Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το τριξιμο με τα πλαστικα ειναι οτι χειροτερο..Και ο ronhson r9116 και ο morris mde 2016 εχουν το ιδιο θεμα...Πολυ χαλια...

Αντιθετως το eva ii 16l που εχω τωρα ειναι απιστευτα στιβαρος.!δεν ακουγεται κιχ και απο τα πλαστικα και απο τον συμπιεστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδιά τι υγρασία πρέπει να δω για να πάρω αφυγραντήρα? πήρα ενα επιτραπέζιο μετεωρολογικο σταθμό χτες και σήμερα βλέπω λεει 33% υγρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω παντως οτι στο εξωτερικο υπαρχει και ο πολυ ενδιαφερον 25L Low Energy Dehumidryer ( http://www.meaco.com/meaco-25l-low-energy-dehumidryer.php )ενω στην Ελλαδα οχι. Ξερει κανεις αν προκειται να ειναι διαθεσιμος καποια στιγμη?

 

Οσο για τον Mitsubishi δεν αμφιβαλλω καθολου οτι ειναι καλος αλλα ειναι δυστυχως για μαξιμουμ 40τμ, αρκετα λιγοτερα απ οσα δινουν οι Meaco 20L και Inventor 21 Premium.

 

εχω τον mitsubishi σε σπιτι 90 τμ και κανει δουλεια.....ρυθμιση 55% και σε ολο το σπιτι δεν εχω πανω απο 60 πουθενα....το σπιτι ειναι 7ετιας με καλα κουφωματα αλλα χωρις παραθυρο στο μπανιο που αυτο ειναι και το μεγαλυτερο κακο......οσο αφορα τα τμ πιστευω οτι λιγο πολυ κανουν ολοι την ιδια δουλεια σε ανοιχτο σπιτι......τωρα για να πετυχουν χαμηλο θορυβο εχει μικρο ανεμιστηρα ο mitsudishi  και γιαυτο ειναι γιαυτα τα τμ......για οσο περισοτερα τμ ειναι ενας αφυγραντηρας εχει μεγαλο ανεμιστηρα ρουφαει-βγαζει περισοττερο αερα αλλα και ειναι ποιο θορυβωδες.....ο αφυγραντηρας κλεινει οταν πιασει την επιθυμητη υγρασια.....ο κουμπαρος πηρε τον invertor eva ii 16 lt που εναι για ποιο πολλα τμ αλλα δεν μπορει να ριξει την υγρασια στα επιθυμητα οποτε δεν κλεινει καθολου....αλλα ειναι 20 ετιας σπιτι 95 τμ οποτε υποθετω γαυτο....αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το τριξιμο με τα πλαστικα ειναι οτι χειροτερο..Και ο ronhson r9116 και ο morris mde 2016 εχουν το ιδιο θεμα...Πολυ χαλια...

Αντιθετως το eva ii 16l που εχω τωρα ειναι απιστευτα στιβαρος.!δεν ακουγεται κιχ και απο τα πλαστικα και απο τον συμπιεστη.

 

Εντόπισα εχθές το τρίξιμο στην πράσινη πλαστική λωρίδα του αφυγραντήρα.

Meaco-20L-Low-Energy-Review.png

 

H λωρίδα αυτή αποτελείται από 2 κομμάτια και δεν είναι βιδωμένη ή εφαρμοσμένη σφιχτά στα άλλα πλαστικά. Έχει κάτι υποτυπώδη ποδαράκια που μπαίνουν σε υπερμεγέθεις τρύπες. Αυτή η λωρίδα έπαιζε και έκανε το τρίξιμο.

 

Γύρισα πριν από λίγο από τη δουλειά, σφήνωσα τη λωρίδα στον τόπο της και ησύχασα. Έχει καμιά ώρα που δουλεύει και πλέον ακούω μόνο τον αέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ειδατε ?

Inventor Premium 16 + Δώρο Mitsubishi Quick clean kit  Τιμη : € 185

Inventor Premium PR1-ION16L Αφυγραντήρας  Τιμή:  € 185

 

Όλα τα καταστήματα σε bestprice-skroutz τον έχουν στα 219€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια γενικη ερωτηση.

 

Βλεπω αφυγραντηρες που λενε για παραδειγμα οτι βγαζουν εως 21Lt/ημέρα, εχουν παροχη αερα 150-170m³/h και ειναι καταλληλοι εως 150m².

 

Αλλοι παλι ειναι απο 21 εως και 30Lt/ημέρα, εχουν παροχη αερα 200-220m³/h και λενε οτι ειναι για 90-100m².

 

Ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο? Πως μπορει δηλαδη ενας αφυγραντηρας με μικροτερη παροχη αερα και λιγοτερα Lt/ημέρα να καλυπτει περισσοτερα m²? Ειναι παπατζιλικι της καθε εταιρειας κι αν οχι μπορει καποιος να μου εξηγησει το πως μπορει να συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια γενικη ερωτηση.

 

Βλεπω αφυγραντηρες που λενε για παραδειγμα οτι βγαζουν εως 21Lt/ημέρα, εχουν παροχη αερα 150-170m³/h και ειναι καταλληλοι εως 150m².

 

Αλλοι παλι ειναι απο 21 εως και 30Lt/ημέρα, εχουν παροχη αερα 200-220m³/h και λενε οτι ειναι για 90-100m².

 

Ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο? Πως μπορει δηλαδη ενας αφυγραντηρας με μικροτερη παροχη αερα και λιγοτερα Lt/ημέρα να καλυπτει περισσοτερα m²? Ειναι παπατζιλικι της καθε εταιρειας κι αν οχι μπορει καποιος να μου εξηγησει το πως μπορει να συμβαινει?

Και εγώ αυτήν την απορία είχα πέρσι που αγορασα τον Mitsubishi....οποτε λέω τα 35 τμ που λέει είναι πραγματικα......και με συζητήσεις που έχω κανει με αλλά παιδιά το συμπέρασμα είναι οτι η κάθε εταιρεια υπολογίζει όπως θέλει τα τμ....το σίγουρο είναι ότι όσο ποιο πολύ αέρα ρουφαει-βγαζει τόσο ποιο πολύ θόρυβο κάνει..
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια γενικη ερωτηση.

 

Βλεπω αφυγραντηρες που λενε για παραδειγμα οτι βγαζουν εως 21Lt/ημέρα, εχουν παροχη αερα 150-170m³/h και ειναι καταλληλοι εως 150m².

 

Αλλοι παλι ειναι απο 21 εως και 30Lt/ημέρα, εχουν παροχη αερα 200-220m³/h και λενε οτι ειναι για 90-100m².

 

Ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο? Πως μπορει δηλαδη ενας αφυγραντηρας με μικροτερη παροχη αερα και λιγοτερα Lt/ημέρα να καλυπτει περισσοτερα m²? Ειναι παπατζιλικι της καθε εταιρειας κι αν οχι μπορει καποιος να μου εξηγησει το πως μπορει να συμβαινει?

Και εγώ αυτήν την απορία είχα πέρσι που αγορασα τον Mitsubishi....οποτε λέω τα 35 τμ που λέει είναι πραγματικα......και με συζητήσεις που έχω κανει με αλλά παιδιά το συμπέρασμα είναι οτι η κάθε εταιρεια υπολογίζει όπως θέλει τα τμ....το σίγουρο είναι ότι όσο ποιο πολύ αέρα ρουφαει-βγαζει τόσο ποιο πολύ θόρυβο κάνει..

Ναι αλλα λογικα οσο πιο πολυ αερα βαζει-βγαζει εκτος απο περισσοτερο θορυβο πρεπει να ειναι και για περισσοτερα τετραγωνικα. Τουλαχιστον αυτα λεει η λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα λογικα οσο πιο πολυ αερα βαζει-βγαζει εκτος απο περισσοτερο θορυβο πρεπει να ειναι και για περισσοτερα τετραγωνικα. Τουλαχιστον αυτα λεει η λογικη.

Αυτό λέω και εγώ... Όσο ποιο πολύ αέρα ρουφάει είναι για ποιο πολλά τμ και περισότερος θορυβος...αλλα με ιδια ποσοτητα αερα μια εταιρεια λεει οτι ειναι για 60 τμ και αλλη για 100τμ....τι να πιστεψεις??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω εναν για μικρο δωματιο στην αρχη και μετα για ~50-60τμ αυτος της προσφοράς παραπανω 16lt θα κανει? Δεν ξερω ποση υγρασια εχω στο δωματιο αλλα ειμαι και με AC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ειδατε ?

Inventor Premium 16 + Δώρο Mitsubishi Quick clean kit  Τιμη : € 185

Inventor Premium PR1-ION16L Αφυγραντήρας  Τιμή:  € 185

 

Όλα τα καταστήματα σε bestprice-skroutz τον έχουν στα 219€.

και γιατι να μη πας στον eva ΙΙ που καιει πολύ λιγότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...