.

απο αυτα που διαβασα κατεληξα αρχικα στον Link.png Site: InventorEva II 16λίτρων και τον Link.png Site: InventorPremium 10λίτρων

 

 

ο 1ος εχει δυνατοτητα αφυγρανσης 16λιτρα/ημερα & παροχη αερα 150m³

ενω ο 2ος εχει δυνατοτητα αφυγρανσης 10λιτρα/ημερα &  παροχη αερα 200m³

 

ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα τους ειναι τα ιδια

 

ποιο ειναι το πιο αποτελεσματικο "συν" των 2 αφυγραντηρων? 

 

 σαφως καθε προταση αλλου μηχανηματος ειναι ευπροσδεκτη. ευχαριστω προκαταβολικα κ καλες γιορτες :-)

Θα πηγαινα για τον EVA 16 τα σχολια στο σκρουτζ ειναι πολυ καλα, η διαφορα τιμησ ειναι μικρη και αξιζει να εχεις κατα 60% μεγαλυτερο σε αποδοση αφυγραντηρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο για τον Eva II 16 λίτρων αλλά πριν αγοράσει αφυγραντήρα θα σου πρότεινα:

 

1. Να πάρεις υγρασιόμετρο με κόστος <10 ευρώ για να διαπιστώσεις αν όντως έχεις πρόβλημα.

2. Να πάρεις ηλεκτρικό υπόστρωμα για τους πόνους στα κόκκαλα σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πηγαινα για τον EVA 16 τα σχολια στο σκρουτζ ειναι πολυ καλα, η διαφορα τιμησ ειναι μικρη και αξιζει να εχεις κατα 60% μεγαλυτερο σε αποδοση αφυγραντηρα 

 

κατα 60% εννοεις τα 6 λιτρα επιπλεον αφυγρανσης το 24ωρο προφανως. αρα να υποθεσω οτι ειναι σημαντικοτερο το "16λιτρα" απο το "200m³ στην επιλογη..

 

Δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο για τον Eva II 16 λίτρων αλλά πριν αγοράσει αφυγραντήρα θα σου πρότεινα:

 

1. Να πάρεις υγρασιόμετρο με κόστος <10 ευρώ για να διαπιστώσεις αν όντως έχεις πρόβλημα.

2. Να πάρεις ηλεκτρικό υπόστρωμα για τους πόνους στα κόκκαλα σου.

1. το υγρασιομετρο σκεφτηκα και γω να το παρω, αλλα παντα τετοια "φτηνα τεστ" εχουν μεγαλη αποκλιση μεταξυ τους και δεν ξερεις ποιο ειναι αξιοπιστο κ ποιο οχι. επισης εχω παλια ξυλινα κουφωματα στο σπιτι που μπαζουν αερα οποτε φανταζομαι θα ερχεται αρκετη υγρασια απο εξω τα βραδυα.

2. ηλεκτρικο υποστρωμα εχω παρει αλλα κ παλι μερικα βραδυα κρυωνω στον υπνο μου (ενω ειναι ανοιχτο στο 1) κ φανταζομαι φταιει κ γι αυτο η υγρασια γιατι το νιωθω στα γονατα.

χτες για παραδειγμα που η υγρασια εξω ηταν στο 55% κοιμηθηκα μια χαρα κ το εκλεισα τελειως λιγο πριν κοιμηθω!  συμφωνα με το θερμομετρο ξυπνητηριου εχω 16-17 βαθμους στο υπνοδωματιο.

 

Δεν υπάρχει κίνδυνος;

οσο με βλεπεις online παιρνεις την απαντηση σου  :-D

 

 

 

και κατι τελευταιο οπως το ειδα σε ενα σκρουτζομαγαζο εχει προσφορα τους:

 

α) Inventor Eva II 16L στα 179€

β) Inventor Premium 16L στα 189€

γ) Inventor Premium 10L στα 148€

 

ειναι και τα 3 στο μπατζετ που διαθετω. η ερωτηση ειναι αν αξιζει τον κοπο να δωσω κατι παραπανω κ να παρω εναν απ τους δυο 16λιτρους ή μπορω να κανω τη δουλεια μου κ με τον 10λιτρο δεδομενου των μικρων χωρων που το χρειαζομαι και να μου βγει πιο οικονομικα?

 

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερωτηση ειναι αν αξιζει τον κοπο να δωσω κατι παραπανω κ να παρω εναν απ τους δυο 16λιτρους ή μπορω να κανω τη δουλεια μου κ με τον 10λιτρο δεδομενου των μικρων χωρων που το χρειαζομαι και να μου βγει πιο οικονομικα?

 

Εφόσον δεν είναι ακριβωτερος ο 16λιτρος παρε αυτόν. Καλύτερα να έχεις έναν μεγάλο σε απόδοση και να κάνει την δουλειά του άνετα παρά να έχεις έστω και λίγο μικρότερο από ότι χρειάζεσαι.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά 
είμαι ανάμεσα σε meaco dd8 και 20L Platinum
έχω χαμηλή θερμοκρασία μέσα στο σπίτι 16-17 βαθμούς 
αυτό που σκευτομαι είναι η κατανάλωση έχουν τόσο μεγάλη διάφορα στην πράξη ?
δηλαδή ο platinum λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας του χώρου θα χάσει τόσο πολύ σε απόδοση ?
δηλαδή και στο μισό να πέσει πάλι έχει μικρότερη κατανάλωση και μεγαλύτερη απόδοση από τον dd8 
θεωρητικά πάντα από της τιμές που δίνει η εταιρία..
Α και οπιαδήποτε άλλη πρόταση σε μηχάνημα ευπρόσδεχτη 
Ευχαριστώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο για τον Eva II 16 λίτρων αλλά πριν αγοράσει αφυγραντήρα θα σου πρότεινα:

 

1. Να πάρεις υγρασιόμετρο με κόστος <10 ευρώ για να διαπιστώσεις αν όντως έχεις πρόβλημα.

 

 

καλησπερα και παλι.

τελικα σκεφτηκα να ακολουθησω την προταση σου. πηρα το καλυτερο υγρασιομετρο που βρηκα διαθεσιμο

Link.png Site: Beurer HM 16

το Νο1 σε δημοτικοτητα στο σκρουτζ με 5/5 αστερια οσον αφορα την ακριβεια μετρησης και απο τους 21 χρηστες που το αγορασαν... και σχετικα ακριβο (20€) για να ειμαι "σιγουρος".

και ηθελα να ρωτησω ποσο φυσιολογικο ειναι εξω να εχει 45% υγρασια κ με ανοιχτο παραθυρο για αρκετη ωρα το υγρομετρο να δειχνει 25% μεσα στο σπιτι.

ειναι πιθανον μεσα στο σπιτι να εχω κατα μεσο ορο 20-25% χαμηλοτερη υγρασια απο εξω με ανοιχτα παραθυρα?

αν οχι τοτε ειναι ελαττωματικο και πρεπει να το παω πισω...

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Λογικά θα έπρεπε η υγρασία έξω και μέσα να έχει μικρή απόκλιση αφού είχες τα παράθυρα ανοιχτά για αρκετή ώρα.

 

Αν όμως έχεις 25% υγρασία μέσα στο σπίτι τότε χρειάζεσαι υγραντήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Λογικά θα έπρεπε η υγρασία έξω και μέσα να έχει μικρή απόκλιση αφού είχες τα παράθυρα ανοιχτά για αρκετή ώρα.

 

Αν όμως έχεις 25% υγρασία μέσα στο σπίτι τότε χρειάζεσαι υγραντήρα.

 

πχ τωρα εξω εχει 40% συμφωνα με τρεις ακριβεις εφαρμογες. το υγρασιομετρο μεσα μου εγραφε 32% με κλειστα παραθυρα. μολις ανοιξα να μπει ο αερας επεσε στο 20%... μηπως λογω του οτι ειναι ξηρος ο αερας εξω ανεβαινει και η ξηρασια μεσα? 

 

Εμένα το Galaxy Sensors app μου δείχνει 45,8% υγρασία.

Καλά είναι;

 45-50% ειναι το ιδανικο για σπιτι. απο κει κ περα απ οτι διαβασα αφυγραντηρα χρειαζεσαι πανω απο 60-65% αν εχεις στο σπιτι.

 

το κατεβασα και γω το app. το θερμομετρο του (αν το εχεις σταθερα αφημενο καπου το κινητο) συμφωνουσε απολυτα με το μετρητη μου, αλλα στην υγρασια εδειχνε 25% παραπανω..

 

ακυρο δεν εχει αισθητηρα το κινητο μου, αρα δεν μου δουλευει το απ σωστα

Επεξ/σία από Marley
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ανέβει η ξηρασία(!!!!!!!!!),λίγο δύσκολο.η υγρασία που υπαρ,ει στον αέρα,μεταφερεται απο την υψηλη περιοχή,στην χαμηλή.σαφως όταν ανοιγεις τα παράθυρα ,η υγρασία απο μέσα(αν είναι υψηλη) παει εξω,αλλά και το αναποδο,αν εξω είναι ανεβασμένη και μέσα χαμηλή,θα μπει μεσα.ταυτόχρονα ,αν μέσα εχεις και υψηλοτερη θερμοκρασία απο οξω,το ποσοστο υγρασίας που θα μετρηθεί,θα είναι μικροτερο απο εξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marley αν δεν εισαι ανοικιαστης αλλαξε τα παλια ξυλινα κουφωματα. Εμφανης διαφορα στον λογαριασμο δεη τουλαχιστον 60% ειδικα αν εχεις και αερα, ανεβα και αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...