Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το ότι μου είπε η υπεύθυνη στο τμήμα με τους αφυγραντήρες, ότι καταναλώνει 5 cent την ώρα. Λίγο δεν ειναι;

 

 

Αν καίει γύρω στα 250W τόσο θα κοστίζει.

Λίγο φαίνεται αν το βλέπεις σε επίπεδο ώρας αλλά αν το κάνεις σε επίπεδο 2μηνου λογαριασμού της ΔΕΗ θα μαζευτούν τα χρήματα.

 

Καλησπέρα φίλες και φίλοι,

μετά από τεράστια αναζήτηση( πραγματικά τεράστια ) τόσο εδώ όσο και σε site με αξιολογήσεις, review και αγορές είμαι ανάμεσα σε 3 αφυγραντήρες.Βρισκόμαστε σε ένα σπίτι μικρό 50 m2 αλλά σύντομα θα μετακομίσουμε σε ένα της τάξεως των 80-100 οπότε υπολογίζω με εκείνα τα δεδομένα.Πρόκειται για σπίτι->θερμοκρασίες τουλάχιστον 20 ( για εμάς μιλάω)-> δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε ζεόλιθο, άρα πάμε σε αφυγραντήρα με συμπιεστή. ( διορθώστε με εάν κάνω λάθος). Τώρα, οι ενδεχόμενες προτάσεις στις οποίες κατέληξα είναι οι εξής:

 

1.Maeco 12L Platinum ( έως 80 m2, 12L/ημέρα, 165 W, 2.5 L δοχείο, παροχή αέρα 100m3/h και εγγύηση 2 χρόνια)

 

2.Inventor E2 EVA II 16L ( έως 95 m2, 16L/ημέρα, 262 W, 3 L δοχείο, παροχή αέρα 160 m3.h και εγγύηση 3 χρόνια)

 

3 Morris 2016( έως 110 m2, 20L/ημέρα, 240 W, δοχείο 4 L, και εγγύηση 5 χρόνια)

Δεν αναφέρω στον τελευταίο παροχή διότι δεν αναφέρεται ούτε καν στο site του κατασκευαστή οπότε δεν μπορώ να το συγκρίνω με τα παραπάνω. Επίσης αναφέρω τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα επειδή μου προτάθηκε από κατάστημα γνωστό ως αξιόπιστο και με 5 χρόνια εγγύηση.

 

 

O meaco είναι πολύ καλός αλλά μικρός για χώρο 80τ.μ ανεξάρτητα με το τι λένε στο manual.

 

Τον Inventor τον έχουν πάρει άτομα από δω μέσα και είναι ευχαριστημένοι. Και πάλι τον θεωρώ μικρό για 80τ.μ αλλά σαφώς καλύτερα από τον 12λιτρο meaco.

 

O morris φαίνεται ιδανικός από άποψη χαρακτηριστικών αλλά δεν γνωρίζω τίποτα γι'αυτόν οπότε ας μιλήσει καλύτερα κάποιος από τους κατόχους του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ευχαριστώ για την απάντησε φίλε μου!! Εσύ με βάση αυτά που προανέφερα ποιον θα έπαιρνες; Σίγουρα δεν πάμε για κομπρέσορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είμαι και εγώ σε φάση έρευνας αγοράς για αφυγραντήρα, σήμερα επισκέφθηκα τα Media Markt όπου έχουν προσφορά τον Link.png Site: DelonghiDex 16F . Με χαλάει το ότι δεν έχει οθόνη. Επίσης με χαλάει το ότι δεν είδα να έχει κάποια λειτουργία χρονοδιακόπτη. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το ότι μου είπε η υπεύθυνη στο τμήμα με τους αφυγραντήρες, ότι καταναλώνει 5 cent την ώρα. Λίγο δεν ειναι;

 

Το σπίτι μου είναι 80 τετραγωνικά, μένω στο γέρακα και έχουμε αρκετή υγρασία, τα ρούχα κάνουν να στεγνώσουν 3 μέρες, όσο για τις πετσέτες στο μπάνιο δεν γίνεται κουβέντα... Έχετε να προτείνετε κάτι καλό και με χαμηλή κατανάλωση ρεύματος για την περίπτωση μου; Ευχαριστώ!

 

Στο mediamarkt από ότι κατάλαβα έχει πέσει σύρμα να "σπρώξουν" το συγκεκριμένο με κάθε κόστος!

Τα ίδια έλεγαν και σε μένα και σε όσους πλησίασαν για να πάρουν πληροφορίες για αφυγραντήρες. Σε μένα δε, που πήγα ελαφρώς προετοιμασμένος για να δω συγκεκριμένα μοντέλα από κοντά, αν υπήρχαν (Inventor, Philco και Meaco, αλλά από την τελευταία δεν είχαν τίποτα), μόνο που δε μου έβγαλαν άχρηστα όλα τα υπόλοιπα! Χαρακτηριστικά μου είπε η κοπέλα εκεί πως μετά το Delonghi πέφτεις ποιότητα!!! Κάπου εκεί έβαλα τα γέλια κι αποχώρησα. 

Στο δια ταύτα ο συγκεκριμένος Delonghi από ότι είδα το συγκριτικό πλεονέκτημα που έχει, είναι πως έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση ρεύματος και πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου (ίσως τα χαμηλότερα και στις δύο κατηγορίες από όσους έχω δει). Από κει και πέρα, έχει πολύ μικρό δοχείο 2,1L, δεν έχει οθόνη, ούτε μπορείς να πειράξεις την υγρασία στο ποσοστό που θες (τρία κουμπακια έχει που αντιστοιχούν σε 60%, 50% και 40% αν θυμάμαι καλά), δεν έχει ιονιστή, δεν έχει χρονοδιακόπτη. Γενικά είναι ένα πολύ βασικό μοντέλο, σε τιμή που βρίσκεις άλλους από σοβαρές εταιρίες με καλύτερα χαρακτηριστικά.

Έχει, όμως, τα δύο σημαντικά πλεονεκτήματα που ανέφερα που αφορούν την κατανάλωση ρεύματος και το θόρυβο. Υπάρχει κανείς που τον έχει αγοράσει να μας πει μια γνώμη για το μηχάνημα και αν αξίζει να το σκεφτεί κάποιος ως πιθανή επιλογή, παρ' όλες τις ελλείψεις που έχει στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ο Care c2 10lt στα 129 ευρώ αξίζει;

το εχω ρωτησει και γω και δεν εχει απαντησει κανενας..

2 αξιολογισεις εχει στο σκρουτζ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ρωτησει και γω και δεν εχει απαντησει κανενας..

2 αξιολογισεις εχει στο σκρουτζ..

καλη τιμη αλλα δεν ξερω αν κανει δουλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη τιμη αλλα δεν ξερω αν κανει δουλεια!

Δουλεια σε 20τμ πρεπει να κανει σιγουρα αλλα επειδη εγω τον θελω και για υπνο δεν ξερω πως ακουγεται

ο συμπιεστης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Ενδιαφερομαι να παρω εναν αφυγραντηρα ομως δεν ξερω ποιος ειναι καταλληλος να επιλεξω. Εχω μπερδευτει.

Επιλογη με συμπιεστη ή desiccant?

 

Ο χωρος που θα μπει δεν θερμαινεται(15-18 βαθμους κελσιου) και γιαυτο προκειται να αγοραστει ωστε να εξαλειψει την υγρασια που δημιουργειται λογω της ελλειψης θερμανσης.

Προκειται να γινεται τραμπα σε δυο μερη του σπιτιου που δεν θερμαινονται. 40-50 τμ το καθενα αλλα συνδεονται κιολας μεταξυ τους.

Ομως σκεφτομαι να τον βαλω και ενδιαμεσα απο την στιγμη που καλυπτει μεχρι 100 m2.

 

Απο αυτα που διαβαζω μαλλον ο καταλληλοτερος ειναι ο desiccant. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Εσεις τι λετε που ξερετε σιγουρα καλυτερα.

 

Για την ακριβεια ειμαι μεταξυ του Meaco DD8L και καποιου με συμπιεστη (πιθανων καποιον Inventor).

 

Οσον αφορα τον Meaco να τον προτιμησω με ιονιστη ή χωρις?

Επισης εκεινον με ιονιστη απο ποιο καταστημα του skroutz προτεινετε να τον αγορασω (απο τα φθηνα σχετικα)?

 

Η τιμη που προκειται να δωσω ειναι καπου πανω απο τα 200 Ευρω.

 

Εσεις τι προτεινετε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη που προκειται να δωσω ειναι καπου πανω απο τα 200 Ευρω.

 

Εσεις τι προτεινετε?

Εγω προτεινω να περιμενεις λιγο και να χρησιμοποιησεις παπλωμα..

75 ωρες.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Ενδιαφερομαι να παρω εναν αφυγραντηρα ομως δεν ξερω ποιος ειναι καταλληλος να επιλεξω. Εχω μπερδευτει.

Επιλογη με συμπιεστη ή desiccant?

 

Ο χωρος που θα μπει δεν θερμαινεται(15-18 βαθμους κελσιου) και γιαυτο προκειται να αγοραστει ωστε να εξαλειψει την υγρασια που δημιουργειται λογω της ελλειψης θερμανσης.

Προκειται να γινεται τραμπα σε δυο μερη του σπιτιου που δεν θερμαινονται. 40-50 τμ το καθενα αλλα συνδεονται κιολας μεταξυ τους.

Ομως σκεφτομαι να τον βαλω και ενδιαμεσα απο την στιγμη που καλυπτει μεχρι 100 m2.

 

Απο αυτα που διαβαζω μαλλον ο καταλληλοτερος ειναι ο desiccant. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Εσεις τι λετε που ξερετε σιγουρα καλυτερα.

 

Για την ακριβεια ειμαι μεταξυ του Meaco DD8L και καποιου με συμπιεστη (πιθανων καποιον Inventor).

 

Οσον αφορα τον Meaco να τον προτιμησω με ιονιστη ή χωρις?

Επισης εκεινον με ιονιστη απο ποιο καταστημα του skroutz προτεινετε να τον αγορασω (απο τα φθηνα σχετικα)?

 

Η τιμη που προκειται να δωσω ειναι καπου πανω απο τα 200 Ευρω.

 

Εσεις τι προτεινετε?

Με ζεόλιθο θα πρότεινα από τη στιγμή που δεν θερμαίνεται ο χώρος , αφού ο ζεόλιθος θα παράγει και ένα ποσό θερμότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργια στην αναζήτηση και εγώ..μετά από αρκετό διάβασμα..θα ήθελα να ρωτήσω..μένω σε σπίτι 77 τμ μεζονέτα, και θέλω να βάλω τον αφυγραντήρα στον πάνω όροφο που είμαστε και την περισσότερη μέρα (περίπου 40τμ). Είμαι κυρίως μεταξύ inventor eva 2 ion 16l και meaco dd8l. Το θέμα είναι το εξής ο inventor ειναι με συμπιεστή, ενώ ο meaco με ζεόλιθο..στο σπίτι έχω θερμοκρασία περίπου 13 βαθμούς όταν δεν ανοίγω aircondition ή αερόθερμο(δεν χρησιμοποιώ καλοριφέρ)..οπότε τι μου συστήνετε; meaco που με το ζεόλιθο θα μπορεί να αποδίδει καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες ή inventor που λέει στο site ότι λειτουργεί από 5 βαθμούς..Η χρήση που θέλω να κάνω είναι να τον αφήνω μέσα στη μέρα ώστε να έχω μια νορμαλ υγρασία και το βράδυ να ανοίγω τα aircondition επιπλέον για ζέστη..τέλος θα ήθελα να στεγνώνω και ρούχα τώρα το χειμώνα με τη βοήθεια του αφυγραντήρα..όσο είναι δυνατόν..οπότε εκεί ο ζεόλιθος ίσως τρώει πολύ ενέργεια..

κάθε βοήθεια θα είναι χρήσιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω εναν στο σπίτι (υπήρχε απο πριν) gree. Θα δω το μοντέλο του αλλα μου κάνει εντυπωση πως δεν κάνει θόρυβο γιατι ολοι λενε πως ειναι πολυ θορυβώδεις. Μηπως ειναι απο αυτους με τη πέτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας άσχετος με το αντικείμενο, ξεκίνησα να διαβάζω σιγά-σιγά το νήμα μπας και μάθω τίποτα. Να ρωτήσω όμως, σε διαμέρισμα 130τμ με ποσοστά υγρασίας γύρω στο 33-40% και θερμοκρασία 21oC με θέρμανση (19 χωρίς), ο αφυγραντήρας θα κάνει καθόλου διαφορά; Ή προορίζεται κυρίως για τα ποσοστά 60-80% που διαβάζω παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Γράφτηκα στο φόρουμ επειδή είδα ότι υπάρχουν πολλές απορίες και λίγες απαντήσεις γενικά σε αυτό το θέμα και πρίν από λίγο καιρό βασανιζομουν και εγώ με το θέμα της επιλογής αφυγραντήρα. Είπα λοιπόν να γραφτώ μπας και βοηθήσω, Το σπίτι μου είναι 140 τ.μ. και η υγρασία κυμαίνονταν 60% με 85% οπότε ο 30λιτρος αφυγραντήρας ήταν μονόδρομος.

Στην αρχή είχα αγοράσει τον inventor premium 30l (στα 300€) αλλά λόγο του ότι έκανε ένα ενοχλητικό βουητό μου τον αντικατέστησαν και μίας και θα γινόταν αλλαγή έδωσα αλλά 30€ και πήρα τον inventor premium XL (30λιτρο πάλι) η μόνη διαφορά μεταξύ τους είναι ότι πρώτος είχε ιονιστη, ενώ ο XL δεν έχει ιονιστη αλλά έχει περιστρεφόμενη περσιδα. Με τον ιονιστη να σας πω την αλήθεια δεν τρελάθηκα, γιατί άμα κάνετε μια πρόχειρη έρευνα θα δείτε πως οι ιονιστες των 150€ είναι για περίπου 30 με 40 τετραγωνικά, οπότε σαν πόση δουλειά να κάνει ένας ιονιστης που ενσωματώνεται σε ένα μηχάνημα των 300€; Επίσης μια σημαντική διαφορά όχι μόνο σε αυτά τα 2 μοντέλα αλλά σε όλους τους αφυγραντηρες είναι ότι σε κάποιους ο ανεμιστήρας παραμένει ενεργοποιημένος όλη την ώρα ακόμα και όταν η υγρασία είναι πολύ ποιο κάτω από την ζητούμενη, από την εμπειρία μου αυτοί είναι και οικονομικότεροι γιατί για παράδειγμα ο πρώτος αφυγραντήρας που είχα μετά τη λήξη της λειτουργίας του συμπιεστη ο ανεμιστήρας έσβηνε μετά από δέκα λεπτά περίπου, αλλά λόγο του ότι δεν υπήρχε ροή μέσα στα στοιχεία (τις μεταλλικές περσιδες) η υγρασία που κρατούσαν επηρέαζαν τον αισθητήρα της υγρασίας με αποτέλεσμα να παίρνει εμπρός ο συμπιεστης ανά ένα τέταρτο με εικοσάλεπτο και ξανά όλη η διαδικασία από την αρχή. Σε αυτόν που εχω τώρα ο ανεμιστήρας λειτουργεί συνέχεια και έτσι ο αισθητήρας λαμβάνει πάντα το σωστό ποσοστό υγρασίας του χώρου και ο συμπιεστής παίρνει εμπρός ανά δύο ώρες περίπου ανάλογα με την πραγματική υγρασία του χώρου και όχι με την υγρασία που κρατάει στο εσωτερικό του ο αφυγραντήρας. Από θόρυβο θα έλεγα πως κάνουν αρκετό αλλά όχι ενοχλητικό για σαλόνι, για υπνοδωμάτιο δεν υπάρχει περίπτωση να τον αντέξει κανένας. Από κατανάλωση και οι δύο αναγράφουν 480w αλά ο μετρητής στον οποίο τους έχω συνδέσει δεν έχει γράψει πάνω από 420 για τριανταλιτροι είναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση. Ο Xl που έχω τώρα όταν λειτουργεί μόνο ο ανεμιστήρας του καταναλώνει 35w.

Επεξ/σία από Tselios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...