Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου δεν το εχω δει αυτο που λες..Θα το εχω στο νου και θα σε πω!Συνηθως τον δουλευω στο αυτοματο!!Γυρω στο 50% νιωθουμε ανετα στο σπιτι!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. έχω πάρει κι εγω τον EVA II

Θέλω να σε ρωτήσω το εξής:

Οταν ορίσω την επιθυμητή τιμή υγρασίας, π.χ. 65, η ένδειξη θα κατέβει μέχρι τους 64, και τότε ακούγεται ένας στιγμιαίος θόρυβος και αλλάζει η θερμοκρασία απο την έξοδο του αέρα (γίνεται πιο ψυχρός) ανεβαίνει μέχρι τους 67 και σταματάει.

Αυτή η εναλλαγή απο χλιαρό αέρα σε πιο ψυχρό είναι νορμάλ? Το κάνει και σε σένα?

Παιδιά αν γνωρίζει και κανείς άλλος? 

Ευχαριστώ

Φιλε μου δεν το εχω δει αυτο που λες..Θα το εχω στο νου και θα σε πω!Συνηθως τον δουλευω στο αυτοματο!!Γυρω στο 50% νιωθουμε ανετα στο σπιτι!! :)

ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 15 βαθμούς την πιο πολύ ώρα θα δουλεύει στο πρόγραμμα απόψυξης και όχι αφύγρανσης

με αποτέλεσμα η απόδοση του να μην είναι ούτε το 20% της ονομαστικής του.

Αρα συμφέρει αφυγραντήραςdesiccant απο θέμα απόδοσης στους 15-17 σε μη θερμαινόμενο σπιτι? στον φίλο που ρωτάει για τους 16-17 το ιδιο θα ισχυει..σε κρυο σπιτι μονο αφυγραντηρας desiccant. σωστα?βεβαια καποιοι δεν τον χρησιμοποιούν μόνο το χειμώνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαιρι κανεις αφυγρανση με κλιματιστικο σου (αφοσον εχεισ σε αυτο το χωρο) απλα λειτουργουντασ το στη ψυξη η υγρασια πεφτει στο 50%


Για 120 τμ. Meaco 20L? Inventor? Pure dry?

Θα διαλεξεις Meaco ή Inventor ξεχνα το 3ο


 

και κατι αλλο.. υπάρχουν αφηγραντήρες desicant  με κατανάλωση κάτω από 300watt  την ωρα?

Στα 8 λιτρα αποδοση που ψαχνεις ολοι ειναι στα 650W


Καλησπέρα. έχω πάρει κι εγω τον EVA II

Θέλω να σε ρωτήσω το εξής:

Οταν ορίσω την επιθυμητή τιμή υγρασίας, π.χ. 65, η ένδειξη θα κατέβει μέχρι τους 64, και τότε ακούγεται ένας στιγμιαίος θόρυβος και αλλάζει η θερμοκρασία απο την έξοδο του αέρα (γίνεται πιο ψυχρός) ανεβαίνει μέχρι τους 67 και σταματάει.

Αυτή η εναλλαγή απο χλιαρό αέρα σε πιο ψυχρό είναι νορμάλ? Το κάνει και σε σένα?

Εφοσον εχεισ ορισει το 65% το μηχανημα ποιανει την επιθυμυτη υγρασια και κοβει ο συμπιεστης για αυτο η αλλαγη θερμοκρασιασ αποτομα του αερα και μετα σταματημα 


Αρα συμφέρει αφυγραντήραςdesiccant απο θέμα απόδοσης στους 15-17 σε μη θερμαινόμενο σπιτι? στον φίλο που ρωτάει για τους 16-17 το ιδιο θα ισχυει..σε κρυο σπιτι μονο αφυγραντηρας desiccant. σωστα?βεβαια καποιοι δεν τον χρησιμοποιούν μόνο το χειμώνα...

Πολυ σωστη η απαντηση για το defrost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τη χρήση αφυγραντήρα με κομπρέσσορα ή όχι σε χαμηλές θερμοκρασίες, η Meaco έχει ένα άρθρο για τον Meaco20L και 25L, όπου υποστηρίζουν ότι

 

- Μέχρι τους 15 βαθμούς κελσίου αποδίδουν καλύτερα από τους dessicant

- Στους 10 βαθμούς κελσίου, οι αφυγραντήρες αυτοί απορροφούν το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο νερό με τους dessicant, αλλά με λιγότερη συνολική κατανάλωση.

 

Παραθέτω το link να το δούν αυτοί που γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο:

 

http://www.meaco.com/blog/why-desiccant-dehumidifiers-are-not-always-better-at-low-temperature/ 

 

Δεν έχω ακόμα προσωπική άποψη περί του θέματος. Η meaco πουλάει αφυγραντήρες και των δύο ειδών, οπότε δεν διακρίνω εμφανή λόγο να υπάρχει παραπληροφόρηση από μέρους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το βρισκω ακρως απιθανο να ισχύει. Υπαρχουν και διαγράμματα να δεις αλλα οτι στους 10 δουλευουν καλυτερα απι ζεολιθο... το τραβηξαμε απ τα μαλλιά!! Αν δεις συγκρίσεις ζεολιθο με κομπρεσορα σε σελιδες που δεν πουλανε αφυγραντηρες (!) Θα δεις οτι οι κομπρεσορες κατω απο 18 το πολυ ειναι χωμα στην απόδοση τους και αν μιλαμε για 15 και κατω μαλλον θα δουλευουν απλα για να κανουν αποψυξη!! Τωρα στους 10 μαλλον θα αρνούνται και να αναψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καταλαβα. Απλα δε νομοζω να εχουν κανει το θαύμα οι συγκεκριμένοι δυο! Δεν τους το χω αυτο εννοω. Οχι για τη συγκεκριμενη μαρκα αλλα γενικοτεδα μιλωντας δε νομιζω καμια μαρκα κομπρεσορα να μπορει να το κάνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Meaco 20L λέει οτι εχει κατανάλωση 255w.

Ο Inventor premium 30 εχει κατανάλωση 487w.

Εγω έχω σπίτι 120τμ.

Τι συμφέρει; Να δουλεύει ο Meaco με 255w λίγο παραπάνω ώρα ή να δουλεύει ο inventor με 487w λιγότερη ώρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Meaco 20L λέει οτι εχει κατανάλωση 255w.

Ο Inventor premium 30 εχει κατανάλωση 487w.

Εγω έχω σπίτι 120τμ.

Τι συμφέρει; Να δουλεύει ο Meaco με 255w λίγο παραπάνω ώρα ή να δουλεύει ο inventor με 487w λιγότερη ώρα;

 

Σ αυτο ακριβως το σημειο ειμαι κι εγω και περιμενω τη "σοφη" απαντηση καποιου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ αυτο ακριβως το σημειο ειμαι κι εγω και περιμενω τη "σοφη" απαντηση καποιου!

Ο meaco θεωρώ πως θα δουλεύει πιο οικονομικά..απλά μαθηματικά είναι τουλάχιστον θεωρητικά...

 

Αλλά για 120 τετραγωνικά το ερώτημα που θα είχα αν κάνω την δουλειά μου καλύτερα με έναν 30 λίτρων ή δύο των 12 για Παράδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι ειναι και τοσο απλο διοτι στη συναρτηση του κοστους ο χρονος λειτουργιας του μηχανηματος σιγουρα παιζει τεραστιο ρολο και προφανως οσο πιο γρηγορα φτανει ενα μηχανημα την υγρασια στα επιθυμητα επιπεδα τοσο λιγοτερο θα δουλευει, αρα και τοσο μικροτερο κοστος λειτουργιας θα εχει.

 

Κατα τη γνωμη μου μονο δοκιμαζοντας και τους δυο στο συγκεκριμενο χωρο μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα για το αν ειναι αρκετος ή ποιος θα καιει λιγοτερο, αλλα επειδη δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ρωταμε ωστε αν καποιος εχει την εμπειρια ή τη γνωση να πει την αποψη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. έχω πάρει κι εγω τον EVA II

Θέλω να σε ρωτήσω το εξής:

Οταν ορίσω την επιθυμητή τιμή υγρασίας, π.χ. 65, η ένδειξη θα κατέβει μέχρι τους 64, και τότε ακούγεται ένας στιγμιαίος θόρυβος και αλλάζει η θερμοκρασία απο την έξοδο του αέρα (γίνεται πιο ψυχρός) ανεβαίνει μέχρι τους 67 και σταματάει.

Αυτή η εναλλαγή απο χλιαρό αέρα σε πιο ψυχρό είναι νορμάλ? Το κάνει και σε σένα?

Εφοσον εχεισ ορισει το 65% το μηχανημα ποιανει την επιθυμυτη υγρασια και κοβει ο συμπιεστης για αυτο η αλλαγη θερμοκρασιασ αποτομα του αερα και μετα σταματημα 

 

1)Αυτό είναι μια λειτουργία που την έχουν και οι άλλοι αφυγραντήρες?

2)Αρα κρυος αέρας=ανεμιστήρας, χλιαρός αέρας=συμπιεστής? Γιατί ρώτησα έναν τεχνικό της inventor και μάλλον η δεν κατάλαβε την ερώτηση μου η έπεσα σε άσχετο.μου είπε ότι είναι δύσκολο να διακρίνεις πότε δουλεύει ο ανεμιστήρας και πότε ο συμπιεστής.Επίσης τον ρώτησα αν στη λειτουργία της έξυπνης αφύγρανσης κλείνει ο αφυγραντήρας και δεν ήξερε να μου απαντήσει.

3)Την σωστή ένδειξη το υγρασιόμετρο, την δείχνει μόνο όταν δουλεύει  ο ανεμιστήρας(δηλαδή όταν κάνει ανίχνευση της υγρασίας)? Ανοίγοντας το μηχάνημα δείχνει 79-80, πέφτει σε 5sec.!!! στους 75, και απο κει και πέρα κατεβαίνει πιο αργά

4)Σε ένα χώρο 90τμ με υγρασία σχεδόν σε όλα τα δωμάτια λόγω κακής θερμομόνωσης στην αρχή μετακινώ συνέχεια το μηχάνημα και μετά το αφήνω σε ένα σταθερό σημείο?

5)Συγγνώμη για τις πολλές απορίες αλλα πήρα το θάρρος από την κατατοπιστική απάντηση που μου έδωσες, απάντηση που δεν μου έδωσε τεχνικός??? της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το βρισκω ακρως απιθανο να ισχύει. Υπαρχουν και διαγράμματα να δεις αλλα οτι στους 10 δουλευουν καλυτερα απι ζεολιθο... το τραβηξαμε απ τα μαλλιά!! Αν δεις συγκρίσεις ζεολιθο με κομπρεσορα σε σελιδες που δεν πουλανε αφυγραντηρες (!) Θα δεις οτι οι κομπρεσορες κατω απο 18 το πολυ ειναι χωμα στην απόδοση τους και αν μιλαμε για 15 και κατω μαλλον θα δουλευουν απλα για να κανουν αποψυξη!! Τωρα στους 10 μαλλον θα αρνούνται και να αναψουν

μας μπέρδεψε ο φιλος με το λινκ..  δηλαδη ο meaco 20lt  με κομπρεσορα στους 15βαθμούς βγάζει περισσότερο νερό απο τον meaco dd8l που ειναι 8lt.(λογικα αυτον εννοει η τον zambezi.εκτος αν συγκρίνει αφηγραντηρες desiccant αλλης  μαρκας)..αρα δουλευει στο 25%..της μεγιστης αποδοσης του.. μηπως ομως δουλευει παραπανω ωρες  συγκριτικα με τον meaco dd8l  για να εχουν το ιδιο αποτελεσμα??μηπως η καταναλωση ρευματος ενω υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα στις 2 συσκευες στο τελος καινε τα ιδια watt στο 24ωρο?

 

Καλα το βρισκω ακρως απιθανο να ισχύει. Υπαρχουν και διαγράμματα να δεις αλλα οτι στους 10 δουλευουν καλυτερα απι ζεολιθο... το τραβηξαμε απ τα μαλλιά!! Αν δεις συγκρίσεις ζεολιθο με κομπρεσορα σε σελιδες που δεν πουλανε αφυγραντηρες (!) Θα δεις οτι οι κομπρεσορες κατω απο 18 το πολυ ειναι χωμα στην απόδοση τους και αν μιλαμε για 15 και κατω μαλλον θα δουλευουν απλα για να κανουν αποψυξη!! Τωρα στους 10 μαλλον θα αρνούνται και να αναψουν

 

Καλα το βρισκω ακρως απιθανο να ισχύει. Υπαρχουν και διαγράμματα να δεις αλλα οτι στους 10 δουλευουν καλυτερα απι ζεολιθο... το τραβηξαμε απ τα μαλλιά!! Αν δεις συγκρίσεις ζεολιθο με κομπρεσορα σε σελιδες που δεν πουλανε αφυγραντηρες (!) Θα δεις οτι οι κομπρεσορες κατω απο 18 το πολυ ειναι χωμα στην απόδοση τους και αν μιλαμε για 15 και κατω μαλλον θα δουλευουν απλα για να κανουν αποψυξη!! Τωρα στους 10 μαλλον θα αρνούνται και να αναψουν

 

 

 

Καλα το βρισκω ακρως απιθανο να ισχύει. Υπαρχουν και διαγράμματα να δεις αλλα οτι στους 10 δουλευουν καλυτερα απι ζεολιθο... το τραβηξαμε απ τα μαλλιά!! Αν δεις συγκρίσεις ζεολιθο με κομπρεσορα σε σελιδες που δεν πουλανε αφυγραντηρες (!) Θα δεις οτι οι κομπρεσορες κατω απο 18 το πολυ ειναι χωμα στην απόδοση τους και αν μιλαμε για 15 και κατω μαλλον θα δουλευουν απλα για να κανουν αποψυξη!! Τωρα στους 10 μαλλον θα αρνούνται και να αναψουν

 

 

Καλα το βρισκω ακρως απιθανο να ισχύει. Υπαρχουν και διαγράμματα να δεις αλλα οτι στους 10 δουλευουν καλυτερα απι ζεολιθο... το τραβηξαμε απ τα μαλλιά!! Αν δεις συγκρίσεις ζεολιθο με κομπρεσορα σε σελιδες που δεν πουλανε αφυγραντηρες (!) Θα δεις οτι οι κομπρεσορες κατω απο 18 το πολυ ειναι χωμα στην απόδοση τους και αν μιλαμε για 15 και κατω μαλλον θα δουλευουν απλα για να κανουν αποψυξη!! Τωρα στους 10 μαλλον θα αρνούνται και να αναψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...