Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

όχι, απλά έπεσε στα χέρια μου το διαφημιστικό της μαύρης παρασκευής, όπου από αφυγραντήρες αναφέρει αυτό που είπα πιο πάνω μόνο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους.  έχω διαβάσει σχεδόν ολες τις σελιδες μου βγηκαν τα ματια..εχει καποιος δοκιμάσει αφυγραντήρα με κομπρέσορα  σε χαμηλή θερμοκρασία σπιτιού το χειμώνα..δηλαδή περίπου 15-17 βαθμους  (χωρις θερμανση  στο σπιτι). οι περισσότεροι γράφουν συμφωνα με το τι λεει ο κατασκευαστής. και συνήθως για θερμοκρασίες απο 18 και πανω .και οτι  αποδιδουν καλυτερα στις χαμηλες θερμοκρασίες οι αφυγραντήρες desiccant..ας μας πει κάποιος  την αποψη τουπου τον  έχει δουλεψει στους 15 το χειμωνα...και με 70% υγρασία και πάνω..

και κατι αλλο.. υπάρχουν αφηγραντήρες desicant  με κατανάλωση κάτω από 300watt  την ωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους.  έχω διαβάσει σχεδόν ολες τις σελιδες μου βγηκαν τα ματια..εχει καποιος δοκιμάσει αφυγραντήρα με κομπρέσορα  σε χαμηλή θερμοκρασία σπιτιού το χειμώνα..δηλαδή περίπου 15-17 βαθμους  (χωρις θερμανση  στο σπιτι). οι περισσότεροι γράφουν συμφωνα με το τι λεει ο κατασκευαστής. και συνήθως για θερμοκρασίες απο 18 και πανω .και οτι  αποδιδουν καλυτερα στις χαμηλες θερμοκρασίες οι αφυγραντήρες desiccant..ας μας πει κάποιος  την αποψη τουπου τον  έχει δουλεψει στους 15 το χειμωνα...και με 70% υγρασία και πάνω..

και κατι αλλο.. υπάρχουν αφηγραντήρες desicant  με κατανάλωση κάτω από 300watt  την ωρα?

Στους 15 βαθμούς την πιο πολύ ώρα θα δουλεύει στο πρόγραμμα απόψυξης και όχι αφύγρανσης

με αποτέλεσμα η απόδοση του να μην είναι ούτε το 20% της ονομαστικής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 15 βαθμούς την πιο πολύ ώρα θα δουλεύει στο πρόγραμμα απόψυξης και όχι αφύγρανσης

με αποτέλεσμα η απόδοση του να μην είναι ούτε το 20% της ονομαστικής του.

 

Στους 16-17 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τελικά με τον Eva II έμεινα τον 16αρι.

Περα με το θέμα που έχει με το υγρασιομετρο το μηχάνημα σπέρνει. Περα απο

το φίλτρο πρέπει να περνει και φίλτρο ανθρακα. Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε?

 

Καλησπέρα. έχω πάρει κι εγω τον EVA II

Θέλω να σε ρωτήσω το εξής:

Οταν ορίσω την επιθυμητή τιμή υγρασίας, π.χ. 65, η ένδειξη θα κατέβει μέχρι τους 64, και τότε ακούγεται ένας στιγμιαίος θόρυβος και αλλάζει η θερμοκρασία απο την έξοδο του αέρα (γίνεται πιο ψυχρός) ανεβαίνει μέχρι τους 67 και σταματάει.

Αυτή η εναλλαγή απο χλιαρό αέρα σε πιο ψυχρό είναι νορμάλ? Το κάνει και σε σένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...