Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως να χει να κανει με το πως εννοει ο καθενας τα τετραγωνικα. Μπορει π.χ. ο ενας να λεει 100τμ ενιαιου χωρου κι ο αλλος να λεει 70τμ συνολικα τα της οικιας. Μπορει καποιος αλλος να εννοει απομονομενα δωματια με κλειστες πορτες κλπ και καποιος αλλος να δινει λιγοτερα τετραγωνικα αλλά προσβαση σε ολα τα δωματια του σπιτιου. Μπορει επισης καποιος να υπολογιζει οτι στο σπιτι μενουν Χομπιτ και ειναι 1,5 μετρο στο υψος η ταρατσα.

Κατι τετοιο θεωρω πως παιζει, διοτι για παραδειγμα δεν μπορω να δεχτω οτι η Mitsubishi με 14 ή 16 λιτρα αφυγραντηρα δινει μεχρι 60τμ κι αλλες με τα ιδια λιτρα τα διπλα τετραγωνικα. Γιατι αν τα δινε αυτα η Mitsubishi να πω ενταξει, ειναι θεμα υλικων, ποιοτητας κλπ αλλα να τα δινει εταιρεια που δεν την ξερει η μανα της και να υποθετω οτι απεναντι στη Mitsubishi υπερτερει σε ποιοτητα, υλικα, τεχνολογια κλπ ωστε να δικαιολογησει τη διαφορα, ε ειναι κατι που δεν μπορω να το δεχτω.

Αρα καταληγω οτι ο καθενας εννοει τα <δικα του> τετραγωνικα μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε μεγάλε άρχισες πάλι το ίδιο ποίημα? Έχεις κάνει σκατά το θέμα των κλιματιστικών τουλάχιστον άσε αυτό καθαρό.. Μην αρχίζεις πάλι τα φασον...

Αν το δικο σου ποιημα ειναι να αγοραζει κανεις ότι του διαφημιζουν,να απαντας σε αυτους που αναφερθηκαν επισης σε ποιοτητες.Με μια βολτα σε αλυσιδες ηλεκτρικων που έχουν δικαιωμα επιστροφης βλεπει κανεις τι γινεται τα ιδια όπως στο φορουμ.Οποιος θελει να ξοδευει με πειραματα τα χρηματα του,δικο του θεμα. αν δεν μπορει να κανει ερευνα αγορας.

. Γιατι αν τα δινε αυτα η Mitsubishi να πω ενταξει, ειναι θεμα υλικων, ποιοτητας κλπ αλλα να τα δινει εταιρεια που δεν την ξερει η μανα της και να υποθετω οτι απεναντι στη Mitsubishi υπερτερει σε ποιοτητα, υλικα, τεχνολογια κλπ ωστε να δικαιολογησει τη διαφορα, ε ειναι κατι που δεν μπορω να το δεχτω.Αρα καταληγω οτι ο καθενας εννοει τα <δικα του> τετραγωνικα μετρα.

Καθαρα θεμα μαρκετινκ .Υπαρχει προιον που να μην διαφημιζει ότι δεν είναι καλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να πω και γω την εμπειρια μου εναν juro pro(λαθος πρεπει να το γραψα :P)25l δν πρεπει να χει και πολλα μοντελα...320 ειχε κοστισει σε τοπικο καταστημα οχι αλυσιδα και εχω να πω πως η ατμοσφαιρα στο σπιτι ειναι αρκετα καλυτερη απο πριν γτ ειδικα εδω που μενω εχει πολλη υγρασια και παροτι εχουμε καλα κουφωματα δν γλιτωνουμε απο την υγρασια ευκολα...σιγουρα δν εχετε συζητησει για το εν λογω μοντελο απλα ειπα και γω την γνωμη μου πως αξιζει

 

 

p.s. το σπιτι ειναι 108 τ.μ. και το μονο σημειο που δν πιανει ειναι το γραφειο που ειναι πανω απο την εισοδο και το χωριζει πορτα και ενας διαδρομος απο το υπολοιπο σπιτι

*σιγουρα εχετε συζητησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω στα χαρακτηριστικά σε κάποιους αφυγραντηρες,αναφέρει ότι υποστηρίζει στέγνωμα ρούχων,ενώ άλλα δεν αναφέρουν κάτι.

Ολα δεν μπορούν να το κάνουν αυτό αφού απορροφούν την υγρασία; Η υπάρχει κάποια εξτρά λειτουργία, στον  ανεμιστήρα πχ , ή συνεχής λειτουργία χωρίς να κόβει σε κάποιο ποσοστό υγρασίας;

Γιατί έχω δει κάποια μοντέλα που με ενδιαφέρουν σαν χαρακτηριστικά, αλλά δεν γράφει για στέγνωμα,πράγμα που το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω στα χαρακτηριστικά σε κάποιους αφυγραντηρες,αναφέρει ότι υποστηρίζει στέγνωμα ρούχων,ενώ άλλα δεν αναφέρουν κάτι.

Ολα δεν μπορούν να το κάνουν αυτό αφού απορροφούν την υγρασία; Η υπάρχει κάποια εξτρά λειτουργία, στον  ανεμιστήρα πχ , ή συνεχής λειτουργία χωρίς να κόβει σε κάποιο ποσοστό υγρασίας;

Γιατί έχω δει κάποια μοντέλα που με ενδιαφέρουν σαν χαρακτηριστικά, αλλά δεν γράφει για στέγνωμα,πράγμα που το θέλω.

Το στεγνωμα ρουχων συνηθωσ σου δουλευει το αφυγραντηρα στο turbo mode για 10 ωρες , χωρισ να λαμβανει υποψη του την υγρασια του χωρου. 

Ευκολος τροποσ για να το βρεισ κατεβαζεισ το μανουαλ του αφυγραντηρα που σου αρεσει και το βρισκεισ μεσα

Καλημέρα και απο εμένα.

Όπως θα διαπιστώσετε γράφω πρώτη φορά στο forum σας και γράφω όπως βλέπετε επώνυμα.

Με μεγάλη προσπάθεια διάβασα τις 90 σελίδες απο τις 108 του θέματος.

Επιτρέψτε μου να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις μου και να ζητήσω εκ των προτέρων 

να μην βιαστείτε να κρίνετε πριν ολοκληρώσετε την ανάγνωση της αναρτήσεως μου.

 

1. Πολύ κουραστικό εως αποτρεπτικό να πρέπει να αφιερώσεις 20 ώρες για να λάβεις

πληροφορία των 2 ωρών το πολύ.

Ίσως θα πρέπει οι διαχειριστές να βρούν πως μπορεί να οργανωθεί καλύτερα η πληροφορία πχ δυνατότητα

κάποιας ομαδοποίησης με σχετικές αναζητήσεις.

Να μην υπάρχει η δυνατότητα να υποβάλω είδη απαντημένες ερωτήσεις κλπ.

2. Ως κλασικοί Έλληνες αμέσως στήνουμε μεταξύ μας τον καβγά !

3. Μου προξένησε μεγάλη εντύπωση ότι συνήθως απαντούν 3 έως 4 άτομα στα ερωτήματα των υπολοίπων!

4.Έπρεπε να φθάσω αρκετά μετά την μέση των αναρτήσεων (κάπου στην 55 σελίδα) για να αρχίσω να διαβάζω απο τα ίδια πρόσωπα αναρτήσεις που άρχιζαν να προσεγγίζουν σφαιρικά το θέμα.

Παράδειγμα μέχρι το σημείο εκείνο το μόνο που γραφότανε κυρίως απο τον 450 (μου διαφεύγει τώρα

το πρώτο μέρος του ονοματος του ) ή απο τον billiona ή κάπως έτσι και κάποιους άλλους . Ήταν ένας πόλεμος τεχνικων χαρακτηριστηκών και κόστους αγοράς. Τότε εμφανίστηκε ένας φίλος και ανέφερε για τον ζεόλιθο και τον καρκίνο και έτσι αναφέρθηκε πρώτη φορά για το αν υπάρχει περίπτωση η τεχνολογία αυτή να έχει και αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία μας.

Τι εννοώ : η ψυχολογία που μου δημιούργησε το νήμα σας ήταν ποιόν να αγοράσω και όχι να εξετάσουμε

πρώτα αν η τεχνολογία αυτή είναι κατάλληλη για χρήση.

Όυτε όταν ο φίλος ανέφερε για τους ζεολιθικούς ότι είναι επικύνδυνοι αναπτύχθηκε το θέμα αυτό καθόλου.

Δόθηκαν δύο απάντησεις της μιας γραμμής στον φίλο που έκανε την αναφορά.

 

Τώρα στα του αντικειμένου :

 

1. Μέχρι τώρα που τελείωσα την ανάγνωση του νήματος δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε  ποια συντήρηση

χρειάζονται και γιατί ;

2. Λίγο κάποιοι φίλοι πολύ καλά ενημερωμένοι έγραψαν ότι τα κυβικά κάλυψης είναι που δεν αναγράφουν οι εταιρείες για τα μηχανήματα αλλά μας δίνουν τα τετραγωνικά.

Το ποιό σημαντικό χαραχτηριστικό είναι η δυνατότητα του μηχανήματος σε κυβικά άντλησης αέρα

ανά ώρα. Αυτό ισχύει και για τους καθαριστές αέρα οι οποίοι έχουν παρόμοιες αρχές λειτουργείας.

Γιατί η δυνατότητα του φιλτραρίσματος του αερά που έχουμε στο σπίτι ανά ώρα απο το μηχάνημα θα δώσει και το ανάλογο αποτέλεσμα στα :

Α. Ποσοστό αφύγρανσης

Β. Ώρες λειτουργείας του μηχανήματος :

   Β1. Οι ώρες λειτουργείας επηρεάζουν το κόστος στο ηλεκτρικό μας

   Β2. Επίσης επηρεάζουν τη συντήρηση του ή/και το κόστος αυτής

   Β3. Τη διάρκεια ζωής του μηχανήματος και πιθανόν και την απόδοση του.

Για να θυμηθούν << οι κακοί >> στην γεωμετρία συμαθητές μου

πως βρίσκουμε τα κυβικά του σπιτιού μας έχουμε Μήκος χ Πλάτος χ Ύψος.

Όλοι γνωρίζουμε πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι  σωστά ; Τότε χρειαζόμαστε μια πράξη λιγότερη.

Πολλαπλασιάζουμε τα τετραγωνικά πχ 90τμ2 επί το ύψος του διαμερίσματος μας πχ 3 μέτρα = 270μ3.

Αυτή την πληροφορία την συγκρίνουμε σε σχέση με την δυνατότητα φιλτραρίσματος του αέρα απο ένα οποιοδήποτε μηχάνημα. Αν ενας αφυγραντήρας έχει δυνατότητα 90μ3 την ώρα τότε χρειάζεται 3 ώρες

( 270μ3 / 90μ3) για να περάσει μια φορά απο το σύστημα του ο αέρας του σπιτιού μας.!

Συνεπώς 8 φορές την ημέρα θα έχει ανακυκλώσει τον αέρα μας και θα τον έχει αφυγράνει.

Αν ένας άλλος αφυγραντήρας έχει την δυνατότητα 120μ3 την ώρα τότε για το ίδιο ακίνητο

θα χρειαστεί περίπου 2 ώρες 15 λεπτά για να τον ανακυκλώσει μια φορά.

Στο 24ώρο τότε αυτός θα έχει ανακυκλώσει 24/2.15λεπτά περίπου 11,5 φορές τον αέρα μας την ημέρα!

Βλέπετε διαφορά ; Αυτό θα αλλάξει και την ταχύτητα της αφύγρανσης , δηλαδή σε πόση ώρα θα πετύχει το μηχάνημα τον επιθυμητό στόχο που του έχουμε θέσει πχ 55% υγρασία.

Μέχρι τώρα απο τα γραφόμενα στο νήμα δεν έχω διαβάσει για κάποιο μηχάνημα με τέτοια δυνατότητα.

Τι σημαίνει αυτό ; Ότι πιθανότατα για ένα σπίτι 90τμ2 χρειαζόμαστε 2 μηχανήματα το ένα με δυνατότητα 90μ3 την ώρα και το άλλο με κανένα 40μ3 την ώρα για να πετυχουν το στόχο τους και να μην λειτουργούν συνέχεια. Η να μην αναγκαζόμαστε να τα πηγαίνουμε απο δωμάτιο σε δωμάτιο και να κλείνουμε τις πόρτες.

Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Στον υπολογισμό των κυβικών του διαμερίσματος μας να θυμηθούμε το παράδειγμα μας 90τμ3 χ 3 μέτρα ύψος = 270μ3 αν θέλουμε να είμαστε περισσότερο ακριβής πρέπει να αφαιρέσουμε ένα μέρος λόγω επίπλωσης κινητής ή σταθερής ( βλέπε εντοιχισμένη κουζίνα) και λοιπών αντικειμένων.Αυτό συνήθως είναι το 30% του όγκου συνεπώς αν αφαιρέσουμε απο τα 270μ3 το 30% πάμε στα 189μ3 όγκου αέρα που υπάρχει μέσα στο σπίτι. 

Αυτά για την ωρά περιμένω τις απόψεις σας για το σχόλιο μου.

Ευχαριστώ.

Συνοψίζοντας επειδή η εισαγωγική μου ανάρτηση ήταν μακροσκελής νομίζω ότι πρέπει να αναζητούμε τα παρακάτω :

 

1. Τι είδους τεχνολογίας μηχάνημα χρειαζόμαστε

2. Δυνατότητα κυβικών μέτρων αέρα ανά ώρα.

3. Σε ποιές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας λειτουργεί αποδοτικότερα το μηχάνημα

4. Κατανάλωση σε watt ανά ώρα

5. Αξιοπιοσστία κατασκευαστή και αντιπροσώπου (γιατί με αυτόν έχουμε να κάνουμε εγγυήσεις , service κλπ)

 

Βέβαια πριν απο την παραπάνω αναφερόμενη σειρά προτεραιότητας πρέπει να εξετάσουμε αν είναι κατάλληλη

η οποιαδήποτε μορφής τεχνολογία προς χρήση για εμάς και τις οικογένειες μας.

 

Ευχαριστώ.

 Η καλυτερη προσεγγιση για τα ποσα μ2 μπορει να καλυψει ο αφυγραντηρασ οποιασδηποτε εταιρειασ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερη προσεγγιση για συμπερασμα με  παραπομπη στην δημοσιευση  http://www.insomnia.gr/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/page-108#entry55234572  να διαβασει κανεις σε συνεχεια τις σχετικές απαντήσεις, ξανα ιδια αναφορα,περιπτώσεις σε χωρους κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νουμερο 2 για τη Δυνατότητα κυβικών μέτρων αέρα ανά ώρα, φανταζομαι εννοει το ποσα κυβικα μετρα αερα του σπιτιου μπορει να αφυγρανει κι οχι απλα το ποσα μπορει να ρουφηξει, σωστα?

Διοτι κανεις δεν ξερει τι ποσοστο απ αυτα που μπορει να ρουφηξει μπορει να αφυγρανει κιολας. Αρα μονο αν δωσουν κυβικα μετρα αφυγρανσης αερα του σπιτιου ανα ωρα εχει σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο εμένα παιδιά..σκέφτομαι να πάρω έναν αφυγραντηρα για το σπιτι, ειναι περίπου 70-80 τμ ο ενιαίος χώρος που θα μπει, ύψος γύρω στο 3,40 και υγρασία τους χειμερινούς μήνες που φτάνει 80%.. Η αγορά πρέπει να γίνει αναγκαστικά απο Κωτσόβολο δυστυχώς..έχετε να προτείνεται τίποτα συγκεκριμένο; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ινβεντορ έβα ιι, ανοίγοντας να καθαρισω το φίλτρο, βλέπω αυτο.

 

Φαίνεται να έχει διαφορετικό χρωματισμό στα δεξιά και ισως από πίσω να διακρίνω σκουρια ή είναι ιδέα μου;

post-329898-0-33232000-1481658461_thumb.jpg

post-329898-0-69088200-1481658518_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο εμένα παιδιά..σκέφτομαι να πάρω έναν αφυγραντηρα για το σπιτι, ειναι περίπου 70-80 τμ ο ενιαίος χώρος που θα μπει, ύψος γύρω στο 3,40 και υγρασία τους χειμερινούς μήνες που φτάνει 80%.. Η αγορά πρέπει να γίνει αναγκαστικά απο Κωτσόβολο δυστυχώς..έχετε να προτείνεται τίποτα συγκεκριμένο; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://www.carad.gr/index.php?option=com_eshop&app=catalog&view=item&id=773&category_id=13&lang=el

 

Το παρηγγειλε η μανα μου σημερα...αυριο θα τον παρουμε...θες να σου πω γνωμη και οτι σου πουν τα υπολοιπα παιδια;;

Επισης αν ξερει κανενας αν ειναι καλος αυτος ο αφυγραντηρας που ποσταρα κανενας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν έτοιμος να πάρω και εγώ έναν γιατι στην κρεβατοκάμαρα στις γωνίες στο ταβάνι έβγαλε κάτι σαν μούχλα .

Πάω media να τους δώ , είδα και κάτι μετρητές υγρασίας .

Δεν παίρνω έναν μετρητή λέω να τσεκάρω πρώτα.

Τον έβαλα το βράδυ και πρωινές ώρες που πήγα για κατούρημα είδα 84% υγρασία.

Το πρωί άνοιξα τα παράθυρα και μετά απο κάνα 2ωρο έπεσε στο 54%.

Καλά που δεν τον πήρα. Τσάμπα λεφτά για την αγορά και για το ρεύμα που θα έκαιγε.

Απλά θα να ανοίγω τα παράθυρα συχνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι πρεπει να ανοιγουν τα παραθυρα συχνοτερα ειναι μια αληθεια. Ομως το θεμα ειναι πως δυστυχως ολο το βραδυ θα τρως στη μαπα 84% υγρασια, οτι και να σημαινει αυτο. Δεν προκειται να γλυτωσεις τιποτα κατα τη διαρκεια της νυχτας, με το ανοιγμα των παραθυρων την ημερα. Μιση ωρα μετα που θα τα κλεισεις θα ειναι παλι φουλ. Ασε που αμα εχει υγρασια κι εξω απ το σπιτι δεν θα αλλαξει τιποτα με το να ανοιξεις τα παραθυρα.

Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι πρεπει ντε και καλα να παρεις αφυγραντηρα. Ο καθενας οπως το βλεπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε ινβεντορ έβα ιι, ανοίγοντας να καθαρισω το φίλτρο, βλέπω αυτο.

 

Φαίνεται να έχει διαφορετικό χρωματισμό στα δεξιά και ισως από πίσω να διακρίνω σκουρια ή είναι ιδέα μου;

 

 

Οχι φιλε μου κανενας λογος ανησυχιας φυσιολογικο ειτε βρωμια θες πες το ειτε απλη διαβρωση λογω υγρασιας δεν παθαινει κατι, ολα τα κοντεσερ ετςι γινοντε δεν θα μεινει για παντα μπλε θα γινει ετςι. σαν ψυκτικος που ειμαι σχεδον ολα τα κλιματιστικα ετσι ειναι μετα απο καποια χρηση ειναι φυσιολογικο.

Dont worry

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ινβεντορ έβα ιι, ανοίγοντας να καθαρισω το φίλτρο, βλέπω αυτο.

Φαίνεται να έχει διαφορετικό χρωματισμό στα δεξιά και ισως από πίσω να διακρίνω σκουρια ή είναι ιδέα μου;

Οχι φιλε μου κανενας λογος ανησυχιας φυσιολογικο ειτε βρωμια θες πες το ειτε απλη διαβρωση λογω υγρασιας δεν παθαινει κατι, ολα τα κοντεσερ ετςι γινοντε δεν θα μεινει για παντα μπλε θα γινει ετςι. σαν ψυκτικος που ειμαι σχεδον ολα τα κλιματιστικα ετσι ειναι μετα απο καποια χρηση ειναι φυσιολογικο.

Dont worry

 

Ευχαριστώ φίλε μου.

 

Είναι όμως φυσιολογικό μετά από μονο 2 μήνες χρήσης;

 

Και κάτι άλλο, αυτά τα σύρματα θέλουν καθαρισμό μία στο τόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...