Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ο Inventor Care C2-10L https://www.skroutz.gr/s/9535875/Inventor-Care-C2-10L.html?from=favorites_popup κανει για μικρο υπνοδωματιο

απο αποψη θορυβου? Τον εχει ακουσει καποιος? Το βραδυ στον υπνο πως ακουγεται ο συμπιεστης?Κανει καποιο σφυριγμα????

Οταν σταματαει ο συμπιεστης εξακολουθει να δουλευει ο ανεμιστηρας???

Ποιο ειναι το χαμηλοτερο ποσοστο στην ρυθμιση της υγρασιας?

Δεν θελω να κλαιω τα λεφτα μου αμα δεν κανει για υπνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια που μιλαμε παλι για Inventor και βλεπω οτι υπαρχουν ατομα που εχουν Eva, θα ξανακανω μια ερωτηση μηπως εχει κανεις αποψη.

 

Βλεπω λοιπον πως οταν ειναι για 20λιτρο Inventor ολοι αναφερουν ή προτιμουν τον Eva II 20L και κανενας τον Premium 21L. Εκτος απ τα σχολια εδω μεσα, φαινεται κι απ τη δημοτικοτητα του καθενος στο Σκρουτζ.

 

Υπαρχει κατι -εκτος απ τα 20 λιγοτερα ευρω στην τιμη- που τον κανει καλυτερο? Διοτι οι μονες διαφορες που βλεπω ειναι πως ο Eva II εχει 2 σκαλες παροχης αερα στα 150 & 170 m3/h με αντιστοιχα 45 & 48 db, ενω ο Premium μια σκαλα με 200 m3/h και 47 db, ενω ειναι και 2,5 κιλα ελαφρυτερος απ τον Eva II.

 

Περαν τουτων μονο στην εμφανιση αλλαζουν, εκτος κι αν δεν βλεπω κατι ή αν αυτα τα 20 ευρω -τα οποια σαφως και δεν απαξιω- παιζουν εν τελη τοσο μεγαλη σημασια.

 

Τον ειδα σε μαγαζι (aircoenergy) εχει και αυτοσ 2 ταχυτητεσ οπως ο Eva II . Εχει ποιο δυνατο ανεμιστηρα πλεονεκτημα για ποιο γρηγορη αποδοση και ιονιστη

 

Εννοεις οτι ο Premium 21L εχει πιο δυνατο ανεμιστηρα ή ο Eva II? Ιονιστη απ οτι βλεπω εχουν και οι δυο.

 

Οσον αφορα τον Premium 21L τον ειδα κι εγω (βασικα τον Premium 30L ειδα αλλα υποθετω ειναι σχεδον ο ιδιος εμφανισιακα με τον 21L) οχι ομως και τον Eva II καθως δεν υπηρχε στο καταστημα.

 

Ο Premium λοιπον ειχε μια σκαλα και το Turbo, Aυτο εννοεις σαν 2 σκαλες στον Eva ή εχει 2 κανονικες κι επιπλεον το Turbo? Μου φαινεται περιεργο αν ειναι τελικα το ιδιο, διοτι αν δεις εδω https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/sygkrisi-afygrantiron στον Eva ΙΙ δειχνει 2 διαφορετικες τιμες για παροχη αερα με 2 διαφορετικες σταθμες θορυβου, ενω αντιθετα στον Premium μια παροχη αερα και μια σταθμη θορυβου.

 

Αρα αν εχουν οπως λες 2 ταχυτητες και οι δυο, τοτε λογικα στον Eva ΙΙ η κανονικη ταχυτητα ειναι η πρωτη με 150m3/h & 45db και το Turbo η δευτερη ταχυτητα με 170m3/h & 48db.

Στον Premium τωρα δινει μια μονο τιμη, 200m3/h & 47db. Αν αυτη ειναι η κανονικη ταχυτητα ποιες ειναι οι τιμες στο Turbo κι αν αντιθετως ειναι το Turbo ποιες οι τιμες στην κανονικη? Γιατι δινει σ αυτον μονο μια τιμη κι οχι δυο οπως στον Eva II?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας κύριοι, πρόκειται να αγοράσω κι εγώ αφυγραντήρα και μετά από αρκετό διάβασμα εδώ κατάλαβα πως ο Mitsubishi MJ-E14CG-S1 είναι ο πιο αξιόπιστος, με χαμηλά επίπεδα θορύβου και καλή κατασκευή. Μέσος όρο τιμής είναι τα 369 ευρώ, ενώ έχει εγγύηση μόνο 2 χρόνια, σε σχέση με αυτούς που βλέπουμε στις διαφημίσεις τις τηλεόρασης, οι οποίοι έχουν πενταετή εγγύηση. Το σπίτι είναι περίπου 110 τετραγωνικά, ενώ αυτός προορίζεται για χώρους ~40 τετραγωνικά. Εφόσον όμως μπορώ να τον μετακινήσω στα δωμάτια, τα τετραγωνικά δεν είναι πρόβλημα. Έχω βολευτεί με τις ηλεκτρικές κουβέρτες και σπάνια ανοίγω κλιματιστικό το βράδυ, αλλά το πρωί οι τοίχοι του δωματίου είναι μούσκεμα, οπότε χρειάζομαι άμεσα λύση. 

 

Είμαι άνθρωπος φάσης "αφού είναι να πάρω κάτι, ας πάρω κάτι καλό" και σύμφωνα με το αξιόπιστο (για μένα) insomnia, ο Mitsubishi είναι από τους καλύτερους. Τώρα, το θέμα είναι πως δεν τον βρήκα σε γνωστό κατάστημα, παρά μόνο σε κάποια άγνωστα (για μένα) καταστήματα μέσω http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

 

Έχει αγοράσει κανένας σας από κάποιο από αυτά; Έχετε κάποια εμπειρία; Ευχαριστώ.

(μένω Αθήνα)

λοιπον η meaco ειναι ο αντιπροσωπος στη Αγγλια για την mitsubishi..... :-D :-D :-Dkati που δεν ηξερα.....το καλυτερο ομως ειναι οτι η mitsubishi βγαζει 20λιτρο B) :cool: B) εαν μπορεσεις παρε αυτον ...Link.png Site: mitsubishi..20lt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεματικο τσακισε το για να καμπυλώσει και να μπορεσεις να πιασεις την άκρη του.

Μάλλον πέσαμε σε ελαττωματική παρτίδα γιατι δεν εχω ξαναδιαβασει για τριξιματα στο meaco.

Ο συμπιεστης του πάντως πραγματικα δεν ακούγεται καθόλου. Αν δεν βαριομουν την διαδικασια επιστροφης θα το εστελνα για σερβις, ισως την ανοιξη που δεν το χρειαζομαι.

Τελικά μετά την τοποθέτηση του δεματικού ο συντονισμός εξαφανίστηκε σε ποσοστό 90%!!! Πολύ καλή παρέμβαση eliasbrg!! Πλέον ο φόρυβος είναι σε ανεκτά επίπεδα...

 

Ερώτηση προς όλους: Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το υγρό που πάιρνουμε για τα κλιματιστικά για να ψεκάσουμε και το ψυχρό πηνίο του αφυγραντήρα? Το έχει κάνει κανένας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ξεκίνησα να διαβάζω τις απόψεις και κυριολεκτικά με πόνεσε το κεφάλι ......Θέλω την βοήθεια σας έχω ένα σπίτι στην Περαία Θεσσαλονίκης είναι κοντά σε θάλασσα δεν γνωρίζω πόσο υγρασία έχω στο σπίτι και είναι γύρω στα 75τ.μ. Αυτό που είδα και σκέφτομαι να αγοράσω είναι αυτό

EMIDE D012B 22L είναι στα 199 ευρώ στο media market έχετε άποψη για το συγκεκριμένο ? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι Στην αναζήτηση 2 αφυγραντηρων για διαφορετικά σπίτια. Ο ένας είναι ο inventor Eva II 16litra για σπίτι 70 τςτραγωνικων και ο άλλος είναι ο inventor Eva II 20litra για σπίτι 110 τετραγωνικων. Όσο και να έψαξα δεν βρήκα πόσα Τετραγωνικά καλύπτουν ο καθένας τους. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει αυτές τις πληροφορίες. Επίσης κάθε πρόταση δεκτή. Για το σπίτι των 70 τετραγωνικων δεν θέλω να ξεπεράσω τα 200 ευρώ. Για το ίδιο σπίτι έχω δει και έναν Carrier CDT-165E3 που θα ήθελα την γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο Inventor Care C2-10L https://www.skroutz.gr/s/9535875/Inventor-Care-C2-10L.html?from=favorites_popup κανει για μικρο υπνοδωματιο

απο αποψη θορυβου? Τον εχει ακουσει καποιος? Το βραδυ στον υπνο πως ακουγεται ο συμπιεστης?Κανει καποιο σφυριγμα????

Οταν σταματαει ο συμπιεστης εξακολουθει να δουλευει ο ανεμιστηρας???

Ποιο ειναι το χαμηλοτερο ποσοστο στην ρυθμιση της υγρασιας?

Δεν θελω να κλαιω τα λεφτα μου αμα δεν κανει για υπνο..

Δεν γνωριζετε ή εχει αναφερθει στις προηγουμενες σελιδες..???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα μετα απο ψαξιμο αρκετες μερες στις διαφορες σελιδες αποφασισα να ψαχτω για αφυγραντηρα μιας και μενο ροδο και η υγρασια σε στελνει ...πηγα σε τοπικο καταστημα και εχοντας γνωμες πηρα τον invantor 21 prenioum τον εβαλε λιγακι εκει δουλεψε και τον αγορασα ...καρφι στο σπιτι για δοκιμη και εκει ηρθε για μενα η απογοιτευση στο θεμα θορυβου ταχυτητας ανεμιστηρα η μη υπαρξει επιλογης ταχυτητας σε μικροτερη σκαλα εκανε το μηχανιμα αρκετα θορυβοδη δεν σας λεω για το tourbo ακομα ποιο ενοχλητικο ο αερας που ευγαζε ηταν σαν να εχεις 18000 air con στο φουλ..στα θετικα τωρα ποιοτητα καλη αλλα οχι δεμενο

 

δεν ξερω μελοντικα πως θα ηταν σε θεμα τριξιματων...τεσπα για να μην σας ζαλιζω τον πηγα πισω παλι καλα που δεν πεταξα τα κουτια..και εβαλα να ακουσω αρκετα χωρις θωρυβους οπως την πρωτη φορα μιας και ειχε κοσμο κατεληξα στο plilco air dry 16 που ηταν για εως 95 τμ παιδια χωριας πλακα το μηχανιμα ειναι ολα τα λευτα ο θωρυβος και ο αερας καμια σχεση με τον inventor τα πλαστικα σουπε πολυ δεμενα επισης ειχε και αυτος ιονιστη οπως και ο inventor συν οτι δεχεται ελαιο για μυρωδια εξτρα...τα αρνητικα οτι δεν εχει ροδακια αλλα ειναι πολυ ευκολος στην μεταφορα λογο μεγεθους και βαρους

..τονδοχειο νερου του ειναι λιγακι μικρο 2.5 λιτρα σε σχεσει με 3 του inentor αλλα τον εχει σε τετεια θεσει και τοσο καλο που πιστευω δεν θα ακουσω ποτε τριξιμο...στα συν επισης τα 5 χρονια εγγυιση ...αυτα για οποιαδηποτε απορια οποιος θελει ας ρωτησει ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ελλην πηγα κι εγω πριν λιγες ημερες και ειδα τον Premium 30 (αν και ενδιαφερομαι για τον Premium 21 δυστυχως υπηρχε μονο ο 30 στο καταστημα). Υπαρχει οντως μια μονο σκαλα και το Turbo, ομως ο θορυβος δεν μου φανηκε ιδιαιτερα εντονος, ουτε ενοχλητικος σε χροια, ακομα και στο Turbo και μαλιστα στο μοντελο των 30L που λογικα κανει παραπανω απ τον 20L που πηρες.

 

Παρολα αυτα και ενω ειχα φανταστει εξ αρχης οτι τη νυχτα και σε συνθηκες ησυχιας θα ακουγεται πιο εντονα, ειναι τοση η διαφορα οσο παρουσιαζεις? Να μου πεις το πως αισθανεται ο καθενας το θορυβο ειναι σχετικο, ομως ηταν τοσο ενοχλητικος που σε αναγκασε να τον γυρισεις και μαλιστα εχει τοση διαφορα απ τον Philco?

 

Οσο για το Philco που πηρες χωρις να τον εχω δει απο κοντα, θεωρω κι εγω οτι ειναι καλο μηχανημα και με πολυετη εγγυηση. Παρολα αυτα θεωρω οτι ισως ειναι μικρος για 125τμ που ειναι το σπιτι μου. Θα πηγαινα στον AirDry 30, ομως εχει μεγαλη καταναλωση 600w και ειναι κατι που με χαλαει.

 

Γι αυτο ειμαι αλλωστε μεταξυ των Premium 21L και Meaco 20L, ομως μ αυτα που ειπες με ξενερωσες λιγακι...Ισως να παω αλλη μια φορα ν ακουσω και τους 2 πριν αποφασισω.

 

*Εχεις μηπως απ τα manual του Philco να βαλεις τα watt/ωρα και τα λιτρα/ημερα σε διαφορες θερμοκρασιες και υγρασιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mama tereza να σου πω για μενα ο θωρυβος του inventor του ανεμηστιρα ηταν δυνατος μεσα στο σπιτι μαγαζι δεν το καταλαβα επιδη ειχε κοσμο και φασαρια στο σπιτι ηταν ενοχλητικος απο θεμα πλαστικων ο philco ειναι ποιο ποιοτικος και δεμενος ..επιπλεον η δυο σκαλες του συμπιεστη κανουν τι διαφορα και οι 2 αθορυβες..σε σχεσει με οτι αλλο ακουσα..τωρα οσο αναφορα για τα τμ ειναι εως 95 τμ να ξερεις οτι αυτο που γραφουν για ολους τα αφυγραντηρες τα τμ ειναι για ενα χωρο οποτε οτι και να παρεις καλο ειναι να μεταφερις οποτε για μενα μεχρι 100 τμ ειναι μια χαρα ...τωρα τα watt και τα λιτρα γραφει τα εξεις 16 λιτρα στους 30 βαθμους με 80%υγρασια και 8 λιτρα στους 27 με 60%υγρασια μεγιστη ισχυς 265 w ορια θερμοκρασιας λειτουργιας 5 -32 βαθμους..αυτα

Mama tereza να σου πω για μενα ο θωρυβος του inventor του ανεμηστιρα ηταν δυνατος μεσα στο σπιτι μαγαζι δεν το καταλαβα επιδη ειχε κοσμο και φασαρια στο σπιτι ηταν ενοχλητικος απο θεμα πλαστικων ο philco ειναι ποιο ποιοτικος και δεμενος ..επιπλεον η δυο σκαλες του συμπιεστη κανουν τι διαφορα και οι 2 αθορυβες..σε σχεσει με οτι αλλο ακουσα..τωρα οσο αναφορα για τα τμ ειναι εως 95 τμ να ξερεις οτι αυτο που γραφουν για ολους τα αφυγραντηρες τα τμ ειναι για ενα χωρο οποτε οτι και να παρεις καλο ειναι να μεταφερις οποτε για μενα μεχρι 100 τμ ειναι μια χαρα ...τωρα τα watt και τα λιτρα γραφει τα εξεις 16 λιτρα στους 30 βαθμους με 80%υγρασια και 8 λιτρα στους 27 με 60%υγρασια μεγιστη ισχυς 265 w ορια θερμοκρασιας λειτουργιας 5 -32 βαθμους..αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μorris 5 σε 1. Προσφορά και καλά από τα media market. 30λιτρος,5 χρόνια εγγύηση.

Λέει τίποτα ρε παιδιά ; Θα δουλεύει ικανοποιητικά σε χαμηλές θερμοκρασίες ;

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mdm-3018-αφυγραντήρας-5-σε-1-1186857.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...