Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγα και αγορασα σημερα τον https://www.skroutz.gr/s/9535871/Inventor-Eva-II-E2-ION20L.html το σπιτι ειναι περιπου 70τμ ,για αρχη τον εβαλα στο σαλονι (~30τμ) να δουμε πως θα παει ειδα στις οδηγιες οτι την πρωτη μερα θελει να το αφησω ανοιχτο ολο το 24ωρο.Στις 3,5ωρες που δουλευει με εσωτ. θερμοκρασια 23 βαθμους έριξε την υγρασια απο 68% στο 54%(συμφωνα με τον δικο του μετρητη).Συμφωνα με ενα κινεζικο θερμομετρο/υγρομετρο έριξε την υγρασια απο 62% στο 48%.Απο θορυβο στο turbo ειναι σαν αποροφητηρας στην 2η σκαλα ,στο κανονικο του σαν aircodition στο low σιγουρα δεν ειναι για να κοιμηθεις με τον αφυγραντηρα μεσα στο δωματιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πωπω ρε παιδια, μας εχετε τρομαξει με τα τριξιματα του Meaco. Τον εχει καποιος που δεν του τριξε ποτε ή ολοι εχουν το ιδιο τριξιμο? Το να κανει παραπανω θορυβο σαν μηχανημα ενας αφυγραντηρας δεν με νοιαζει ιδιαιτερα, οι θορυβοι ομως απο τριξιματα ειναι σπαστικοι σε ολες τις συσκευες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω ρε παιδια, μας εχετε τρομαξει με τα τριξιματα του Meaco. Τον εχει καποιος που δεν του τριξε ποτε ή ολοι εχουν το ιδιο τριξιμο? Το να κανει παραπανω θορυβο σαν μηχανημα ενας αφυγραντηρας δεν με νοιαζει ιδιαιτερα, οι θορυβοι ομως απο τριξιματα ειναι σπαστικοι σε ολες τις συσκευες...

Μεσα σε 2 χρονια με χρηση ελαχιστη μου τριζει σαν....δεν υπαρχει περιπτωση να επαιρνα ξανα αυτο το πραγμα.

Ο διπλανος μου εχει juro pro τον ειχαμε παρει μαζι και δεν ακουγεται κιχ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ σχετικο και εγω το ιδιο πιστευα πριν λιγο καιρο και αναφερω σε προηγουμενα ποστ μου. Αλλα διαβαζοντασ το αρθρο τησ Meaco αλλαζω γνωμη.

Στα διαγραμματα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να "παραλλησεις/αναλογισεις" τον 20 λιτρο με το 15 λιτρο για να τα διαβασεις σωστα

 

Εκανα και μια δορθωση μολισ τωρα η αποδοση πεφτει στο 1/4 στους 15C και οχι στο 1/3 που ειχα γραψει πριν.

Αρα στους 15C θα εχεις αποδοση 5λ απο τον 20λιτρο αντι 8λ απο το desicant, βεβαια η καταναλωση θα ειναι 250W/650W=Στο 38% σε σχεση με το Desicant, δηλαδη κατω απο το μισο που ειναι σημαντικο

Ναι εχεισ δικιο στους 17C ειναι στο 1/3 αποδοσης αυτος με συμπιεστη , δηλαδη πανω κατω ιδια αποδοση 6,6λ σε συγκριση με το desicant

 

Φιλε lexus χαιρομαι που τελικα συμφωνησες μαζι μου στο συμπερασμα που εχω βγαλει και εγω απο τα περιβοητα διαγραμματα αυτα. Εννοειται αναφερομαι για σενα χωρις ιχνος ειρωνιας, απεναντιας επειδη βλεπω οτι την εχεις ψαξει πολυ με τους αφυγραντηρες. Διλημμα λοιπον πρακτικα για τον υποψηφιο αγοραστη τελος. 130 σελιδες θεμα πιστευω αξιζει ο συμπιεστης να γινει κατα καποιο τροπο sticky.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλαμε παλι για Inventor και βλεπω οτι υπαρχουν ατομα που εχουν Eva, θα ξανακανω μια ερωτηση μηπως εχει κανεις αποψη.

 

Βλεπω λοιπον πως οταν ειναι για 20λιτρο Inventor ολοι αναφερουν ή προτιμουν τον Eva II 20L και κανενας τον Premium 21L. Εκτος απ τα σχολια εδω μεσα, φαινεται κι απ τη δημοτικοτητα του καθενος στο Σκρουτζ.

 

Υπαρχει κατι -εκτος απ τα 20 λιγοτερα ευρω στην τιμη- που τον κανει καλυτερο? Διοτι οι μονες διαφορες που βλεπω ειναι πως ο Eva II εχει 2 σκαλες παροχης αερα στα 150 & 170 m3/h με αντιστοιχα 45 & 48 db, ενω ο Premium μια σκαλα με 200 m3/h και 47 db, ενω ειναι και 2,5 κιλα ελαφρυτερος απ τον Eva II.

 

Περαν τουτων μονο στην εμφανιση αλλαζουν, εκτος κι αν δεν βλεπω κατι ή αν αυτα τα 20 ευρω -τα οποια σαφως και δεν απαξιω- παιζουν εν τελη τοσο μεγαλη σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το δικό μου ετριζε αλλα βρήκα τη λύση. Παρατήρησα ότι ο θόρυβος έβγαινε από το ψυχρό πηνιο μέσα από το φίλτρο. Αν το ακουμπήσεις ελαφρά σταματάει ο συντονισμός. Με ενα δεματικο εδεσα μια ακρη του πηνιου ελαφρά με τις πλαστικές γριλιες κάτω από το φίλτρο. Πλεον δεν ακούγετε τίποτα εδώ και ένα μήνα περίπου. Αυτό που με ενοχλεί ακομα είναι ένα σφυριγματακι στη χαμηλή σκάλα του ανεμιστήρα. Στη μεγάλη δεν ακούγεται τιποτα

Αν και εντόπισα το πρόβλημα και έχεις δίκιο δεν μπορώ να καταλάβω πως κατάφερες να περάσεις το δεματικο...μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία? Ευχαριστώ προκαταβολικά. ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε lexus χαιρομαι που τελικα συμφωνησες μαζι μου στο συμπερασμα που εχω βγαλει και εγω απο τα περιβοητα διαγραμματα αυτα. Εννοειται αναφερομαι για σενα χωρις ιχνος ειρωνιας, απεναντιας επειδη βλεπω οτι την εχεις ψαξει πολυ με τους αφυγραντηρες. Διλημμα λοιπον πρακτικα για τον υποψηφιο αγοραστη τελος. 130 σελιδες θεμα πιστευω αξιζει ο συμπιεστης να γινει κατα καποιο τροπο sticky.

Το θεωρητικό βεβαια του οτι θα αποδιδει καλυτερα στους 15 ειναι αν ο κομπρεσορας στους 15 θα δουλεύει ή θα κανει αποψυξη την πιο πολυ ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εντόπισα το πρόβλημα και έχεις δίκιο δεν μπορώ να καταλάβω πως κατάφερες να περάσεις το δεματικο...μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία? Ευχαριστώ προκαταβολικά. ..

Το δεματικο τσακισε το για να καμπυλώσει και να μπορεσεις να πιασεις την άκρη του.

Μάλλον πέσαμε σε ελαττωματική παρτίδα γιατι δεν εχω ξαναδιαβασει για τριξιματα στο meaco.

Ο συμπιεστης του πάντως πραγματικα δεν ακούγεται καθόλου. Αν δεν βαριομουν την διαδικασια επιστροφης θα το εστελνα για σερβις, ισως την ανοιξη που δεν το χρειαζομαι.

post-304374-0-34825900-1480539018_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεματικο τσακισε το για να καμπυλώσει και να μπορεσεις να πιασεις την άκρη του.

Μάλλον πέσαμε σε ελαττωματική παρτίδα γιατι δεν εχω ξαναδιαβασει για τριξιματα στο meaco.

Ο συμπιεστης του πάντως πραγματικα δεν ακούγεται καθόλου. Αν δεν βαριομουν την διαδικασια επιστροφης θα το εστελνα για σερβις, ισως την ανοιξη που δεν το χρειαζομαι.

Εγώ το έχω πάνω από 2 χρόνια οπότε εγγύηση τέλος.. Θέλει αρκετή δεξιοτεχνία αλλά αξίζει τον κόπο.. Θα το προσπαθήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας κύριοι, πρόκειται να αγοράσω κι εγώ αφυγραντήρα και μετά από αρκετό διάβασμα εδώ κατάλαβα πως ο Mitsubishi MJ-E14CG-S1 είναι ο πιο αξιόπιστος, με χαμηλά επίπεδα θορύβου και καλή κατασκευή. Μέσος όρο τιμής είναι τα 369 ευρώ, ενώ έχει εγγύηση μόνο 2 χρόνια, σε σχέση με αυτούς που βλέπουμε στις διαφημίσεις τις τηλεόρασης, οι οποίοι έχουν πενταετή εγγύηση. Το σπίτι είναι περίπου 110 τετραγωνικά, ενώ αυτός προορίζεται για χώρους ~40 τετραγωνικά. Εφόσον όμως μπορώ να τον μετακινήσω στα δωμάτια, τα τετραγωνικά δεν είναι πρόβλημα. Έχω βολευτεί με τις ηλεκτρικές κουβέρτες και σπάνια ανοίγω κλιματιστικό το βράδυ, αλλά το πρωί οι τοίχοι του δωματίου είναι μούσκεμα, οπότε χρειάζομαι άμεσα λύση. 

 

Είμαι άνθρωπος φάσης "αφού είναι να πάρω κάτι, ας πάρω κάτι καλό" και σύμφωνα με το αξιόπιστο (για μένα) insomnia, ο Mitsubishi είναι από τους καλύτερους. Τώρα, το θέμα είναι πως δεν τον βρήκα σε γνωστό κατάστημα, παρά μόνο σε κάποια άγνωστα (για μένα) καταστήματα μέσω http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

 

Έχει αγοράσει κανένας σας από κάποιο από αυτά; Έχετε κάποια εμπειρία; Ευχαριστώ.

(μένω Αθήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει και Mitsubishi 16 lit ακουσα για δεσ το http://www.skroutz.gr/s/4354777/Mitsubishi-MJ-E16VX-S1.html


Φιλε lexus χαιρομαι που τελικα συμφωνησες μαζι μου στο συμπερασμα που εχω βγαλει και εγω απο τα περιβοητα διαγραμματα αυτα. Εννοειται αναφερομαι για σενα χωρις ιχνος ειρωνιας, απεναντιας επειδη βλεπω οτι την εχεις ψαξει πολυ με τους αφυγραντηρες. Διλημμα λοιπον πρακτικα για τον υποψηφιο αγοραστη τελος. 130 σελιδες θεμα πιστευω αξιζει ο συμπιεστης να γινει κατα καποιο τροπο sticky.

Θα συμφωνησω μαζι σου, οσο ζουμε μαθαινουμε 


Μια που μιλαμε παλι για Inventor και βλεπω οτι υπαρχουν ατομα που εχουν Eva, θα ξανακανω μια ερωτηση μηπως εχει κανεις αποψη.

 

Βλεπω λοιπον πως οταν ειναι για 20λιτρο Inventor ολοι αναφερουν ή προτιμουν τον Eva II 20L και κανενας τον Premium 21L. Εκτος απ τα σχολια εδω μεσα, φαινεται κι απ τη δημοτικοτητα του καθενος στο Σκρουτζ.

 

Υπαρχει κατι -εκτος απ τα 20 λιγοτερα ευρω στην τιμη- που τον κανει καλυτερο? Διοτι οι μονες διαφορες που βλεπω ειναι πως ο Eva II εχει 2 σκαλες παροχης αερα στα 150 & 170 m3/h με αντιστοιχα 45 & 48 db, ενω ο Premium μια σκαλα με 200 m3/h και 47 db, ενω ειναι και 2,5 κιλα ελαφρυτερος απ τον Eva II.

 

Περαν τουτων μονο στην εμφανιση αλλαζουν, εκτος κι αν δεν βλεπω κατι ή αν αυτα τα 20 ευρω -τα οποια σαφως και δεν απαξιω- παιζουν εν τελη τοσο μεγαλη σημασια.

Τον ειδα σε μαγαζι (aircoenergy) εχει και αυτοσ 2 ταχυτητεσ οπως ο Eva II . Εχει ποιο δυνατο ανεμιστηρα πλεονεκτημα για ποιο γρηγορη αποδοση και ιονιστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρητικό βεβαια του οτι θα αποδιδει καλυτερα στους 15 ειναι αν ο κομπρεσορας στους 15 θα δουλεύει ή θα κανει αποψυξη την πιο πολυ ωρα

 

Παιζει και Mitsubishi 16 lit ακουσα για δεσ το http://www.skroutz.gr/s/4354777/Mitsubishi-MJ-E16VX-S1.html

Θα συμφωνησω μαζι σου, οσο ζουμε μαθαινουμε 

Τον ειδα σε μαγαζι (aircoenergy) εχει και αυτοσ 2 ταχυτητεσ οπως ο Eva II . Εχει ποιο δυνατο ανεμιστηρα πλεονεκτημα για ποιο γρηγορη αποδοση και ιονιστη

 

 

Ετσι για να σε νευριάσω λίγο!!!

:-D :-D :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο Mitsubishi MJ-E14CG-S1 δεν υπάρχει διαθέσιμος πουθενά και οι παραλαβές θα γίνουν από το νέο έτος... αν γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα που να τον έχει, ας απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...