Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 γεια σας,

 

θελω να αγορασω και εγω αφυγραντηρα γιατι εχω και εγω  μεγαλο προβλημα υγρασιας και μουχλας σε τοιχους  σε ολο το σπιτι μπανιο κτλ.το σπιτι ειναι ισογειο καινουριας κατασκευης γυρω στα 60 τμ με ενα υπνοδωματιο και μπανιο με πολυ μικρο παραθυρο.η θερμοκρασια  στο σπιτι κατω απο 20 βαθμους  δεν πεφτει ποτε.ο αφυγραντηρας θελω να εχει ιονιστη και λειτουργια στεγνωματος ρουχων και οτι εχει επιπλεον καλοδεχουμενο! αααα και οικονομικος να ειναι! maximum  250 eurw  budget kai na einai kai gia perissotera tetragwnika spiti se periptwsi metakomisis sto mellon.mipws exete kapoion na mou proteinete? egw eimai anamesa se invertor meaco alla mperdeuomai ligo meta montela ktl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολλοί που ψάχνουν αφυγραντήρες και θέλουν μειωμένη κατανάλωση.. άλλοι  θέλουν μειωμένο θορύβο.. άλλοι  θέλουν να ειναι ελαφρύς και να έχει ροδάκια..  αλλοι να ρυθμίζεται η υγρασία ανα 5 βαθμούς... αλλοι θέλουν οθόνη lcd.. αλλοι να μην μυρίζει.  αλλοι να είναι φτηνός.. αλλοι να δουλευει το χειμώνα αλλοι την ανοιξη..αλλοι να δουλευει μονο στο ένα δωματιο αλλοι σε ολο το σπίτι.. αλλοι στο εξοχικο αλλοι στο τροχοσπιτο αλλοι στην βαρκα. ..αλλοι να τον δωσουν στην γιαγιά στο χωριο...παιδιά απο όλα εχει ο μπαχτσές... ψάξτε τι θέλετε και θα βρείτε τον κατάλληλο.σε γενικες γραμμές κατάλληλοι είναι και οι 2 τύποι αφυγραντήρων αν η θερμοκρασία είναι απο 15-20 βαθμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολλοί που ψάχνουν αφυγραντήρες και θέλουν μειωμένη κατανάλωση.. άλλοι  θέλουν μειωμένο θορύβο.. άλλοι  θέλουν να ειναι ελαφρύς και να έχει ροδάκια..  αλλοι να ρυθμίζεται η υγρασία ανα 5 βαθμούς... αλλοι θέλουν οθόνη lcd.. αλλοι να μην μυρίζει.  αλλοι να είναι φτηνός.. αλλοι να δουλευει το χειμώνα αλλοι την ανοιξη..αλλοι να δουλευει μονο στο ένα δωματιο αλλοι σε ολο το σπίτι.. αλλοι στο εξοχικο αλλοι στο τροχοσπιτο αλλοι στην βαρκα. ..αλλοι να τον δωσουν στην γιαγιά στο χωριο...παιδιά απο όλα εχει ο μπαχτσές... ψάξτε τι θέλετε και θα βρείτε τον κατάλληλο.σε γενικες γραμμές κατάλληλοι είναι και οι 2 τύποι αφυγραντήρων αν η θερμοκρασία είναι απο 15-20 βαθμους...

ookkk! euxaristw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια οικονομικη λυση σε προσφορα : Aφυγραντήρας ΝOBU Guru 10l  ---->99€

Απο οτι βλεπω εχει καλη αντιπροσωπεια ( η ιδια που εχει τα invertor ) .

Για καποιον που θελει κατι απλο - μικρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλεπω παντως πως οταν ειναι για 20λιτρο Inventor ολοι αναφερουν ή προτιμουν τον Eva II 20L και κανενας τον Premium 21L. Εκτος απ τα σχολια εδω μεσα, φαινεται κι απ τη δημοτικοτητα του καθενος στο Σκρουτζ.

 

Υπαρχει κατι -εκτος απ τα 20 λιγοτερα ευρω στην τιμη- που τον κανει καλυτερο? Διοτι οι μονες διαφορες που βλεπω ειναι πως ο Eva II εχει 2 σκαλες παροχης αερα στα 150 & 170 m3/h με αντιστοιχα 45 & 48 db, ενω ο Premium μια σκαλα με 200 m3/h και 47 db, ενω ειναι και 2,5 κιλα ελαφρυτερος απ τον Eva II.

 

Περαν τουτων μονο στην εμφανιση αλλαζουν, εκτος κι αν δεν βλεπω κατι ή αν αυτα τα 20 ευρω -τα οποια σαφως και δεν απαξιω- παιζουν εν τελη τοσο μεγαλη σημασια.

Επεξ/σία από Mamatereza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.Ζω σε ένα σπίτι 50 περίπου τετραγωνικών στο τελευταίο όροφο (4ο) στην Νέα Ιωνία Αττικής.Τα καλοριφέρ ανάβουν το χειμώνα όταν έχει κρύο σχεδόν πάντα 6.30-9.30.Την υπόλοιπη μέρα όμως είναι κλειστά οπότε μέχρι τις 6-7 έχει πολύ κρύο και υγρασία στο σπίτι και την νιώθω έντονα στον κρύο αέρα που αναπνέω.Επειδή το σπίτι ειναι περίπου 40 ετών και έχει πολλά χρόνια να βαφτεί η ατμόσφαιρα δεν είναι ιδανική.Τι θα μου προτείνατε?Να είναι με συμπιεστή ή desiccant?Υποθέτω αυτοί εώς 45 τ.μ. με καλύπτουν με 10-12 λίτρα επί 24ώρου.Ποιές εταιρείες είναι πιο αξιόπιστες και ποιες θα έπρεπε να αποφύγω 100%?Περιμένω τη γνώμη σας.Σας ευχαριστώ πολύ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα ξεκινα με κατι φτηνο .

Παρε εναν μετρητη να δεις ποση υγρασια εχει το σπιτι και εφοσον εχει υψηλη πας σε αφυγραντηρα .

Απο εκει και περα εαν εχεις πολυ παρε εναν 20 λιτρο με συμπιεστη .

Οσο για μαρκα οσο αντεχει η τσεπη σου ....... διαβασε το νημα και αποφασισε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα καινουριος στο φορουμ καλως σας βρηκα πολυ χρησιμα οσα λετε πηρα και εγω αφυγραντηρα τον rohnson r-9120 γενικα καλη κατασκευη φαινεται αλλα νομιζω οτι με το υγρασιομετρο δεν εχει σωστες ενδειξεις αλλα δειχνει το ενα αλλα το αλλο ενω σταματαει ο συμπιεστης συνεχιζει και ο ανεμιστηρας πολυ ςρα και ειναι ενοχλητικο,,,ερωτηση προς κατοχους στην μπροστα επιφανεια εχει μια γραμμη σαν led λαμπα ποτε αναβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Σημερα παρατηρησα οτι ενω εχω υγρασια μεσα στο σπιτι 50% το παραθυρο στο σαλονι(κουφαματα αλουμινιου με διπλο τζαμι) ειχε λιγα νερα επανω..

Γιατι?ειναι η διαφορα θερμοκρασιας?στο σπιτι εχω 21 και εξω εχει 5 βαθμους.

Το παντζουρι ηταν ανοιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μας ειπες απο ποια πλευρα του παραθύρου ειχε τα νερα. απο μέσα η απο εξω?...  μπας και εβρεξε εχτες στη θεσσαλονίκη και μπήκαν νερά απο το ανοιχτό παντζούρι?/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύωρο διάβασμα, είμαι μεταξύ των εξης 2:

 

medium_20161123160501_meaco_20l_platinum            vs    medium_20161123171148_mitsubishi_mj_e14c

 

Meaco 20L Platinum            Mitsubishi MJ-E14CG-S1
 
 
Σίγουρα έχουν διαφορά στα λίτρα. Αλλά το σπίτι είναι 55τμ. και χωρίς ιδιαίτερη υγρασία. Τον θέλω περισσότερο για στέγνωμα ρούχων και, αφού υπάρχει θα τον ανοίγω και τις υπόλοιπες ώρες...
 
Θα έχουν όντως τόση μεγάλη διαφορά τα 14 από τα 20lt;
Ποιόν θα επιλέγατε;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...