Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν έτοιμος να πάρω και εγώ έναν γιατι στην κρεβατοκάμαρα στις γωνίες στο ταβάνι έβγαλε κάτι σαν μούχλα .

Πάω media να τους δώ , είδα και κάτι μετρητές υγρασίας .

Δεν παίρνω έναν μετρητή λέω να τσεκάρω πρώτα.

Τον έβαλα το βράδυ και πρωινές ώρες που πήγα για κατούρημα είδα 84% υγρασία.

Το πρωί άνοιξα τα παράθυρα και μετά απο κάνα 2ωρο έπεσε στο 54%.

Καλά που δεν τον πήρα. Τσάμπα λεφτά για την αγορά και για το ρεύμα που θα έκαιγε.

Απλά θα να ανοίγω τα παράθυρα συχνότερα.

 

H χαμηλή υγρασία πάει χέρι χέρι με τους βορινούς ανέμους.

Είναι 2~3 μέρες τώρα που ζήτημα να έχω μαζέψει 1lt (αθροιστικά). Ανοίγω το παράθυρο και βλέπω εύκολα να πέφτει η υγρασία κάτω απο 48%.Ο αφυγραντήρας δέ,σε κατάσταση Νιρβάνας.

Αν γυρίσει σε νοτιά,δέν θα προλαβαίνω να αδειάζω το δοχείο των 2lt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το οτι πρεπει να ανοιγουν τα παραθυρα συχνοτερα ειναι μια αληθεια. Ομως το θεμα ειναι πως δυστυχως ολο το βραδυ θα τρως στη μαπα 84% υγρασια, οτι και να σημαινει αυτο. Δεν προκειται να γλυτωσεις τιποτα κατα τη διαρκεια της νυχτας, με το ανοιγμα των παραθυρων την ημερα. Μιση ωρα μετα που θα τα κλεισεις θα ειναι παλι φουλ. Ασε που αμα εχει υγρασια κι εξω απ το σπιτι δεν θα αλλαξει τιποτα με το να ανοιξεις τα παραθυρα.

Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι πρεπει ντε και καλα να παρεις αφυγραντηρα. Ο καθενας οπως το βλεπει.

Το συμπέρασμα είναι πως χρειάζεται αφυγραντήρας... 84% υγρασία και το κυριότερο αυτές τις μέρες που έχει πέσει ακριβώς λόγο βοριαδων.. . Δηλαδη αν είχε νοτιάδες πόσο θα έφτανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμα είναι πως χρειάζεται αφυγραντήρας... 84% υγρασία και το κυριότερο αυτές τις μέρες που έχει πέσει ακριβώς λόγο βοριαδων.. . Δηλαδη αν είχε νοτιάδες πόσο θα έφτανες;

 

Ποσο θα εφτανε θελεις να πεις, διοτι το σχολιο μου ηταν απαντηση στο προηγουμενο απ το δικο μου απ τον Τεοκος. Δες το κι απαντησε σ αυτο καλυτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.carad.gr/index.php?option=com_eshop&app=catalog&view=item&id=773&category_id=13&lang=el

 

Το παρηγγειλε η μανα μου σημερα...αυριο θα τον παρουμε...θες να σου πω γνωμη και οτι σου πουν τα υπολοιπα παιδια;;

Επισης αν ξερει κανενας αν ειναι καλος αυτος ο αφυγραντηρας που ποσταρα κανενας...

Με γεια λοιπόν! Ναι , αν μπορείς φίλε πες μου πρώτες εντυπώσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οχι φιλε μου κανενας λογος ανησυχιας φυσιολογικο ειτε βρωμια θες πες το ειτε απλη διαβρωση λογω υγρασιας δεν παθαινει κατι, ολα τα κοντεσερ ετςι γινοντε δεν θα μεινει για παντα μπλε θα γινει ετςι. σαν ψυκτικος που ειμαι σχεδον ολα τα κλιματιστικα ετσι ειναι μετα απο καποια χρηση ειναι φυσιολογικο.

Dont worry

 

Ευχαριστώ φίλε μου.

 

Είναι όμως φυσιολογικό μετά από μονο 2 μήνες χρήσης;

 

Και κάτι άλλο, αυτά τα σύρματα θέλουν καθαρισμό μία στο τόσο;

 

Ναι φυσιολογικο μην αγχωνεσαι αλουμινιο και χαλκος ειναι δεν σκουριαζουν καθαρισμα μονο με αερα απο μεσα προς τα εξω δεν εχει τυχει να κανω καθαρισμο κανεναν απλος θελει λυσιμο ολο το μηχανημα και αν ειναι εφυκτο το πλενεις κιολας ετσι ωπος ειναι η μονη προληψη ειναι ο συχνος καθαρισμος του φιλτρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια λοιπόν! Ναι , αν μπορείς φίλε πες μου πρώτες εντυπώσεις :)

Infamous δυστυχώς για προσωπικούς λόγους η παραγγελία αναβλήθηκε, όποτε δεν μπορώ να σε βοηθήσω! ????
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

84% όμως χωρίς κάποια διαροή? Πόσο χάλια μόνωση?

Διπλά τζάμια,υαλομβάβακα ανάμεσα στους τοίχους,ταράτσα με ελαφρόπετρα και μωσαϊκό ( μόνωση για υγρασία δηλαδή όχι θερμομόνωση )

Η πλάκα είναι ότι μόνο η συγκεκριμένη κρεβατοκάμαρα έχει τόση πολλή υγρασία.

Λες να έχω καμία διαρροή , από κάνα λούκι στην ταράτσα ξέρω γω ;;;

Η μούχλα που ανάφερα όμως όταν την ξύνεις φεύγει σαν χώμα. Δεν είναι βαθιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δεις ότι ξαναπιάνει κι άλλες φοφές τέτοιο νούμερο, πρέπει να το ψάξεις για να είσαι σίγουρος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιγραφή- πωλειται

ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΙΟΝΙΣΤΗΣ Meaco DD8L Zambezi τιμή 250 ευρώ ( skroutz  το φθηνοτερο κατάστημα στα 290 ευρώ)


 


Ολοκαινουριος στο κουτί και στην ζελατίνα τους με απόδειξη αγοράς 3 ημερων.


 


Απλά ανοίχθηκε 1 φορά..δεν έχει δουλέψει ούτε 1 ώρα.


 


Ηταν δώρο, δεν τον χρειάζομαι.


 


Ευχαριστώ και sorry για το εν μερει off topic


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είμαι και εγώ σε φάση έρευνας αγοράς για αφυγραντήρα, σήμερα επισκέφθηκα τα Media Markt όπου έχουν προσφορά τον Link.png Site: DelonghiDex 16F . Με χαλάει το ότι δεν έχει οθόνη. Επίσης με χαλάει το ότι δεν είδα να έχει κάποια λειτουργία χρονοδιακόπτη. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το ότι μου είπε η υπεύθυνη στο τμήμα με τους αφυγραντήρες, ότι καταναλώνει 5 cent την ώρα. Λίγο δεν ειναι;

 

Το σπίτι μου είναι 80 τετραγωνικά, μένω στο γέρακα και έχουμε αρκετή υγρασία, τα ρούχα κάνουν να στεγνώσουν 3 μέρες, όσο για τις πετσέτες στο μπάνιο δεν γίνεται κουβέντα... Έχετε να προτείνετε κάτι καλό και με χαμηλή κατανάλωση ρεύματος για την περίπτωση μου; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ διάβασμα εδώ και σε διάφορα forum κατέληξα και πήρα τον Carrier Nuvo 20L για ένα διαμέρισμα 85 τ.μ.. Οι λόγοι που το επέλεξα είχαν να κάνουν με την εταιρία μια και είναι κολοσσός στις αντλίες/air condition, για την σχετικά χαμηλή κατανάλωση (263 W), για την χωρητικότητα του δοχείου (4.7L) και τέλος για την παροχή αέρα στα 210m3, νούμερα αρκετά ανταγωνίστηκα σε σχέση με άλλες μάρκες/μοντέλα. 

Μετά από χρήση εδώ και πάνω από 2 εβδομάδες ανελλιπώς για 24 ώρες είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το έχω τοποθετήσει στο κέντρο του σπιτιού στον διάδρομο για να πιάνει όλα τα δωμάτια και έχω δει πολύ μεγάλη διαφορά! Ιδίως στον υπνοδωμάτιο που είναι βορινό και εκτεθειμένο από 2 πλευρές η υγρασία από 70+ είναι μονίμως στο 55% και πλέον τα ρούχα και τα σκεπάσματα δεν έχουν την αίσθηση του βρεγμένου.... Επίσης το σπίτι πλέον ζεσταίνεται πολύ ευκολότερα από πριν!

Για την ιστορία σε 19 ημέρες συνέχεια ανοιχτό σε σπίτι με εσωτερική θερμοκρασία 19 με 22 C έκαψε σχεδόν 15 KWh στο 55% ρυθμισμένο, δηλαδή περίπου 0.8 KWh την μέρα! Φυσικά τις τελευταίες 5 μέρες δεν δουλεύει σχεδόν καθόλου μια και τα επίπεδα υγρασίας είναι πολύ χαμηλά.

 

Αν και δεν το περίμενα, οι αφυγραντήρες κάνουν τρομερή δουλειά!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε kobi πολυ χρησιμο το κειμενο σου, σε ευχαριστω. Μοιαζει οντως ενα πολυ καλο μηχανημα απο μια πολυ μεγαλη και σοβαρη εταιρεια. Αν ειχε και ιονιστη θα ηταν σουπερ και σιγουρη αγορα, αλλα με κολλαει καπως το οτι δεν εχει. Ισως βεβαια να μην ειναι και τοσο σημαντικο για την επιλογη αφυγραντηρα, δεν ξερω.

Ειναι παντως κατι σαν τον Inventor Premium 21 χωρις ομως ιονιστη αλλα και με μικροτερη καταναλωση. Ειναι επισης και καμια 50ρια ευρω φθηνοτερος, δεν ειναι και λιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλες και φίλοι,

μετά από τεράστια αναζήτηση( πραγματικά τεράστια ) τόσο εδώ όσο και σε site με αξιολογήσεις, review και αγορές είμαι ανάμεσα σε 3 αφυγραντήρες.Βρισκόμαστε σε ένα σπίτι μικρό 50 m2 αλλά σύντομα θα μετακομίσουμε σε ένα της τάξεως των 80-100 οπότε υπολογίζω με εκείνα τα δεδομένα.Πρόκειται για σπίτι->θερμοκρασίες τουλάχιστον 20 ( για εμάς μιλάω)-> δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε ζεόλιθο, άρα πάμε σε αφυγραντήρα με συμπιεστή. ( διορθώστε με εάν κάνω λάθος). Τώρα, οι ενδεχόμενες προτάσεις στις οποίες κατέληξα είναι οι εξής:

 

1.Maeco 12L Platinum ( έως 80 m2, 12L/ημέρα, 165 W, 2.5 L δοχείο, παροχή αέρα 100m3/h και εγγύηση 2 χρόνια)

 

2.Inventor E2 EVA II 16L ( έως 95 m2, 16L/ημέρα, 262 W, 3 L δοχείο, παροχή αέρα 160 m3.h και εγγύηση 3 χρόνια)

 

3 Morris 2016( έως 110 m2, 20L/ημέρα, 240 W, δοχείο 4 L, και εγγύηση 5 χρόνια)

Δεν αναφέρω στον τελευταίο παροχή διότι δεν αναφέρεται ούτε καν στο site του κατασκευαστή οπότε δεν μπορώ να το συγκρίνω με τα παραπάνω. Επίσης αναφέρω τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα επειδή μου προτάθηκε από κατάστημα γνωστό ως αξιόπιστο και με 5 χρόνια εγγύηση.

 

Καταρχάς, όπου διαφωνείται εννοείται ότι μου το λέτε και μου επισημαίνετε την πρότασή σας. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα. Ααα τα χρήματα κοντά στα 200 να έιναι.

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.

Σκέφτηκα κάτι για να διαλέξω έναν από τους 2 πρώτους. Ο maeco έχει μικρή κατανάλωση και μικρή παροχή αέρα ενώ ό inventor έχει μεγάλη κατανάλωση και μεγάλη παροχή.Άρα αν διαιρέσουμε κατανάλωση/παροχή σε κάθε περίπτωση θα πάρουμε τον λόγο που όπου είναι μεγαλύτερος τόσο το καλύτερο και οικονομικότερο.Με αυτή την λογικά προτιμάμε τον Inventor.( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΛΟΓΙΚΗ).

Τώρα δεν έχω ιδέα με τι κριτήριο να επιλέξω τον 3ο.

I need your help please! :)


ΥΓ.: παρατήρησα ότι για τον morris αναφέρονται συχνές περιπτώσεις τριξιματων λόγω συντονισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...