Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οχι καλά έκανες και έμεινες γιατί έβγαλα 3000 και κατι κιλοβατώρες έτσι όπως το έγραψα!!! Οχι τετράμηνο δηλαδή οχτάμηνο και βάλε !!

Ε για ένα air cond;ition πολύ είναι :-D :-D :-D :-D

 

Το διόρθωσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

desi1


Ερωτηση : Ενας 8 λιτρος χωρισ συμπιεστη σε τι αντιστοιχη με ενα  αφυγραντηρα με συμπιεστη

Η απαντηση ειναι συνθετη, εαν η θερμοκρασια του χωρου που αφυγραινουμε ειναι 20C.

H αποδοση του ειναι ιδια με ενα 15 λιτρο με συμπιεστη σε αυτη τη θερμοκρασια 20C λογω τησ πτωσης αποδοσης αυτου με συμπιεστη

Πανω απο 21C δεν μασ συμφερει να χρησιμοποιουμε Desciant

Με λιγα λογια οι 8 λιτροι χωρις συμπιεστη ειναι για χωρους μεχρι 60-70 μ2 το πολυ  

Ο παραπανω πινακασ αν διαβαστει προσεχτηκα το εξηγει οσο αφορα την αποδοση

ενδιαφερον link για την ερωτηση : Τι αφυγραντηρα χρειαζομαι για τα μ2 του χωρου μου 


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω μεσα στη βδομαδα να παω μια βολτα για ν αγορασω τον αφυγραντηρα. Μετα απο ερευνα κατεληξα σε 2 οι οποιοι ειναι αρκετοι για τις αναγκες μου και μεσα στο μπατζετ μου

 

https://www.skroutz.gr/s/4376618/Meaco-20L-Platinum.html

 

https://www.skroutz.gr/s/10023540/Inventor-Premium-21.html

 

ποιον απ τους δυο θα προτιμουσατε παιρνοντας σαν κριτηρια αξιοπιστια, αποδοση, service & ανταλλακτικα ή απο την εμπειρια σας γενικοτερα με καποιο απ αυτα τα προϊοντα?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Το μοντέλο Pure της Inventor το οποίο έδινε χαρακτηριστικά κατανάλωσης στον 20lt αφυγραντήρα παρόμοια με του Meaco 20lt Platinum δεν υπάρχει φέτος?

Δε βρίσκω κάτι σχετικό στο επίσημο site... οι Eva/Premium σειρές δίνουν στους 26.7 C / 60% RH καταναλώσεις >320W τη στιγμή που ο pure έδινε αντίστοιχα ~250 W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω μεσα στη βδομαδα να παω μια βολτα για ν αγορασω τον αφυγραντηρα. Μετα απο ερευνα κατεληξα σε 2 οι οποιοι ειναι αρκετοι για τις αναγκες μου και μεσα στο μπατζετ μου

 

https://www.skroutz.gr/s/4376618/Meaco-20L-Platinum.html

 

https://www.skroutz.gr/s/10023540/Inventor-Premium-21.html

 

ποιον απ τους δυο θα προτιμουσατε παιρνοντας σαν κριτηρια αξιοπιστια, αποδοση, service & ανταλλακτικα ή απο την εμπειρια σας γενικοτερα με καποιο απ αυτα τα προϊοντα?

 

Ευχαριστω.

την ιδια απορία εχω κ εγω.

Ο meaco ξερουμε οτι ειναι οικονομικος, κλεινει και ξανανοιγει σε μιση!! ωρα. Ο pure υποθετω δε σταματαει να δουλευει οπως ολοι της inventor. Aρα η καταναλωση του pure υποθετω θα ειναι μεγαλύτερη. Επισης εχεις μετρησεις καποιος με βαττομετρο την καταναλωση του pure?

To μονο θετικο στον Pure ειναι οτι εχει ιονιστη. 

Δεν υπαρχει καποιος που να δουλευει σαν τον meaco και να εχει και ιονιστη;;;; Αυτο ζηταω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ιδια απορία εχω κ εγω.

Ο meaco ξερουμε οτι ειναι οικονομικος, κλεινει και ξανανοιγει σε μιση!! ωρα. Ο pure υποθετω δε σταματαει να δουλευει οπως ολοι της inventor. Aρα η καταναλωση του pure υποθετω θα ειναι μεγαλύτερη. Επισης εχεις μετρησεις καποιος με βαττομετρο την καταναλωση του pure?

To μονο θετικο στον Pure ειναι οτι εχει ιονιστη. 

Δεν υπαρχει καποιος που να δουλευει σαν τον meaco και να εχει και ιονιστη;;;; Αυτο ζηταω!

παρε τον mitsubishi ακριβος αλλα απαιχτος...http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλεπω παντως οτι στο εξωτερικο υπαρχει και ο πολυ ενδιαφερον 25L Low Energy Dehumidryer ( http://www.meaco.com/meaco-25l-low-energy-dehumidryer.php )ενω στην Ελλαδα οχι. Ξερει κανεις αν προκειται να ειναι διαθεσιμος καποια στιγμη?

 

Οσο για τον Mitsubishi δεν αμφιβαλλω καθολου οτι ειναι καλος αλλα ειναι δυστυχως για μαξιμουμ 40τμ, αρκετα λιγοτερα απ οσα δινουν οι Meaco 20L και Inventor 21 Premium.

Επεξ/σία από Mamatereza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ιδια απορία εχω κ εγω.

Ο meaco ξερουμε οτι ειναι οικονομικος, κλεινει και ξανανοιγει σε μιση!! ωρα. Ο pure υποθετω δε σταματαει να δουλευει οπως ολοι της inventor. Aρα η καταναλωση του pure υποθετω θα ειναι μεγαλύτερη. Επισης εχεις μετρησεις καποιος με βαττομετρο την καταναλωση του pure?

To μονο θετικο στον Pure ειναι οτι εχει ιονιστη. 

Δεν υπαρχει καποιος που να δουλευει σαν τον meaco και να εχει και ιονιστη;;;; Αυτο ζηταω!

 

Ο μόνος που έχω βρει με παρόμοια χαρακτηριστικά με το Meaco Platinum 20lt και ιονιστή είναι ο Link.png Site: MORRISMDE-2016

Στα συν σχεδιασμός, 5 χρόνια εγγύηση, δοχείο 4 λίτρα και φίλτρο.

 

Από την άλλη αν και στα specs δίνει χαμηλή σχετικά στάθμη θορύβου, στα σχόλια μερικών χρηστών στο skroutz διαβάζω για υψίσυχνο ενοχλητικό θόρυβο όταν λειτουργεί ο συμπιεστής.

Επίσης αν θυμάμαι καλά έχει αναφερθεί οτι ο ανεμιστήρας δουλεύει συνεχώς (ίσως και για τη σωστή μέτρηση της σχετικής υγρασίας), αλλά προσωπικά αυτό δε το θεωρώ απαραίτητα κακό. Τόσο ο θόρυβος όσο και η κατανάλωση θα είναι αμελητέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο Meaco20L, τον χρησιμοποιώ σχεδόν ένα μήνα τώρα, αλλά είναι θορυβώδης και τρίζουν ώρες ώρες τα πλαστικά του. Το φύσημα του αέρα το συνηθίζεις, είναι σαν δυνατό κλιματιστικό, το τρίξιμο των πλαστικών όμως αδύνατο.

 

Τον έχω στο διάδρομο με μισόκλειστη την πόρτα της κρεβατοκάμαρας για να μπλοκάρει λίγο το θόρυβο. Εχθές το βράδυ με ξύπνησε στις 3:00 και μετά στις 4:00 τα χαράματα από το τρίξιμο. Σηκωνόμουν, τον μετακινούσα λίγο, πίεζα τα πλαστικά, ο ήχος έφευγε και μετά πίσω στο κρεβάτι μέχρι την επόμενη φορά.

 

Όχι και ότι καλύτερο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...