Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτο το τοπικ αν το διαβασει καποιος θα καταλαβει για ποιο λογο πρεπει να χρησιμοποιουμε αφυγραντηρα στη θερμανση Αγαπητε Gary να σου θυμισω συζητηση που ειχες παλι για το ιδιο θεμα και ιδου τι απαντηση πηρες απο αλλο αγαπητο στο φορουμ

 

Μπορει όμως να διαβασει κανεις σε συνεχεια τις σχετικές προηγούμενες απαντήσεις και να βγάλει συμπερασμα, και όχι επιλεκτικά  με τι ανεφερε κάπου κάποιος .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στη πρωτη περιπτωση θα εχεις καταναλωση θα ζεσταινεις τον αερα ο οποιωσ θα ειναι υγρος σε ενα χωρο που θα εχεισ δυσφορια

Τα κλιματιστικα τον χειμωνα κανουν ενα μικρο ποσοστο αφυγρανσης!

Εγω το λειτουργω στην αρχη ετσι για να πετυχω αυτη την λειτουργια δηλαδη μεγαλο φαν με χλιαρο αερα..

Το δικο μου δεν κατεβαινει σε χαμηλα watt με αποτελεσμα να κλεινει ο συμπιεστης..

Το ξεκιναω στους 30β για 15-20λ και μετα το ριχνω στους 23β ετσι ερχεται το αποτελεσμα που θελω..

Λεγοντας να ζεστανει καλα εννοω να φτασει 22β εσωτ.

Εμενα για παραδειγμα δειχνει απο 60 στο 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγρασια που εχεισ αν καταλαβα ειναι 60% και πεφτει στο 50%, γεγονοσ που σημαινει οτι η υγρασια σου ειναι χαμηλη.

Οταν μιλαμε για χωρουσ με υγρασια μεγαλυτερη του 70% χρειαζεσαι αφυγραντηρα και με αυτο το τροπο κανεισ οικονομια και στη θερμανση που προερχεται απο το κλιματιστικο γιατι ζεσταινεται ο αερασ ποιο γρηγορα οταν ειναι στεγνοσ απο οτι οταν ειναι υγροσ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλιματιστικα τον χειμωνα κανουν ενα μικρο ποσοστο αφυγρανσης!

Εγω το λειτουργω στην αρχη ετσι για να πετυχω αυτη την λειτουργια δηλαδη μεγαλο φαν με χλιαρο αερα..

Το δικο μου δεν κατεβαινει σε χαμηλα watt με αποτελεσμα να κλεινει ο συμπιεστης..

Το ξεκιναω στους 30β για 15-20λ και μετα το ριχνω στους 23β ετσι ερχεται το αποτελεσμα που θελω..

Λεγοντας να ζεστανει καλα εννοω να φτασει 22β εσωτ.

Εμενα για παραδειγμα δειχνει απο 60 στο 50%

 

 

Τα κλιματιστικά στη θέρμανση δεν αφαιρούν το νερό από τον αέρα.  Απλά επειδή ο ζεστός αέρας κρατάει πιο πολύ νερό, το υγρόμετρο θα δείξει ότι η σχετική υγρασία μειώθηκε. Θα επανέλθει όμως μόλις κρυώσει πάλι ο αέρας, γιατί το νερό δεν πήγε πουθενά στην τελική.

Μόνο το κλιματιστικό στην ψύξη ή στη λειτουργία αφύγρανσης αφαιρεί πραγματικά το νερό (το βλέπεις που το πετάει στο δρόμο) και ο αφυγραντήρας (που το μαζεύει στον κουβά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Ψάχνω και εγώ έναν αφυγραντήρα και σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ πριν πάω σε κάποιο από τα καταστήματα να αγοράσω όποιον τυχόν μου προτείνουν.

Λοιπόν...το σπίτι βρίσκεται στο 2ο και τελευταίο  όροφο σε αττική συνοικία,είναι παλιό αλλά διαθέτει κουφώματα αλουμινίου.Η θερμοκρασία κυμαίνεται από 14 μέχρι 17 βαθμούς εντός του σπιτιού το οποίο είναι 90τ.μ. αλλά ο ένας χώρος(περίπου 25τ.μ.) ανοίγει σπάνια,αν αυτό έχει σημασία.

Ακριβή μέτρηση υγρασίας δεν έχω κάνει αλλά πέρα από το γεγονός ότι τη νιώθουμε,βλέπω συχνά τα ταβάνια και τα τζάμια  ''υγρά'' γι'αυτό και προσπαθώ να αερίζεται καθημερινά το σπίτι.

Ψάχνω λοιπόν έναν αφυγραντήρα που θα βελτιώσει λίγο την κατάσταση, έχοντας ως βασικό γνώμονα την οικονομία στην κατανάλωση ρεύματος.Είναι σωστή η σκέψη να επιλέξω κάποιον για πολλά τετραγωνικά μέτρα ώστε να δουλεύει άνετα και να μη ζορίζεται στη λειτουργία του ή να πάρω κάποιον φθηνότερο ο οποίος είναι κατάλληλος π.χ. για 40-50τ.μ. και να τον μεταφέρω μέσα στην ημέρα από δωμάτιο σε δωμάτιο;Επίσης,δεν ξέρω αν πρέπει να κινηθώ προς κάποιον με ζεόλιθο ή με συμπιεστή.

Ο θόρυβος δε με απασχολεί ιδιαίτερα.

Διαβάζοντας κριτικές κατόχων στο skroutz, έχω βρει πολλούς(σε τιμές από 170-230€) και έχω μπερδευτεί

Hobby PD20-SDE

Rohnson R-9116 

Electrolux EXD25DN3W

Inventor Eva II E2-ION16L

Princess DYD-N20A

Delonghi DEX-16

Inventor Rise 8lt

Meaco DD8L Junior (υπάρχει και ο DD8L αλλά τα 650W μου φαίνονται πολλά)!

Olimpia Splendid Aquaria 22

Philco-PDH-716EA

Meaco 12L Platinum

 

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τον eva ii εγω αλλα εχω max 43% υγρασια στο δωματιο μου ενω το υπολοιπο σπιτι εχει 60-63, fml τζαμπα λεφτα..  :-(  Ελπιζω να κανει απόσβεση με τις βροχες, παντως σαν μηχάνημα ειναι καλο, αθορυβο και στιβαρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν πήρες ένα υγρασιόμετρο πρώτα?

Πηρα 2-3 για ολο το σπιτι, ειπα οτι δεν παιζει θα ετυχε η μερα ειναι και λογο pc/ac δεν ξερω αφου ολο το υπολοιπο σπιτι ειχε 60-63% θα ανεβει και στο δικο μου. :P Ενταξει καποια στιγμη θα ανεβει μολις αρχισουν οι βροχες και θα κανει μια απόσβεση(ελπιζω). :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

No idea, έτσι κι αλλιώς και χωρίς βροχή βλέπουμε βαρβάτα νούμερα υγρασίας έξω. Πόσο παραπάνω να πάει, 150%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλιματιστικά στη θέρμανση δεν αφαιρούν το νερό από τον αέρα.  Απλά επειδή ο ζεστός αέρας κρατάει πιο πολύ νερό, το υγρόμετρο θα δείξει ότι η σχετική υγρασία μειώθηκε. Θα επανέλθει όμως μόλις κρυώσει πάλι ο αέρας, γιατί το νερό δεν πήγε πουθενά στην τελική.

Μόνο το κλιματιστικό στην ψύξη ή στη λειτουργία αφύγρανσης αφαιρεί πραγματικά το νερό (το βλέπεις που το πετάει στο δρόμο) και ο αφυγραντήρας (που το μαζεύει στον κουβά).

Ενας λογος παραπανω που επελεξα να βαλω κλιμα περα απο την καταναλωση.. ηταν και η πληροφορια απο

εναν μηχανολογο που μου ειπε οτι αμα εχεις και υγρασια το κλιμα για σενα ειναι η καλυτερη θερμανση γιατι ο

αερας στεγνωνει τους τοιχους... και στο τελος αυτο υποστηριξε οτι περιοριζει την υγρασια..

Μετα απο δοκιμες που εκανα παρατηρησα οτι τα πολλα κυβικα αερα περιοριζουν την υγρασια οχι ομως ο ζεστος δημιουργει δυσφορια κακη ατμοσφαιρα..

Γι αυτο και γω ζεσταινω τον χωρο περιπου 22 με 23β και μετα το ρυθμιζω ετσι ωστε στη μεγαλη σκαλα φαν να βγαζει χλιαρο αερα.

Σε αυτο το σημειο η στιγμιαια καταναλωση κυμαινεται απο 330-370watt.

Το αποτελεσμα ειναι αρκετα ικανοποιητικο..

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να πω οτι κανει την δουλεια του αφυγραντηρα..

 

Εδω ενα αρθρο που βρηκα απο το internet: Η υγιεινότερη θέρμανση επιτυγχάνεται με τη χρήση καλοριφέρ αφού η θέρμανση με κλιματιστικά ξηραίνει τον αέρα και είναι υπεύθυνη για εκδήλωση αλλεργιών και λοιμώξεων του αναπνευστικού, αν και πλέον δεν επιλέγεται από πολύ κόσμο λόγω του μεγάλου κόστους του πετρελαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις αλλεργίες κλπ από τα κλιματιστικά υπεύθυνα είναι η ποιοτητα των φίλτρων και γενικα ο μη σωστος καθαρισμος του μηχανήματος,σε χώρο με αερισμο και χωρίς οσμες από διαφορες αιτίες.Για την ποιοτητα της θερμανσης μελετη από κάποιον τεχνικο για ένα χώρο σύμφωνα με τα οικονομικά καθενος σε επιλογές .Αν σε καποιον δουλευει κατι σωστα ή του αρέσει ,δεν σημαινει θα γίνει το ίδιο και σε άλλον .Τώρα όποιος θέλει πειραματα ρισκάρει χρήματα και αποδοση χωρις να ξέρει τι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. επειδη ειμαι παρα πολυ μπερδεμενος, αναμεσα απο rohnson r-9220 , meaco 20l platinum kai izzy dkb20e1 ποιον θα με συμβουλευατε να παρω? ποιος ειναι ο καλυτερος και πιο αξιοπιστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

εχω μπει σε διαδικασια να αγορασω κι εγω αφυγραντηρα περιπου στα 300 ευρω

ποιον προτεινετε ?

βλεπω οτι κανεις δεν αναφερει juro-pro,δεν ειναι καλοι ?

http://www.skroutz.gr/s/5203699/Juro-Pro-Oxygen-25L.html?from=recommendations#reviews

τι λετε για αυτον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω και γω αφυγραντηρα για  90 τετραγωνικα απο Κωτσολοβο(λογω δοσεων αναγκαστικα) και αν θελετε ριξτε και απο e-shop!!

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...