Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον εχω κοντα 1.5 χρονο αλλα τετοια συμπεριφορα δεν ειχα ποτε...μηπως επεσες σε προβληματικο μοντελο?

 

 

Καλησπέρα.

Αγόρασα πριν μια εβδομάδα τον αφυγραντήρα Meaco 20L.

Από την πρώτη στιγμή που τον έβαλα στην πρίζα άρχισε να μυρίζει κάτι σαν πλαστικό. Υπέθεσα ότι με την χρήση θα φύγει.

2-3 μέρες μετά η μυρωδιά αυτή μειώθηκε αλλά δεν εξαφανίστηκε. Ταυτόχρονα όμως συνειδητοποίησα ότι υπάρχει και άλλη μυρωδιά

χειρότερη. Ο αφυγραντήρας μυρίζει μόνιμα όπως μία ηλεκτρική σκούπα σε λειτουργία. Η μυρωδιά είναι αποπνικτική και ουσιαστικά

δεν μπορώ να καθήσω στον ίδιο χώρο με τον αφυγραντήρα. Έχουν αρχίσει να μυρίζουν κουρτίνες, παπλώματα, καναπέδες με αυτή τη μυρωδιά και για να ξεμυρίσουν πρέπει να ανοίξω την μπαλκονόπορτα.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο στο ίδιο ή σε άλλα μοντέλα;

Θα πάρω τηλέφωνο για να μου τον αλλάξουν, αν το δεχτούν το επόμενο μοντέλο που έχουν είναι το Juro Pro Oxygen 25L.

Ξέρει κανείς αν αυτός μυρίζει; Δεν μπορώ να την ξαναπατήσω και τα χρήματα που έδωσα είναι πολλά.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα.Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τον IZZY Aria Natura Ionic DKB20E.Εχει πολύ καλά χαρακτηριστικα που τα συναντάς στα ακριβοτερα μοντελα,και τον βρίσκεις με προσφορες από 250 στα 175.Αξιζει τον κόπο;Ευχαριστω.

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_izzy-aria-natura-ionic-dkb20e-1168777.html?rbtc=cri%7Cret%7C1168777%7C%7Cp%7Cptr%7C&sku=1168777

Επεξ/σία από beizanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον εχω κοντα 1.5 χρονο αλλα τετοια συμπεριφορα δεν ειχα ποτε...μηπως επεσες σε προβληματικο μοντελο?

Σίγουρα θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

θα τον στείλω από βδομάδα στην Αθήνα για επισκευή και περιμένω με αγωνία να δω τι θα μου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο Inventor Care C2-10L https://www.skroutz.gr/s/9535875/Inventor-Care-C2-10L.html?from=favorites_popup κανει για μικρο υπνοδωματιο

απο αποψη θορυβου? Τον εχει ακουσει καποιος? Το βραδυ στον υπνο πως ακουγεται ο συμπιεστης?Κανει καποιο σφυριγμα????

Οταν σταματαει ο συμπιεστης εξακολουθει να δουλευει ο ανεμιστηρας???

Ποιο ειναι το χαμηλοτερο ποσοστο στην ρυθμιση της υγρασιας?

Δεν θελω να κλαιω τα λεφτα μου αμα δεν κανει για υπνο..

ΚΑΝΕΙΣ..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για τους δυο αυτους Toyotomi ποια ειναι η αποψη σας? Λιγο τσιμπιμενη καταναλωση σε watt, αλλα καλα χαρακτηριστικα σαν συνολο και με 5 χρονια εγγυηση. Εχετε γνωμη γενικοτερα για τους αφυγραντηρες της Toyotomi? Διοτι σαν εταιρεια νομιζω ειναι αρκετα αξιοπιστη.

 

https://www.skroutz.gr/s/8757842/Toyotomi-TDEH-25Y.html

 

https://www.skroutz.gr/s/9780982/Toyotomi-TDE-22JI-Izumi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για τους δυο αυτους Toyotomi ποια ειναι η αποψη σας? Λιγο τσιμπιμενη καταναλωση σε watt, αλλα καλα χαρακτηριστικα σαν συνολο και με 5 χρονια εγγυηση. Εχετε γνωμη γενικοτερα για τους αφυγραντηρες της Toyotomi? Διοτι σαν εταιρεια νομιζω ειναι αρκετα αξιοπιστη.

 

https://www.skroutz.gr/s/8757842/Toyotomi-TDEH-25Y.html

 

https://www.skroutz.gr/s/9780982/Toyotomi-TDE-22JI-Izumi.html

 

Μηπως μπορεις να με βοηθήσεις και γι'αυτον;  http://www.mediamarkt.gr/el/product/_izzy-aria-natura-ionic-dkb20e-1168777.html?rbtc=cri%7Cret%7C1168777%7C%7Cp%7Cptr%7C&sku=1168777  Εγραψακαι παραπανω σε άλλο μου post,εχει πολύ καλα χαρακτηριστικα και τιμη.Θα ηθελα μια βοήθεια για το αν αξιζει από τους γνωριζοντες εδώ μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε δεσ απο κοντα ολουσ αυτους στο  MediaMarkt και θα βγαλεισ αποψη απο μονο σου

Οι επιλογρεσ σου προσ το παρον ειναι "μετριες", πρεπει να κινηθεις αναμεσα σε Juro Pro, Inventor & Delonghi εαν θελεις προιοντα απο ΜΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντως χθές χτύπησα τον zambezi

 

Σχόλια!:

Μια μυρωδιά την έχει, περίεργη τη λες. Δεν είναι η κακή που λές οτι με ενοχλεί πολύ. Βέβαια ελπίζω να φύγει σιγά σιγα
Ο θόρυβος παιδιά έιναι μια χαρά. Και το φοβόμουνα. Η πρώτη σκάλα απλά την ακούς χαλαρά είναι σχεδόν τίποτα. Η δεύτερη αν είναι σε φάση ημέρας με τη φασαρία σου σπιτιού δεν έχεις θέμα ακόμα και η τρίτη μπορώ να σου. Το βράδυ για ύπνο εγώ κοιμάμαι με την πρώτη χαλαρά μη σου πω και με τη δεύτερη αλλά με την πρώτη σίγουρα. Δεδομένου οτι δεν θα τον δουλεύω μέσα στο δωμάτιο έτσι κι αλλιώς αλλά στο χολ.

 

Χθές βράδυ τον άναψα γύρω στις 23:00 και πέσαμε για υπνο. Στην πρώτη σκάλα. Υπόψιν μετα απο μπάνια που κάναμε και με καιρό στην Αθήνα υγρασίας με εκείνη τη σπαστική βροχή σαν ψιλό ψιλό που στη σπάει στα νεύρα!
Το πρωί στο δωμάτιο της μικρής είχε 58% υγρασία και στο δοχείο περι τα 1.5 λιτρα νερό.
Νόμιζω καλά τα πήγε δεδομένου οτι τέτοιο βράδυ χωρίς αφυγραντήρα το δωμάτιο της μικρής εφτανε και 85%. Και επίσης το γεγονός οτι το σπίτι έχει μαζεμένη υγρασία που θέλει κάποιες μέρες λειτουργίας του αφυγραντήρα να αρχίσει να ρίχνει τα επίπεδα

Η μυρωδιά αρκετά έντονη χθες βράδυ. Σήμερα το μεσημεράκι δούλεψε κάνα 40αλεπτο στο μπαλκόνι να φύγει η μυρωδιά. Σαφώς καλύτερα μετά σχεδόν έχει φύγει είναι τελείως ανεπαίσθητη.

Κατά τα άλλα παιδιά ο αφυγραντήρας δείχνει πολύ στιβαρός. Ακόμα και μετά απο αρκετές ώρες λειτουργίας πιάνοντας τον στα εξωτερικά του σημεία δε είναι ζεστός πουθενά.
Οι ρυθμίσεις του παρόλο που φαίνονται περίπλοκες λόγω της οθόνης και μόνο των πλήκτρων με τα βέλη είναι πραγματικά γελοίες. Μία φορά να το κάνεις και έχεις πιάσει το πώς λειτουργεί και αλλάζεις ρυθμίσεις για πλάκα και πολύ πιο εύκολα από άλλους γεμάτους κουμπάκια.

Είδωμεν!
Για οτιδήποτε νεότερο θα ενημερώσω.

Α και σαν να μου φάνηκε πως σήμερα το πρωί που σηκώθηκα απο το κρεβάτι, ενώ άλλες φορές το δάγκωνα απο το κρύο σήμερα σαν να ήταν καλύτερα!

 

 

post-236202-0-58945100-1480881147_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον meaco 20lt platinum.. .ποτέ δεν μύρισε.. Εξαιρετική απόδοση και κατανάλωση. Αλλά έχω ένα πρόβλημα. Τρίζουν και συντονίζουν τα πλαστικά του. Ειδικά στο σημείο της πράσινης λωρίδας. Αν τον κρατάς σηκωμένο από το χερούλι είναι ελάχιστος ο παραγόμενος θόρυβος. Επειδή να τον έχω κρεμαστό δεν γίνεται έχετε να προτείνετε κάτι? Είναι κρίμα τόσο αξιόλογο μηχάνημα να τρίζει έτσι. Ειδικά αν έχει σταματήσει το κομπρεσέρ και πάρει μπροστά δεν υποφέρετε.. .

 

Και εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Συντονισμός στο πλαστικό της πράσινης λωρίδας, ο οποίος δημιουργούσε εντονότατο τρίξιμο. Η λωρίδα αποτελείται από 2 κομμάτια τα οποία έχουν ποδαράκια, τα οποία μπαίνουν σε υπερμεγέθης τρύπες. Ακριβώς επειδή η λωρίδα "παίζει" στις τρύπες αυτές, δημιουργείται το ανυπόφορο αυτό τρίξιμο.

 

Ξεβίδωσα το καπάκι και το σήκωσα πολύ προσεκτικά, διότι έχει από κάτω καλώδια, αφαίρεσα τα 2 κομμάτια της πράσινης λωρίδας και έντυσα τα ποδαράκια της με χαρτοταινία, ώστε να κουμπώσουν σφηνωτά στις τρύπες τους.

 

Επανατοποθέτησα τη λωρίδα και το καπάκι και το τρίξιμο έφυγε τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε δεσ απο κοντα ολουσ αυτους στο  MediaMarkt και θα βγαλεισ αποψη απο μονο σου

Οι επιλογρεσ σου προσ το παρον ειναι "μετριες", πρεπει να κινηθεις αναμεσα σε Juro Pro, Inventor & Delonghi εαν θελεις προιοντα απο ΜΜ

 

Δεν θα τον παρω από media markt,υπαρχουν σκρουτζομάγαζα που τον εχουν από 175 ευρω όπως εγραψα.Και επειδή εχω διαβασει ολες τις σελιδες εδώ μεσα,ειδα ότι από χαρακτηριστικά προσεγγιζει τα ποιοτικά και ακριβοτερα μοντέλα στα οποία αναφέρεστε.Την αποψη σου θελω να μαθω αν είναι ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Συντονισμός στο πλαστικό της πράσινης λωρίδας, ο οποίος δημιουργούσε εντονότατο τρίξιμο. Η λωρίδα αποτελείται από 2 κομμάτια τα οποία έχουν ποδαράκια, τα οποία μπαίνουν σε υπερμεγέθης τρύπες. Ακριβώς επειδή η λωρίδα "παίζει" στις τρύπες αυτές, δημιουργείται το ανυπόφορο αυτό τρίξιμο.

 

Ξεβίδωσα το καπάκι και το σήκωσα πολύ προσεκτικά, διότι έχει από κάτω καλώδια, αφαίρεσα τα 2 κομμάτια της πράσινης λωρίδας και έντυσα τα ποδαράκια της με χαρτοταινία, ώστε να κουμπώσουν σφηνωτά στις τρύπες τους.

 

Επανατοποθέτησα τη λωρίδα και το καπάκι και το τρίξιμο έφυγε τελείως.

Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις μια φώτο? Τουλάχιστον να καταλάβω ποιες βίδες έβγαλες... Το πείραμα με το δεματικο μισό πέτυχε... Έχει αρχίσει πάλι να τρίζει όχι στον ίδιο βαθμό αλλά αρκετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις μια φώτο? Τουλάχιστον να καταλάβω ποιες βίδες έβγαλες... Το πείραμα με το δεματικο μισό πέτυχε... Έχει αρχίσει πάλι να τρίζει όχι στον ίδιο βαθμό αλλά αρκετά...

 

Από επάνω όπως κοιτάς το πάνελ με τα κουμπιά, έχει 2 βίδες στις γρίλιες του ανεμιστήρα και 5 βίδες που κρύβονται κάτω από το χερούλι. Για να έχεις πρόσβαση στις βίδες της γρύλιας, κόψε το ρεύμα την ώρα που δουλεύει ο αφυγραντήρας.

 

Μόλις τις ξεβιδώσεις, όλο το πάνω τμήμα βγαίνει σαν καπάκι, αλλά προσοχή, διότι έχει 2 καλώδια. Απλά θα ανασηκώσεις το καπάκι λίγο για να βγάλεις τη λωρίδα. Αποτελείται από 2 κομμάτια και το ένα κουμπώνει επάνω από το άλλο στο σημείο που ενώνονται.

 

Τώρα μπορείς να ντύσεις τα ποδαράκια για να μπούν σφηνωτά στις τρύπες τους, αντί αυτού μπορείς να βάλεις χαρτοταινία επάνω από τις τρύπες και τα ποδαράκια να καρφωθούν στη χαρτοταινία, ή να βγάλεις τελείως τη λωρίδα και να ησυχάσεις.

 

Όταν θα ξαναβιδώσεις τις βίδες, μήν τις παρασφίξεις, διότι θα χαλάσεις τα πάσα του πλαστικού. Μόλις τις νιώσεις να σφίγγουν τις αφήνεις.

 

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από επάνω όπως κοιτάς το πάνελ με τα κουμπιά, έχει 2 βίδες στις γρίλιες του ανεμιστήρα και 5 βίδες που κρύβονται κάτω από το χερούλι. Για να έχεις πρόσβαση στις βίδες της γρύλιας, κόψε το ρεύμα την ώρα που δουλεύει ο αφυγραντήρας.

 

Μόλις τις ξεβιδώσεις, όλο το πάνω τμήμα βγαίνει σαν καπάκι, αλλά προσοχή, διότι έχει 2 καλώδια. Απλά θα ανασηκώσεις το καπάκι λίγο για να βγάλεις τη λωρίδα. Αποτελείται από 2 κομμάτια και το ένα κουμπώνει επάνω από το άλλο στο σημείο που ενώνονται.

 

Τώρα μπορείς να ντύσεις τα ποδαράκια για να μπούν σφηνωτά στις τρύπες τους, αντί αυτού μπορείς να βάλεις χαρτοταινία επάνω από τις τρύπες και τα ποδαράκια να καρφωθούν στη χαρτοταινία, ή να βγάλεις τελείως τη λωρίδα και να ησυχάσεις.

 

Όταν θα ξαναβιδώσεις τις βίδες, μήν τις παρασφίξεις, διότι θα χαλάσεις τα πάσα του πλαστικού. Μόλις τις νιώσεις να σφίγγουν τις αφήνεις.

 

Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Καλύτερη και από φωτογραφία.. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...