Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλησπέρα. έχω πάρει κι εγω τον EVA II

Θέλω να σε ρωτήσω το εξής:

Οταν ορίσω την επιθυμητή τιμή υγρασίας, π.χ. 65, η ένδειξη θα κατέβει μέχρι τους 64, και τότε ακούγεται ένας στιγμιαίος θόρυβος και αλλάζει η θερμοκρασία απο την έξοδο του αέρα (γίνεται πιο ψυχρός) ανεβαίνει μέχρι τους 67 και σταματάει.

Αυτή η εναλλαγή απο χλιαρό αέρα σε πιο ψυχρό είναι νορμάλ? Το κάνει και σε σένα?

1)Αυτό είναι μια λειτουργία που την έχουν και οι άλλοι αφυγραντήρες?

2)Αρα κρυος αέρας=ανεμιστήρας, χλιαρός αέρας=συμπιεστής? Γιατί ρώτησα έναν τεχνικό της inventor και μάλλον η δεν κατάλαβε την ερώτηση μου η έπεσα σε άσχετο.μου είπε ότι είναι δύσκολο να διακρίνεις πότε δουλεύει ο ανεμιστήρας και πότε ο συμπιεστής.Επίσης τον ρώτησα αν στη λειτουργία της έξυπνης αφύγρανσης κλείνει ο αφυγραντήρας και δεν ήξερε να μου απαντήσει.

3)Την σωστή ένδειξη το υγρασιόμετρο, την δείχνει μόνο όταν δουλεύει  ο ανεμιστήρας(δηλαδή όταν κάνει ανίχνευση της υγρασίας)? Ανοίγοντας το μηχάνημα δείχνει 79-80, πέφτει σε 5sec.!!! στους 75, και απο κει και πέρα κατεβαίνει πιο αργά

4)Σε ένα χώρο 90τμ με υγρασία σχεδόν σε όλα τα δωμάτια λόγω κακής θερμομόνωσης στην αρχή μετακινώ συνέχεια το μηχάνημα και μετά το αφήνω σε ένα σταθερό σημείο?

5)Συγγνώμη για τις πολλές απορίες αλλα πήρα το θάρρος από την κατατοπιστική απάντηση που μου έδωσες, απάντηση που δεν μου έδωσε τεχνικός??? της εταιρίας.

 

1) Ολοι οσοι ειναι με συμπιεστη

2)ναι "κρυος αέρας=ανεμιστήρας, χλιαρός αέρας=συμπιεστής", ναι λεινει ο ανεμιστηρασ οταν παει στα επιθυμητα επιπεδα ανεσησ που θεωρει το προγραμμα του

3)Ναι σωστα 

4)Λογικα σε ενα διαδρομο που μπορει να "αναπνευσει απο ολο το σπιτι αερα "

5) θα τουσ στειλω βιογραφικο μπασ και κανω την τυχη μου 

Όσον αφορά τη χρήση αφυγραντήρα με κομπρέσσορα ή όχι σε χαμηλές θερμοκρασίες, η Meaco έχει ένα άρθρο για τον Meaco20L και 25L, όπου υποστηρίζουν ότι

 

- Μέχρι τους 15 βαθμούς κελσίου αποδίδουν καλύτερα από τους dessicant

- Στους 10 βαθμούς κελσίου, οι αφυγραντήρες αυτοί απορροφούν το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο νερό με τους dessicant, αλλά με λιγότερη συνολική κατανάλωση.

 

Παραθέτω το link να το δούν αυτοί που γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο:

 

http://www.meaco.com/blog/why-desiccant-dehumidifiers-are-not-always-better-at-low-temperature/ 

 

Δεν έχω ακόμα προσωπική άποψη περί του θέματος. Η meaco πουλάει αφυγραντήρες και των δύο ειδών, οπότε δεν διακρίνω εμφανή λόγο να υπάρχει παραπληροφόρηση από μέρους τους.

Ο 25λ low energy που εχουνε ειναι απο τουσ λιγουσ με τεχνολογια inverter στο κοσμο (δεν ερχεται ακομη στην ελλαδα) και εχει διαφορετικη συμπεριφορα απο αυτους με on/off συμπιεστη , αρα εχει καλυτερη συμπεριφορα. Εχω 2 samsung inverter http://www.samsung.com/hk_en/dehumidifier_AY24H7000/ και οντως δεν καταλαβαινουν στη θερμοκρασια των 15C

O 20l τησ Meaco ειναι κλασικησ τεχνολογιασ on/off συμπιεστ (οπωσ και το 98% τησ αγορασ) αρα ιχυουνε οι ιδιοι κανονες, επισυναπτω για πολοστη φορα 2 σχεδιαγαμματα που δειχνουν πωσ δουλευουνε και με τι αποδοση αυτοι με συμπιεστη και αυτοι χωρισ desicant τεχνολογιασ

deci2

desi1

Το συμπερασμα ειναι οτι ενασ 20 λιτρος στους 20C εχει αποδοση 10 λιτρων και στους 15C εχει αποδοση  "5" λιτρων .
Ολα αυτα με μια μεση καταναλωση  στα 250W ακομη και αν εχει ονομαστικη 322W για παραδειγμα inventor EVA II
Ενω ο Desicant 8l εχει την ιδια αποδοση στις ιδιες θερμοκρασιες με καταναλωση βεβαια 660W
Αρα μεχρι τους 17C συμφερει η χρηση πολλες φορες να βαλουμε αφυγραντηρα με συμπιεστη ειδικα για την καταναλωση , ενω στους 15C η αποδοση θα παισει στα 5 λιτρα αρα θα εχουμε αργο αποτελεσμα
 

Καθε 20 ημερες ο αφυγρατηρασ μασ χρειαζεται καθαρισμα των φιλτρων του

Για να μπορει να εχει καλη αποδοση , χαμηλη καταναλωση και να ζησει περισσοτερα χρονια

Επεξ/σία από lexusr450
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειναι πολυ σχετικο και εγω το ιδιο πιστευα πριν λιγο καιρο και αναφερω σε προηγουμενα ποστ μου. Αλλα διαβαζοντασ το αρθρο τησ Meaco αλλαζω γνωμη.

Στα διαγραμματα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να "παραλλησεις/αναλογισεις" τον 20 λιτρο με το 15 λιτρο για να τα διαβασεις σωστα

 

Εκανα και μια δορθωση μολισ τωρα η αποδοση πεφτει στο 1/4 στους 15C και οχι στο 1/3 που ειχα γραψει πριν.

Αρα στους 15C θα εχεις αποδοση 5λ απο τον 20λιτρο αντι 8λ απο το desicant, βεβαια η καταναλωση θα ειναι 250W/650W=Στο 38% σε σχεση με το Desicant, δηλαδη κατω απο το μισο που ειναι σημαντικο

Ναι εχεισ δικιο στους 17C ειναι στο 1/3 αποδοσης αυτος με συμπιεστη , δηλαδη πανω κατω ιδια αποδοση 6,6λ σε συγκριση με το desicant

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση για σπίτι 60 τετραγωνικών με σαλόνι, κουζίνα, χωλ,μπάνιο κ 2 υπνοδωμάτια; Θα ήθελα κ με επιλογή στεγνώματος ρούχων για να μπορούμε να στεγνώνουμε κάπου τα ρούχα το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επιλογη στεγνωματος και ιονιστη θα πηγαινα σε 20 λιτρο σιγουρα και οχι 16λιτρο . Καλη επιλογη με αυτα τα προγραμματα ειναι ο Inventor Eva II 20 litra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αυτούς τους gree τους εχει δοκιμάσει κανείς? π.χ

 

http://greeaircondition.gr/afygrantires-daisy/ 

 

http://greeaircondition.gr/afygrantiras/

Εχουν 5 χρόνια εγύηση. Για τους αφυγραντηρες δεν έχω ιδέα αλλά ένα 18αρι κλιματιστικό που έχω gree και χρησιμοποιείτε και χειμώνα για βασική θέρμανση.... σκυλί!!

 

 

. Εχω 2 samsung inverter http://www.samsung.com/hk_en/dehumidifier_AY24H7000/ και οντως δεν καταλαβαινουν στη θερμοκρασια των 15C
 
 
Ρε σύ έχω χάσει τη μπάλα! Πόσους αφυγραντήρες έχεις? !!
 
Γενικά ρε παιδιά πραγματικά δεν υπάρχει σώτηρία, είναι που κάθε βδομάδα αλλάζουν όλα, τη μία κάτω απο 18 βαθμούς συμφέρει ζεόλιθος την επόμενη σμφερει κομπρέσσορας.
 
Αν έχεις και τους 2 τυπους δεν τους έχεις δοκιμάσει να μας πείς ποιος αποδίδει καλύτερα κάτω απο 18? Εκτός απο γραφικά και τετοια
 
Δηλαδή εγώ είμαι είπαμε απο 18-19 και κάτω βαθμούς.
Ε ναι δε θα τ α΄φησω το σπίτι να πεσει κάτω απο 15 βαθμούς.
 
Αλλά όταν βλέπω κομπρεσορες να λένε 20 λιτρα στους 30 βαθμούς και 12 λιτρα στους 27.7 στους 15 πόσο?
Να κάνουμε μέθοδο των τριών? ή στους 15 θα κάνει αποψυξη οπότε τσάμπα μιλάμε?
 
Αλλα και άντε δουλευει καλά και στους 16 ας πούμε, πόσο καίει εκείνη την ώρα? γιατι τα 300w που λένε είναι για λειτουργία στους 30 κα ι27 βαθμούς. Στους 17 πόσο καίνε? Γιατί αν καίνε 500 w .....;αστα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Meaco εχει αναλυτικο πινακα για την καταναλωση και τα λιτρα στη σελιδα του προϊοντος http://www.meaco.gr/%ce%b1%cf%86%cf%85%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%ae%cf%81%ce%b5%cf%82-%cf%80%ce%bf%ce%b9%cf%8c%cf%84%ce%b7%cf%84%ce%b1%cf%82/%ce%b1%cf%86%cf%85%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%ae%cf%81%ce%b5%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%bf-%cf%83%cf%80%ce%af%cf%84%ce%b9-2/meaco-20l-platinum-2/ ενω σε ερωτηση που εκανα στην Inventor για την καταναλωση του Premium 21L πηρα τις εξης τιμες

 

32degrees Celcius and 80% Humidity:
Input: 407Watt & 21Lt Capacity
30degrees Celcius and 80% Humidity:
Input: 440Watt & 20Lt Capacity
26.7degrees Celcius and 60% Humidity:
Input: 322Watt & 11.6Lt Capacity
20degrees Celcius and 60% Humidity:
Input: 272Watt & 8.2Lt Capacity

*Στους 20 βαθμους και 80% υγρασια που ρωτησα, μου ειπαν οτι ισχυει η ιδια καταναλωση που υπαρχει για τους 20 βαθμους και 60% υγρασια δηλαδη ~272watt με αυξημενα ομως κατα 10% τα λιτρα αφυγρανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο κάτω πιο κάτω? (απο 20 βαθμούς εννοώ!)

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι? Οταν ένας κομπρέσσορας κάνει αποψυξη απο τα στοιχεία του βγαίνει νερο?

Και αν ναί που πάει? Γιατί αν θυμάμαι καλά στα air condition όταν γίνετε αποψυξη βγαίνει καποιο νερό.

Αν το ίδιο συμβαίνει και στους αφυγραντήρες τότε ΄μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο βρίσκοντας (τυχαία τα νούμερα) 4 λιτρα νερό στο δοχείο το ένα να είναι απο την απόψυξη? (αυτά βέβαια σε δύσκολες συνθήκες που χρειάζετε να κανει αποψυξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας !! Είμαι ανάμεσα στους maeco DD8L zambezi και maeco 20L platinum . Το σπιτι είναι γύρω στα 80 κάτι τετραγωνικά , η θερμοκρασία παίζει minimum στους 17 (σπάνια κάτω από 19 ) . Η υγρασία maximum 65% , τώρα με τις βροχές ! Έχετε κάποια γνώμη για ποιον από τους 2 ;; Σας ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ψάχνω για αφυγραντήρα. Το σπίτι είναι περίπου 140τμ, αλλά θα χρησιμοποιηθεί κυρίως σε δωμάτιο περίπου 15τ.μ. . Έλεγα να τον πάρω για δώρο στον πατέρα μου επειδή έχει θέμα με την υγρασία... ταβάνι 300 ευρώ

ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αγόρασα πριν μια εβδομάδα τον αφυγραντήρα Meaco 20L.

Από την πρώτη στιγμή που τον έβαλα στην πρίζα άρχισε να μυρίζει κάτι σαν πλαστικό. Υπέθεσα ότι με την χρήση θα φύγει.

2-3 μέρες μετά η μυρωδιά αυτή μειώθηκε αλλά δεν εξαφανίστηκε. Ταυτόχρονα όμως συνειδητοποίησα ότι υπάρχει και άλλη μυρωδιά

χειρότερη. Ο αφυγραντήρας μυρίζει μόνιμα όπως μία ηλεκτρική σκούπα σε λειτουργία. Η μυρωδιά είναι αποπνικτική και ουσιαστικά

δεν μπορώ να καθήσω στον ίδιο χώρο με τον αφυγραντήρα. Έχουν αρχίσει να μυρίζουν κουρτίνες, παπλώματα, καναπέδες με αυτή τη μυρωδιά και για να ξεμυρίσουν πρέπει να ανοίξω την μπαλκονόπορτα.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο στο ίδιο ή σε άλλα μοντέλα;

Θα πάρω τηλέφωνο για να μου τον αλλάξουν, αν το δεχτούν το επόμενο μοντέλο που έχουν είναι το Juro Pro Oxygen 25L.

Ξέρει κανείς αν αυτός μυρίζει; Δεν μπορώ να την ξαναπατήσω και τα χρήματα που έδωσα είναι πολλά.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω για τον puredry 20l είμαι μεταξύ αυτού και του meaco 20l το σπίτι -μεζονέτα είναι στα 180 τετρ ενιαίοι χώροι κλείνοντας τα 2 δωμάτια ας πούμε 150 τετρ. Επίσης ο meaco 25 ξέρει κάποιος αν θα έρθει σύντομα Ελλάδα? Λόγω μεζονέτας θα κάνει δουλειά κάποιος από τους παραπάνω ή πρέπει να πάω σε άλλη λύση? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω για τον puredry 20l είμαι μεταξύ αυτού και του meaco 20l το σπίτι -μεζονέτα είναι στα 180 τετρ ενιαίοι χώροι κλείνοντας τα 2 δωμάτια ας πούμε 150 τετρ. Επίσης ο meaco 25 ξέρει κάποιος αν θα έρθει σύντομα Ελλάδα? Λόγω μεζονέτας θα κάνει δουλειά κάποιος από τους παραπάνω ή πρέπει να πάω σε άλλη λύση? Ευχαριστώ.

Meaco με κλειστα τα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...