Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως παιδια σοβαρα τωρα οτι αφυγραντηρας κυκλοφορει απο meaco, inventor και αλλες γνωστες μαρκες ειναι ολα μα ολα απο το alibaba βρηκα και τον 20l platinum της meaco ελεγε τιμη απο 80-200$ μεχρι και τον καινουργιο τον 25l που ειναι inventer της meaco με αγορα 200 κοματια το λιγοτερο απο το καθενα και μετα λενε ερευνα και μονο εμεις μπορουμε και τετια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως παιδια σοβαρα τωρα οτι αφυγραντηρας κυκλοφορει απο meaco, inventor και αλλες γνωστες μαρκες ειναι ολα μα ολα απο το alibaba βρηκα και τον 20l platinum της meaco ελεγε τιμη απο 80-200$ μεχρι και τον καινουργιο τον 25l που ειναι inventer της meaco με αγορα 200 κοματια το λιγοτερο απο το καθενα και μετα λενε ερευνα και μονο εμεις μπορουμε και τετια..

 

δεν κατάλαβα το point σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω απλος μου φανηκε παραξενο και το ειπα. γιατι βλεπω πολλα ιδια μοντελα απο διαφορες εταιριες και το πως ετσι απλα μπορω να παρω σαν εταιρια ενα προιον υποτιθεται της "meaco" η "inventor" κ.α και ν το ονομασω ωπος θελω και να το βγαλω στην αγορα ετσι απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HAP.540705.jpg

 

  ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ 20LT MIDEA MDDG-20DEN3    Παιδιά η γνώμη σας για αυτον?Για πρωτη αγορα μοιάζει καλός αλλά απο αφυγραντήρες δεν γνωρίζω πολλά.Το σπιτι ολο ειναι 50-55 τ.μ.Έχει υγρασία αλλά όχι σε ασύλληπτα επίπεδα.Δυστυχώς δεν έχω μετρήσει ακριβώς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος ο Izzy που θέλεις να πάρεις έχει 250eur. Δεν είναι λίγα. Προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι πιο "δοκιμασμένο". Η izzy βγαζει απο μιξεράκια φραπέ μέχρι κατσαρόλες και δε φημίζεται για την ποιότητά της. Με τα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις κάτι σε Meaco ή Inventor (πχ. Inventor Eva II E2-ION20L) που να μπορείς να διαβάσεις κανένα review. Με τον izzy πας στα τυφλά.

 

Η αρχικη τιμη του είναι αυτή που λες,τον βρισκω με 170 σε 12 άτοκες και ψηνομαι.Με προβληματίζετε βεβαια κι εσυ και ο lexusr450,αλλά από ολη την ερευνα που εχω κανει στα χαρακτηριστικα του είναι ο οικονομικότερος μακράν,ακομα και από αφυγραντηρες πιο επώνυμους.Στο apothema.gr βρηκα και καποιες κριτικές που οι κάτοχοι είναι πολύ ευχαριστημένοι.Για την δουλειά που τον θελω (όχι καθημερινη χρηση,στεγνωμα ρουχων,κλπ) νομιζω από αυτά που εχω δει ότι λογικά αξιζει.

Ο λογοσ που σου ειπα να πασ να δεις στο ΜΜ ή καπου αλλου απο κοντα το μηχανημα αυτο και καποια αλλα ειναι οτι θα δεις απο κοντα και θα αντιληφθεις; μονοσ σου οτι η επιλογη σου δυστηχως δεν ειναι καλη .

Κινησου σε ενα budget απο 200 εως 250ε για 20 λιτρο και δεσ σε Juro Pro, Inventor & Delonghi

Αντε να ειναι καλοριζικοσ περιμενουμε οταν το αγορασεις να μασ πεισ τισ εντυπωσεις σου 

Παντωσ αν το παρεις απο το amazon η ελληνικη αντιπροσωπεια ειναι υποχρεωμενη να σου προσφερει υποστηριξη

 

Αυριο θα προσπαθήσω να παω,με προβληματίζεις χωρις όμως να μου διευκρινίζεις γιατι δεν τον θεωρεις καλη επιλογή.Τα 250 που λες μου είναι πολλά δυστυχως! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχικη τιμη του είναι αυτή που λες,τον βρισκω με 170 σε 12 άτοκες και ψηνομαι.Με προβληματίζετε βεβαια κι εσυ και ο lexusr450,αλλά από ολη την ερευνα που εχω κανει στα χαρακτηριστικα του είναι ο οικονομικότερος μακράν,ακομα και από αφυγραντηρες πιο επώνυμους.Στο apothem.gr βρηκα και καποιες κριτικές που οι κάτοχοι είναι πολύ ευχαριστημένοι.Για την δουλειά που τον θελω (όχι καθημερινη χρηση,στεγνωμα ρουχων,κλπ) νομιζω από αυτά που εχω δει ότι λογικά αξιζει.

 

Αυριο θα προσπαθήσω να παω,με προβληματίζεις χωρις όμως να μου διευκρινίζεις γιατι δεν τον θεωρεις καλη επιλογή.Τα 250 που λες μου είναι πολλά δυστυχως! :)

 

go for it τοτε! εγώ και οι περισσότεροι εδώ μέσα φαντάζομαι δεν είμαστε οι experts... απλά λέμε καλοπροαίρετα τη γνώμη μας στα πλαίσια συζήτησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα προιόντα είναι τα izzy για τα χρήματα τους ,και η εταιρία χρόνια στην αγορα για αξιοπιστία.Οσο αφορα αγορές απο εξωτερικο θέλουν προσοχη οι εγγυήσεις και ερώτιση στην καθε εισαγωγική στην Ελλάδα αν καλύπτουν όταν αφορα μοντέλα για διαφορετικές αγορες .

 

Σ'ευχαριστω για το σχόλιο φιλος! :)

go for it τοτε! εγώ και οι περισσότεροι εδώ μέσα φαντάζομαι δεν είμαστε οι experts... απλά λέμε καλοπροαίρετα τη γνώμη μας στα πλαίσια συζήτησης. 

 

To ξερω,γι'αυτο και μου άρεσε η κουβεντα μαζι σας! Σ'ευχαριστω πολύ και παλι φιλος! :) Όταν τον χτυπησω θα γραψω και εντυπώσεις,ισως αργησω λιγακι μεχρι να δοκιμαστεί σε real time.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

HAP.540705.jpg

 

 

  ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ 20LT MIDEA MDDG-20DEN3    Παιδιά η γνώμη σας για αυτον?Για πρωτη αγορα μοιάζει καλός αλλά απο αφυγραντήρες δεν γνωρίζω πολλά.Το σπιτι ολο ειναι 50-55 τ.μ.Έχει υγρασία αλλά όχι σε ασύλληπτα επίπεδα.Δυστυχώς δεν έχω μετρήσει ακριβώς.

 

 

Xωρις φυσικά να είμαι ειδικος και με ένα προχειρο ψαξιμο που εκανα,αν εξαιρέσεις τα 400 watt που δινει και τον θορυβο στα 47 db,κατά τα άλλα φαινεται καλο μηχανημα και με καλες κριτικες.Η τιμη όπως λες είναι καλη,λογικα για τα τετραγωνικα που λες θα σε βολεψει,τοσα δινει και ο κατασκευαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,μια γνώμη για επιλογή αφυγραντήρα από τα παρακάτω μοντέλα,για 80τμ χωρίς σοβαρό πρόβλημα υγρασίας(διαμέρισμα 15ετίας).Ψάχνω κάτι να αποδίδει,να είναι κάτω από 300 watt και ευρώ και να μην κάνει σαν τρακτέρ

Μeaco 20L Platinum

http://www.skroutz.gr/s/4376618/Meaco-20L-Platinum.html

Rohnson R-9120

http://www.skroutz.gr/s/5630899/Rohnson-R-9120.html

Carrier Nuvo 20L

http://www.skroutz.gr/s/8225115/Carrier-Nuvo-20L.html

 

o Meaco βλέπω παίζει πολύ σαν επιλογή και έχει καλές κριτικές.Στα μείον η τιμή και αυτό που αναφέρουν πολλοί για συγχρονισμό θορύβου με κάποια πλαστικά

ο Rohnson έχει 180 παροχή αέρα,παραπάνω σε σχέση με τον Meaco που έχει 160 και έχει και αυτός καλές κριτικές

ο Carrier είναι πιο φθηνός,έχει την μεγαλύτερη παροχή αέρα (210) αλλά δεν έχει πολλές κριτικές

 

το πως βγάζουν τα νούμερα απόδοσης,κάλυψης τετραγωνικών,επίπεδα θορύβου κτλ μόνο αυτοί ξέρουν,μηχανήματα με τα ίδια χαρακτηριστικά έχουν άλλα νούμερα απόδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

το πως βγάζουν τα νούμερα απόδοσης,κάλυψης τετραγωνικών,επίπεδα θορύβου κτλ μόνο αυτοί ξέρουν,μηχανήματα με τα ίδια χαρακτηριστικά έχουν άλλα νούμερα απόδοσης

 

Προφανως εχει να κανει με την ποιοτητα υλικων, την τεχνολογια που εφαρμοζουν, την αποδοση κλπ. Δε σημαινει δηλαδη οτι αν 2 αυτοκινητα εχουν τα ιδια κυβικα θα εχουν και τους ιδιους ιππους, ουτε αν εχουν τους ιδιους ιππους οτι θα βγαζουν την ιδια επιταχυνση ή τελικη. Οπως επισης αν βγει ενα yugo με 150 ιππους δεν το κανει ιδιο με μια Μερσεντες ή μια BMW των 150 ιππων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εχει να κανει με την ποιοτητα υλικων, την τεχνολογια που εφαρμοζουν, την αποδοση κλπ. Δε σημαινει δηλαδη οτι αν 2 αυτοκινητα εχουν τα ιδια κυβικα θα εχουν και τους ιδιους ιππους, ουτε αν εχουν τους ιδιους ιππους οτι θα βγαζουν την ιδια επιταχυνση ή τελικη. Οπως επισης αν βγει ενα yugo με 150 ιππους δεν το κανει ιδιο με μια Μερσεντες ή μια BMW των 150 ιππων.

Ελληνες παπατζηδεσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν επιτρεπεται απο τι σου παν οτι ηταν ?

συγνωμη τωρα ειδα τομηνυμα.ειχα μπει μονο για να ψαξω για αφυγραντηρα και τωρα ξαναμπηκα μηπως ειχε καποιος καποια ερωτηση.γιατι μονο ετσι θα βγαλουμε καποια ακρη.αν βοηθησουμε ο ενας τον αλλον.τιποτα δεν μου ειπαν.απλως συνεβη ηταν η απαντηση τους.δεν μπηκαν καν στον κοπο να το παιξουν εκπληκτοι.γιατι αυτο ηταν σοβαρο.δεν χαλασε απλως το μηχανημα.ουτε καν με ρωτησανε αν το καθαριζα κτλ...τι να πω δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o Meaco βλέπω παίζει πολύ σαν επιλογή και έχει καλές κριτικές.Στα μείον η τιμή και αυτό που αναφέρουν πολλοί για συγχρονισμό θορύβου με κάποια πλαστικά

ο Rohnson έχει 180 παροχή αέρα,παραπάνω σε σχέση με τον Meaco που έχει 160 και έχει και αυτός καλές κριτικές

ο Carrier είναι πιο φθηνός,έχει την μεγαλύτερη παροχή αέρα (210) αλλά δεν έχει πολλές κριτικές

 

το πως βγάζουν τα νούμερα απόδοσης,κάλυψης τετραγωνικών,επίπεδα θορύβου κτλ μόνο αυτοί ξέρουν,μηχανήματα με τα ίδια χαρακτηριστικά έχουν άλλα νούμερα απόδοσης

Οταν δεν εχει ενα προιον κριτικες απλα σημαινει δεν κυκλοφορει πολυ για καποιoυς λογους.Πιθανον κυκλοφορει μονο σε ορισμενες αγορες .Η Carrier είναι πολυ μεγαλη φιρμα στον κλαδο και ειναι ίδια εταιρία με την Τoshiba .Ομως τα φθηνα προιοντα της δεν εχουν σχεση με Τoshiba  τα φτιαχνουν αλλοι .Αν ειναι Κινας πιθανον να είναι φασον απο Midea .

 

Οσο πιο επωνυμο μηχανημα μειωνεις το ρίσκο τι θα σου βγει απο ποιοτητα.Ομως καθε εισαγωγέας φερνει και ότι προιόντα τον συμφερει απο ποιοτητες και παντα διαφημιζει αναλογα σαν καλυτερα και πουλα και όσο θελει .Δεν σε υποχρέωσε όμως κανεις να αγορασεις ειδικα μοντέλα που είναι για κάποιες αγορες, είτε φασον με κριτήριο το κοστος για πιο φθηνα καθε φορα .Ερευνα αγορας ή μαζευεις χρήματα για κατι  καλυτερο και αν εχεις αμφιβολιες κοιτας ενα μηχανημα αν κανει στον χωρο σου με γνωμη τεχνικου που το ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν εχει ενα προιον κριτικες απλα σημαινει δεν κυκλοφορει πολυ για καποιoυς λογους.Πιθανον κυκλοφορει μονο σε ορισμενες αγορες .Η Carrier είναι πολυ μεγαλη φιρμα στον κλαδο και ειναι ίδια εταιρία με την Τoshiba .Ομως τα φθηνα προιοντα της δεν εχουν σχεση με Τoshiba τα φτιαχνουν αλλοι .Αν ειναι Κινας πιθανον να είναι φασον απο Midea .

 

Οσο πιο επωνυμο μηχανημα μειωνεις το ρίσκο τι θα σου βγει απο ποιοτητα.Ομως καθε εισαγωγέας φερνει και ότι προιόντα τον συμφερει απο ποιοτητες και παντα διαφημιζει αναλογα σαν καλυτερα και πουλα και όσο θελει .Δεν σε υποχρέωσε όμως κανεις να αγορασεις ειδικα μοντέλα που είναι για κάποιες αγορες, είτε φασον με κριτήριο το κοστος για πιο φθηνα καθε φορα .Ερευνα αγορας ή μαζευεις χρήματα για κατι καλυτερο και αν εχεις αμφιβολιες κοιτας ενα μηχανημα αν κανει στον χωρο σου με γνωμη τεχνικου που το ξερει.

Ρε μεγάλε άρχισες πάλι το ίδιο ποίημα? Έχεις κάνει σκατά το θέμα των κλιματιστικών τουλάχιστον άσε αυτό καθαρό.. Μην αρχίζεις πάλι τα φασον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκλεινα αρχικά πιό πολύ προς τον meaco,αλλά αυτό με τον θόρυβο στο πλαστικό με σταματάει

ο carrier έχει μεγαλύτερη παροχή αέρα αλλά πιστεύω ότι θα κάνει και πιο πολύ θόρυβο για τον λόγο αυτό,ύστερα δεν ξέρω και από απόδοση πόσο από αυτόν τον αέρα θα αφυγραίνει αποτελεσματικά

 

μάλλον πρός τον Rohnson καταλήγω,είδα ότι άρχισε να πέφτει και η τιμή του στα 228

 

για αυτό που ανέφερα για τα νούμερα απόδοσης,βλέπεις αφυγραντήρες ακριβούς που λένε ότι καλύπτουν 100 τετραγωνικά και πολύ φθηνότερους,με χαμηλότερα specs,να λένε 150 τετραγωνικά.Πιστεύω πως και οι δύο αναφέρονται στις ιδανικότερες,για τα χαρακτηριστικά τους,συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας αλλά οι ακριβότεροι αποδίδουν καλύτερα στις συνθήκες που υπάρχουν κατά μέσο όρο σε ένα σπίτι τον χειμώνα.Δεν λένε ψέματα,αλλά δεν λένε και όλη την αλήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...