Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καποιος να με βοηθήσει?

Όπως σου είπαν κάτω από 40% δεν χρειάζεσαι τίποτα και θα σου έλεγα και κάτω από 50% να μην πάρεις τίποτα ΑΛΛΑ

 

και εγώ τώρα έχω κάτω από 50% επειδή ανοίγουν για αρκετή ώρα οι μπαλκονόπορτες και μπαίνει ξηρός αέρας ρίχνοντας την υγρασία.

Όταν όμως έρθει για τα καλά ο χειμώνας η υγρασία σκαρφαλώνει και πάνω από 80%.

 

Παρακολούθα το και περίμενε τα κρύα και τις βροχές για να δεις πως θα κινηθεί η υγρασία στο σπίτι σου.

Πολύ πιθανόν να μην έχεις πρόβλημα και να μην χρειαστεί να αγοράσεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μιλασ για τα εξτρα φιλτρα και οχι για τον ιονιστη, ναι αυτα θελουνε αλλαγη.

Αλλα αγω θα περνα αφυγραντηρα και ενα ξεχωριστο καθαριστη αερα με 100ε

Πήρα τελικά τον Gree sunny 12L.   Τις δυο πρωτες μερες λειτουργιας   μου κάνει κακή εντυπωση ένας θορυβος σιριστικός . Στην αρχή νόμιζα οτι ηταν ο ανεμιστηρας, αλλά το έκλεισα και ο θορυβος κρατησε για 15sec ακόμη αφοτου σταματησε η φτερωτή.

Επειδή έχω χρησιμοποιησει μόνο κλιματιστικό στο παρελθόν, ο θόρυβος είναι ίδιος με όταν στο κλιματιστικό άκουγα το ψυκτικό υγρό να ρέει!

Πιστευω λοιπόν οτι είναι το ψυκτικό υγρό.

Εκεί όμως το άκουγα που και που, κατα τη λειτουργία του κλιματιστικού, ενώ εδώ στη λειτουργία του αφυγραντήρα ακούγεται διαρκώς!

Κι ενώ ο θόρυβος του ανεμιστήρα είναι σε χαμηλά επίπεδα, ο ήχος του ψυκτικού υγρού είναι πολύ εκνευριστικός!  Είναι ο ήχος που θα έκανε ένα  ρευστό μέταλο όταν χύνεται αργά κάπου...  έτσι κάπως μπορώ να τον περιγράψω.

Για να μην πω για το νερό που ακούγεται να πεφτει στον κουβά καθε 10 λεπτά...

Πιστεύετε οτι υπάρχει πρόβλημα, ή είναι φυσιολογικά όλα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο τον σιριστικο θορυβο που λες τον εκαναν και οι 3 αφυγραντηρες που αλλαξα.Rohnson r9116,morris mde 2016 και αυτος που εχω τωρα τον inventor eva ii 16l.

Ακουγεται πισω απο την σχαρα εκει που μπαινει ο αερας και μονο εαν εισαι κοντα.

Αμα εισαι μακρια δεν τον καταλαβαινεις.

Ειναι παντως λιγο ενοχλητικο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα σας !! Είμαι κ εγώ στην φάση αναζήτησης για το αν χρειάζομαι αφυγραντήρα . Αγόρασα ένα υγρασιόμετρο εδώ κ 2 εβδομάδες κ παίζει ανάμεσα σε 45 με 53% με θερμοκρασία 17-20 βαθμούς . Το σπιτι είναι στον 3ο κ από πάνω δεν υπάρχει άλλος όροφος . Είναι 80τμ . Το αερίζω καθημερινά . Το ζήτημα μου είναι ότι το μπάνιο δεν έχει παράθυρο , Γι αυτό σκέφτηκα να πάρω έναν αφυγραντηρα . Αλλά με τις ενδείξεις του υγρασιόμετρου έχω προβληματιστεί , γιατί μου φαίνονται χαμηλές . Εσείς τι λέτε ; Αξίζει η αγορά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι υγρασια εχεις στο μπανιο σε νορμαλ κατασταση ?

Υπαρχουνε σημαδια στο μπανιο υγρασιασ στα δομικα στοιχεια πχ μουχλα, μαυριλα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μπάνιο παίζει περίπου στο 60-65 % όταν κάνω μπάνιο . Δεν έχει σημάδια μούχλας ούτε κάποιο άλλο θέμα . Απλά αν αφήσεις την πόρτα του μπάνιου κλειστή για αρκετές ώρες έχει αυτή. την μυρωδιά της κλεισούρας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι που είμαι αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα υγρασίας λόγο διαρροής από σωλήνες ύδρευσης στο πάτωμα που ευτυχώς επισκευάστηκε πριν από λίγους μήνες.

Ακόμα και χωρίς το πρόβλημα βέβαια η υγρασίας τους χειμερινούς μήνες ήταν πολύ μεγάλη.

 

Έχω εγκατεστημένα 4 κλιματιστικά (3 inverter κ 1 απλό, το ένα 16ρι και τα 3 9ρια), περιοχή Αθήνα.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα κλιματιστικά στην λειτουργία αφύγρανσης έτσι ώστε να μην αγοράσω και ξεχωριστό αφυγραντήρα.

 

Τί λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω καταληξει αναλογα με τα τετραγωνικα του σπιτιου μου (125), τα λιτρα ανα ημερα >=20, αλλα και με οριο καταναλωσης <350w στους 3 παρακατω αφυγραντηρες.

 

https://www.skroutz.gr/s/3047769/Delonghi-DDS-30.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4376618/Meaco-20L-Platinum.html

 

https://www.skroutz.gr/s/10023540/Inventor-Premium-21.html

 

Εχετε εμπειρια με καποιον απ τους 3 ωστε να αναφερετε θετικα ή αρνητικα? Επιπλεον αν και οι 3 -οπως και σε μενα- εκαναν τη δουλεια σας ποιον θα επιλεγατε με βαση την αξιοπιστια, την ποιοτητα και το after sale service της καθε εταιρειας και την τυχον εμπειρια σας μ αυτη?

 

*Τα κριτηρια περι τετραγωνικων, καταναλωσης και τιμης αφηστε τα απ εξω απ τη στιγμη που ολοι τα τηρουν σε μεγαλο βαθμο.

 

*Θα επελεγα αυτον https://www.skroutz.gr/s/7868336/Philco-AirDry-30.html για το χαμηλο θορυβο, την ομορφη κατασκευη, τον ιονιστη και τα 5 χρονια εγγυηση, αλλα η καταναλωση των 600w τον κανει απαγορευτικο...

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, αφυγραντήρας μάρκας "praktiker"  ενώ έβγαζε πολύ νερό τις πρώτες μέρες λειτουργίας τώρα και 4-5 ώρες στο μπάνιο  δεν εχει βγάλει ουτε γραμμάριο με την υγρασία γύρω στο 60% στο χώρο εκεί. Επίσης αμα αφαιρέσω το δοχείο είναι ζεστό απο πίσω. Το φίλτρο δείχνει καθαρό!! Να την έχει αρπάξει ; ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα κλιματιστικά στην λειτουργία αφύγρανσης έτσι ώστε να μην αγοράσω και ξεχωριστό αφυγραντήρα.

 

Τί λέτε ;

Θα βαλεις τα inverter στην θερμανση στην μεγαλη σκαλα φαν και στους 30β. Αστα να ζεστανουν καλα τον χωρο

και μετα κατεβασε την θερμοκρασια μεχρι να το δεις να βγαζει πολυ αερα αλλα χλιαρο και αστο εκει να δουλευει..

Ετσι κατεβαζεις την υγρασια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα κλιματιστικά ειναι σωστά για τον χώρο, υποστηρίζουν λειτουργία Αuto ,δοκιμη και με αυτή την λειτουργία .Θα γραφουν σχετικά και οι οδηγίες χρήσης για διαφορες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλεις τα inverter στην θερμανση στην μεγαλη σκαλα φαν και στους 30β. Αστα να ζεστανουν καλα τον χωρο

και μετα κατεβασε την θερμοκρασια μεχρι να το δεις να βγαζει πολυ αερα αλλα χλιαρο και αστο εκει να δουλευει..

Ετσι κατεβαζεις την υγρασια..

 

 

Αν τα κλιματιστικά ειναι σωστά για τον χώρο, υποστηρίζουν λειτουργία Αuto ,δοκιμη και με αυτή την λειτουργία .Θα γραφουν σχετικά και οι οδηγίες χρήσης για διαφορες περιπτώσεις.

 

Παιδια και τα 2 που προτεινεται δεν ισχυουνε, στη πρωτη περιπτωση θα εχεις καταναλωση θα ζεσταινεις τον αερα ο οποιωσ θα ειναι υγρος σε ενα χωρο που θα εχεισ δυσφορια 

Στη 2η περιπτωση με το AUTO απλα τιποτα 

To χειμωνα χρειαζομαστε ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑ για να ριξουμε την υγρασια, το κλιματιστικο κανει αφυγρανση μονο το καλοκαιρι με την ψυξη

Ολο αυτο το τοπικ 122 σελιδων εξηγει αυτο το ζητημα πολαπλεσ φορεσ μην οδηγουμε το κοσμο σε λαθοσ συμπερασματα

Καλημέρα και απο εμένα.

 

 

Τώρα στα του αντικειμένου :

 

1. Μέχρι τώρα που τελείωσα την ανάγνωση του νήματος δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε  ποια συντήρηση

χρειάζονται και γιατί ;

2. Λίγο κάποιοι φίλοι πολύ καλά ενημερωμένοι έγραψαν ότι τα κυβικά κάλυψης είναι που δεν αναγράφουν οι εταιρείες για τα μηχανήματα αλλά μας δίνουν τα τετραγωνικά.

Το ποιό σημαντικό χαραχτηριστικό είναι η δυνατότητα του μηχανήματος σε κυβικά άντλησης αέρα

ανά ώρα. Αυτό ισχύει και για τους καθαριστές αέρα οι οποίοι έχουν παρόμοιες αρχές λειτουργείας.

Γιατί η δυνατότητα του φιλτραρίσματος του αερά που έχουμε στο σπίτι ανά ώρα απο το μηχάνημα θα δώσει και το ανάλογο αποτέλεσμα στα :

Α. Ποσοστό αφύγρανσης

Β. Ώρες λειτουργείας του μηχανήματος :

   Β1. Οι ώρες λειτουργείας επηρεάζουν το κόστος στο ηλεκτρικό μας

   Β2. Επίσης επηρεάζουν τη συντήρηση του ή/και το κόστος αυτής

   Β3. Τη διάρκεια ζωής του μηχανήματος και πιθανόν και την απόδοση του.

Για να θυμηθούν << οι κακοί >> στην γεωμετρία συμαθητές μου

πως βρίσκουμε τα κυβικά του σπιτιού μας έχουμε Μήκος χ Πλάτος χ Ύψος.

Όλοι γνωρίζουμε πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι  σωστά ; Τότε χρειαζόμαστε μια πράξη λιγότερη.

Πολλαπλασιάζουμε τα τετραγωνικά πχ 90τμ2 επί το ύψος του διαμερίσματος μας πχ 3 μέτρα = 270μ3.

Αυτή την πληροφορία την συγκρίνουμε σε σχέση με την δυνατότητα φιλτραρίσματος του αέρα απο ένα οποιοδήποτε μηχάνημα. Αν ενας αφυγραντήρας έχει δυνατότητα 90μ3 την ώρα τότε χρειάζεται 3 ώρες

( 270μ3 / 90μ3) για να περάσει μια φορά απο το σύστημα του ο αέρας του σπιτιού μας.!

Συνεπώς 8 φορές την ημέρα θα έχει ανακυκλώσει τον αέρα μας και θα τον έχει αφυγράνει.

Αν ένας άλλος αφυγραντήρας έχει την δυνατότητα 120μ3 την ώρα τότε για το ίδιο ακίνητο

θα χρειαστεί περίπου 2 ώρες 15 λεπτά για να τον ανακυκλώσει μια φορά.

Στο 24ώρο τότε αυτός θα έχει ανακυκλώσει 24/2.15λεπτά περίπου 11,5 φορές τον αέρα μας την ημέρα!

Βλέπετε διαφορά ; Αυτό θα αλλάξει και την ταχύτητα της αφύγρανσης , δηλαδή σε πόση ώρα θα πετύχει το μηχάνημα τον επιθυμητό στόχο που του έχουμε θέσει πχ 55% υγρασία.

Μέχρι τώρα απο τα γραφόμενα στο νήμα δεν έχω διαβάσει για κάποιο μηχάνημα με τέτοια δυνατότητα.

Τι σημαίνει αυτό ; Ότι πιθανότατα για ένα σπίτι 90τμ2 χρειαζόμαστε 2 μηχανήματα το ένα με δυνατότητα 90μ3 την ώρα και το άλλο με κανένα 40μ3 την ώρα για να πετυχουν το στόχο τους και να μην λειτουργούν συνέχεια. Η να μην αναγκαζόμαστε να τα πηγαίνουμε απο δωμάτιο σε δωμάτιο και να κλείνουμε τις πόρτες.

Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Στον υπολογισμό των κυβικών του διαμερίσματος μας να θυμηθούμε το παράδειγμα μας 90τμ3 χ 3 μέτρα ύψος = 270μ3 αν θέλουμε να είμαστε περισσότερο ακριβής πρέπει να αφαιρέσουμε ένα μέρος λόγω επίπλωσης κινητής ή σταθερής ( βλέπε εντοιχισμένη κουζίνα) και λοιπών αντικειμένων.Αυτό συνήθως είναι το 30% του όγκου συνεπώς αν αφαιρέσουμε απο τα 270μ3 το 30% πάμε στα 189μ3 όγκου αέρα που υπάρχει μέσα στο σπίτι. 

Αυτά για την ωρά περιμένω τις απόψεις σας για το σχόλιο μου.

Ευχαριστώ.

Συνοψίζοντας επειδή η εισαγωγική μου ανάρτηση ήταν μακροσκελής νομίζω ότι πρέπει να αναζητούμε τα παρακάτω :

 

1. Τι είδους τεχνολογίας μηχάνημα χρειαζόμαστε

2. Δυνατότητα κυβικών μέτρων αέρα ανά ώρα.

3. Σε ποιές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας λειτουργεί αποδοτικότερα το μηχάνημα

4. Κατανάλωση σε watt ανά ώρα

5. Αξιοπιοσστία κατασκευαστή και αντιπροσώπου (γιατί με αυτόν έχουμε να κάνουμε εγγυήσεις , service κλπ)

 

Βέβαια πριν απο την παραπάνω αναφερόμενη σειρά προτεραιότητας πρέπει να εξετάσουμε αν είναι κατάλληλη

η οποιαδήποτε μορφής τεχνολογία προς χρήση για εμάς και τις οικογένειες μας.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε παρε ενα ποδηλατο και δοκιμασε να πασ απο Αθηνα - Θεσσαλονικη

Σε αυτο το τοπικ αν το διαβασει καποιος θα καταλαβει για ποιο λογο πρεπει να χρησιμοποιουμε αφυγραντηρα στη θερμανση

Αγαπητε Gary να σου θυμισω συζητηση που ειχες παλι για το ιδιο θεμα και ιδου τι απαντηση πηρες απο αλλο αγαπητο στο φορουμ

 

"λοιπόν επιμενεις φίλε μου και είσαι λάθος..μένω σε μια μονοκατοικία 300 μέτρα απο θαλασσα και βουνό μέσα στα χωράφια.το σπίτι είναι 65 τετραγωνικά με ξύλινα κουφώματα και πόρτες και είναι εξοχικό..η υγρασία πέρσι τέτοια εποχή ήταν στο 85/93% με το κλιματιστικό οπότε δούλευε στο dry και καλοριφερ.τα τζάμια ήταν πάντα γεμάτα νερό και εξω νόμιζες ότι βρεχει ..Κάθε χρόνο σχεδόν την έβγαζα με αντιμουχλικα 10 δεκα τα μπουκαλια και κάθε δύο χρόνια βάψιμο.. Πέρσι αποφάσισα να παω σε εναν meaco dd8l και σώθηκα.ακόμη και σε κλειστό υπνοδωμάτιο η υγρασία είναι στο 56% και στο κυρίως στο 48%..τα ντουβάρια είναι ζεστά και τα τζάμια νορμάλ Και φέτος που τον λεθτουργω από αρχές του φθινοπώρου δουλεύει 4 ώρες την ημέρα.απο πέρσι δεν εχω μούχλα Και φέτος λόγω κάποιου οικονομικού θέματος ζεσταίνω τον χώρο με σομπα υγραερίου .. Επέλεξα τον συγκεκριμένη Γιατί βγάζει ζεστό αέρα και δουλεύει και με 0 βαθμούς και πραγματικά εχω σωθεί.είναι η καλύτερη αγορά που έχω.Μέχρι πρόπερσι δούλευε το καλοριφερ και πήγαινα για καφέ και έβαζα το κλιματιστικό στο dry..με λίγα λόγια κρύωμα το σπίτι για να ρίξω 5% την υγρασία..η πηγαινα στην δουλειά και το κλιματιστικό ήταν στο dry.. "

 

Θα επαναλαβω ξανα : 

Η υγρασια κατα τη χρηση κλιματιστικου το καλοκαιρι πηγαινει στο 50% λογω της αφυγρανσησ που κανει το κλιματιστικο παραλληλα με τη ψυξη που μασ παρεχει, για αυτο αν παμε το καλοκαιρι στην καταληξη τησ αποχετευσησ εξω του εσωτερικου κλιματιστικου μασ θα δουμε καποιες φορες μεγαλεσ ποσοτητες νερου

Οταν συμβαινει αυτο εχουμε μερες με μεγαλη υγρασια, στην ελλαδα το καλοκαιρι κυμενεται απο 50-70% εκτος αν εισαι διπλα στη θαλασσα που τοτε ανεβαινει περισσοτερο. 
Τωρα παμε στην φθηνοπορινη και χειμερινη περιοδο που η εξωτερικη υγρασια ανεβαινει στα επιπεδα του 80% - 100% βλεπε http://meteo.gr/meteoplus/cf.cfm?city_id=12 
Εκει το κλιματιστικο επειδη εχει αντιστρεψει το κυκλο ψυξης ποια το εσωτερικο μασ δεν θα βγαλει ποτε ουτε σταλα νερο στην εξωτερικη αποχετευση του, ποια νερο τρεχει η εξωτερικη μασ μοναδα οταν κανει αποψυξη.Γεγονος που σημαινει οτι το κλιματιστικο δεν κανει αφυγρανση το χειμωνα παραλληλα με τη θερμανση
Παρα μονο σε ενα ειδικο mode που λεγεται αφυγρανση και το μηχανημα δουλευει παλι στη ψυξη μασ ριχνει την υγρασια αλλα κατεβαζει την εσωτερικη θερμοκρασια του χωρου γεγονοσ που δεν το θελουμε 
Στη περιοδο οκτωμβριου & Νοεμβριου η θερμοκρασια στο σπιτι κυμενεται στους 20-22 C αν ειναι καλα μονωμενο και εδω ερχεται ο παραγοντασ υγρασια εσωτερικου χωρου σε συσχετιση με την αισθητη θερμοκρασια στο σωμα μασ και οχι τη θερμοκρασια του χωρου.
Δηλαδη αν ειμαστε στο σπιτι μασ με 
θερμοκρασια 20C εως 22C με εσωτερικη υγρασια >75% αισθανομαστε οτι νιωθουμε κρυο, λες και κυκλοφορει μια δροσερη αυρα γιατι ο αερας ειναι πολυ υγρος
θερμοκρασια 20C εως 22C με εσωτερικη υγρασια 50% αισθανομαστε ανετα και ζεστα
θερμοκρασια 20C εως 22C με εσωτερικη υγρασια <35% αισθανομαστε στεγνα μπορει να προκληθουν αναπνευστικά προβλήματα
Για αυτο ειναι προτιμοτερη η παραλληλη χρηση αφυγραντηρα με υγρασιομετρο ρυθμισης υγρασιασ στο επιθυμητο επιπεδο
Κατα αυτο το τροπο πολλες φορες θα αποφυγουμε να χρησιμοποισουμε θερμαναση απο τις αρχες Οκτωμβριου γιατι ειναι η υγρασια που μσα κρυωνει και οχι η θερμοκρασια, στο υπολοιπο της περιοδου επειδη οι αφυγραντρηρες εχουνε χαμηλη καταναλωση 170W-350W αν τους χρησιμοποιουμε παραλληλα με τη θερμανση επειδη ο αερας ειναι χωρις αυξημενη υγρασια ζεσταινεται ποιο γρηγορα αρα εχεις εως 20% λιγοτερη καταναλωση στη θερμανση και ενα ανετο περιβαλον
Οι αφυγραντηρες βοηθανε επισης στην αποφυγη μουχλασ, δυσοσμιασ και γενικα ωφελουνε στο να εχουμε ενα καλυτερο περιβαλον στο σπιτι μασ, παραλληλα μπορουμε να εχουμε φθηνο στεγνωμα ρουχων σε σχεση με το κλσικο στεγνωτηριο
Επλιζω να ημουνα κατατοπιστικοσ


 

 

*Τα κριτηρια περι τετραγωνικων, καταναλωσης και τιμης αφηστε τα απ εξω απ τη στιγμη που ολοι τα τηρουν σε μεγαλο βαθμο.

 Σιγουρα 30 λιτρο στα μ2 σου, βρες μοντελο να εχει και ιονιστη 


Να ρωτήσω, αφυγραντήρας μάρκας "praktiker"  ενώ έβγαζε πολύ νερό τις πρώτες μέρες λειτουργίας τώρα και 4-5 ώρες στο μπάνιο  δεν εχει βγάλει ουτε γραμμάριο με την υγρασία γύρω στο 60% στο χώρο εκεί. Επίσης αμα αφαιρέσω το δοχείο είναι ζεστό απο πίσω. Το φίλτρο δείχνει καθαρό!! Να την έχει αρπάξει ; ; 

Στο service του Praktiker πασ γρηγορα


Στο σπίτι που είμαι αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα υγρασίας λόγο διαρροής από σωλήνες ύδρευσης στο πάτωμα που ευτυχώς επισκευάστηκε πριν από λίγους μήνες.

Ακόμα και χωρίς το πρόβλημα βέβαια η υγρασίας τους χειμερινούς μήνες ήταν πολύ μεγάλη.

 

Έχω εγκατεστημένα 4 κλιματιστικά (3 inverter κ 1 απλό, το ένα 16ρι και τα 3 9ρια), περιοχή Αθήνα.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα κλιματιστικά στην λειτουργία αφύγρανσης έτσι ώστε να μην αγοράσω και ξεχωριστό αφυγραντήρα.

 

Τί λέτε ;

Θεσ αφυγρατηρα, θα ριξεις ετσι και την καταναλωση των κλιματιστικων


Στο μπάνιο παίζει περίπου στο 60-65 % όταν κάνω μπάνιο . Δεν έχει σημάδια μούχλας ούτε κάποιο άλλο θέμα . Απλά αν αφήσεις την πόρτα του μπάνιου κλειστή για αρκετές ώρες έχει αυτή. την μυρωδιά της κλεισούρας .

Το σωστο ειναι οτι θελεις αερισμο, αλλα αν δεν μπορεις να το πετυχεις παροτι εχεις χαμηλη υγρασια ΙΣΩΣ χρειαστεις αφυγραντηρα μικρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...