Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

"Σε 5ωρες και 22λεπτα η συνολικη καταναλωση ηταν 603watt.Απο δω βγαζω τα 110watt/h"

 

 

Μάλλον εχεις μπερδευτει λιγο με τις μονάδες. Δεν υπάρχει συνολική κατανάλωση σε Watt.

Τα watt ειναι ρυθμός κατανάλωσης ενέργειας (ηλεκτρικής) ανα δευτερόλεπτο δηλαδή η ισχύς της συσκευής μας.

Φυσικά και μπορείς να βγάλεις μεσο ορο των Watt μιας συσκευης για οποιοδηποτε χρονικο διαστημα θέλεις αλλα αυτα τα 603w που βρηκες ειναι και πάλι ρυθμός κατανάλωσης ενεργειας. Δηλαδη 603Joule/sec. Προφανώς ο μετρητης σου σου βγάζει μεση τιμή της ισχύος αλλα πρέπει να το πολλαπλασιασεις με το χρόνο για να βρεις την ενεργεια που κατανάλωσες.

 

Δηλαδη σε 1 ωρα καταναλώνεις 0,603KWX1h= 0.603kwh

 

Επίσης οσες ωρες και να το μετρήσεις με τον τρόπο σου θα δεις οτι η κατανάλωση ενέργειας  σου δεν αυξάνεται όπως θα έπρεπε και θα βρίσκεις πάντα περιπου 600W

 

Ελπίζω να εγινα κατανοητός :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"Σε 5ωρες και 22λεπτα η συνολικη καταναλωση ηταν 603watt.Απο δω βγαζω τα 110watt/h"

 

 

Μάλλον εχεις μπερδευτει λιγο με τις μονάδες. Δεν υπάρχει συνολική κατανάλωση σε Watt.

Τα watt ειναι ρυθμός κατανάλωσης ενέργειας (ηλεκτρικής) ανα δευτερόλεπτο δηλαδή η ισχύς της συσκευής μας.

Φυσικά και μπορείς να βγάλεις μεσο ορο των Watt μιας συσκευης για οποιοδηποτε χρονικο διαστημα θέλεις αλλα αυτα τα 603w που βρηκες ειναι και πάλι ρυθμός κατανάλωσης ενεργειας. Δηλαδη 603Joule/sec. Προφανώς ο μετρητης σου σου βγάζει μεση τιμή της ισχύος αλλα πρέπει να το πολλαπλασιασεις με το χρόνο για να βρεις την ενεργεια που κατανάλωσες.

 

Δηλαδη σε 1 ωρα καταναλώνεις 0,603KWX1h= 0.603kwh

 

Επίσης οσες ωρες και να το μετρήσεις με τον τρόπο σου θα δεις οτι η κατανάλωση ενέργειας  σου δεν αυξάνεται όπως θα έπρεπε και θα βρίσκεις πάντα περιπου 600W

 

Ελπίζω να εγινα κατανοητός :-D

ΟΧΙ!!! Σε διαστημα 5ωρες και 22λεπτα καταναλωσε 603watt δηλαδη λιγοτερο απο 1kWh!!! Μετραει και την στιγμιαια και την συνολικη.

Δεν εχω μπερδεψει κατι.. Εγω ξερω οταν η συνολικη καταναλωση ειναι κατω απο 1kWh γραφεις watt. Αφου 1000watt=1kWh

Θα με ενδιέφερε και έμενα να μάθω τι κλιματιστικό έχεις γιατί τόσο μικρή κατανάλωση δεν παίζει να [/size]έχει. Κατά μέσο ορό, ένα κλιματιστικό 9000 BTU[/size] [/size]inverter[/size] με ενεργειακή απόδοση «Α» καταναλώνει 700[/size]w[/size]-900w την ώρα αναλόγως ποιότητας. [/size]

Αυτο ισχυει οταν μια συσκευη καταναλωνει σταθερα και δουλευει συνεχεια για 1 ωρα.

Υπαρχουν παραγοντες για την καταναλωση ενος κλιματιστικου.

Ειναι η εξωτερικη-εσωτερικη θερμοκρασια,απωλειες(τμ χωρου-μονωση) και απαιτησεις(επιλογη θερμοκρασιας κλιματιστικου)

Οτιδηποτε αλλαζει απο τα παραπανω επηρεαζεται και η καταναλωση..!

 

anyway το αφηνουμε εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ!!! Σε διαστημα 5ωρες και 22λεπτα καταναλωσε 603watt δηλαδη λιγοτερο απο 1kWh!!! Μετραει και την στιγμιαια και την συνολικη.

Δεν εχω μπερδεψει κατι.. Εγω ξερω οταν η συνολικη καταναλωση ειναι κατω απο 1kWh γραφεις watt. Αφου 1000watt=1kWh

Αυτο ισχυει οταν μια συσκευη καταναλωνει σταθερα και δουλευει συνεχεια για 1 ωρα.

Υπαρχουν παραγοντες για την καταναλωση ενος κλιματιστικου.

Ειναι η εξωτερικη-εσωτερικη θερμοκρασια,απωλειες(τμ χωρου-μονωση) και απαιτησεις(επιλογη θερμοκρασιας κλιματιστικου)

Οτιδηποτε αλλαζει απο τα παραπανω επηρεαζεται και η καταναλωση..!

 

anyway το αφηνουμε εδω..

Οταν η κατανάλωση ενέργειας ειναι κατω από 1KWh μπορείς να γράψεις Wh οχι Watt. 1000Wh=1KWh

Αν το μηχανημα σου λεει Watt πρέπει να το πολλαπλασιασεις με τις ωρες για να βρεις την καταναλωση ενεργειας.

Αν θες να το κατανοησεις διαβασε λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η κατανάλωση ενέργειας ειναι κατω από 1KWh μπορείς να γράψεις Wh οχι Watt. 1000Wh=1KWh

Αν το μηχανημα σου λεει Watt πρέπει να το πολλαπλασιασεις με τις ωρες για να βρεις την καταναλωση ενεργειας.

Αν θες να το κατανοησεις διαβασε λιγο.

Ναι δασκαλε ετσι ειναι watt hours.. Αλλα και παλι ο αλλος το καταλαβαινει οταν γραφω συνολικη καταναλωση..

Τωρα που το διορθωσες φευγει η Ελλαδα απο την κριση και μπαινουμε ολοι στο δημοσιο!!!

Α ρε ελληνα θα μεινεις μια ζωη κομπλεξικος και αλαζονας μεχρι να πεθανεις στην ψαθα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δασκαλε ετσι ειναι watt hours.. Αλλα και παλι ο αλλος το καταλαβαινει οταν γραφω συνολικη καταναλωση..

Τωρα που το διορθωσες φευγει η Ελλαδα απο την κριση και μπαινουμε ολοι στο δημοσιο!!!

Α ρε ελληνα θα μεινεις μια ζωη κομπλεξικος και αλαζονας μεχρι να πεθανεις στην ψαθα!!!

Οκ, συγνώμη και λάθος μου που ασχολήθηκα.
 
Ζήτησε από τη ΔΕΗ να υπολογίζει τη "συνολική κατανάλωση" με τον τρόπο σου.
Λόγω κρίσης σίγουρα θα δείξει κατανόηση.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, συγνώμη και λάθος μου που ασχολήθηκα.

 

Ζήτησε από τη ΔΕΗ να υπολογίζει τη "συνολική κατανάλωση" με τον τρόπο σου.

Λόγω κρίσης σίγουρα θα δείξει κατανόηση.

Α ρε ελληνα θα μεινεις μια ζωη κομπλεξικος και αλαζονας μεχρι να πεθανεις στην ψαθα!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δασκαλε ετσι ειναι watt hours.. Αλλα και παλι ο αλλος το καταλαβαινει οταν γραφω συνολικη καταναλωση..

Τωρα που το διορθωσες φευγει η Ελλαδα απο την κριση και μπαινουμε ολοι στο δημοσιο!!!

Α ρε ελληνα θα μεινεις μια ζωη κομπλεξικος και αλαζονας μεχρι να πεθανεις στην ψαθα!!!

 

Εχεις καταλάβει οτι εχεις ειρωνευτεί 2 ατομα σε 2 σελίδες μέσα που προσπάθησαν ευγενικά να σου εξηγήσουν οτι κάνεις λάθος?

Εχεις καταλάβει οτι κάνεις λάθος?

Θέλεις απλά το κλιματιστικό σου να σου πούμε οτι "Σε διαστημα 5ωρες και 22λεπτα καταναλωσε 603watt"?

Ε οκ τόσο καταναλώνει .

Απλά επιμένω τελικά να μας το πείς ποιο είναι να το πάρουμε κι εμείς γιατί δεν καίει τίποτα

 

 

Ζήτησε από τη ΔΕΗ να υπολογίζει τη "συνολική κατανάλωση" με τον τρόπο σου.
Λόγω κρίσης σίγουρα θα δείξει κατανόηση.

 

 

Κλαίω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καταλάβει οτι εχεις ειρωνευτεί 2 ατομα σε 2 σελίδες μέσα που προσπάθησαν ευγενικά να σου εξηγήσουν οτι κάνεις λάθος?

Εχεις καταλάβει οτι κάνεις λάθος?

Θέλεις απλά το κλιματιστικό σου να σου πούμε οτι "Σε διαστημα 5ωρες και 22λεπτα καταναλωσε 603watt"?

Ε οκ τόσο καταναλώνει .

Απλά επιμένω τελικά να μας το πείς ποιο είναι να το πάρουμε κι εμείς γιατί δεν καίει τίποτα

Απο την στιγμη που γραφω συνολικη καταναλωση και σε ποσο χρονικο διαστημα καταλαβαινει ο αλλος απολυτα!

Απλα οταν ο αλλος παει να περασει γνωσεις ή να πικαρει τον αλλον εχω και γω τα θεματακια μου..

Καλυτερα να μου πει ο αλλος οκ αλλα να ξερεις το σωστο ειναι wh και μεχρι εκει παρα να λεει για ενεργεια και ισχυ...

Και αλλος που ξερει μπορει να πει για συνημιτονο πραγματικο και αεργο ρευμα..

Και η απαντηση μου τι κλιμαστιστικο εχω βρισκεται εδω:

Υπαρχουν παραγοντες για την καταναλωση ενος κλιματιστικου.

Ειναι η εξωτερικη-εσωτερικη θερμοκρασια,απωλειες(τμ χωρου-μονωση) και απαιτησεις(επιλογη θερμοκρασιας κλιματιστικου)

Οτιδηποτε αλλαζει απο τα παραπανω επηρεαζεται και η καταναλωση..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εκεί το θέμα.

Και έχουμε ξεφύγει κιόλας απο το θέμα που συζητάμε δηλαδή τους αφυγραντήρες

 

Δεν είναι θέμα τι έχεις γράψει, και οι 2 προσπαθούμε να σου πούμε (εσύ ρώτησες αν το υπολογισες σωστά) οτι δεν το έχεις καταλάβει σωστά.

 

Και εξακολουθείς να μην το καταλαβαίνεις. Δεν μετράς κατανάλωση αναφέροντας watt. Watt είναι μονάδα μέτρησης ΙΣΧΥΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εκεί το θέμα.

Και έχουμε ξεφύγει κιόλας απο το θέμα που συζητάμε δηλαδή τους αφυγραντήρες

 

Δεν είναι θέμα τι έχεις γράψει, και οι 2 προσπαθούμε να σου πούμε (εσύ ρώτησες αν το υπολογισες σωστά) οτι δεν το έχεις καταλάβει σωστά.

 

Και εξακολουθείς να μην το καταλαβαίνεις. Δεν μετράς κατανάλωση αναφέροντας watt. Watt είναι μονάδα μέτρησης ΙΣΧΥΟΣ

Βρε το εχω καταλαβει.. οτι τα watt ειναι για την στιγμιαια καταναλωση και για συνολικη ειναι wh

Ο μετρητης εγραψε 0.603kwh και ο χρονος που δουλεψε 5ωρες και 22λεπτα. Πως θα βρω ποσα kwh ή wh με πηγε την ωρα?

O μετρhτης μου για την συνολικη καταναλωση γραφει kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πάμε τωρα.

Συσκευή 500w σε 5 ώρες πόσο καίει?  5χ500w = 2.5Kwh (κιλοβατώρες)

Δεν εχει σχέση η κατανάλωση (κιλοβατώρα KWh) με το σκέτο KW ή W που μετράμε ισχύ

 

Για να το καταλάβεις καλύτερα το W την ισχύ δηλαδή τη μετράμε και σε ίπους (ναι σαν κι αυτό που μετράμε και τα μοτέρ των αυτοκινήτων!!)

 

1 Hp = 745.7W

 

Αρα αν εχεις ενα αμάξι 120 άλογα μπορείς να πείς οτι είναι 89.484W !!!

 

Αυτό για να κάνουμε και λίγο πλάκα είναι για να καταλάβεις οτι άλλο ισχύ και άλλο κατανάλωση άλλο αν το ένα προκύπτει απο το άλλο.

 

 

 

 

Η Κιλοβατώρα είναι μονάδα μέτρησης ενέργειας. Διεθνές σύμβολο της μονάδας αυτής είναι kWh (μόνο το W κεφαλαίο), εκ των αρχικών των λέξεων κίλο (χίλιο) - βατ - ώρα στο Διεθνές σύστημα μονάδων.

Μία κιλοβατώρα είναι η ενέργεια που παράγεται ή καταναλώνεται μέσα σε μία ώρα υπό σταθερή ισχύ ενός κιλοβάτ.

  • Μία kWh ισοδυναμεί με 3.600.000 τζάουλ.

Σε μεγαλύτερη κλίμακα χρησιμοποιείται και η μονάδα Μεγαβατώρα (MWh): μία MWh = 1000 kWh.

Σε ακόμη μεγαλύτερη κλίμακα χρησιμοποιείται και η μονάδα Γιγαβατώρα (GWh): μία GWh = 1000 MWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μετρητής σου δεν ξέρω πώς μετράει (δεν εχουν όλοι την δυνατότητα να μετράνε τα ίδια)

Οι μετρητές μετράνε ισχυ της συσκευής δηλαδή αν τους βάλεις σε μια λάμπα 100αρα σε 5 ώρες θα σου βγάλει 100W

Αν εσένα το όργανο σου μετραει ισχύ και σου έβγαλε 603w πολλαπλασιάζεις με τις 5 ωρες

δηλ. 5*603 = 3,015Kwh (δηλαδή 3 κιλοβατώρες και κάτι ψιλά!)

Επεξ/σία από zamc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς 4μηνου? 3 κιλοβατώρες είναι.


Υπολογισμός κατανάλωσης

 

http://www.ipedia.gr/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B2%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%BA%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81/


Αντε κι ένα δικό μας για να επιστρέψουμε στους αφυγραντήρες (υπολογισμός κατανάλωσης air condition)

 

http://www.insomnia.gr/topic/467363-air-condition-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...