Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς τόσα χρόνια δεν υπήρχαν αφυγραντήρες? Πρόσφατη εφεύρεση είναι?

 

"Τόσα χρόνια" η υγρασία αντιμετωπιζόταν απλά αυξάνοντας την θερμοκρασία του καλοριφέρ για να νοιώθουμε πιο ζεστά. Τα τελευταία χρόνια λόγω της οικονομικής κατάστασης, επειδή δεν παίζουν λεφτά για πετρέλαιο ή για περιττή κατανάλωση πήρε χαμπάρι ο κόσμος τους αφυγραντήρες...

 

Επαγγελματικοι αφυγραντηρες υπήρχαν ,και όχι του σωρου.Περιττή κατανάλωση είναι να παρεις οτιδήποτε, και να ψαχνεσαι αν κάνει δουλεια στον χώρο σου ,με αυτά που διαβαζει κανεις εδω μέσα ,επειδη στο διαφήμισαν ή διαβασες κάπου κάνει δουλεια.Σε κάθε χώρο δεν μπορεις να ξέρεις πως είναι αυτός ,και πως θα είναι το αποτέλεσμα για θερμανση ,πρεπει να στο πει τεχνικος επιτόπου και να ξέρει και ενα μηχανημα πως αποδίδει στην πραξη .Επίσης πολυς κοσμος δεν είχε ποτε πετρελαιο για θερμανση ,αλλα διαφορες ατομικες λύσεις..οπότε ενας λογος παραπάνω να το κοιτα για τον χώρο του συγκεκριμενα παρα με υποθέσεις .Αν εχεις παραδειγμα υγρασία από κάποια δομικά στοιχεία ,πρωτα κοιτας να μαζέψεις χρήματα για μια ανακαίνιση,παρα να κοιτας να σε σώσει ενα  μηχανημα που διαφημίζει τα παντα όλα καλα ή καποιοι κάπου εχουν αναφέρει είναι ευχαριστημενοι.

Επεξ/σία από Gary_Kokkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Και του "σωρού" υπήρχαν, απλά δεν τους έδινε κανείς σημασία.

 

Τεχνικός = μηχανολόγος?

 

Πριν 8-10 χρόνια ήταν σημαντικά περισσότερος ο κόσμος που χρησιμοποιούσε πετρέλαιο από ότι τώρα. Προφανώς όχι όλοι αλλά σίγουρα πολλοί σε σχέση με τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mηχανικος αν αφορα δομικα ,μηχανολογος αν αφορα για εγκατασταση Ο μηχανικος θα έχει να σου συστήσει μηχανολογο με οτι του πει σχετικά από την αυτοψία..Αν αυτός πουλα με καταστημα θα γνωρίζει προιόντα που μπορουν να αποδώσουν υπευθυνα με υπογραφή του .Ετσι γινοταν πριν την κρίση ,δεν πηγαινε κανεις να αγορασει ότι ναναι.

ΕDIT : Δεν αξιζει αν είναι να επιδεινωθει μια κατάσταση να το αφηνεις με λυσεις όπως τύχει ή απο την αρχη τα ίδια

Επεξ/σία από Gary_Kokkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παδια ας κανω μια ερωτηση να κατευνασω και τα πνευματα :).


Για το χωρο μου που ειναι 125τμ (θερμανση με καλοριφερ και θερμοκρασια σπιτιου οταν τα αναβω το χειμωνα 20-21 βαθμους, με υγρασια 75-80%) εχω κατασταλαξει σε τρεις αφυγραντηρες που πληρουν τις προϋποθεσεις και τα κριτηρια που εχω θεσει. Οι δυο απ αυτους δινουν αφυγρανση 30l/24h και καταναλωση 600w ο ενας και 500w ο αλλος αντιστοιχα. Ο τριτος 20l/24h αλλα με καταναλωση μολις 250w.

Ποιος νομιζετε οτι -τουλαχιστον θεωρητικα- θα εχει τη μικροτερη καταναλωση? Ειναι προτιμοτερος καποιος απ τους δυο πρωτους με τη λογικη οτι τα περισσοτερα λιτρα/24 και watt θα κανουν πιο γρηγορη αφυγρανση με αποτελεσμα λιγοτερος χρονος λειτουργιας του μηχανηματος αρα και καταναλωση ρευματος ή προτιμοτερο τα λιγοτερα watt αλλα και λιτρα του τριτου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 στο χωρο που καθομαι το κλιματιστικο με παει 110watt/ωρα για να εχω 24β με 51% υγρασια σε χωρο 11τμ.

 

 

 

Σε 5ωρες και 22λεπτα συνολικη καταναλωση εγραψε 603watt.

Γιατι απορεις??????

 

Καταρχήν τα w ειναι μονάδα μέτρησης της ισχυς. Το 110W την ώρα δεν στέκει σαν πρόταση, την κατανάλωση μετράμε με κιλοβατωρα. Αν κάτι είναι 1000w σε μία ώρα θα είναι 1 κιλοβατώρα.

Επίσης τί κλιματιστικό είναι>? Γιατι μου κάνει εντύπωση να είναι κλιματιστικο και να είναι 100W!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στους φιλους

Σημαντικο ειναι τα W/litro γιατι ετσι βλεπεις ποιος ειναι ποιο οικονομικος ανα λιτρο

Το δευτερο σημαντικο αν καλυπτεται ο με 20 λιτρα ή με 40 λιτρα !!! :mellow:


Οι αφυγραντηρες υπαρχουνε οσα χρονια υπαρχουνε και τα κλιματιστικα, παραθετω καποιες ρετρο φωτο αφυγραντηρων σπιτιου της δεκαετιασ του 80

αφυγραντηρασ σπιτιου εποχησ 80

Αφυγραντηρασ σπιτιου 30 ετων

Ο τροπος για να διαπιστωσουμε την υγρασια στον αερα μασ γινεται με ενα μαγικο "υγρασιομετρο" αξιασ 15ε και οχι με τεχνικο/μηχανικο/μηχανολογο , παραθετω φωτο

Ο τροπος για να βρουμε την υγρασια στο σπιτι μασ

Παραθετω και μερικα ενδιαφεροντα λινκ

γενικο για τουσ αφυγραντηρεσ https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82#.CE.A0.CE.B1.CF.81.CE.B1.CF.80.CE.BF.CE.BC.CF.80.CE.AD.CF.82

Ενδιαφερον για τα μ2 που καλυπτουν https://www.inventoraircondition.gr/faq/epilogi-afygrantira-ana-tetragwnika-spitiou

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στους φιλους

Σημαντικο ειναι τα W/litro γιατι ετσι βλεπεις ποιος ειναι ποιο οικονομικος ανα λιτρο

Το δευτερο σημαντικο αν καλυπτεται ο με 20 λιτρα ή με 40 λιτρα !!! :mellow:

 

Η εταιρεια γι αυτον με τα 20l λεει οτι ειναι εως 150τμ. Αντιστοιχα οι αλλες δυο εταιρειες δινουν εως 180τμ για τους υπολοιπους δυο.

Δεν ξερω αν οντως βγαινουν τα τ.μ. που λενε οι εταιρειες ωστε να εμπιστευτω αυτον με τα 20 λιτρα (οπου και θα εχω τεραστια οικονομια με βαση το λογο w/lt) ή να παω για σιγουρια στα 30 λιτρα αρα -δυστυχως- και σε περισσοτερα watt.

Ιδου η απορια...

 

*Με βαση καποια ξενα site που δινουν νουμερα και πινακες, υπολογιζοντας οτι ειμαι στην κατηγορια 70-85% υγρασια και στα 125τ.μ. λεει οτι χρειαζεται περιπου αφυγρανση 15-16 lt. Τωρα αν ειναι οντως ετσι δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι καταναλώσεις που δίνουν οι κατασκευαστές είναι ανα ώρα; Πχ αν λεει 240W είναι 240W/ώρα;

 

edit:

Ο zamc απάντησε πριν ρωτήσω. Αν κατάλαβα καλά είναι στιγμιαία η κατανάλωση. Οπότε λάθος ερώτηση.

 

Πως μπορώ να υπολογίσω πόσα W χρειάζεται ανά λίτρο από τη στιγμή που τα W που δίνει ο κατασκευαστής είναι στιγμιαία; Ένα παράδειγμα για τα 240W  σε έναν 20L που έκανα είναι. 

240W σε μια ώρα: 240W/h

 

Άρα 240W/h/(20L/24h)= 288 W/L. Πολύ μικρό νούμερο μου φαίνεται. Κάπου κάνω λάθος.

 

 

Καταρχήν τα w είναι μονάδα μέτρησης της ισχύς. Το 110W την ώρα δεν στέκει σαν πρόταση, την κατανάλωση μετράμε με κιλοβατώρα. Αν κάτι είναι 1000w σε μία ώρα θα είναι 1 κιλοβατώρα.

Επίσης τί κλιματιστικό είναι>? Γιατί μου κάνει εντύπωση να είναι κλιματιστικό και να είναι 100W!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παραθετω και μερικα ενδιαφεροντα λινκ

Ενδιαφερον για τα μ2 που καλυπτουν https://www.inventoraircondition.gr/faq/epilogi-afygrantira-ana-tetragwnika-spitiou

 

 

 

Κοιτούσα τον πίνακα στο λινκ αυτό. Λέει πως με 60-80 τετραγωνικά και 60-80% υγρασία θέλεις 25 λιτρο

Και σκέφτομαι οι με ζεόλιθο (που μάλλον για εκεί είμαι) είτε είναι για 80τετραγωνικα (βλεπε meaco ddl8 πχ) είτε για 120 τετραγωνικα (βλέπε meaco ddl8 zambesi π.χ) είναι πάλι 8 λιτρα ανα ώρα....

 

Δεν καλύπουν δηλαδή οι με ζεόλιθο τα τετραγωνικά? ούτε ο μεγάλος που είναι για 12ο τετραγωνικά ή λάθος κάτι κατάλαβα???

 

Παιδιά οι καταναλώσεις που δίνουν οι κατασκευαστές είναι ανα ώρα; Πχ αν λεει 240W είναι 240W/ώρα;

 

edit:

Ο zamc απάντησε πριν ρωτήσω. Αν κατάλαβα καλά είναι στιγμιαία η κατανάλωση. Οπότε λάθος ερώτηση.

 

Πως μπορώ να υπολογίσω πόσα W χρειάζεται ανά λίτρο από τη στιγμή που τα W που δίνει ο κατασκευαστής είναι στιγμιαία; Ένα παράδειγμα για τα 240W  σε έναν 20L που έκανα είναι. 

240W σε μια ώρα: 240W/h

 

Άρα 240W/h/(20L/24h)= 288 W/L. Πολύ μικρό νούμερο μου φαίνεται. Κάπου κάνω λάθος.

 

Το λάθος σου είναι πως μπερδεύεις τα w με την κιλοβατώρα! :-)

Αν λέει λοιπον 240w (το παράδειγμα σου) αυτό σημείνει οτι σε μία ώρα θα σου εχει κάψει 0.24 κιλοβατώρες.

 

Ακόμα αν σε βοηθάει καλύτερα. Η μία κιλοβατώρα είναι αυτό που θα κάψει μία συσκευή που είναι 1000w σε μία ώρα λειτουργίας του.

 

Είναι δηλαδή πόσα kw ανα ώρα καίγονται (το ΚW είναι 1000w)

 

 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο!! :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σίγουρος οτι το κλιματιστικο σου ειναι 110a μαλλον 1100 εννοείς?

Σε 5ωρες και 22λεπτα η συνολικη καταναλωση ηταν 603watt.Απο δω βγαζω τα 110watt/h

110w δεν ειναι η στιγμιαια...

 

1 W= 1 joule/sec

1 kW= 1.000 W

1kWh= 1.000 W x h ή 3.600 joule x h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας πείς τι air condition εχεις? είναι 9000btu και είναι inverter?

 

Κλεμένο απο άλλο θέμα σε άλλο site :

 

Εχουμε και λεμε, μετρηθηκαν 3 κλιματιστικα με μετρητη καταναλωσης ενεργειας EL-EPM 01.

Samsung 9000BTU, R22, περιπου 9 χρονων.
Καταναλωνει 855W.

Mitsubishi C-Line 12000BTU, R410Α, ενεργειακη κλαση Α, 1 χρονου.
Καταναλωνει 1025W.

United 12000BTU, R407c, ενεργειακη κλαση C (αν θυμαμαι καλα), 1 χρονου.
Καταναλωνει 1245W.
Σε ψυξη βεβαια σκοτωνει, καλυτερα και απο το Mitsubishi.

 

Οπότε μου φαίνεται δύσκολο να καίει κάτω απο 750-800w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας πείς τι air condition εχεις? είναι 9000btu και είναι inverter?

 

 

 

Οπότε μου φαίνεται δύσκολο να καίει κάτω απο 750-800w

Εσυ ή δεν εχεις καταλαβει ή δεν γνωριζεις..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μάλλον δέν θέλεις να μας πείς τι air condition έχεις!

Δεν καταλαβαίνω την επίθεση.. Οκ εγώ δεν εχω καταλάβει και μάλλον δε γνωρίζω.

Εσύ που εχεις καταλάβει και γνωρίζεις μας είπες την παρακάτω πρόταση...και έχεις και απορίες?

 

 

Σε 5ωρες και 22λεπτα η συνολικη καταναλωση ηταν 603watt.Απο δω βγαζω τα 110watt/h
110w δεν ειναι η στιγμιαια...
 

 

Οκ και συγνώμη και πάλι που προσπάθησα να βοηθήσω....

Δε θα το ξανακάνω στο υποσχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ που εχεις καταλάβει και γνωρίζεις μας είπες την παρακάτω πρόταση...και έχεις και απορίες?

 

 

 

Οκ και συγνώμη και πάλι που προσπάθησα να βοηθήσω....

Δε θα το ξανακάνω στο υποσχομαι

Το σπιτι αυτη τη στιγμη εχει 21.5β με 63% υγρασια και στο χωρο που καθομαι το κλιματιστικο με παει 110watt/ωρα για να εχω 24β με 51% υγρασια σε χωρο 11τμ.

Αν ειχα εναν αφυγραντηρα για να ειχα 40% ποσο μπορει να εκαιγε?

 

Αυτο ρωτησα για να μου πει καποιος χονδρικα ποσο μπορει να εκαιγε ενας αφυγραντηρας..

Ειναι αυτονοητο οτι το κλιματιστικο δεν εχει σταθερη καταναλωση.. το ιδιο και ο αφυγραντηρας..

Αλλα καποιος που εχει ασχοληθει λεπτομερως με ποσοστα υγρασιας και καταναλωσεις στους αφυγραντηρες θα μπορουσε να μου πει στην περιπτωση μου αν το κλιματιστικο καιει το ιδιο οσο ενας αφυγραντηρας

ή αν ο αφυγραντηρας θα μου εκανε καλυτερη δουλεια με λιγοτερα watt. ..Λεγοντας watt δεν εννοω τα στιγμιαια αλλα τον μεσο ορο/ωρα

 

Εμενα με καλυπτει το κλιματιστικο για το μικρο ποσοστο αφυγρανσης που μου κανει(το περιβαλλον που δημιουργει).

Το παραδειγμα με τα 110w/h βγαινει υπο καποιες συνθηκες.. Αν κατεβει κι αλλο η εξωτερικη θερμοκρασια θα ανεβει η καταναλωση

αλλα και με τα βαρια κρυα πχ 5β δεν με παει παραπανω απο 200watt/h.

 

Αν εγω με αυτες τις καταναλωσεις και με το αποτελεσμα ειμαι καλυμμενος δεν θα ειναι μ@λ@κια να σκασω 220ε για

αγορα αφυγρ. ζεο. και να μου καιει το ιδιο για το ιδιο αποτελεσμα..!

 

Και συ εχεις κολλησει με τα 110w και τι κλιματιστικο εχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε και έμενα να μάθω τι κλιματιστικό έχεις γιατί τόσο μικρή κατανάλωση δεν παίζει να έχει. Κατά μέσο ορό, ένα κλιματιστικό 9000 BTU inverter με ενεργειακή απόδοση «Α» καταναλώνει 700w-900w την ώρα αναλόγως ποιότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...