Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λοιπόν από όσα έχω  διαβάσει έχω καταλάβει ότι αφυγραντήρες με συμπιεστή ενδείκνυνται για ζεστά σπίτια. αντίθετα τα πιο κρύα με θερμοκρασία κάτω από 20 βαθμούς είναι καλύτερα να έχουν ζεόλιθο.

ωστόσο αναρωτιέμαι, αυτή η λειτουργία του air condition για την υγρασία κάνει δουλειά ή όχι? Αφού όλοι έχουμε κλιματιστικό γιατί να πάρουμε αφυγραντήρα??

 

Αφού εχεις δοκίμασε το!

Γιατι πολύ απλά το χειμώνα αν βάλεις το κλιματιστικό στην αφύγρανση ...θα ξεπαγιάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα, 100 τεραγωνικά. Μόνωση σπιτιού τέλεια. Θερμοκρασίες χωρίς θέρμανση ~17-18. Μου φτάνει αφυραντήρας στα 20λ/ω ή χρειάζομαι 30λ/ω;

 

Αυτός θα μου αρκούσε Inventor Premium 21 ; Δεν εχω θέμα με υγρασία να τρέχουν νερά και τέτοιες ιστορίες, απλά θέλω να την διατηρώ σε ένα φυσιολογικό επίπεδο κυρίως όταν θα είμαι σπίτι. Με ενδιαφέρει και η λειτουργία σαν ιονιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ωστόσο αναρωτιέμαι, αυτή η λειτουργία του air condition για την υγρασία κάνει δουλειά ή όχι? Αφού όλοι έχουμε κλιματιστικό γιατί να πάρουμε αφυγραντήρα??

 

Για να πάρεις την υγρασία από τον αέρα και να την κάνεις νερό, πρέπει να ρίξεις τη θερμοκρασία του αέρα. Mόνο που το κλιματιστικό τη θερμότητα που αφαίρεσε την πετάει έξω από το σπίτι, ενώ ο αφυγραντήρας την ξαναρίχνει μέσα στο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάρεις την υγρασία από τον αέρα και να την κάνεις νερό, πρέπει να ρίξεις τη θερμοκρασία του αέρα. Mόνο που το κλιματιστικό τη θερμότητα που αφαίρεσε την πετάει έξω από το σπίτι, ενώ ο αφυγραντήρας την ξαναρίχνει μέσα στο δωμάτιο.

Στισ ελληνικεσ συνθηκεσ καλοκαιρι κλιματιστικο για αφυγρνση ριχνει θερμοκρασια και αφυγραινει και πεταει το νερο εξω

Το φθινοπορο και το χειμωνα στην ελλαδα μονο αφυγραντηρα για αυτη τη δουλεια απλα  

καλησπερα παιδια λοιπον θελω να αγορασω αφυγρατηρα το σπιτι μου ειναι 90 τετραγωνικα και εχω υψηλη υγρασια στο σπιτι βρηκα αυτο εδω θα κανει δουλεια; και πειτε μου μια τι μειονεκτηματα εχει. http://www.mediamarkt.gr/el/product/_delonghi-dds-20-1118177.html

 

η 

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-eva-ii-e2-ion20l-1186234.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

Διαβασε σχολια για το καθενα στο σκρουτζ για να δηλιουργησεισ αντικειμενικη αποψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά. Διαβασα όσα μπορεσα να κατατοπιστώ..

 

Μια ερωτηση μονο, γιατι δεν βρηκα απάντηση σε ενα μειζον θεμα για εμενα και οποιος μπορει ας με διαφωτισει.

 

Ποιος αφυγραντηρας ειναι ο καταλληλοτερος για στέγνωμα ρουχων. Και αν καποιος το χρησιμοποιει και γιατ τον λογο , σε ποση ωρα τα στεγνώνει?

 

Ευχαριστω θερμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά. Διαβασα όσα μπορεσα να κατατοπιστώ..

 

Μια ερωτηση μονο, γιατι δεν βρηκα απάντηση σε ενα μειζον θεμα για εμενα και οποιος μπορει ας με διαφωτισει.

 

Ποιος αφυγραντηρας ειναι ο καταλληλοτερος για στέγνωμα ρουχων. Και αν καποιος το χρησιμοποιει και γιατ τον λογο , σε ποση ωρα τα στεγνώνει?

 

Ευχαριστω θερμα

Εχει να κανει σε ποσα τμ τον δουλευεις και θερμοκρασια χωρου..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 τ.μ και θερμοκρασια 19-20 βαθμους.

 

Αλλά την μπουγαδα θα την βαω σε ενα μικροτερο δωματιο 20 τ.μ και θα τον κλεινω εκει μεσα τον αφραντηρα

25λιτρο θελεις με συμπιεστη και 30αρι να παρεις ακομα καλυτερα..

100 τ.μ και θερμοκρασια 19-20 βαθμους.

 

Αλλά την μπουγαδα θα την βαω σε ενα μικροτερο δωματιο 20 τ.μ και θα τον κλεινω εκει μεσα τον αφραντηρα

https://www.skroutz.gr/s/5203699/Juro-Pro-Oxygen-25L.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ωστόσο αναρωτιέμαι, αυτή η λειτουργία του air condition για την υγρασία κάνει δουλειά ή όχι? Αφού όλοι έχουμε κλιματιστικό γιατί να πάρουμε αφυγραντήρα??

Πρεπει να πουλανε και οι εταιρίες προιόντα με τεχνητες αναγκες .Αναλογα το κλιματιστικο,τον χώρο ,την υγρασία, δοκίμασε την λειτουργία Αuto στο κλιματιστικό αν κανει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τι υγρασία πρέπει να δω για να πάρω αφυγραντήρα? πήρα ενα επιτραπέζιο μετεωρολογικο σταθμό χτες και σήμερα βλέπω λεει 33% υγρασία...

 

 

πόσο πρέπει να είναι κανονικά?? μήπως θέλει μερικές μέρες για να πιάσει μετρήσεις?

 

καποιος να με βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aληθεύει οτι αν θέλω και ιονιστή θα πρέπει να υπολογίσω καπου 20-25€ το δίμηνο για αλλαγή φίλτρου?

 

 

Λαθοσ ο ιονιστης ιονιζει το την ατμοσφαιρα με σπινθηρισμο, δεν εχεισ κανενα κοστοσ αλλαγησ

 

Μα μου το είπε ο πωλητης , ειδικά για ένα JuroPro που ρώτησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλασ για τα εξτρα φιλτρα και οχι για τον ιονιστη, ναι αυτα θελουνε αλλαγη.

Αλλα αγω θα περνα αφυγραντηρα και ενα ξεχωριστο καθαριστη αερα με 100ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...